Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Opinia: Krytyka Krytyki Krytykujących

135 postów w tym temacie

To raczej tylko w przypadku oszołomstwa które nie potrafi wyrazić własnego zdania. Osobiście nie raz kupiłem tytuł w ciemno w pre-orderze a potem zjechałem go niemiłosiernie bo umoczyłem 100-200-300zł.
Tu można wrócić do dyskusji o ocenach na steamie czy metacritic które w dużej większości są warte tyle co przysłowiowy funt kłaków. Bo naprawdę rzetelne opinie graczy są rzadkością, główny nurt to walka fanbojstwa z "hejterami" [nie przepadam za tym zwrotem, aczkolwiek tu podciągam pod niego tych krytykujących którzy są zbyt ułomni aby podać chociażby jeden argument na poparcie pomyj jakimi oblewają dany tytuł].

P.S.
Zrobiłem tu małe porządki, tj wykasowałem te kilka postów w dublu które autorzy oznaczyli edycją jako "do skasowania".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Smuggler skompromitowałeś się mocno tym tekstem, jest napisany w tonie randomowego gimbusa z sadistica czy demotywatorów, jest nielogiczny, jest po prostu zły. Dorosły człek nie powinien prowadzić dyskusji na takim poziome, co dopiero redaktor największego polskiego czasopisma o grach.

A do hejtujących na gz - wspomnicie ich handsona po premierze gry, oj wspomnicie go na pewno :)

bo mam podobne odczucia jak oni a w 3 miechy można sporo zrobić, ale nie aż tyle

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No skoro ty mi to mowisz, to moge tylko z pokora pochylic glowe. :)

Od dzisiaj chodze w papierowej torbie na glowie i wlosiennicy.

Oczywiscie zadnych dowodow przedstawiac nie musisz, tak to robia lamusy i gimbaza. Tobie wystarczy powiedziec "bo tak jest" i starczy.

Amen.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 12:22, Lisun napisał:

A 100 tys. preorderów to zawsze 100 tys. klientów, którzy kupili kota w worku. Nie zapominajmy
również, iż gdy wydadzą już pieniążki to zacznie się wściekłe bronienie produktu niezależnie
od wiadomości celem usprawiedliwienia zakupu.


Nie wziąłeś pod uwagę gatunku jaki reprezentuje W3, to nie gra o waleniu headshotów z łuku ppanc, czy o radosnym hasaniu przez pola i lasy i sprawdzaniu czy 4listna koniczynka ma faktycznie 4 listki, czy dev zrobił gracza w jajo i ma tylko 3. Tu dochodzi jeszcze fabuła, immersja i takie tam inne bzdety. Arcanum jest brzydkie jak noc a jest świetne, Masquerade:Bloodlines było zabugowanym koszmarkiem ale nadal, gra świetna.

Zreszta, przeczytałem ten artykuł na GZ, i co można się z niego dowiedzieć? np. Jakiś czas temu miałem okazję wypróbować Dziki Gon na własnej skórze. Jakiś czas temu? Jaki konkretnie? A na jakim buildzie?
Autor grał jakiś czas temu ale Dziki Gon w takim stanie, jaki aktualnie reprezentuje, aktualnie czyli 26.01.2015, no ale autor grał przecież jakiś czas temu. Co to za brednie? Jakiś czas temu to może być miesiąc albo dziesięć. Jakby grał niedawno toby napisał zapewne: kilka dni temu. Szkoda gadać.

@Smuggler
A Ty myślałeś że popcorn się może zmarnować, więcej wiary w ludzi :) Masz jakieś piwo? To przyniosę jeszcze orzeszki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko- czy ktoś z was (prócz "gimbusów") kupuje jeszcze to coś? CDA miało swoje "5 minut" w wcześniejszych latach, ale teraz co się tam wyczynia to głowa mała. Pseudo redaktorki którzy pisać recenzji nie potrafią (pozdrawiam 9kier, ciekawe komu musiała dać, że się tam znalazła), ich "odpowiedzi" w AR to też jakaś paranoja, nie potrafią normalnie odpowiedzieć tylko te ich pseudo wypowiedzi czego to nie oni, tylko krytykować potrafią, te ich nie działające płyty w żadnym napędzie, co chwila błędy CRC... o sugglerze się nawet nie wypowiadam, ten to już w ogóle się udał, myśli, że jest śmieszny a prawda jest zupełnie inna, jak uczeń któego nikt nie lubi i się nad nim znęcają i próbuje się "pokazać" w internecie, że jest kimś i się na wszystkim zna- dokładnie tak samo zachowuje się smuggler. I jest 15 powodów na które lepiej wydać te 15 zł niż finansowanie tego-czegoś co już dawno powinno paść a jakimś cudem jeszcze jest na tym rynku... niedługo na kickstarterze będą szukać wsparcia,wspomnicie moje słowa ;)

PS: Dzięki za wygranie kiedyś, kiedyś gry Colin McRae Rally 3 (i ten błąd na liście z gratulacjami, poziom- dno) i za książkę Metro której nawet nie przeczytałem i wygrałem z multi-konta) :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>Największymi ekspertami
> od programowania wśród graczy zawsze są osoby, które w życiu nie napisały nic ponad "Hello
> world".

Wy tak na serio. Mam skończyć programowanie na aghu żeby oceniać grę?

GZ opisała wrażenia z tego co zastała, i miałem podobne wrażenia. Na otwartych terenach gra wygląda gorzej niż Skyrim z 2011 roku. Gra zacinała na kompie za 6000 i nextgenie i to w ustawieniach high (nie ultra)


A wy piszecie o niezrozumieniu tematu bo nie policzyli ile było poloygonów i shaderów i że GZ bezczelnie niedoceniła jak Zdzisiu musiał okroić AI a Kaziu w pocie czoła obniżał jakość tekstur.


Wpis Smugglera o cierpieniach młodego Wertera-programisty co to płakał jak obcinał grafikę jest elementarnym niezrozumieniem tematu i tego w jaki sposób oceniać gry.

Smuggler zaproponuj takie coś dla CDA - dajcie zagrać waszemu userowi na kompie w Wiedźmina 3, na jego reakcję na temat grafiki i spadków fpsów - zrób mu proszę wykład na temat tego że jest durniem bo nie zna się na programowaniu, i nie wie ile pracy kosztuje zrobienie tak rozbudowanej gry.

pozdr.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:

Wy tak na serio. Mam skończyć programowanie na aghu żeby oceniać grę?

Nie, nie musisz. Ale zanim zaczniesz pisać o skopaniu kodu, najpierw naucz się takowy kod pisać.

Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:

GZ opisała wrażenia z tego co zastała, i miałem podobne wrażenia. Na otwartych terenach
gra wygląda gorzej niż Skyrim z 2011 roku. Gra zacinała na kompie za 6000 i nextgenie
i to w ustawieniach high (nie ultra)
A wy piszecie o niezrozumieniu tematu bo nie policzyli ile było poloygonów i shaderów
i że GZ bezczelnie niedoceniła jak Zdzisiu musiał okroić AI a Kaziu w pocie czoła obniżał
jakość tekstur.

Bo grali na wczesnym, developerskim buildzie. Wiesz jak takie buildy wyglądają w porównaniu do wersji pudełkowych? Może poczekajmy na premierę gry, by ją ocenić zamiast oceniać ją na podstawie wersji sprzed paru miesięcy?

Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:

Wpis Smugglera o cierpieniach młodego Wertera-programisty co to płakał jak obcinał grafikę
jest elementarnym niezrozumieniem tematu i tego w jaki sposób oceniać gry.

Natomiast twój post jest elementarnym przykładem na to, że nie masz pojęcia jak wygląda game-dev.

EDIT: Tak a propos Skyrima. To, że gra wygląda gorzej niż Skyrim nie oznacza, że ma mieć z automatu mniejsze od niego wymagania. AI, dźwięk, więcej elementów do przetworzenia (na optymalizację, Skyrim domyślnie ładuje 5 celli, czyli wycinków świata, znajdujących się dookoła gracza, nie liczy praktycznie niczego poza tym cellkami), logika, fizyka - to swoje kosztuje. Widzę tutaj kolejny problem, jaki mają gracze - zobaczą wysokie wymagania i chcą GRAFIKI. Nie obchodzi ich to, że w grze może być zaawansowany gameplay, fizyka, itp. Cóż, to właśnie spowodowane jest brakiem wiedzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2015 o 13:24, Henrar napisał:

Bo grali na wczesnym, developerskim buildzie.

-- yy y gra miała wyjść we wrześniu, to może jeszcze powiesz że to była wczesna alfa...

Dnia 19.02.2015 o 13:24, Henrar napisał:

Natomiast twój post jest elementarnym przykładem na to, że nie masz pojęcia jak wygląda
game-dev.


- coś tam mam ;), i nie przypominam sobie sytuacji aby w tak krótkim okresie jakiś tytuł nagle wyładniał o 50% i zaczął chodzić dwa razy płynniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:29, piginspace napisał:

-- yy y gra miała wyjść we wrześniu, to może jeszcze powiesz że o była wczesna alfa...

Słowo klucz: miała. Przesunęli premierę na maj. Nie przesuwaliby premiery, gdyby mieli działający poprawnie build, który jest gotowy na premierę.

Dnia 19.02.2015 o 13:29, piginspace napisał:

- coś tam mam ;), i nie przypominam sobie sytuacji aby w tak krótkim okresie jakiś tytuł
nagle wyładniał o 50% i zaczął chodzić dwa razy płynniej :)

Najpierw muszę grę zobaczyć na własne oczy na finalnym buildzie, by ocenić jak wygląda. I nie, nie masz racji, takie sytuacje się zdarzały. Developerskie buildy żadnego oprogramowania nie nadają się do niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest to twój pierwszy wybryk więc na razie - Ostrzeżenie.
Każdy ma prawo do krytyki, ale w granicach pewnej kultury wypowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:04, Terrorite napisał:

Zreszta, przeczytałem ten artykuł na GZ, i co można się z niego dowiedzieć? np. Jakiś
czas temu miałem okazję wypróbować Dziki Gon na własnej skórze.
Jakiś czas temu?
Jaki konkretnie? A na jakim buildzie?
Autor grał jakiś czas temu ale Dziki Gon w takim stanie, jaki aktualnie reprezentuje,
aktualnie czyli 26.01.2015, no ale autor grał przecież jakiś czas temu.
Co to za brednie? Jakiś czas temu to może być miesiąc albo dziesięć. Jakby grał
niedawno toby napisał zapewne: kilka dni temu. Szkoda gadać.


Nie no, gral dokladnie w tym samym czasie, co cala reszta. Tyle, ze o ile wiekszosc ludzi w Polsce i na Zachodzie mialio wrazenia "fajne/bardzo fajne ALE...| to on jeden "ojejeje, ale brzydkie, do bani, bug bugiem buga pogania" itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:11, PIKUSP napisał:

Ja mam pytanko- czy ktoś z was (prócz "gimbusów") kupuje jeszcze to coś? CDA miało swoje
"5 minut" w wcześniejszych latach, ale teraz co się tam wyczynia to głowa mała. Pseudo
redaktorki którzy pisać recenzji nie potrafią (pozdrawiam 9kier, ciekawe komu musiała
dać, że się tam znalazła), ich "odpowiedzi" w AR to też jakaś paranoja, nie potrafią
normalnie odpowiedzieć tylko te ich pseudo wypowiedzi czego to nie oni, tylko krytykować
potrafią, te ich nie działające płyty w żadnym napędzie, co chwila błędy CRC... o sugglerze
się nawet nie wypowiadam, ten to już w ogóle się udał, myśli, że jest śmieszny a prawda
jest zupełnie inna, jak uczeń któego nikt nie lubi i się nad nim znęcają i próbuje się
"pokazać" w internecie, że jest kimś i się na wszystkim zna- dokładnie tak samo zachowuje
się smuggler. I jest 15 powodów na które lepiej wydać te 15 zł niż finansowanie tego-czegoś
co już dawno powinno paść a jakimś cudem jeszcze jest na tym rynku... niedługo na kickstarterze
będą szukać wsparcia,wspomnicie moje słowa ;)

PS: Dzięki za wygranie kiedyś, kiedyś gry Colin McRae Rally 3 (i ten błąd na liście z
gratulacjami, poziom- dno) i za książkę Metro której nawet nie przeczytałem i wygrałem
z multi-konta) :)



LOL. Zawsze mowie, ze najwiekszymi antyfanami sa dawni fani :)
Ale dzieki za to, ze przestales czytac CDA, srednia IQ naszych czytelnikow odczuwalnie przez to wzrosla.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przypominam, że na forum nie ma "świętych krów" i jakieś quasi obelgi też nie będą tu tolerowane, bez względu na to czy jest się tu starym userem, nowym narybkiem czy redaktorem jednego z większych czasopism.

Każda strona tej dyskusji oczekuje merytorycznych argumentów a przestajecie wszyscy powoli trzymać owy merytoryczny poziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:


> Wy tak na serio. Mam skończyć programowanie na aghu żeby oceniać grę?

Nie gre. Ale jesli zaczniesz oceniac poziom optymalizacji kodu, dla przykladu, to by sie juz calkiem przydalo.

Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:


Wpis Smugglera o cierpieniach młodego Wertera-programisty co to płakał jak obcinał grafikę
jest elementarnym niezrozumieniem tematu i tego w jaki sposób oceniać gry.


Zrozumienie, ze byl to felieton i to pisanny "na lekko" a nie "wstep do poradnika dla poczatkujacego programisty" jest kluczem do jego wlasciwego odbioru. Tamze wychwycenie frazy, w ktorej mowie iz jestem programistycznym ignorantem. :)


>

Dnia 19.02.2015 o 13:19, piginspace napisał:

Smuggler zaproponuj takie coś dla CDA - dajcie zagrać waszemu userowi na kompie w Wiedźmina
3, na jego reakcję na temat grafiki i spadków fpsów - zrób mu proszę wykład na temat
tego że jest durniem bo nie zna się na programowaniu, i nie wie ile pracy kosztuje zrobienie
tak rozbudowanej gry.


OK. zalatw z CDP Red builda (komp tez w sumie by sie przydal ale tu juz cos mozemy sami zaradzic) i jazda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:48, Pietro87 napisał:

Przypominam, że na forum nie ma "świętych krów" i jakieś quasi obelgi też nie będą tu
tolerowane, bez względu na to czy jest się tu starym userem, nowym narybkiem czy redaktorem
jednego z większych czasopism.


No spoko. Co prawda widze roznice pomiedzy obrzucaniem kogos obelgami etc. a wtykaniem mu szpil, ale moze mam wieksza tolerancje w tym zakresie. Przyjmuje twe ostrzezenie w pokorze i zrozumieniu. Ale nalezalo mu sie. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o cenzurę i wtykanie ostów na prawo i lewo - tylko o ogólne trzymanie się jednak tematu a nie wzajemne zbędne obrzucanie się błotem :)
Reagowanie na dziecinne zaczepki niczego konstruktywnego nie wnosi - tak czy siak, fajnie, ze się rozumiemy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 13:43, TojaSmuggler napisał:

Nie no, gral dokladnie w tym samym czasie, co cala reszta. Tyle, ze o ile wiekszosc ludzi
w Polsce i na Zachodzie mialio wrazenia "fajne/bardzo fajne ALE...| to on jeden "ojejeje,
ale brzydkie, do bani, bug bugiem buga pogania" itd.


Grał i napisał to tak precyzyjnie że aż musisz to wyjaśniać. Nie sądzisz że coś tu kuleje? No ale w sumie czemu nie, przecież pierwszym objawem choroby jest stężenie pośmiertne zwłok jest równie precyzyjne.
Jeśli ten człowiek pretenduje do bycia rzetelnym to bardziej by pasowało napisać: build takiataki,w który grałem przez 3 godziny miał następujące bugi (tu lista), a z tego tekstu łatwo można wysnuć wniosek że skończona gra ma takie wady i ewentualnie, być może Redsom się uda poprawić, albo nie. Zresztą, Gdy zmyje się make-up... on w ogóle wie po co stosuje się make-up? Może chociaż podzieli się informacją czym ten make-up zmywał, no bo chyba zmywał, skoro mu się potem, po zmyciu, okazało że gra jest brzydka. Prawda? No ale jeśli gracz zamiast latać po drogeriach i szukać zmywaczy do make-upów po prostu zacznie grać w grę, to wnioskując z jego słów gra będzie ładna. Bo, pamiętajmy, brzydka jest tylko jeśli się zmyje. Czyli jeśli na pudełku będzie napis: Nie stosować środków do demakijażu, to po problemie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wysmażył Pan, panie redaktorze całkiem spory artykuł w koło jednego nieszczęśliwego stwierdzenia... nie to żebym się czepiał, albo krytykował krytykę krytyki krytykujących, ale czy to nie jest krytyka troszkę na siłę ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2015 o 11:44, TojaSmuggler napisał:


Moja teoria jest taka, ze mieli nadzieje ze albo sie im uda jednak ja zachowac albo zrobic
o tak niewiele gorsza, ze gracze (poza jakimis maniakami) nie dostrzega a jak dostrzega
to uznaja, ze "a, co tam...". I chyba byli zbyt optymistyczni - ciecia musialy byc duzo
wieksze niz planowali.

I nie chce zebyscie to odebrali "broni CDP" - to po prostu hipoteza "czemu tak zrobili".


To niech na przyszłość nauczą się mierzyć siły na zamiary. Nie sztuką jest wypuścić trailera z wyrąbaną grafiką, sztuką jest utrzymanie tego poziomu do końcowego buildu. To też wg mnie pokazuje w pewnym stopniu to czy programista jest dobry czy nie - taka umiejętność realistycznego spojrzenia na to co bedą w stanie zaprezentować w finalnym produkcie.

Choć ja dalej bede upierał sie w stwierdzeniu, że to była przemyślana akcja z ich strony. Dobrze wiedzieli, że nie uda im sie utrzymać poziomu graficznego z trailerów w finalnym produkcie, ale podrasowane trailery miały jedno podstawowe zadanie - nakręcenie jak największego hype''u, zapewnienie masy odsłon na youtube, więcej artykułów, preorderów, innymi słowy finalnie podnieść sprzedaż - i im sie to pewnie udało. To taka moja "po prostu hipoteza "czemu tak zrobili"".

Z preordera gry na PS4 nie zrezygnuje (ale gry na kompie nie bede ogrywał (choć mam go całkiem niezłego) patrząc na to jakie wieści o optymalizacji płyną ze świata), ale mam szczerą nadzieje, że w jakiś sposób CDP dostanie po dupie (tyczy się to też innych producentów robiących podobne akcje z downgradem) za to co zrobili i jak mydlili oczy graczom, choćby po odpowiednio obniżonych końcowych ocenach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować