Zaloguj się, aby obserwować  
DJ_Danielus

Chłodzenie kompa

385 postów w tym temacie

Dnia 06.07.2013 o 09:19, Boguslav4 napisał:

Jeśli nie mogę zamontować w swojej obudowie nic z przodu, to tylne powinny wydmuchiwać
czy wdmuchiwać powietrze? Obecnie ustawiłem je na wdmuchiwanie i wszystkie podzespoły
mają dobrątemeraturę z wyjątkiem karty graficznej- niezmiennie ok. 60 stopni i 80 przy
pracy...


Podstawowa zasada termodynamiki. Cieple powietrze leci do góry, zimne utrzymuje się na dole. Obudowa nie jest szczelna i z przodu na 100% masz jakiś otwór, przez który powietrze może dostawać się do środka. Lepiej więc, aby ciepłe powietrze było wyciągane przez tylni wentylator moim zdaniem, ale to już sprawa indywidualna dla danej obudowy. Ja właśnie ze względu na chłód i ciszę dałem za swoją ponad 400 zł, ale i tańsze pozwolą uzyskać odpowiednie efekty. Ważne, aby obudowa pozwalała na schowanie gdzieś niepotrzebnych kabli or zasilacza i na zamontowanie minimum 2 wentylatorów. Jednego z przodu, aby wciągał powietrze, i jednego z tyłu - do wyciągania powietrza. Ta jest bardzo popularna i nie za droga:
http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-410-pure-black-at-x-ssd-bt-410-397103/

Co do temperatury na karcie graficznej. 60-80 stopni podczas pracy to jeszcze nie jest tak źle. W wielu modelach jest to standardowa temperatura pod obciążeniem. Zwłaszcza, że za oknem skwar. Zawsze jednak można sprawdzić, czy na żeberkach radiatora nie zgromadził się kurz i jeżeli tak, to spróbować je przeczyścić na przykład sprężonym powietrzem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam starą już kartę GeForce 9600 GT, ale nie chciałbym jej jeszcze wymieniać... A nie jestem pewien, czy nie jest to konieczne- karta bezprzerwy się przegrzewa (i to znacznie). Co mogę jeszcze zrobić w sprawie chłodzenia? Najlepiej nie zmieniając orginalnego karty, chyba że to jego wina (chłodzenie chodzi, ale to chyba nic nie daje).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2014 o 11:14, Boguslav4 napisał:

Mam starą już kartę GeForce 9600 GT, ale nie chciałbym jej jeszcze wymieniać... A nie
jestem pewien, czy nie jest to konieczne- karta bezprzerwy się przegrzewa (i to znacznie).
Co mogę jeszcze zrobić w sprawie chłodzenia? Najlepiej nie zmieniając orginalnego karty,
chyba że to jego wina (chłodzenie chodzi, ale to chyba nic nie daje).

Przeczyść stare chłodzenie dokładnie, wymień na nim pastę termoprzewodzącą, upewnij się, że obudowa ma odpowiedni przebieg powietrza (pochowaj lub zepnij wszystkie kable w obudowie, zainstaluj dodatkowe wentylatory).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2014 o 11:22, Narmo napisał:

> Mam starą już kartę GeForce 9600 GT, ale nie chciałbym jej jeszcze wymieniać...
A nie
> jestem pewien, czy nie jest to konieczne- karta bezprzerwy się przegrzewa (i to
znacznie).
> Co mogę jeszcze zrobić w sprawie chłodzenia? Najlepiej nie zmieniając orginalnego
karty,
> chyba że to jego wina (chłodzenie chodzi, ale to chyba nic nie daje).
Przeczyść stare chłodzenie dokładnie, wymień na nim pastę termoprzewodzącą, upewnij się,
że obudowa ma odpowiedni przebieg powietrza (pochowaj lub zepnij wszystkie kable w obudowie,
zainstaluj dodatkowe wentylatory).


Nie ma co się bawić z takim czyszczeniem, tak czy siak nie będzie już działał jak kiedyś ;) Fundnij sobie nowy wentylator, cryorig XF140 jest idealnym przykładem ;) :
[m]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować