Zaloguj się, aby obserwować  
Krakers15

Sposoby na naukę, czyli jak się dobrze, szybko i efektywnie uczyć

142 postów w tym temacie

Ja to mam refleks, nie ma co.) Matura w pełni, a ja dopiero znalazłem ten temat. :)

Po przejrzeniu tematu dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy. Tą czekoladę to muszę wypróbować, bo nie wiedziałem. :) Od siebie mogę dorzucić to, że często podczas nauki lubię sobie łuskać jakieś ziarka, albo orzeszki (tylko nie włoskie! :) Najlepiej fistaszki) i nauka idzie mi wtedy dużo lepiej. Nie wiem czy to zasługa jakichś specjalnych składników zawartych w tych orzeszkach/ziarkach, czy fakt, że czymś zajmuje się ręce, tak działa. A może to tylko moja urojona wyobraźnia i efekt placebo? :)

No i robiąc porządki ze ściągami (a trochę się ich nazbierało przez 3 lata – w końcu to też dobry sposób aby się nauczyć... albo się nie uczyć :)) znalazłem pewną notkę, którą zachowałem specjalnie na okres matury (a o której oczywiście zupełnie zapomniałem). Treść brzmiała właśnie tak:
W czasie intensywnej pracy umysłowej należy odżywiać się często, ale w małych ilościach. Wskazane jest spożywanie pokarmów o dużej zawartości cukru, białka, wapnia i fosforu. Możemy je znaleźć w serze, rybach, jajach i wędlinie.
Najlepiej uczyć się rano, przed południem. Pamięć nasza jest wtedy bardziej chłonna, a umysł jaśniejszy. Nauka na czczo utrudnia przyswajanie wiadomości. Towarzyszący przygotowaniu do egzamin niepokój, nerwowość, zmęczenie można zniwelować dietą. Nie zapominać o chwilach relaksu.

Nie ze wszystkim się zgodzę. Ja najlepiej uczę się wieczorem, koło północy. Jedyna wada to fakt, że następnego dnia przeważnie musisz wcześnie wstać, a niewyspany uczeń, to zły uczeń. :) No i na mnie pośpiech i stres przed egzaminem wpływa bardzo pozytywnie. Najszybciej informacje przyswajam na przerwie przed sprawdzianem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zapisałem się na specjalny kurs szybkiego czytania i efektywnej nauki. "Celem kursu jest doprowadzenie do czytania ok. 1000 - 2000 słów na minutę przy 80 - 90% zrozumieniu i zapamiętaniu czytanego tekstu. Dzięki kursowi uzyskasz: lepszą pamięć, większą kreatywność, lepszą koncentrację, zdolność błyskawicznego czytania, lepsze oceny, lepszą przyszłość". Na okres 3 lat zostaje przydzielony Ci specjalny nauczyciel, który ma za zadanie kontaktować się z Tobą, na każde Twoje zawołanie i pomóc Ci, kiedy jest to konieczne. Cały kurs trwa od 4 do 8 miesięcy w zależności ile czasu ktoś poświęca na ćwiczenia. Po tym czasie razem z Twoim nauczycielem zastanawiasz się nad swoją przyszłością i przygotowujesz się np: do studiów... Zapisałem się na ten właśnie kurs, bo mimo, że dobrze się uczę ( średnia nigdy poniżej 5.1 - nigdy żadnej czwórki na świadectwie ) chcę w pełni wykorzystać swój umysł i zobaczyć na ile mnie tak naprawdę stać... Na razie jestem na etapie szybkiego czytania - poznawania podstaw tej sztuki, która wbrew przekonaniom nie jest taka trudna... Później dojdą sposoby na skuteczną naukę - między innymi "mapy myśli" i inne takie... Bądź, co bądź problem tkwi w tym, że nie zawsze ma się motywację do działania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować