Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Rozkmina na weekend: mania klikania, czyli fenomen idle games

5 postów w tym temacie

Sam grałem w kilka gier tego typu (m.in. sandcastle builder, cookie clicker, clicker heroes).
Takie gry są trochę podobne do przeglądarkowych MMO, w których wszystko się dzieje w czasie rzeczywistym i trwa dużo czasu. Różnice są oczywiste - nie ma innych graczy, więc nikt nam niczego nie zniszczy, ani nie jesteśmy od nikogo zależni. Gry takie są mało zobowiązujące - nie trzeba w określonych odstępach czasu powtarzać określonych czynności żeby utrzymać swój stan. Takie gry zawsze "idą do przodu". Czy nie zerkniemy do nich przez 10 minut czy przez 10 dni - nic nie stracimy. No i przeważnie zerknięcie do nich zajmuje tylko kilka chwil. W sam raz gdy czekamy aż coś się ściągnie, otworzy czy wyśle. Także rzeczywiście nie nazwałbym tego grą. Bardziej takim komputerowym "kaktusem". Ot rośnie sobie taki, nie wymaga dużo uwagi i daje odrobinę satysfakcji, że coś nam urosło.

I to jest wg mnie podstawowy element tych "gier" - coś musi rosnąć i się zmieniać. Muszą pojawiać się nowe opcje, bonusy itp. Gdy zostaje samo podnoszenie kilku numerków, to rzeczywiście stają się one koszmarnie nudne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

MMO i Diablo 3 to chyba jednak trochę coś innego. Klikanie w tych grach to chyba jednak bardziej sposób na dojście do celu i efekt uboczny, a nie cel sam w sobie ( chociaż może dla niektórych jest inaczej). Ja np. w Diablo III cenię sobie:
1. Rozkminę przy tworzeniu nowych buildów lub optymalizacji istniejących. Chodzi mi tutaj o przyjemność z samego procesu twórczego.
2. Radość z rozwoju postaci.
3. Kontakt z onlinowymi ziomkami. Rozmowy z ludźmi w grach multiplayer często nie są o samej grze, ale poruszają tematy ogólnoświatowe i kulturowe. Jako, że tacy ludzie rozsiani są po całym świecie, to rozmowy takie są często bardzo interesujące. Generalnie uważam, że to największa zaleta i największa różnica między grami MMO czy muliplayer, a singleplayerowymi "klikaczami".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować