• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Mr_Kalej

Format dysku C i Windows Vista

Pytanie

Witam!
Będę dziś robił swój pierwszy format. Mógłby mi ktoś opisać, jak to zrobić? Wiem, że jak się PC włącza to trzeba ustawić, aby czytało z płyty, a później wedle instrukcji postępować. Tylko jak później instalować w jakiej kolejności sterowniki? No i czy będę musiał ustawiać jakoś internet, mam połączenie LAN...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

A wiec uruchamiasz instalator windowsa, i tam będzie formatowanie na jednym z etapów (musisz tylko twardy być i upierać się przy instalacji systemu a nie naprawie obecnego). Co do sterowników to generalna zasada jest taka że najpierw instaluje się sterowniki od czipsetu (płyty głównej) a potem całą resztę. Co zaś sie tyczy netu, to zależy do czego jest ten kabel lan podpięty. jak do serwera/routera z włączonym dhcp to nie będziesz musiał nić ustawiać, bo sobie system z takowego całą konfigurację pobierze.

ps na wszelki wypadek fizycznie odepnij net na czas reinstalacji windowsa (a także zabezpieczania go), historia zna już przypadki zawirusowania komputerów przed zainstalowaniem się windowsa (łącze sieciowe jest aktywowane wcześniej, więc może się okazać że "złapiesz" szkodnika zanim zdążysz uruchomić po raz 1 system a co dopiero go antywirusem/firewallem zabezpieczyć)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 14:45, sig. napisał:

A wiec uruchamiasz instalator windowsa, i tam będzie formatowanie na jednym z etapów
(musisz tylko twardy być i upierać się przy instalacji systemu a nie naprawie obecnego).
Co do sterowników to generalna zasada jest taka że najpierw instaluje się sterowniki
od czipsetu (płyty głównej) a potem całą resztę. Co zaś sie tyczy netu, to zależy do
czego jest ten kabel lan podpięty. jak do serwera/routera z włączonym dhcp to nie będziesz
musiał nić ustawiać, bo sobie system z takowego całą konfigurację pobierze.

To znaczy tak, jak dostałem PC i podłączyłem kabel internetowy to nie trzeba było nic ustawiać, od razu był internet. Kiedyś już trzeba było tam powpisywać odpowiednie dane czy coś, a teraz nie (zmieniłem z sąsiadem internet) .
Czyli mówisz, że format -> sterowniki od płyty głównej -> sterowniki od karty graficznej. A co to jest Avrack? Takie ma logo niebieskiego raka.

Dnia 02.02.2009 o 14:45, sig. napisał:

ps na wszelki wypadek fizycznie odepnij net na czas reinstalacji windowsa (a także zabezpieczania
go), historia zna już przypadki zawirusowania komputerów przed zainstalowaniem się windowsa
(łącze sieciowe jest aktywowane wcześniej, więc może się okazać że "złapiesz" szkodnika
zanim zdążysz uruchomić po raz 1 system a co dopiero go antywirusem/firewallem zabezpieczyć)

Hmm, zastanowię się nad tym, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że takie coś się stanie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 02.02.2009 o 14:49, Kalejdoskop86 napisał:

Hmm, zastanowię się nad tym, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że takie coś się stanie?

Nie wiem jak duże, ale takowe istnieje zawsze. Ja odkąd pamiętam odłączam neta na format.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 14:51, Azreix napisał:

Nie wiem jak duże, ale takowe istnieje zawsze. Ja odkąd pamiętam odłączam neta na format.

Mi jak kolega robił formata to nigdy tego nie robił i zawsze był bez wirusów PC. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 14:49, Kalejdoskop86 napisał:

Hmm, zastanowię się nad tym, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że takie coś się stanie?

Jak masz publiczne ip to spore.... przy prywatnym niskie. wszystko zależy od tego jak jesteś podpięty do netu (jak np neostrada z modemem eternetowym np livebox to spore, ale jak dobrze pilnowana sieć osiedlowa to możesz spokojnie zostawić (ja np nie odłączam, tyle że u nas serwer skanuje co godzinę ruch w w sieci i po wykryciu zawirusowanego kompa odcina go do czasu usunięcia szkodnika)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 14:54, sig. napisał:

> Hmm, zastanowię się nad tym, ale jakie jest prawdopodobieństwo, że takie coś się
stanie?
Jak masz publiczne ip to spore.... przy prywatnym niskie. wszystko zależy od tego jak
jesteś podpięty do netu (jak np neostrada z modemem eternetowym np livebox to spore,
ale jak dobrze pilnowana sieć osiedlowa to możesz spokojnie zostawić (ja np nie odłączam,
tyle że u nas serwer skanuje co godzinę ruch w w sieci i po wykryciu zawirusowanego kompa
odcina go do czasu usunięcia szkodnika)

No ja mam ten, przy którym jest najniższe zagrożenie.
btw. co to jest AvRack? I czy ta strona jest godna polecenia? http://komputery.katalogi.pl jest ponoć w niej jakiś samouczek, jak sformatować Vistę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

avrack? nie mam pojęcia...... swoją drogą przenoszę wątek na podforum techniczne bo tam jest jego miescje

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 14:59, sig. napisał:

avrack? nie mam pojęcia...... swoją drogą przenoszę wątek na podforum techniczne bo tam
jest jego miescje

No nie wiem, ikonka takiego niebieskiego raka, Realtek to stworzył chyba...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 15:01, Kalejdoskop86 napisał:

No nie wiem, ikonka takiego niebieskiego raka, Realtek to stworzył chyba...

realtek powiadasz? w takim razie coś albo do karty dźwiękowej albo sieciowej (raczej dzwiękowej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 15:04, sig. napisał:

> No nie wiem, ikonka takiego niebieskiego raka, Realtek to stworzył chyba...
realtek powiadasz? w takim razie coś albo do karty dźwiękowej albo sieciowej (raczej
dzwiękowej)

I to się instaluje wraz z Windowsem Vista czy trza ściągnąć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A mi to się wydaje, że ten Avrack to jakiś program do odtwarzania muzyki, mój kumpel miał go chyba kiedyś, więc raczej w ogóle nie musisz go instalować na nowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 15:06, Kalejdoskop86 napisał:

I to się instaluje wraz z Windowsem Vista czy trza ściągnąć?

Jak już to zainstaluje się razem z sterownikami do karty dzwiękowej (a te z kolei powinny być w "pakiecie" z sterownikami do czipsetu)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Już po kłopocie - format zrobiony! :>
Tylko od płyty głównej pojawia się takie coś, gdzie można ustawić niski pobór mocy i pokazuje, ile procek mocy zużywa. Da się to wyłączyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

na pewno da...... pytanie tylko jak się ten program nazywa. poszukaj w ustawieniach tego programu opcji uruchamiania z systemem i ją wyłącz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 02.02.2009 o 20:50, sig. napisał:

na pewno da...... pytanie tylko jak się ten program nazywa. poszukaj w ustawieniach tego
programu opcji uruchamiania z systemem i ją wyłącz

Już, wyłączyłem w jego opcjach, aby nie uruchamiał się za każdym włączeniem Windowsa. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować