Zaloguj się, aby obserwować  
gothicsheep

E-commerce

12 postów w tym temacie

Zainspirowany ta dziedzina po wczorajszym buszowaniu na goldenline.pl postanowilem zalozyc ten topic. W zasadzie jestem w tej kwestii zielony, ale bardzo chcialbym sie czegos na ten temat dowiedziec, najlepiej od doswiadczonych osob (chocby niektorych konsuli), bo nie powiem, zaciekawilo mnie to. Na czym to tak konkretnie polega? Co trzeba wiedziec, umiec? Na jakie studia sie wybierac? Slowem, zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wg. mnie Powinieneś wiedzieć:

- Co chcesz sprzedawać, by było to łatwo zdobyć i był na tym jakiś zysk.

I powinieneś umieć:

- Opisać produkt tak by zachęcić dobrze klienta oczywiście zgodnie z prawdą.

To z mojej strony, Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To jest temat rzeka ;) i raczej nie da się tego ująć w kilku zdaniach. Jeszcze zależy w jak szerokim znaczeniu się rozpatruje. Bo e-Commerce to nie tylko handel elektroniczny, ale także tworzenie i zarządzanie serwisem internetowym, odpowiednie wskazówki jakie elementy umieszczać na stronie, komunikacja z klientem, promocja, płatności elektroniczne. To wszystko, co jest związane ze sprzedażą, tyle że przez Internet :) zresztą e-Commerce to nie tylko sklepy, ale też aukcje, pasaże handlowe, wirtualne giełdy itp. itd. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 16:27, PapaJaguar napisał:

Wg. mnie Powinieneś wiedzieć:

- Co chcesz sprzedawać, by było to łatwo zdobyć i był na tym jakiś zysk.

A czy e-commerce polega tylko na sprzedazy? ;> Wprowadzanie nowych pomyslow i rozwiazan w zycie droga elektroniczna tez sie chyba do tego zalicza, poza tym chyba jeszcze za wczesnie na takie wybory. Poki co wole swobodnie podyskutowac. ;-)

Dnia 27.07.2008 o 16:27, PapaJaguar napisał:

I powinieneś umieć:

- Opisać produkt tak by zachęcić dobrze klienta oczywiście zgodnie z prawdą.

To akurat sprawa oczywista. ;]

I idac za wiki, dla leniwych wkleje kawalek tekstu traktujacego o e-commerce:

"Handel elektroniczny (zwany też e-commerce), to rozmaite procedury wykorzystujące środki i urządzenia elektroniczne (telefon stacjonarny i komórkowy, faks, Internet, telewizję) w celu zawarcia transakcji finansowej. Najbardziej popularną metodą handlu elektronicznego jest handel internetowy, gdzie występują transakcje handlowe pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Najbardziej powszechną formą handlu elektronicznego są sklepy internetowe.

W skład e-commerce wchodzi sprzedaż towarów i usług, przyjmowanie i potwierdzanie zamówień oraz obsługa płatności bezgotówkowych. Jedną z dziedzin elektronicznego handlu jest m-commerce, stosujący mobilne urządzenia komputerowe."


Reszta pod tym adresem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Handel_elektroniczny , ale jak to z informacja na wikipedii bywa, jest to tylko ogolnikowa wiedza jaka mozemy przyswoic. Znacie zatem jakies konkretniejsze stronki na ten temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 20:30, azure83 napisał:

To jest temat rzeka ;) i raczej nie da się tego ująć w kilku zdaniach.

Otoz to, dlatego chce sie jak najwiecej na ten temat dowiedziec, a tu same milczki. :P Blah, tak to jest jak stworzysz temat na poziomie dla dyskusji na poziomie, a cale forum i tak sie "bawi" w tantedne forumowe gierki... Ale z drugiej strony, moze to i lepiej, ze beda tu zagladac (mam taka nadzieje) bardziej rozgarnieci userzy. ;-)

Dnia 27.07.2008 o 20:30, azure83 napisał:

Jeszcze zależy w jak szerokim znaczeniu się rozpatruje. Bo e-Commerce to nie tylko handel elektroniczny,
ale także tworzenie i zarządzanie serwisem internetowym, odpowiednie wskazówki jakie
elementy umieszczać na stronie, komunikacja z klientem, promocja, płatności elektroniczne.
To wszystko, co jest związane ze sprzedażą, tyle że przez Internet :) zresztą e-Commerce
to nie tylko sklepy, ale też aukcje, pasaże handlowe, wirtualne giełdy itp. itd. :P

Przed chwila wlasnie sie troche poorientowalem i mnie by najbardziej interesowalo samo zarzadzanie stronka. Kwestie typu jak najlepszego przyjecia sie witryny w sieci, przyciagania klienteli i ogolnie sama aura pracowania przez siec ma swoje dobre strony, jak i te... gorsze. ;P Chociaz zlotym srodkiem wydaje mi sie np. praca w takim gram.pl - jest siedziba, sa wokol Ciebie ludzie, z ktorymi pracujesz i mozesz sobie uciac pogawedke, a z klientami zalatwiasz wszystko via net nie zwazajac na miejsce zamieszkania i inne aspekty. Fajne to, podoba mi sie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Przed chwila wlasnie sie troche poorientowalem i mnie by najbardziej interesowalo samo
> zarzadzanie stronka. Kwestie typu jak najlepszego przyjecia sie witryny w sieci, przyciagania
> klienteli i ogolnie sama aura pracowania przez siec ma swoje dobre strony, jak i te...
> gorsze. ;P

Przyciąganie klientów to głównie reklama i marketing, SEO. Oraz ceny ;) I to też jest temat rzeka :P poza tym stronka powinna być przyjazna (kolorystyka, układ). Powinna zawierać informacje o dział produktach (a także katalog produktów, zdjęcia produktów), aktualności, wyszukiwarkę, faq, informacje o płatnościach i dostawie, polityka prywatności, regulamin. W przypadku rozbudowanych, zaawansowanych serwisów pomocna jest też mapa strony. Warto promować na głównej stronie bestsellery. Poza tym budowanie zaufania konsumentów, czyli na stronie muszą być konkretne dane o firmie, siedziba, adres, kontakt. Dobry sklep powinien mieć system komentarzy. Klientów przyciągają również konkursy, promocje, gratisy, wyprzedaże. Dodatkowym plusem jest newsletter. Przy budowie serwisu warto korzystać z elementów multimedialnych - przyczyniają się do wzrostu funkcjonalności, eksponują treść, porządkują wizualnie strukturę serwisu. Mają tu znaczenie nawet takie duperele, jak tło, zdjęcia, animacje, ramki, tabele, linie, marginesy, czcionka, wcięcia, akapity itd. Ale to już wyższa szkoła jazdy ;) Profesjonalny serwis powinien spełniać wszystkie podstawowe funkcje, czyli: informacyjna, marketingowa, komunikacyjna, transakcyjna, rozrywkowa i przeszukiwawcza.
Ach, nie chce mi się teraz więcej myśleć... ;P
pozwolę Ci przetrawić na razie powyższy bełkot ;)

> Chociaz zlotym srodkiem wydaje mi sie np. praca w takim gram.pl - jest siedziba,
> sa wokol Ciebie ludzie, z ktorymi pracujesz i mozesz sobie uciac pogawedke, a z klientami
> zalatwiasz wszystko via net nie zwazajac na miejsce zamieszkania i inne aspekty. Fajne
> to, podoba mi sie.

Ogólnie e-Commerce to fajna branża. Też bym chciała w niej pracować :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 23:04, azure83 napisał:

Hmm, a interesuje Cię tworzenie stron internetowych, czy raczej zarządzanie/obsługa klienta?

Tworzenie odpada w przedbiegach, ewentualnie jesli chodzi o zawartosc merytoryczna to jeszcze, jeszcze, ale tak, to zdecydowanie to drugie. :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie by bardziej interesowało to pierwsze...Ale to tylko moja wypowiedź :D...gothicsheep stworzyłeś temat w którym tak jakby chciałeś uzyskać pomoc a może się on rozrosnąć we wspaniałą dyskusję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 23:14, PapaJaguar napisał:

Mnie by bardziej interesowało to pierwsze...Ale to tylko moja wypowiedź :D...gothicsheep
stworzyłeś temat w którym tak jakby chciałeś uzyskać pomoc a może się on rozrosnąć we
wspaniałą dyskusję ;)

Ba, taki byl plan. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.07.2008 o 23:06, gothicsheep napisał:

Tworzenie odpada w przedbiegach, ewentualnie jesli chodzi o zawartosc merytoryczna to
jeszcze, jeszcze, ale tak, to zdecydowanie to drugie. :>

To chyba bardziej studia marketingowe, niż informatyczne. Niestety nie orientuję się, czy są konkretne kierunki o e-Commerce. Musisz się sam zorientować w temacie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować