Zaloguj się, aby obserwować  
Mr_Kalej

Bathory - temat ogólny

33 postów w tym temacie

Witam!
Chciałbym z Wami podyskutować o legendarnej grupie grającej viking metal zwanej Bathory. Właściwie to nie można mówić całkiem, że to był zespół, bo Bathory głównie był tworzony przez (zmarłego) Quorthon Seth''a.

Może ja zacznę dyskusję: jak oceniacie twórczość Bathory?
Ja osobiście uważam, że każdy kawałek mają bardzo dobry, ale najlepsze wg. mnie są Nordland I i II, Foreverdark Woods i One road to Asa Bay. Świetny jest również kawałek Ring of Gold.
Quorthon Seth zrobił przed swoją śmiercią i zostaniem sam w Bathory masę dobrego, wręcz legendarnego dzieła. Osobiście jeszcze za czasów jak byli razem to ich piosenki były JUŻ legendą :) , ale jak Quorthon został sam to przerodziło się to w wręcz dzieło wojowników z Valhalli...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie równie dobry jest Mother Earth Father Thunder, ale to kwestia gustu.
Dobry zespół.
R.I.P Quorthon

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię twórczość Seth''a, nie żebym był nałogowym słuchaczem, ale
Bathory kwalifikuje się u mnie jako jeden z ulubionych band''ów.
Quorthon wykonał iście herkulesową pracę, zwłaszcza w początkach istnienia jego zespołu, by
doprowadzić swoją muzykę do takiego poziomu, jaki jest nam powszechnie znany.
Chyba najbardziej przypadły mi do gustu kawałki z Blood Fire Death, Octagon''u,
no i oczywiście Nordlandy. Chociaż i Hammerheart jest naprawdę dobry, choć w nieco innym stylu.
Masz w sumie rację, że ich legenda rodziła się jeszcze w czasie ich istnienia, i to jak się okazuje, zasłużenie.
No i ulubione kawałki : Dies Irae, Death And Ressurection Of Northern Son, Sociopath, A Fine Day To Die...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 18:35, hammerfall87 napisał:

A masz świadomość,że garstka zna tą kapele dla mnie bathory przekonał gdy viking zaczęli
grać :)

No cóż, garstka zna, ale kapela jest fenomenalna :) .
Ja tam do ich blacku jestem neutralny, ale prawdziwy Bathory zaczyna się od viking metalu. :)
Black mięli jakiś dziwny, to znaczy jak się słucha ich wikingowych piosenek, a później przerzuca się na black to ciężko, ale też fajny mają. :)
Nie można zapomnieć, że Bathory był jednym z twórców black metalu i pierwszych, którzy tak tworzyli no i ojcem viking metalu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 21:23, Kalejdoskop86 napisał:

> A masz świadomość,że garstka zna tą kapele dla mnie bathory przekonał gdy viking
zaczęli
> grać :)
No cóż, garstka zna, ale kapela jest fenomenalna :) .
Ja tam do ich blacku jestem neutralny, ale prawdziwy Bathory zaczyna się od viking metalu.
:)
Black mięli jakiś dziwny, to znaczy jak się słucha ich wikingowych piosenek, a później
przerzuca się na black to ciężko, ale też fajny mają. :)
Nie można zapomnieć, że Bathory był jednym z twórców black metalu i pierwszych, którzy
tak tworzyli no i ojcem viking metalu.


Bathory po porostu inspirował sie od venoma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 21:51, hammerfall87 napisał:

Bathory po porostu inspirował sie od venoma

Ale sam Seth to przyznał? W prawdzie podobieństwo pewne widziałem, ale nie byli oni klonem Venoma... podobny styl był, ale jednak inny ;) .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 21:53, Kalejdoskop86 napisał:

> Bathory po porostu inspirował sie od venoma
Ale sam Seth to przyznał? W prawdzie podobieństwo pewne widziałem, ale nie byli oni klonem
Venoma... podobny styl był, ale jednak inny ;) .


Tak ale jednak w niektórych utworach jest ta blackowa sieka :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 21:56, hammerfall87 napisał:

Tak ale jednak w niektórych utworach jest ta blackowa sieka :D

Hehe, to tego nie wiedziałem, chociaż - tak jak mówiłem - jakoś Venoma mi przypominali... ;D
A blackowa sieka to w początkowych utworach (jak grali black) to aż się od niej roi. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 22:29, Samurai Nobuke napisał:

Kiedy usłyszałem One Rode to Asa Bay ... coś mnie poruszyło, to świetny zespół. Prawdziwy
Viking Metal, jeśli dobrze ten gatunek określam ;)

Tak, to jest czysty viking metal. Kiedyś Bathory grał thrash i black metal, ale przeniósł się Quorthon Seth na viking i to co zrobił jest viking metal w najczystszej postaci. Szkoda, że nie zrealizował projektu 4 Nordlandów. :/
Zrealizował dwa Nordlandy, a zmarł w trakcie tworzenia trzeciego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:06, Kalejdoskop86 napisał:

> Kiedy usłyszałem One Rode to Asa Bay ... coś mnie poruszyło, to świetny zespół.
Prawdziwy
> Viking Metal, jeśli dobrze ten gatunek określam ;)
Tak, to jest czysty viking metal. Kiedyś Bathory grał thrash i black metal, ale przeniósł
się Quorthon Seth na viking i to co zrobił jest viking metal w najczystszej postaci.
Szkoda, że nie zrealizował projektu 4 Nordlandów. :/
Zrealizował dwa Nordlandy, a zmarł w trakcie tworzenia trzeciego.


Ja tam thrashu nigdy nie wiedziałem serio :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:07, hammerfall87 napisał:

Ja tam thrashu nigdy nie wiedziałem serio :D

Ja momentami to jakoś przyuważyłem thrash, aczkolwiek na wikipedia.pl jest błąd jak byk... tj. niby nic, ale mogli napisać z elementami, bo to wygląda jakby grali thrash. Element to element i nic tego nie zmieni. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:10, Kalejdoskop86 napisał:

> Ja tam thrashu nigdy nie wiedziałem serio :D
Ja momentami to jakoś przyuważyłem thrash, aczkolwiek na wikipedia.pl jest błąd jak byk...
tj. niby nic, ale mogli napisać z elementami, bo to wygląda jakby grali thrash. Element
to element i nic tego nie zmieni. :)


Wikiipedia zazwyczaj kłamie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:11, hammerfall87 napisał:

Wikiipedia zazwyczaj kłamie :D

No tak, ale taki błąd?! :D
Na siłę jakby się uprzeć to drobny thrash można znaleźć, ale na siłę to można w Gorgorothcie znaleźć unblack metal (podczas koncertu troje ludzi było ukrzyżowanych, jak w Biblii!) . xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:14, Kalejdoskop86 napisał:

> Wikiipedia zazwyczaj kłamie :D
No tak, ale taki błąd?! :D
Na siłę jakby się uprzeć to drobny thrash można znaleźć, ale na siłę to można w Gorgorothcie
znaleźć unblack metal (podczas koncertu troje ludzi było ukrzyżowanych, jak w Biblii!)
. xD


Taki m o sposobem to znajdziesz wszystko :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.06.2008 o 23:17, hammerfall87 napisał:

Taki m o sposobem to znajdziesz wszystko :P

No właśnie! ;D

@topic

Ciekawe, czemu Seth ukrywał swoją tożsamość... nikt nie wie, jak miał nawet na imię! :P
To czyni - dla mnie - z niego postać taką ukrytą, która miała misję pokazania światu viking metalu, ale musiała go opuścić na wezwanie bogów...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bathory zaistniał na arenie metalowej właśnie jako przedstawiciel black metal, samo określenie Black metal wypromował Venom który nomen omen gra Trash teraz nawet podchodzący pod death. To właśnie płyty "Bathory" i "The Return" były tym czego potrzebowała scena metalowa i wyznaczyły dalszy kierunek i styl muzyczny właśnie zwany black metalem. Posłuchajcie sobie Venom i Bathory a potem weźcie Witchmaster(nasz polski;), Burzum, Gorgoroth i całą mase innych kapel. W znakomitej większości znajdziecie właśnie styl reprezentowany przez Bathory. Wraz z czwartą płytą "Blood Fire Death" muzyka zaczyna zmieniać swoj charakter, bardziej dopieszczona i monumentalna. Plyta Hammerheart to znow nowa jakość nowe wyznaczniki w Metalu to właśnie Saga Vikingów zapoczątkowana tą płytą stworzyła Viking Metal. Kontynuacja w postaci Twilight of The Gods to rozwinięcie poprzedniczki, mozna to nawet nazwać swego rodzaju Operą czy wizualizacją muzyczną mitologii skandynawskiej. Przychodzi czas na lata chude Octagon i Requiem to najsłabsze wydawnictwa Quorthona i nadszedł czas na najlepszą płytę ktora powstawała od czasów Hammerheart - "blood on ice" to co zostało stworzone na tej płycie jest chyba jedną z najbardziej konsekwentnych, spójnych i doskonale wyważonych inscenizacji muzycznych. Wszystko ma swój początek i koniec, jeden utwór wyrasta z porzedniego zarowno instrumentalnie jak i literacko. Jest to najlepiej znana z płyt quorthona. Dalej było już tylko gorzej dość słabe Katalog i Destroyer of Worlds nie spełniły oczekiwań Quorthon chciał nimi zadowolić wszystkich niestety bardzo się pomylił bo miłosnicy jego tworczości lubili muzykę bezkompromisową i odkrywczą a nie odgrzewany kotlet. Płyty Nordland - to powrot do stylu z "Blood on Ice" choć znakomicie przygotowana muzycznie zatraciła klimat, to zwyczajnie nie było już to....

Swoją drogą Quorton wydał dwie płyty solowe w polsce niedostępne na CD ale zdobyłem je na taśmach magnetofonowych;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/
Sam Quorthon mówił, że nie słyszał o Venomie. Tak, był on prekursorem black i viking metalu. Szkoda, że tak szybko odszedł...

Co do jego płyt to się z tobą nie zgodzę, każda była wspaniała, a najlepsze chyba Nordlandy były. Miały najwięcej tego "czegoś" .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować