Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Do wnętrza Ziemi - recenzja Avernum 2: Crystal Souls

5 postów w tym temacie

Szkoda ze z grafika tez poszli w klasyczne rpg, juz dawno nie widzialem takiej rzezni dla oczu. Wiem wiem grafika nie jest najwazniejsza, takiego westeland 2 jeszcze zdzierze ale to przynajmniej na screenach wyglada makabrycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@up -> Masz rację. Grafika może nie musi być najpiękniejsza, ale nie musi być AŻ TAK zaniedbana. Baldur''s Gate, Fallout 1-2 i Ultima VII przy nim jest o wiele, wiele lepszy i uczta dla moich oczach. Nawet grafika Gothic 1 spełnił moim MINIMALNIE oczekiwanie. Może kochamy nowe gry w stylu Retro, ale bez przesady! :) W końcu jesteśmy w roku 2015. :)

Dobrze, że Avernum 2: Crystal Souls jako reedycja ma lepsza grafika od pierwotna, a to zawsze lepszy niż nic.

Serii Avernum słyszałem już od dawna i byłem w tym mocno zainteresowany. Ale główny powód dla tego, który nie grałem w Avernum, to nie grafika, a raczej wymagania znajomość j.angielskiego. Akurat tej wiedzy jeszcze nie opanowałem, a bez tego nie da się grać w Avernum z 100% przyjemności. Echh... :(

Szacunek dla autora za recenzji Avernum. Może gracze wreszcie dowiedzą się o Avernum i wtedy będzie lepiej. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj tam nie ma co na grafikę narzekać. Wszak to rewelacja w porównaniu z poprzednikami (Avernum 1 i 2, że o Exile nie wspomnę). Swoją drogą jeśli się nie mylę to aktualne Avernum 1 i 2 są już 3 iteracją (najpierw Exile, potem Avernum i teraz znów Avernum). Jeżeli komuś przypadnie do gustu to warto również polecić Geneforce (czyli dlaczego eksperymenty genetyczne w celu stworzenia smoka to nie zawsze dobry pomysł) i ew. Avadon (czyli że Czerwonobrody to dobre imię nie tylko dla pirata).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałem w trylogie Exile i grałem w demo trylogi Avernum. Grałem też w demo Avernum EFP i w demo Avernum 2 CS już nie zagram, a o pełnej wersji wolę już nie myśleć.

Już przy pierwszym wydaniu Avernum zostało znacznie uproszczone do oryginału. Liczba zaklęć została okrojona z kilkuset do kilkudziesięciu. Do wyboru mieliśmy kilka poziomów różnych zaklęć na różne warianty tak więc z początku dało się przyzwać pojedynczego szczura/pająka by na wyższym poziomie przyzywać demona lub 8-10 szczurów jako mięso armatnie. Drużyna została zmniejszona z 6 do 4 co miało wpływ także na zmniejszoną liczbę przeciwników w starciach. Z tego powodu nie potrzeba masowych zaklęć gdzie przywołane stwory robiły za mięso armatnie, które zajmowało przeciwników (a tych było czasami z 20 przeciwko naszej 6) i dawało te 2-3 tury kapłanowi na rzucenie wzmocnień i wybicie przez magów kilku przeciwników lub przywołanie mocniejszych stworów.
Tak samo ucierpiały dialogi, a przynajmniej w moim odczuciu. Avernum wprowadziło dialogi, a w Exile mieliśmy tylko Look, Name, Job i Ask About... Zmuszało to gracza do czytania całego dialogu od A do Z i wyłapywania interesujących rzeczy, a teraz wystarczy spojrzeć na udostępnione zdanie i zamiast czytania 10 stron tekstu to wystarczy 1-2, a resztę przeklikać.
Już nie wspomnę o zawartości nowej edycji w porównaniu do poprzedniczki. Avernum od Exile pod względem fabularnym raczej niczym się nie różniło. Wszystkie ukryte przejścia, wszystkie postacie, dosłownie wszystko było w tym samym miejscu co wcześniej. Dostaliśmy jedynie kilka uproszczeń i przejście z płaskiej grafiki rodem z painta na rzut izometryczny. A co obecnie oferuje nam nowa reedycja? Tylko wyższej jakości tekstury, powiększenie widocznego obszaru (okno 9x9 -> 4 od środka w każdym kierunku w Exile, 18x18 w Avernum widocznych pól) i wygórowaną cenę. Rozumiałbym gdyby gdyby to było przejście z 2D na 3D, ale 20€ za rozgrywkę w HD i tylko Avernum 2? Taka zmiana mnie akurat odrzuciła i zostałem przy poprzedniczkach. Dodatkowo Avernum 1 kosztuje 7€, a niedługo pewnie zaczną prace nad Avernum 3, które jest o wiele dłuższe i bardziej rozbudowane niż poprzedniczki więc cena pewnie będzie w granicach 30-40€.
Pozostaje przy pierwowzorze, który jest NOW FREE TO PLAY, a zapewnia dużo więcej zabawy niż Avernum. A jeśli już miałbym się zdecydować na Avernum to wybrałbym starą trylogię za 10€ gdzie mam 6 części niż nową serie gdzie za 2 części płace prawie 30€, a grafika odstrasza od gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować