Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Assetto Corsa - recenzja

12 postów w tym temacie

Bez dobrego trybu kariery dla jednego gracza to ja dziękuję.
O co cholera chodzi z tymi ścigałkami na PC? Jak jest dobra to zawsze nie ma po co grać, a konsolowcy bawią się w najlepsze w Forzie czy Gran Turismo...

Ciekawe jak sprawa będzie wyglądała w Project Cars, bo to była moja druga nadzieja na PCtową, pełnowartościową grę wyścigową.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z AC sprawa jest prosta - to nie ma być opowieść fabularna o młodym kierowcy i jego drodze od 0 do bohatera.
To gra dla ludzi, którzy chcą czerpać frajdę z prowadzenia auta, a akurat chwilowo nie stać ich na własne Ferrari, McLarena czy Lotusa.
Pod względem realizmu, fizyki i wrażeń z jazdy AC deklasuje wszystko co powstało do tej pory. Do tego ma znakomitą grafikę i dźwięki.
W tej grze istotą jest czerpanie frajdy z prowadzenia samochodu, maksymalnie zbliżonego do realnego pierwowzoru.
I w tej kategorii gra zasługuje na 10/10.
Jeśli patrzymy przez pryzmat gry - nie ma w niej zbyt wiele ''gry w grze'', to fakt.

Ocena 7.7/10 jest niedomówiona - jest to ocena, na którą gra zasługuje jeśli oczekujemy linii fabularnej rodem z NFSów czy TOCA race driver, miliona trybów rozgrywki itd.
Natomiast patrząc na nią jako na symulator zasługuje na 9/10 lub 10/10. I takie też były oceny tej gry przez zachodnie media do tej pory. Nie wiem czy chociaż jedno 8/10 się trafiło... Na Metacriticu mamy 85/100 z czasopism i 8.7/10 z users'' reviews.

pCARS owszem, ma spore szanse być lepszą całościowo grą (grafa jest naprawdę miodna... AC ma b.dobrą grafikę, ale jednak pCARS to oczko wyżej), i jeśli tego ktoś szuka, to faktycznie warto się wstrzymać i poczekać do ostatecznej wersji pCARS.
Jeśli natomiast ktoś ma kierownicę i chce nabyć grę, która da mu najwięcej realizmu i frajdy z jazdy, to wybór jest oczywisty - Assetto Corsa. Bo pod względem fizyki i realizmu odwzorowania zachowania pojazdu już teraz wiadomo (po beta buildach), że pCARS gra w innej lidze i nigdy nie dorówna AC pod tym względem.

Żeby to zobrazować w sposób prosty dla fanów motoryzacji - Assetto Corsa jest jak Ferrari F40, pCARS będzie jak BMW M6.
Pytanie kto czego szuka - czy rasowego auta sportowego w najczystszej postaci, ale bez miliarda bajerów, czy wygodnego i wszechstronnego GT, ale nie tak bardzo utalentowanego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktos szuka ultrarealizmu to nie patrzy w stronę PCars tylko na AC własnie.Jestem z tą gra od early acces i powiem że ta gra bedzie na długie lata.Wsparcie twórców do 2018 roku a mody które można tworzyć przedłużą jej żywot o wiele dłużej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A tak dokładnie to kto stwierdził że AC jako symulator oferuje maksymalny realizm, ideał i 10/10? Nie wiem, jakiś kierowca wyścigowy na przykład, albo ktoś jechał prawdziwym F40 i ma skalę porównania?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest tyle świetnych samochodówek, że żadne inne produkcje nie mają szans wybić się na rynku. Czy oni tego nie widzą? Będzie chwila szumu i wszyscy o tej produkcji zapomną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> A tak dokładnie to kto stwierdził że AC jako symulator oferuje maksymalny realizm, ideał
> i 10/10? Nie wiem, jakiś kierowca wyścigowy na przykład, albo ktoś jechał prawdziwym
> F40 i ma skalę porównania?

Generalnie producent gry jest firmą dla której głównym obszarem działalności biznesowej jest dostarczanie oprogramowania dla zespołów wyścigowych.
Grę robią po prostu for fun.
Z tego co mi wiadomo, instruktorzy i kierowcy formuły Abarth są szkoleni na symulatorze zaopatrzonym w zaawansowaną wersję silnika Assetto Corsy. Stąd też na przykład telemetria dla Formuły Abarth na torze Vallalunga (gdzie firma ma siedzibę) jest praktycznie identyczna w rzeczywistości i w grze (dla tego samego kierowcy ofc).
Zresztą kierowcy wyścigowi jeżdżący autami klasy GT bardzo pochlebnie wypowiadali się na temat realizmu, szczególnie, że kilku brało udział przy tworzeniu gry (nawet na simracing.pl gościu, który śmigał furami GT2/3 stwierdził, że AC jest najbardziej realistyczne pod wzgl. zachowania auta).

Na forum AC było też pełno wątków właścicieli Lotusów czy BMek, którzy się bardzo pochlebnie wypowiadali na ten temat... czytałem kiedyś nawet pozytywną opinię faceta, który jeździł 458.

Zresztą, każdy, kto trochę autem jeździł i ma przyzwoity zestaw (czyli powiedzmy od Logiego G25 w górę), wyczuje momentalnie... po prostu naturalność zachowania i reakcji auta - minus oczywiście przeciążenia.

Co do zapominania o produkcji, to szczerze wątpię - tego typu symulatory są bardzo długowieczne - wystarczy spojrzeć na rfactor 1, gtr 2, lfs...
Już w tej chwili widać, że będzie to produkcja na długie lata... szczególnie jeśli popatrzy się na liczbę modów, a także zapowiedzianego (częściowo również darmowego!) contentu w postaci tras, nowych marek aut itd. Dla mnie bomba.
Simracerzy na pewno pozostaną przy tej grze - pytanie czy mainstreamowy klient również. To jest zagadka - i góra kasy do ugrania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

AC kupiłem jakoś w styczniu zeszłego roku, 13 godzin mam przegrane i w sumie czekam na wersję bliższą finalnej. Model jazdy jest bardzo fajny, choć wymagający. Grafika na kolana nie powala, ale też źle nie jest.
Próbowałem się uczyć driftować i po 5 godzinach naprawdę wymiatałem, choć na początku każdy poślizg kończył się na poboczu :D To wiele mówi o tej grze - jest bezlitosna, ale i satysfakcjonująca :D
Brakuje mi jednak takiego trybu kariery z prawdziwego zdarzenia, bo jednak pobijanie własnych czasów po pewnym czasie nudzi :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Bez dobrego trybu kariery dla jednego gracza to ja dziękuję.
> O co cholera chodzi z tymi ścigałkami na PC? Jak jest dobra to zawsze nie ma po co grać,
> a konsolowcy bawią się w najlepsze w Forzie czy Gran Turismo...
>
> Ciekawe jak sprawa będzie wyglądała w Project Cars, bo to była moja druga nadzieja na
> PCtową, pełnowartościową grę wyścigową.
Dlaczego nie dołączysz do jednej z lig. Zabawa jest świetna. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować