• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
HighOctane

Konsola czy upgrade kompa?

Pytanie

40 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 16.02.2010 o 11:58, HighOctane napisał:

Jak wyzej . Opinie i rady .


To zależy jaki komputer masz w tej chwili i jaką kwotę jesteś w stanie wyłożyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 12:04, Phobos_s napisał:

> Jak wyzej . Opinie i rady .

To zależy jaki komputer masz w tej chwili i jaką kwotę jesteś w stanie wyłożyć.


Athlon 4800+ x2 2.5
2gb ram
8500gt

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zależy jaka konsola... Jeśli PS2 to polecam, ma nadal dużo ciekawych exclusivów (ale musisz obczaić co to za gry, bo niekoniecznie mogą ci się podobać), zarówno konsola jak i gry są tanie. Jeśli X-Box (ten pierwszy), to odradzam, ma za mało ciekawych exclusivów, a w wiele gier z X''a zagrasz na PC z lepszą grafiką itd *SUBIEKTYWNA OPINIA, NIE RZUCAĆ JAJKAMI!*. Jeśli Next-Gen (X360/PS3), to się srogo zawiedziesz: konsole nadal drogie jak na możliwości, ceny gier jeszcze gorsze (200, a nawet 250 zł!) i jeśli chcesz grać na dużym TV to przygotuj się psychicznie na brak anti-aliasingu, niskie rozdzielczości, rozmyte tekstury, ograniczone pole widoku itd Na dużym TV to jest po prostu tragedia porównując do możliwości PC... No i oczywiście wypadałoby abyś do next-gena miał telewizor w HD Ready, albo takowy monitor...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 12:22, HighOctane napisał:

Athlon 4800+ x2 2.5
2gb ram
8500gt

Dwa lata temu stałem przed identycznym wyborem, do tego miałem niemal identycznego kompa, co Ty (procek tylko nieco słabszy, bo Athlon 4200+). Wtedy wybrałem upgrade kompa, konsola przyszła potem. Ale dziś... jako gracz, pewnie wybrałbym konsolę. Choć to faktycznie duże wydatki dodatkowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 12:22, HighOctane napisał:

Athlon 4800+ x2 2.5
2gb ram
8500gt


W takim wypadku możesz sobie jedynie rozszerzyć Ram i zmienić grafę bo tego Athlona to zapewne na socket 939 masz i tam już nic więcej nie wsadzisz.
Jeśli chcesz mieć mocniejszy proc to już razem z wymianą płyty. Choć wbrew pozorom ten Twój procek to jeszcze spoko pociągnie.

Ponawiam pytanie, ile chcesz wydać na ew. upgrade?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 16.02.2010 o 13:19, Phobos_s napisał:

Ponawiam pytanie, ile chcesz wydać na ew. upgrade?


Taka mnie myśl naszła że może on założył ten temat nie dlatego że sam planuje taki zakup tylko tak ogólnie żeby poradzić się mogła dowolna osoba:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 13:19, Phobos_s napisał:

> Athlon 4800+ x2 2.5
> 2gb ram
> 8500gt

W takim wypadku możesz sobie jedynie rozszerzyć Ram i zmienić grafę bo tego Athlona to
zapewne na socket 939 masz i tam już nic więcej nie wsadzisz.
Jeśli chcesz mieć mocniejszy proc to już razem z wymianą płyty. Choć wbrew pozorom ten
Twój procek to jeszcze spoko pociągnie.

Ponawiam pytanie, ile chcesz wydać na ew. upgrade?


Jakies 1000 zł ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 16:55, HighOctane napisał:

Jakies 1000 zł ;))


Dokładnie tak jak napisał DesMonD__PL :)

Za 1000 zł to nowa grafa (np. HD 4890 650-700zł) i 2GB Ram :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 17:22, Phobos_s napisał:

Za 1000 zł to nowa grafa (np. HD 4890 650-700zł) i 2GB Ram :)


... i nowy procek. Na cholerę mu nowa grafa i więcej RAM, skoro ten stary procesor sie będzie z tym dusić i nie nadąży? :) Efekt będzie taki, że nie wykorzysta potencjału takiego sprzętu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 16.02.2010 o 18:50, HighOctane napisał:

Dzieki All za pomoc ... ;)


Ale ci polecili...
Na drugi raz pytałbym tutaj:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=48394

Bo co z tego, że wsadzisz kartę za 7 stów jak nie wykorzystasz połowy jej mocy?

Jeśli się nie mylę, masz pamięci DDR2?
No to robisz tak:
Procesor: Phenom II X2 550/Athlon II X3 435
Płyta główna: Gigabyte MA770-US3
Karta graficzna: Radeon HD4850/Radeon HD4870 (o ile starczy)
Powinno ci zostać ok. 50-100 zł, których nie ma sensu na nic wydawać.
I teraz dlaczego tak.
Mianowicie Athlon X2 nie zalicza się do demonów wydajności. W życiu nie poradzi sobie z HD4890, dla niego granicą możliwości jest 2.5x tańszy GeForce 9600GT.
W związku z tym wsadziłem o klasę lepszy procek, płytę główną która go obsłuży (podejrzewam, że twoja obecna już sobie z tym nie poradzi) i do tego kartę o ok. 200% szybszą od twojej obecnej.
I żeby nie było, że wciskam kit:
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=5323-10
Twój obecny procesor zajmuje w przybliżeniu ostatnią pozycję w teście (tzn. ma mniej więcej wydajność Athlona X2 7750). Jak widać, różnica między tym co ci poleciłem jest bardzo duża. Miejscami sięga 40-50%.
Ewentualnie zaproponowałem Athlona II X3 - ma zbliżoną wydajność, za to jest nieco tańszy. W zasadzie który z nich weźmiesz zależy od tego, który będzie ci bardziej odpowiadał cenowo. Z tym, że Phenom II X2 ma pewną nietypową cechę - jeśli kupisz któryś z jego starszych modeli, to często udaje się odblokować 2 rdzenie (wynika to z faktu, że Phenom II X2 i Phenom II X4 to w zasadzie ten sam kawałek krzemu). I wtedy za grosze masz 4-rdzeniowy procek o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Tym niemniej, to loteria.

Dokupowanie RAM-u nie ma jeszcze żadnego sensu. W tej chwili mam włączonego WoW-a na 2 monitorach naraz, Operę i słucham sobie muzyki. Zużywam 1600 MB RAM-u. A o ile wiem, to mało kto gra w rozdzielczości 3360*1050, więc standardowo zużycie pamięci zapewne nie przekroczyłoby jakichś 1-1.2GB.
Aha, warto dodać, że w ogóle żaden program w 32-bitowym systemie (jaki zapewne masz) nie może wziąć dla siebie więcej niż 2GB pamięci. Zmienia się to w 64-bitowych, ale na razie ma je za mało osób (z 20%?), żeby producenci gier nagle zaczęli tworzyć takie produkcje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 00:52, ziptofaf napisał:

> Dzieki All za pomoc ... ;)

Ale ci polecili...
Na drugi raz pytałbym tutaj:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=48394

Bo co z tego, że wsadzisz kartę za 7 stów jak nie wykorzystasz połowy jej mocy?

Jeśli się nie mylę, masz pamięci DDR2?
No to robisz tak:
Procesor: Phenom II X2 550/Athlon II X3 435
Płyta główna: Gigabyte MA770-US3
Karta graficzna: Radeon HD4850/Radeon HD4870 (o ile starczy)
Powinno ci zostać ok. 50-100 zł, których nie ma sensu na nic wydawać.
I teraz dlaczego tak.
Mianowicie Athlon X2 nie zalicza się do demonów wydajności. W życiu nie poradzi sobie
z HD4890, dla niego granicą możliwości jest 2.5x tańszy GeForce 9600GT.
W związku z tym wsadziłem o klasę lepszy procek, płytę główną która go obsłuży (podejrzewam,
że twoja obecna już sobie z tym nie poradzi) i do tego kartę o ok. 200% szybszą od twojej
obecnej.
I żeby nie było, że wciskam kit:
http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=5323-10
Twój obecny procesor zajmuje w przybliżeniu ostatnią pozycję w teście (tzn. ma mniej
więcej wydajność Athlona X2 7750). Jak widać, różnica między tym co ci poleciłem jest
bardzo duża. Miejscami sięga 40-50%.
Ewentualnie zaproponowałem Athlona II X3 - ma zbliżoną wydajność, za to jest nieco tańszy.
W zasadzie który z nich weźmiesz zależy od tego, który będzie ci bardziej odpowiadał
cenowo. Z tym, że Phenom II X2 ma pewną nietypową cechę - jeśli kupisz któryś z jego
starszych modeli, to często udaje się odblokować 2 rdzenie (wynika to z faktu, że Phenom
II X2 i Phenom II X4 to w zasadzie ten sam kawałek krzemu). I wtedy za grosze masz 4-rdzeniowy
procek o bardzo dużej mocy obliczeniowej. Tym niemniej, to loteria.

Dokupowanie RAM-u nie ma jeszcze żadnego sensu. W tej chwili mam włączonego WoW-a
na 2 monitorach naraz, Operę i słucham sobie muzyki. Zużywam 1600 MB RAM-u. A o ile wiem,
to mało kto gra w rozdzielczości 3360*1050, więc standardowo zużycie pamięci zapewne
nie przekroczyłoby jakichś 1-1.2GB.
Aha, warto dodać, że w ogóle żaden program w 32-bitowym systemie (jaki zapewne
masz) nie może wziąć dla siebie więcej niż 2GB pamięci. Zmienia się to w 64-bitowych,
ale na razie ma je za mało osób (z 20%?), żeby producenci gier nagle zaczęli tworzyć
takie produkcje.


Czyli praktycznie wszystko do wymiany oprocz ram-u ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 14:50, HighOctane napisał:

Czyli praktycznie wszystko do wymiany oprocz ram-u ?


Jeśli chcesz uzyskać maksymalny możliwy skok wydajności w tej cenie, to tak. W przeciwnym razie kup po prostu samego Radeona HD4850 za 400 zł, też będzie spora różnica, choć jego potencjał będzie już częściowo marnowany przez procesor.

Aha, zapomniałem zapytać - jaki masz zasilacz? Bo jak niemarkowy i mniej niż 400-450W, to on też będzie do zmiany ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 20:05, ziptofaf napisał:

> Czyli praktycznie wszystko do wymiany oprocz ram-u ?

Jeśli chcesz uzyskać maksymalny możliwy skok wydajności w tej cenie, to tak. W przeciwnym
razie kup po prostu samego Radeona HD4850 za 400 zł, też będzie spora różnica, choć jego
potencjał będzie już częściowo marnowany przez procesor.

Aha, zapomniałem zapytać - jaki masz zasilacz? Bo jak niemarkowy i mniej niż 400-450W,
to on też będzie do zmiany ;)

400 jest ... Takie mam pytanie do Ciebie . Jaka jest zaleznosc miedzy procesorem a karta graficzna ? Dlaczego np do tego 4800+ nie warto kupic 9800gtx+ ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 21:26, HighOctane napisał:

400 jest ... Takie mam pytanie do Ciebie . Jaka jest zaleznosc miedzy procesorem a karta
graficzna ? Dlaczego np do tego 4800+ nie warto kupic 9800gtx+ ?


A więc - ilość fps-ów w grze to nie tylko grafika. A dźwięk, AI, fizyka i masa innych czynników. Co z tego, że karta byłaby zdolna wyświetlić 200 klatek podczas np. strzelaniny, jak procesor z trudem radzi sobie z 50, musząc obliczyć kąt nachylenia pocisków, kto do kogo strzela itd? W tym przypadku równamy w dół - nie będzie 200 klatek, a 50, bo na więcej procesor nie pozwoli. Działa to też w drugą stronę - słaba karta + mocny procesor = też mało klatek na sekundę.

Niestety nie ma jakiegoś prostego sposobu na wyliczenie sobie jaki procesor w pełni radzi sobie z daną kartą graficzną. Jedynym co można zrobić, to porównać wyniki benchmarków graficznych - jeśli np. Core i5 750 wraz z GTX-em 280 dostają 20000 punktów, a ta sama karta graficzna wraz z Athlonem X2 niecałe 10000, to od razu widać, że Athlon to dla niego o wiele za mało.
Na oko jednak obecna sytuacja ma się tak, że nowy procesor poradzi sobie z kartą mniej więcej 2x droższą od siebie. Dla przykładu dla Phenoma II X4 955 za nieco ponad 500 zł maksymalnym co warto wsadzić byłby Radeon HD5850 za 1000.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 21:40, ziptofaf napisał:

> 400 jest ... Takie mam pytanie do Ciebie . Jaka jest zaleznosc miedzy procesorem
a karta
> graficzna ? Dlaczego np do tego 4800+ nie warto kupic 9800gtx+ ?

A więc - ilość fps-ów w grze to nie tylko grafika. A dźwięk, AI, fizyka i masa innych
czynników. Co z tego, że karta byłaby zdolna wyświetlić 200 klatek podczas np. strzelaniny,
jak procesor z trudem radzi sobie z 50, musząc obliczyć kąt nachylenia pocisków, kto
do kogo strzela itd? W tym przypadku równamy w dół - nie będzie 200 klatek, a 50, bo
na więcej procesor nie pozwoli. Działa to też w drugą stronę - słaba karta + mocny procesor
= też mało klatek na sekundę.

Niestety nie ma jakiegoś prostego sposobu na wyliczenie sobie jaki procesor w pełni radzi
sobie z daną kartą graficzną. Jedynym co można zrobić, to porównać wyniki benchmarków
graficznych - jeśli np. Core i5 750 wraz z GTX-em 280 dostają 20000 punktów, a ta sama
karta graficzna wraz z Athlonem X2 niecałe 10000, to od razu widać, że Athlon to dla
niego o wiele za mało.
Na oko jednak obecna sytuacja ma się tak, że nowy procesor poradzi sobie z kartą mniej
więcej 2x droższą od siebie. Dla przykładu dla Phenoma II X4 955 za nieco ponad 500 zł
maksymalnym co warto wsadzić byłby Radeon HD5850 za 1000.


A co powiesz na e8400 ? Tylko w tedy nie wiem czy mi starczy na iine sprawy ... ;( Bo jesli miał bym wimieniac płyte to podejrzewamze lepiej juz intel-a procek nia athlona . Co o tym sadzisz ... ? ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.02.2010 o 21:50, HighOctane napisał:

A co powiesz na e8400 ? Tylko w tedy nie wiem czy mi starczy na iine sprawy ... ;( Bo
jesli miał bym wimieniac płyte to podejrzewamze lepiej juz intel-a procek nia athlona
. Co o tym sadzisz ... ? ;))

E8400? To już trup. Pod tą podstawkę nie ma i nie będzie nowych procesorów, jak chcesz Intela, to tylko Core i5. Tylko to jest drogie, bardzo drogie. A Athlony i Phenomy II nie ustępują wydajnością C2D Intela, za to dają możliwość upgrade''u i są stosunkowo tanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować