• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Menio04

Problem z troszke starszymi grami

Pytanie

Witam
Mam problem tego typu, że gdy chce zagrać w grę trochę starszą jak F.E.A.R (cz. I), czy STALKER - clear sky to po jakis 2-3 minuach komputer sie zawiesza (czarny obraz, zcięcie dzwięku) i tylko restart pomaga. Dziwne jest to, że nowsze gry jak Saboteur, Risen czy Nba 2k10 chodzą bez problemu na full detalach. Mój komputer to: Intel 5200e, Ati 4850 EAH, 4 gb ram. Powiem jeszcze ze podczas włączania tych gier coś w komputerze tak cicho piszczy.
Z góry dziękuje za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

31 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 24.01.2010 o 23:56, Pietro87 napisał:

Hmm nie no 350w to trochę chyba za mało jak na ten cfg [już przy 450 się zastanawiałem
czy nie jest zbyt mało]

I co jeszcze? Niektórzy ostatnio tracą rozumy z zasilaczami - 400-450W to aż nadto do dowolnej kombinacji z jedną kartą graficzną. Większe wartości są potrzebne przy multiGPU i/lub olbrzymim stopniu podkręcania....
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4722-12 - pobór mocy
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4722-3 - konfiguracja testowa
Z tego co widzę, to komp oparty na E5200 pobiera w stresie (w grach) 203W. A nie 400W...
Innymi słowy, jeśli ten zasilacz 350W, co sprawdził, to nie jakiś złom, to powinien dać aż nadto mocy. I problemu szukać należy gdzie indziej.

Co do opisywanego problemu - mi to wygląda na efekt VPU recovery ATI. A z tym wiązać się może kilka innych dolegliwości:
a) jaka jest temperatura karta graficznej? (sprawdzisz np. za pomocą Ati Tool, istotne są tylko wyniki po co najmniej 30 minutach gry w jakiś wymagający tytuł). HD4850 potrafią się mocno grzać, co w kiepsko wentylowanej obudowie doprowadza do katastrofy. W takim wypadku można np. w ww. AtiTool ustawić obroty wentylatora karty cały czas na 100% - co prawda będzie wyć, ale się poprawi.
b) źle zaktualizowane sterowniki od ATI. Należałoby dokładnie wyczyścić śmieci po obecnych i zainstalować je na nowo (i to niekoniecznie najnowszą wersję, ja mając 2xHD4850 używałem takich, co w tej chwili mają z pół roku, nowsze jakoś nie sprawdzały się lepiej). Jak to zrobić, znajdziesz tutaj: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=278&pid=1
c) Samo uszkodzenie zasilacza jest możliwe, ale dość mało prawdopodobne, zwłaszcza, że sprawdziłeś dwa. Tym niemniej proponuję zaopatrzyć się w woltomierz i posprawdzać napięcia w komputerze (nie ma co ufać metodom programowym w tym zakresie).
d) Podkręcałeś procesor/kartę/pamięci/zasilacz/mysz/klawiaturę (niepotrzebne skreślić :P)? Jeśli tak, to czy modyfikowałeś napięcia? Często taki problem jaki masz pojawia się właśnie przez to, że napięcia na procesorze nie były zmieniane mimo znacznego podkręcania, co doprowadza do niestabilności. I potem w jednej grze wszystko jest oki, a w drugiej wykrzacza się po minucie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 25.01.2010 o 00:26, ziptofaf napisał:

> Hmm nie no 350w to trochę chyba za mało jak na ten cfg [już przy 450 się zastanawiałem

> czy nie jest zbyt mało]
I co jeszcze? Niektórzy ostatnio tracą rozumy z zasilaczami - 400-450W to aż nadto do
dowolnej kombinacji z jedną kartą graficzną. Większe wartości są potrzebne przy multiGPU
i/lub olbrzymim stopniu podkręcania....
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4722-12 - pobór mocy
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=4722-3 - konfiguracja testowa
Z tego co widzę, to komp oparty na E5200 pobiera w stresie (w grach) 203W. A nie 400W...
Innymi słowy, jeśli ten zasilacz 350W, co sprawdził, to nie jakiś złom, to powinien dać
aż nadto mocy. I problemu szukać należy gdzie indziej.

Co do opisywanego problemu - mi to wygląda na efekt VPU recovery ATI. A z tym wiązać
się może kilka innych dolegliwości:
a) jaka jest temperatura karta graficznej? (sprawdzisz np. za pomocą Ati Tool, istotne
są tylko wyniki po co najmniej 30 minutach gry w jakiś wymagający tytuł). HD4850 potrafią
się mocno grzać, co w kiepsko wentylowanej obudowie doprowadza do katastrofy. W takim
wypadku można np. w ww. AtiTool ustawić obroty wentylatora karty cały czas na 100% -
co prawda będzie wyć, ale się poprawi.
b) źle zaktualizowane sterowniki od ATI. Należałoby dokładnie wyczyścić śmieci po obecnych
i zainstalować je na nowo (i to niekoniecznie najnowszą wersję, ja mając 2xHD4850 używałem
takich, co w tej chwili mają z pół roku, nowsze jakoś nie sprawdzały się lepiej). Jak
to zrobić, znajdziesz tutaj: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=278&pid=1
c) Samo uszkodzenie zasilacza jest możliwe, ale dość mało prawdopodobne, zwłaszcza, że
sprawdziłeś dwa. Tym niemniej proponuję zaopatrzyć się w woltomierz i posprawdzać napięcia
w komputerze (nie ma co ufać metodom programowym w tym zakresie).
d) Podkręcałeś procesor/kartę/pamięci/zasilacz/mysz/klawiaturę (niepotrzebne skreślić
:P)? Jeśli tak, to czy modyfikowałeś napięcia? Często taki problem jaki masz pojawia
się właśnie przez to, że napięcia na procesorze nie były zmieniane mimo znacznego podkręcania,
co doprowadza do niestabilności. I potem w jednej grze wszystko jest oki, a w drugiej
wykrzacza się po minucie.


To tak. Temp. karty graficznej po godzinie grania w avatara czy Crysisa nie przekroczyła 60 stopni. Co do podkręcania to nie przypominam sobie, żebym taką czynność czynił. Miałem kiedyś problemy, bo CCC zmieniał mi taktowanie w karcie graficznej ale juz go usunołem i jest 625/1004. Co do sterowników i napięcia to jutro rano to uczynię, bo dziś trochę późno

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wiem, że troche późno ale wreszcie dostałem zasilacz 600W. Efekt jest taki, że troche ciszej pracuje. Problem nadal jest. Ostatnio kupilem sobie Bioschocka 2 i w tej grze tak sie dzieje. W MW2 juz takiego problemu nie ma. Nie mam zielonego pojecia, czemy w niektórych grach tak sie dzieje, a w niektórych nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A i jeszcze chcialbym sie zapytać, jaką karte graficzną geforca byście mi polecili. Lepiej wykosztować sie na gtx 260 czy moze kupić np. gt240 (róźnica cenowa prawie 300 zł więc jest to sporo pieniędzy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Sam jestem posiadaczem gtxa 260 i nie narzekam. Jeszcze nie spłodzili gry która mi na max nie poleciała na dziś dzień płynnie [chyba tylko tragicznie zoptymalizowane gta4 z wszystkimi suwakami na full sprawiało jakieś tam niewielkie problemy]
Gtxy 260-280 to bardzo dobre gpu [tylko wersje 55 nm, starsze technologicznie modele się mocniej grzeją i więcej pradu wpierniczaja], poszalejesz sobie na nich we wszystkie gry na max detalach płynnie w rozsądnej rozdziałce [ja jako że mój monitor ax obsługuje 1440/900 nie mam w niej najmniejszych problemów, dragon age, mass effect2, batman, bioshock, mw2, red faction, re5... i wiele innych chodzi cacy a fps nie spada przeważnie nigdy poniżej 45-50, z czego w wielu tytułach trzyma poziom permanentnie 60+ klatek]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No o geforcach gtx słyszałem same pochlebne słowa, zresztą mój kumpel ma taką karte i mówi ze jest świetna, tylko ta cena 600zł + mnie troche przeraża. Coś tańszego do 400 zł interesowało by mnie bardziej. Myślałem o tym gt240 ale podobno słaba wydajność (128 bit;/).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

240 wypada blado przy gtxach 260, o 280 i wzwyż nie wspominając.
Ale nie przesadzajmy z tymi superlatywami pod adresem gtxów, niektóre jak np potwór gtx295 mają totalnie spaprane inne aspekty [sli for example]
Nie mniej pojedynczego gtxa 260 ja sobie cholernie chwalę, ta jak i mój cały config któremu stuknie niedługo 1.5 roku.
Nawet batmana z full physyxem + max detale i rozdziałka 1440/900 odpalałem bez spadków framerateu [chyba tylko 2 miejsca w grze przy wentylatorach z ogromna ilością pary zlecialy mi do 35-40 fps, wszędzie dookoła poza tymi dwoma felernymi spotami miałem perma 60tkę]

A jak już jesteśmy przy temacie...
To powiem ci że też teraz myślę [tak pod nowe gierki ktore ukażą się w połowie tego roku i pod jego koniec] nad upgradem kompa o gtxa 280 i quada q9650, wszystko wejdzie ideolo na moje mobo, chłodzenie z mojego e8400 na quada też będzie pasować, samego quada do 3.5 pewnie luzem skręce [e8400 do 4.0 poszedł jak po maśle] a starego gtxa 260 może zostawię jako dedykowaną kartę do physxa [lu go sprzedam z tym procem starym e8400 i dorzucę ciut grosza no i wezme 2x gtxa 280 w sli], fajna sprawa ze sprzetem na dziś dzień to fakt że mając cokolwiek w granicach właśnie gtxa 260 i procków e8400-8600 ciagle można grać full komfortowo w najnowsze gry, a i rozbudować takie kompy można dosyć sensownie bez konieczności gruntownej wymiany [tą planuje na +/- połowę 2011 roku, chciałem w tym strzelić cos do 4-6 tysięcy ale spasowałem, nie ma sensu conajwyżej ten quad +gtx280 to będzie max tego co zmienię]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 20:31, Menio04 napisał:

No o geforcach gtx słyszałem same pochlebne słowa, zresztą mój kumpel ma taką karte i
mówi ze jest świetna, tylko ta cena 600zł + mnie troche przeraża. Coś tańszego do 400
zł interesowało by mnie bardziej. Myślałem o tym gt240 ale podobno słaba wydajność (128
bit;/).


W tej cenie najrozsądniejszy jest Radeon HD4850 (na gral.pl widzę za 409 zł podkręconego). Karta ma wydajność na poziomie 9800GTX+, więc do GT240 nie ma porównania.
Zresztą sam zerknij, to dość dawne testy, od tego czasu sterowniki i wydajność sporo wzrosły:
http://twojepc.pl/artykuly.php?id=radeon_4850&strona=4 - GT240 jest na poziomie 9600GT, więc widać "niewielkie" różnice między nim, a HD4850.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/NVIDIA_GT240_pierwsze_testy_juz_w_sieci-24094.html - a tu masz też GT240
http://www.guru3d.com/article/msi-geforce-gt-240-review-test/7 - tutaj, jak widać, nawet HD4770 jeździ GT240 jak chce ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Radeona HD 4850 to ja mam aktualnie. Chciałbym jakiegoś geforca. Już nawet wydam pieniądze na Geforca gtx 260 tylko chciałbym być pewien, że to na pewno pomoże. Niestety nie mam od kogo załatwić jakiejś karty graficznej żeby zobaczyć czy problem będzie rozwiązany. A tak nawiasem to nie mam zamiaru podbić kosmosu z tą kartą graficzną. Wystarczy tylko, żeby była wydajniejsza od 4850 bo na tej niestety fps skakał jak na trampolinie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Wiem, że nikt tu nie jest jasnowidzem ale ten zapętlony dźwiek i czarny obraz to może być wina procesora a nie karty graficznej? No bo w sumie co ma dźwięk do karty graficznej? Tylko z nielicznymi grami sie tak dzieje, a jakby karta była uszkodzona to by sie pewnie w każdej tak działo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Kurcze mógłbym prosić o jakąś odpowiedź? Bo jutro jadę do sklepu a waham sie czy inwestować w tą karte graficzną czy może w jakiś inny element.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować