DugyDugson

Gramowicz(ka)
  • Zawartość

    1408
  • Dołączył

  • Ostatnio

Posty napisane przez DugyDugson


  1. Byłem dziś w punkcie obsługi klienta, Pani powiedziała mi tam, że jeżeli pobierałem coś na telefon w sklepie to musiałem się zgodzić też na regulamin, w którym zapewne akceptowałem tą usługę. To jest opcja, którą warto rozważyć. Choć i tak nie pamiętam czy zgadzałem się na cokolwiek prócz pobrania jakiejś aplikacji na smartfon'a, tym bardziej jeżeli wyświetliłaby mi się informacja o regulaminie to pewnie bym przeczytał, bo na takie elektroniczne złodziejstwo jestem szczególnie cięty(miałem już wcześniej kilka takich sytuacji).


  2. Przez kilka miesięcy dostawałem zawyżony rachunek za usługi sms w sieci Plus. Nie wiedziałem skąd mi się to bierze, więc postanowiłem sprawdzić to na wyciągu. Jak się okazało na moją niekorzyść, esemesy które dostawałem przez kilka miesięcy od numeru 60128 były, oczywiście, płatne. I tak świnie zeżarły mi około 200zł. Tu rodzi się pytanie - jakie były możliwości by taką usługę aktywować ? Z natury nie jestem człowiekiem, który wierzy w magiczne konkursy i loterie, zwłaszcza te wymagające wysłanie esemesa(niejednokrotnie ''darmowego''), czy istnieje możliwość, że ta usługa aktywowała mi się, hm, samoistnie ?


  3. Mam do zrobienia na czwartek przebieg zmienności funkcji (e^x)(x^3). Wszystko wskazuje na to, że Df:R, ale mam problem z obliczaniem miejsc przecięcia się z osiami.

    Przyrównując równanie do 0 przychodzi mi na myśl jedynie jeden trik z dzieleniem przez logarytm:
    (e^x)(x^3)=0/ln
    ln(e^x)(x^3)=ln0
    logarytm i liczba e się znoszą - zostaje samo x(x^3), ale za to nie ma rozwiązania dla ln0 i tu jestem w kropce.
    Wie ktoś jak to rozwiązać ?

    @up Thrandir - dzięki za pomoc, zapomniałem odpisać.


  4. Dnia 27.11.2014 o 02:29, KubooPL napisał:

    Pozostaje jeszcze poskracać co się da. Gdyby ktoś mógł to jeszcze dla pewności sprawdzić,
    to byłoby miło.


    Dzięki. Już znalazłem błąd - używałem funkcji złożonej, jednak mnożąc przez to za co podstawiam ''x'' czyli pierwiastek używałem złego wzoru ;p.

    btw, w tego typu funkcjach gdzie używam wzoru na f. złożoną lub gdzie jest pierwiastek przy wyciąganiu pochodnych różniczkuje się zawsze przez całe wyrażenie łącznie z pierwiastkiem lub tylko przez to co jest pod nim ?