Zaloguj się, aby obserwować  
Morfieusz

Neverwinter Nights 2 - Polskie Patche, Łaty, HotFixy - oczekiwania, problemy, zmiany i wszelakie inne sprawy :) [M]

3095 postów w tym temacie

dominae - masz całkowitą rację względem opłacalnosci wydania SoZ. Tylko należałoby się zastanowić dlaczego tak jest. Może graczy już po NWN1 zobaczyli jak to jest kupować produkty CDP i NWN2 się nie sprzedało. A może CDP nie było zbyt zainteresowane promocją tego tytułu- bo im się to nie opłacało?
Wcześniej nigdy nie zwracałem uwagi na polskiego wydawcę kupując grę, ale od czasów gdy do NWN1 patch 1.69 musieli tłumaczyć entuzajaści tytułu albo gdy patche do NWN2 zaczeła tłumaczyć prywatna osoba bo wydawcy który powinien być odpowiedzialny za swój produkt i go promować zapewniejac jak najwiekszą grupę odbiorców- tego robić sie nie chciało, zwracam i to dużą. Nie ma sensu kupować produktu który jest wadliwy a wydawcy sie nie spieszy z nowym patchem, wolę kupić coś co pełen support wydawcy. Teraz CDP z ręką w nocniku obudzi się wydając (o ile tak się stanie) Storm of Zehir i nie będzie finansowego sukcesu...dlaczego? Bo spora cześć osób zakupiła już angielski dodatek i zainstalowała go na podstawkę legalnie lub mniej legalnie - w zalezności od wersji językowej, i gdy wyjdzie dodatek PL nie będą widziec sensu by go kupować (na angielskim wciaż będa mieli najnowsze patche a czy w ogóle polskie będą to niewiadoma )...może gdy będzie juz w Extra Klasyce za 20 zł.

Ja ze swej strony coraz cześciej zastanawiam się czy nie odesłać pocztą do Atari czy Obsydianu swojej wersji gry z listem opisującym w jaki sposób sa traktowani potencjalni nabywcy tego produktu w Polsce i ze granie w tę grę w ver. PL bez wsparcia polskiego wydawcy nie sprawia żadnej przyjemności. Może na przyszłość poszukają innego dystrybutora niż CDP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ludzie piszą, podpisuje się pod tym i także ubolewam nad tym że pieniądze i pewność że gracze i tak kupią jest na pierwszym miejscu

Gry typu nwn2 w które gra się głównie w trybie multiplayer powinny być szczególnie zadbane przez wydawcę by nasi gracze mogli spokojnie grać na równi z graczami z całego świata.... a tym czasem nie za bardzo tak jest :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Racja.

Według mnie, jedynie perspektywa utraty zaufania zachodnich producentów gier, mogłąby skłonić CDP do żwawszych ruchów w materii NWN2. Gdy takowy producent dowie się, że jego produkt w danym kraju jest mało opłacany z powodu opieszałości polskiej firmy - następnym razem zwiąże się z inną lub też będzie prowadził dystrybucję w języku angielskim. Bez szkody - albowiem teraz prawie każdy w mniejszym lub lepszym stopniu z kręgu graczy - zna mowę Szekspira.

Prawda jest taka - chcę kupić grę, chce kupować oryginalne dodatki. Nie chcę grać an piratach, ale nie chcę też patrzeć, na szare listy niedostępnych serwerów - z powodu braku Patcha i najnowszego dodatku.
Pozyskanie klienta dla firmy jest przecieć ponad sześciokrotnie droższe niż utrzymanie już wiernego! Fani NWN2 nie ograniczają się do tego jednego produktu - kupują wiele innych gier wydawanych przez CDP - lecz jeśli zawiodą się na CDP w supporcie dla tejże NWN2 - jaką mają gwarancję, że na innych grach też nie zostaną... "wyrolowani"? To podkopuje zaufanie - a tak naprawde - wymiernie ogranicza zyski CDP! Powinni sobie z tego zdawać sprawę!

Chyba że, plytki z podstawką i maską zdrajcy nie zalegają im w magazynach - jak to w przypadku NWN1 prawdopodobnie bylo - bo wciąż można kupić tą grę w KAŻDYM Empiku za około 20 PLN.
Jeśli CDP chce sprzedać takowe - niech wydaje ZŁote edycje, platynowe edycje - wraz z dodatkiem SoZ! Wygeneruje popyt! Są serwery, gdzie można grać - świetnie napisane, świetnie wyglądające, z świetną obsadą Ekip i Graczy - z doświadczeniami z poprzedniej części gry!

Rynek istnieje - przecież nie tylko owi gracze kupią dobry produkt! Ich krewni, znajomi, koledzy z klasy, studiów a nawet pracy - chętnie przeniosą się w bajecznie stworzone Zapomniane Krainy!
A złotówki szeroką rzeką wplyną do kieszeni włąscicieli CDP oraz ich pracowników. Wszyscy będą szczęsliwi!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No niestety trzeba pisac do producentów gier bo inaczej BG3 (o ile wyjdzie) z duzym prawdopodobieństwem może dystrybuować w Polsce CDP i będziemy mieli powtórkę z rozrywki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Też tego nie rozumiem...

Nie rozumiem jak może w taki sposób CDP olać scenę NWN2 nie zabierając się za SoZ. Gdzie są tworzone w Toolsecie rzeczy, które same w sobie są wart oddzielnego wydania. W Polsce jest ogromne community graczy. Literatura FR, Podręczniki D&D... a to wszystko sprzyja potencjalnemu zakupowi NwN2. Nawet gracze NwN1, chcąc przenieść się w nowy stopień rozgrywki zaczęliby kupować NwN2...
Zaczęliby... Gdyby CDP zmienił podejście do klienta. Jeżeli nie potrzebna Wam kura znosząca złote jaja, dajcie ją komuś innemu.
Mam nadzieję że CDP odezwie się tu, na swoim forum i mi wytłumaczy. Bo nie rozumiem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem fanem D&D i serii cRPG w Zapomnianych Krainach. Mam prawie 10-letnie doświadczenie w tej materii. Żeby było jasne, mam oryginalną całą serię Neverwinter Nights, którą co więcej mam zarejestrowaną na swoim koncie, tutaj na gram.pl.

Czuję się mocno rozczarowany i nie mniej oburzony sytuacją w jakiej się znajduję, jako gracz. Nie jest tajemnicą, że przez pomyłki Obsidian''u, NWN2 jest mocno zabugowane i cały czas wymaga aktualnego patchowania. Niestety, w swoim ojczystym kraju nie mam możliwości otrzymania w pełni działającego produktu, chociaż płacę podobną cenę co moi zagraniczni koledzy... I proszę nie zganiać, że to wina twórców gry, bo oni wywiązują się ze swoich obowiązków i na bieżąco wydają kolejne, nowe i sprawne łaty do gry... Tylko czekają, by je zlokalizować na nasz język. Więc gdzie leży wina? Przy Obsidianie? Przy Atari? Czy przy CDP? Czemu CDP nie jest zainteresowane wsparciem licznej sceny nwn2?

Fenomen tej gry opiera się na multiplayerze, co widać po pierwszej części tej gry. Serwery NWN1 stoją po dzień dzisiejszy i co więcej, mają się dobrze! Chociaż starzy gracze odchodzą, to cały czas pojawiają się nowi - potencjalni klienci CDP, którzy zaopatrzyli się w oryginalne wersje gry. NIEPRAWDĄ jest, że na serwerach są wylęgarnie pirackich wersji, bo akurat tego mocno pilnują MG i Admini. TAK! To oni pilnują waszego cholernego interesu, żebyście zarobili kolejne złotówki, żeby gra nie była kradziona przez torrenty czy p2p!! Czy powinni? Właśnie nie... Powinniście to docenić...

Wracając do fenomenu NWN1... Czemu ta gra nadal jest oblegiwana i pojawiają się nowi gracze? Prosta zasada... Gracz powiedział graczowi, ten swojemu kuzynowi, tamten swoim kumplom i cały czas to się nakręca! Ale to nie to jest istotą tego zjawiska... Otóż NWN1 ma wydane wszystkie dodatki (no pomijam fakt premiowych modułów) i patche!! Przez co gra jest niesamowicie sprawna, wolna od bugów i w pełni grywalna! To przyciąga graczy! Co taki gracz może sobie pomyśleć gdy przychodzi mu kupić (wydaje uczciwie pieniądze) oryginalne NWN2, które bez pachy jest dziurawe bardziej niż ser szwajcarski? No bądźmy poważni... To taki gracz przejdzie sobie kampanię (chociaż to też nie jest pewne) i rzuci w cholerę taką grę... Nie będzie sobie głowy zawracał czymś, w czym na każdym kroku musi walczyć z błędami, niekiedy niezwykle irytującymi... Wtedy zainteresowanie grą umiera... Nie ma renomy, nikt nikomu jej nie poleca i wtedy macie Panowie z CDP problem! Zupełnie inaczej byłoby gdyby było wsparcie ze strony wydawcy w postaci lokalizacji patchy, wydawania na czas oficjalnych dodatków itd...

Pomijam fakt, że pomimo wsparcia i obojętności CDP na polską scenę nwn2, ta ma się całkiem nieźle, pojawiają się nowe serwery, a starsze są rozbudowywane... Ale co z tego, skoro graczy jest tak mało i będzie coraz mniej? Poza tym warto jeszcze dodać, że niektóre serwery bardzo liczą na patche i dodatki, tym bardziej, że od tego uzależnione jest ich dalsze istnienie! Taaa i w ogóle to widok szarej listy serwerów zagranicznych jest niezwykle budujący... -.-'' Oni mają lepszą wersję gry od naszej... My nic nie możemy zrobić tylko tkwić na starej zabugowanej grze... Cisną się na usta same przekleństwa przez to...

Tak! To przez wydawcę, który za nic ma sobie potrzeby swoich klientów... No cholera, będę wam dawał lekcje z ekonomii? Kolega Gnoger już tu przytoczył parę przykładów, ale ja dodam jeszcze od siebie... Czy wy słyszeliście o czymś takim jak "lojalny klient"? Nie chcecie mieć stałych klientów, którzy cieszą się z produktów danej firmy i za nic nie przejdą do konkurencji? To czas o tym pomyśleć!!! Bo jestem waszym klientem od kilku lat, ale jeszcze nie było tak źle, jak jest teraz... Nie wiem czy zmienię was na kogoś innego w Polsce, bo tak czy siak tutaj nie ma w czym wybierać... Za to są za granicą i cieszę się, że uczyłem się języka angielskiego. W końcu może się przydać...

Opamiętajcie się ludzie z CDP!!!

Szczerze to naprawdę przeczytajcie to co tutaj jest, bo się szykuje kocioł i spokoju nie zaznacie. A jeśli forum nie zauważycie, to gracze NWN przestaną pisać w formie elektronicznej, a zaczną w inny sposób...

Jeśli ktoś może, nie wiem.. moderatorzy, konsulowie czy kto tam w tym miejscu rządzi - przekażcie to do osób związanych z CDP, niech wiedzą, że niezadowolenie mooooocno rośnie... I aż dziwne, że firma, w kraju wolnego rynku, pozwala sobie na takie zaniedbania...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.02.2009 o 15:55, G.S.PattoN napisał:

Chyba tutaj pisali:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=41817&pid=200

Teraz wszystko w rękach A i O


Po jakie licho CDP wział się za polonizację NWN 2 ?

Aby na pudełku Wiedźmina było logo Atari ?

W każdym razie CDP wzięło na siebie profity jak i obowiązki wynikające ze sprzedaży NWN 2 PL i jak na razie z obowiązków to wywiązuje sie w stopniu niezadawalającym.

Nie podejmujcie się zadań z których nie potraficie się wywiązać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

podpisuje się obiema rękami pod postem michalw877 , ! tylko dorzucę od siebie ze macie w "głębokim poważaniu" wszystkich ludzi którzy tworzą polskie serwery nwn2, poświęcają swój cenny czas po to by stworzyć coś wartościowego, coś co zainteresuje innych waszym produktem, i zatrzyma ich przy nim!, a przez to naganiają wam wam klientów. Ale z waszej strony nic. Tylko słowa:"prawdopodobnie będzie", "możliwe że"... totalne olewanie wszystkiego i wszystkich. WSTYD EKIPO CD Projekt!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pewnie ustalą datę premiery na 1 kwietnia, a później napiszą że to taki żarcik prima aprilisowy ;) obym się mylił i dodatek wyszedł wcześniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wtopiłem w NWN2 ponad 2 lata. Gra okazałam się niewypałem i nigdy nie dorośnie nawet do pięt swojej poprzedniczce. Nie jestem ani trochę zdziwiony brakiem zainteresowania CDP dodatkiem. Zauważcie że graczy online jest na NWN2 mniej niż na NWN teraz. To jest żałosne. Ciesze się, że miałem w końcu odwagę powiedzieć scenie NWN i NWN2 do widzenia. Szkoda życia.

Jacq

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

mi osobiscie wydaje sie ze prawda jest taka, ze sa za bardzo zajeci swoimi grami np wiedzmin (konsole + pewnie dodatek) i stad te opoznienia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.02.2009 o 23:16, Jack.Orlando napisał:

Wtopiłem w NWN2 ponad 2 lata. Gra okazałam się niewypałem i nigdy nie dorośnie nawet
do pięt swojej poprzedniczce. Nie jestem ani trochę zdziwiony brakiem zainteresowania
CDP dodatkiem. Zauważcie że graczy online jest na NWN2 mniej niż na NWN teraz. To jest
żałosne. Ciesze się, że miałem w końcu odwagę powiedzieć scenie NWN i NWN2 do widzenia.
Szkoda życia.

Jacq

Owszem - NWN2 z powodu wielu czynników (m.in. głównie dlatego, że to Obsidian dostał tą grę :P) nie jest grą do końca udaną - liczne bugi, średnio imho dobrane klasy, własne innowacje i naciski od Wizardsów, by trochę 4 edycję przypominała (max. 30 lvl?) + multiplayer gorszy niż w NWN1 (przynajmniej odkąd gram tam po necie, czyli 2005 rok). Ale coś tam się starają patchami naprawić. I podejrzewam, że gdyby patche były wydawane w Polsce regularnie, to nie byłoby takiej posuchy na scenie i wiele osób by się nie zraziło do gry.
Ja trzymam swoje płyty z NWN2 tylko z powodu jednego serwera. I jeśli przyszłość Ashaby ma zależeć od tego, czy CDP wyda SoZ w przystępnym terminie, to po prostu sprzedam grę poprzez Używki, albo jeszcze lepiej na Allegro (a mam kolekcjonerską, więc pewnie trochę uda mi się wyciągnąć trochę za to) i załatwię sobie jakoś angielską wersję całego pakietu. Dzięki temu w przyszłości nie będę mieć ani problemów z kolejnymi dodatkami, ani z patchami wywołanymi, albo opieszałością CDP, albo kolejnym konfliktem na linii CDP <=> Atari.

@Jagged
Z tego, co się orientuję, to za Wiedźmina odpowiedzialne jest studio CDP Red, które raczej jest niezależne od działu lokalizacji w głównym CDP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę żadnego "ale". NWN2 miało ponad 2 lata żeby naprawić zrujnowaną opinię. W efekcie zraziło do siebie tylko kolejnych graczy. Nie daje tej grze cienia szansy na rozwój sceny multiplayer. Najwyraźniej CDP też już dawno to zrozumiał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.02.2009 o 12:27, Jack.Orlando napisał:

Ja tu nie widzę żadnego "ale". NWN2 miało ponad 2 lata żeby naprawić zrujnowaną opinię.
W efekcie zraziło do siebie tylko kolejnych graczy. Nie daje tej grze cienia szansy na
rozwój sceny multiplayer. Najwyraźniej CDP też już dawno to zrozumiał.


Rozumiem i podzielam Twoje rozczarowanie. Aczkolwiek jest wiele przykładów gier, gdzie w podstawowej wersji były niegrywalne lecz po dołożeniu starań i patchy, zwłaszcza patchy stały się bardzo dobrymi tytułami.
Age of Conan, Stalker:CN, Boiling Point: RTH. To są moje przykłady, lecz jest ich o WIELE więcej.
Osobiście mam ogromną radość grania na Multiplayerze w NwN2. Głownie z powodu wspaniałego community.
Więc w dużej mierze winą Twojego rozczarowania jest CDP. Mnie wkurza to że na ich stronie widzę info gdzie opisane jest gdzie kto co pierdnął, a nie zaciekawi ich np. reklamowanie wciąż rozwijającej się sceny NwN2.
Mam dać przykłady? Mogę dać dziesiątki. Poczynając od nwvault, osobnych projektów gier, modów a kończąc na gigantycznych projektach serwerów (w tym i Waszego Jacq).
Ja naprawdę wolał bym spokojnej rozmowy z CDP (choć tu jest istny przykład monologu).
Śmieszy mnie.. nie żenuje mnie gdy widzę ile czasu zajęło im spolszczenie takiego Mass Effecta, Kotor''a, Stalker''a *dalej wymienia dziesiątki przykładów* a SoZ planują w pół roku (i jeszcze ta informacja jest nie potwierdzona...)

Po prostu. Nie pielęgnowany kwiat zwiędnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Zakupiłem neverwinter 2 złota kolekcja. Wie ktoś jak tą grę zaktualizowac. Sama gra nie chce jakiś błąd wyskakuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować