Zaloguj się, aby obserwować  
kuba9876543210

VMware i inne wirtualne maszyny - temat ogolny

4 posty w tym temacie

Virtual Machine:

Maszyna wirtualna (ang. virtual machine, VM) - ogólna nazwa dla programów tworzących środowisko uruchomieniowe dla innych programów.
Maszyna wirtualna kontroluje wszystkie odwołania uruchamianego programu bezpośrednio do sprzętu lub systemu operacyjnego i zapewnia ich obsługę. Dzięki temu program uruchomiony na maszynie wirtualnej "myśli", że działa na rzeczywistym sprzęcie, podczas gdy w istocie pracuje na sprzęcie wirtualnym, "udawanym" przez odpowiednie oprogramowanie (maszynę wirtualną).
Wykonywanym programem może być zarówno pojedyncza aplikacja jak i cały system operacyjny lub nawet kolejna maszyna wirtualna. Są one zupełnie odizolowane przez maszynę wirtualną od maszyny fizycznej, w odróżnieniu od klasycznego systemu operacyjnego, który tylko zarządza uruchamianiem aplikacji na maszynie fizycznej.

zrodlo: Wikipedia

Dziwie sie, ze nie znalazlem podobnego tematu... wiec zakladam TEN.

VMware czy podobne narzedzia mozna czesto za darmo sciagnac/wyprobowac.
Pomysl jest taki, ze mozemy sobie np. majac XP i chcac zagrac w gry w DirectX 10, ktorych w DirectX na XP;ku normalnie by sie uruchomic nie dalo, tworzymy wirtualna maszyne, gdzie wrzucamy Viste i mozemy miec np. dwa systemy jednoczesnie i co wazniejsze NIEZALEZNIE siebie pracujace.

Nic tylko probowac :)

Jesli na tym ''glownym'' OS''ie boimy sie np. wirusow, ktore moga nam zaszkodzic, startujemy wirtualna maszyne innego albo tego samego OS''a i sie niczym nie przejmujemy, bo jak sie system na wirtualnej maszynie posypie, instalujemy go na nowo, nie ruszajac systemu ''glownego'' oraz wszelkich danych...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat o VirtualPC gdzieś tu się już pałętał :). Nieważne - znasz jakieś (darmowe lub tanie - VMWare Workstation za ponad 0,8 kzł to niezbyt tanio jak dla mnie) programy tego typu, które oferują akcelerację 3D na sensownym poziomie (T&L przynajmniej, choć najbardziej by mnie interesowały PS w wersji do 2.0 góra)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2009 o 18:53, Blackhand napisał:

Temat o VirtualPC gdzieś tu się już pałętał :). Nieważne - znasz jakieś (darmowe lub
tanie - VMWare Workstation za ponad 0,8 kzł to niezbyt tanio jak dla mnie) programy tego
typu, które oferują akcelerację 3D na sensownym poziomie (T&L przynajmniej, choć najbardziej
by mnie interesowały PS w wersji do 2.0 góra)?


Nie za bardzo sie jeszcze orientuje, bo dopiero dzisiaj mialem czas i okazje VMware''a wyprobowac (ojciec wreszcie z pracy przyniosl wielostanowiskowa licencje=)... A co do ceny... w koncu za Photoshopa trzeba dac pare tys...:P
A jedna jednostanowiskowa licencja ktorejs z wersji VMware''a kosztuje 30k EURO (!)... wiec duzo:P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.05.2009 o 19:22, kuba9876543210 napisał:

...
Nie za bardzo sie jeszcze orientuje, bo dopiero dzisiaj mialem czas i okazje VMware''a
wyprobowac


Szkoda. Póki co nie spotkałem się z programem, który oferowałby jakąkolwiek akcelerację 3D - wszystkie emulują zwykłą kartę SVGA (Bochs, QEMU, VirtualBox, VirtualPC ...)

Dnia 13.05.2009 o 19:22, kuba9876543210 napisał:

A co do
ceny... w koncu za Photoshopa trzeba dac pare tys...:P
A jedna jednostanowiskowa licencja ktorejs z wersji VMware''a kosztuje 30k EURO (!)...
wiec duzo:P.


Ponad 800PLN za najprostsząą wersję jednostanowiskową to też niemało (nie wyssałem sobie tej kwoty z palca - wystarczy trochę pogooglować), zwłaszcza, że, dziwnym trafem, na stronie VMWare nie idzie znaleźć dokładnej informacji, co która wersja oferuje (a zwłaszcza - jaki sprzęt emuluje).
EDIT Autokorekta w OO ssie :(.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować