Thilnenn

Gramowicz(ka)
  • Zawartość

    55
  • Dołączył

  • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralna

O Thilnenn

  • Ranga
    Przodownik
  1. Podczas ostatnich czterech miesięcy pracy nad Wiedźminem cała firma pracowała po 10 i więcej godzin dziennie, przychodziliśmy również do pracy w weekendy. Zdarzało mi się wychodzić z firmy o 3 w nocy, ale byli też tacy, którzy nocowali na kanapie w salce konferencyjnej :) Jeśli chodzi o drugie pytanie... Praca game designera wymaga dość rzadkiego połączenia dwóch umiejętności: z jednej strony podejścia humanistycznego, kreatywności, umiejętności wymyślania i opowiadania historii, formułowania myśli. Z drugiej zaś strony game designer musi znać się trochę na programowaniu i skryptowaniu, umieć myśleć logicznie, żeby konstruować skomplikowane sytuacje, powinien znać trochę matematyki, żeby rozumieć się na mechanice rozgrywki. Taka osoba powinna również znać się na grach komputerowych różnego typu, mieć do nich krytyczne podejście, umieć ocenić je nie tylko od strony gracza, ale również technicznie, pod kątem wykorzystanych rozwiązań. Taka umiejętność bardzo przydaje się w procesie tworzenia gry, kiedy można czerpać inspirację z innych produktów z branży. Nie wspominam oczywiście o tym, że warto jak najwięcej czytać i oglądać filmów, to też świetne źródła pomysłów i inspiracji :)
  2. Wydaje mi się, że raz zgłoszonego tekstu nie można wycofać. Jeśli zgłosiłeś niewłaściwą wersję, możesz zawsze zgłosić tekst ponownie z adnotacją, że to poprawna wersja.
  3. Tym wszystkim, którzy dopiero zaczynają zabawę z Djinnim polecam konkurs "Szkoła wiedźmińska". Jest to podzielone na etapy tworzenie własnej przygody do Djinniego, można spróbować własnych sił, korzystając z pomocy innych modderów i mojej skromnej osoby :) Opis konkursu: http://www.thewitcher.com/resources/upload/KONKURS_ogolne.pdf Opis pierwszego etapu: http://www.thewitcher.com/resources/upload/KONKURS_etap1.pdf
  4. Tak, D''jinni to ten sam edytor, z którego my korzystaliśmy, tworząc Wiedźmina.
  5. Nie wiem, czy będę potrafiła odpowiedzieć na Twoje pytanie w pełni kompetentnie. Po pierwsze nie mam doświadczenia z grami MMO, po drugie zaś nie wiem, jakimi kryteriami kierują się zagraniczne firmy przy wyborze gry, którą chcą się zajmować. Mogę tylko mówić o moich domysłach i opiniach na ten temat. Wydaje mi się, że gry MMO to jeden z bardziej rozbudowanych, kosztownych i czasochłonnych typów gier. Dlatego podejrzewam, że żadna firma nie podejmie pochopnie decyzji o stworzeniu tego rodzaju produkcji. Sam design doc może nie wystarczyć, może warto się pokusić o stworzenie prototypu? Design doc to bardzo obszerny dokument, musi zawierać projekt wszystkich elementów rozgrywki, a tych zazwyczaj jest bardzo dużo. Game Vison za to nie powinna być zbyt rozbudowana, powinna zawierać najważniejsze założenia odnośnie Twojego pomysłu. Jeśli zaś chodzi o innowacyjność, to ja osobiście uważam, że ten element nie powinien być dominujący w pomyśle na grę. Lepiej bardzo dobrze wymyślić coś, co nie jest bardzo nowatorskie i dopracować to w każdym szczególe, niż tworzyć coś zupełnie nowego, a przez to niesprawdzonego.
  6. Game designer powinien być osobą kreatywną, która potrafi w nietypowy sposób spojrzeć na pewne rzeczy oraz w twórczy sposób znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Game designer musi często improwizować i przy pomocy kilku narzędzi, które posiada, osiągnąć zamierzony efekt. Zdolności programowania na pewno bardzo się przydają, ale tak naprawdę wystarczy podstawowa znajomość jakiegokolwiek języka programowania, żeby można było przyswoić zasady skryptowania. Musisz jednak pamiętać, że praca designera to nie tylko wymyślanie historii, ale przede wszystkim umiejętność przekazania tej historii graczowi. Jeśli chodzi o przekazywanie swoich pomysłów na gry to oczywiście można to zrobić, musisz jednak pamiętać, że CD Projekt ma własne plany i pomysły, więc szansa na przebicie się ze swoim nie jest duża, ale zawsze można próbować :) Generalnie każdemu, kto myśli o karierze game designera polecam spróbowania swoich sił przy pomocy edytora przygód Djinni, dostępnego na stronie Wiedźmina.
  7. Przesunąć po prostu nie można, natomiast da się zniszczyć placeable o określonym tagu funcją DestroyObject, a następnie stworzyć taki sam placeable w innym miejscu przy użyciu waypointa. Oto przykład skryptu z aktu 4, który właśnie do tego służy: oWaypoint = GetObjectByTag("q4004_body", nTagIterator); while (oWaypoint != OBJECT_INVALID) { oPlaceable = CreateObject(OBJECT_TYPE_PLACEABLE, "q4004_elfbody", GetLocation(oWaypoint), FALSE, "body_created"); AssignCommand(oPlaceable, SetFacing( GetFacing(oWaypoint) )); nTagIterator++; oWaypoint = GetObjectByTag("q4004_body", nTagIterator); } Nic mi o tym nie wiadomo. Musi mieć profile Attitude_Hostile i Enemy_Witcher. Należy stworzyć jego template, spawnset, dodać go do modułu, dodać spawnpointy i actionpointy i przy użyciu questa albo skryptu aktywować spawnset. Szczerze mówiąc nie wiem za bardzo co masz na myśli, mówiąc o mgle w jaskini. Są placeable, które są fx-ami i mogą wyglądać jak mgła, należy je modyfikować w edytorze fx-ów. Mam nadzieję, że udało mi się pomóc.
  8. Ostatnie dane, którymi dysponuję, pochodzą z lutego 2008. Całkowita sprzedaż Wiedźmina w tamtym momencie wynosiła ponad 600 tyś. egzemplarzy, z czego w Polsce sprzedano ok. 160 tyś. Są to całkowicie niepotwierdzone informacje. Na jakie źródło powołuje się money.pl?
  9. Bardzo się cieszę, że kolejna grupa modderska zabiera się do tworzenia własnej przygody do Wiedźmina :) Nic obiecać nie mogę, ale kiedy Wasza przygoda będzie już gotowa, skontaktujcie się z nami i zobaczymy co da się zrobić.
  10. Witam! Na stronie Wiedźmina istnieje specjalny dział, w którym można publikować swoje opowiadania ze świata Wiedźmina: http://www.thewitcher.com/community/pl/fanfiction/, zachęcam do umieszczania tam swoich tekstów - w ten sposób inni fani będą mogli je przeczytać. Jeśli chodzi o wykorzystywanie tych pomysłów w questach, to idealnym do tego narzędziem jest D''jinni, czyli nasz edytor przygód. Przy jego pomocy możesz sam spróbować stworzyć moda, opartego na swoim pomyśle :)
  11. Witam! Generalnie instancje na lokacji to Placeable, więc można na nich używać wszystkich skryptów, które odwołują się do tego typu obiektów (np. SetPlaceableUsable). Poza tym możesz używać funkcji na drzwiach: SetDoorUsable, SetLocked.
  12. Geralt posiada własny template, wiedzmin.utc. Wystarczy zmienić w nim apperance i współczynniki.
  13. W tej chwili jeden z graczy zaczął już przerabiać polski poradnik na Wiki, zachęcam do własnej inicjatywy w tej kwestii, przecież każdy z Was może samodzielnie wrzucać różne informacje na Wiki i dzielić się z innymi graczami Waszą wiedzą. :)
  14. Djinni nie był robiony na podstawie tego edytora, jest narzędziem stworzonym od podstaw przez naszych programistów i został pomyślany tak, żeby przy jego pomocy designerzy mogli tworzyć historie według swojego pomysłu. Dlatego nie ma żadnych zdefiniowanych wcześniej "klocków", wszystko trzeba ustawiać samemu i dzięki temu może idealnie służyć naszym celom.