Zaloguj się, aby obserwować  
xywka_1

starożytny Rzym, Grecja itd. (głównie mity)

54 postów w tym temacie

Dnia 03.04.2006 o 18:02, Vaxinar napisał:

No właśnie o Troje chodzi, gdzie było prawie dokłądnie jak w Mitologi z tym wyjątkiem, że film
się kończył pogrzebem Achillesa. :) Jednak pogrzeb Hektora też był.


Czyli jak panowie ze Świętego Lasu chcą, to im się coś uda wartościowego zrobić :) Słyszałem za to, że z realiami hmmm historycznymi już w filmie gorzej: jak to wygląda?

Dnia 03.04.2006 o 18:02, Vaxinar napisał:

Kultura w narodzie ginie.


Wiem, ale na forum gramowicze są chyba na "ty" (nie wszyscy oczwyiście :]). Bo trochę dziwnie brzmi np. Panie Minsc i Boo ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 18:08, Matteos napisał:

Czyli jak panowie ze Świętego Lasu chcą, to im się coś uda wartościowego zrobić :) Słyszałem
za to, że z realiami hmmm historycznymi już w filmie gorzej: jak to wygląda?

Realia historyczna, w Troi chyba nienajgorsze. Jednak ogólnie film sprawia wrażenie bardzo dobrego i jeżeli żadnym historykiem nie jesteś to błędów nie ujrzysz. :) Są tak mało albo w ogóle ich nie ma, że wciągając się w sam film nie zauważasz ich. ;)

Dnia 03.04.2006 o 18:08, Matteos napisał:

Wiem, ale na forum gramowicze są chyba na "ty" (nie wszyscy oczwyiście :]). Bo trochę dziwnie
brzmi np. Panie Minsc i Boo ;]

Powiedzmy, że tak.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekmhh wtrące swoje trzy grosze odnośnie Troi. Sądzicie, ze w tym filmie (tym z Brad''em) została dobrze ukazana walka Hektora z Achillesem? Raczycie żartować. Ta walka to prawie kompletny wymysł twórców filmu. Prawie w ogóle nie odpowiada tej mitologicznej. Polecam poczytać "Mitologię" Parandowskiego i "Iliadę" Homera. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ludzie! W ogóle nie porównujmy hollywoodzkich produkcji do mitologii! To tylko fantastyka i naparzanka w uniwersum wykreowanym przez starożytnych piśmienników.

Mitologia Parandowskiego faktycznie jest pasjonująca. Lepiej się ją czyta niźli Mitologię Kubiaka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.04.2006 o 19:41, HumanGhost napisał:

Ekmhh wtrące swoje trzy grosze odnośnie Troi. Sądzicie, ze w tym filmie (tym z Brad''em) została
dobrze ukazana walka Hektora z Achillesem? Raczycie żartować. Ta walka to prawie kompletny
wymysł twórców filmu. Prawie w ogóle nie odpowiada tej mitologicznej. Polecam poczytać "Mitologię"
Parandowskiego i "Iliadę" Homera. :-)



mitologia prandowskiego nie odpowiada walce hektora z "piętą":D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.04.2006 o 13:56, xywka 1 napisał:

mitologia prandowskiego nie odpowiada walce hektora z "piętą":D


Powiedziałbym raczej "nie opisuje dokładnie". Ale jest tam fragment o tej walce. Poczytaj uważnie. :-)
Poza tym jest opisana cała otoczka tej walki i wydarzenia toczące się po niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hm...xywka 1...chyba się znudziłeś...:P gieroj nadchodzi!:D podtrzymuję to co powiedział xywka 1...;D jednakże..trochę to przemyślałem...i achilles mi się znudził...zacząłem się interesować Syzyfem i Herkulesem...tacy silni...i przeklęci.:D Co wy na to?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2006 o 14:44, gieroj napisał:

hm...xywka 1...chyba się znudziłeś...:P gieroj nadchodzi!:D podtrzymuję to co powiedział xywka
1...;D jednakże..trochę to przemyślałem...i achilles mi się znudził...zacząłem się interesować
Syzyfem i Herkulesem...tacy silni...i przeklęci.:D Co wy na to?

no moze byc ale i tak wole achillesa choc odzseusz tez moze byc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście fakt Zeusa i jego licznego potomstwa jest wg mnie najciekawszy. Bo miał bardzo dużo żon, współcześnie raczej nazwałbym je kochankami, które porodziły mu bardzo liczne potomstwo. Naprawdę tyle dzieci, że... Herze wspłóczuje bardzo. Tymczasem to nie mit, raczej ogólnie o Zeusie. No więc najwyższy z Bogów, i to w zasadzie tyle. Przechodząc do mitów, najciekawszym z nich są te, które dzieją się wokół Zeusa lub jego braci, czyli w podziemiach (hades) oraz na morzu (Posejdon). Mówimy oczywiście o mitologii Greckiej, żeby nie było wątpliwości. Najciekawsze z nich to między innymi "małżeństwo" Persefony i Hadesa, a ten z Atlantydą przebija wszystkie. Być może sama Atlantyda istniała naprawdę. Jednakże nie wiemy o niej zbyt wiele, można by rzec, że nie wiemy na tyle iż śladów jej istnienia nie ma. Mamy jedynie poszlaki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2007 o 21:43, gieroj napisał:

Odys? no lubie odyseję, pełna przygód ;-)

ja też ale lliliade jeszcze bardziej(nie wiem jak się pisze):D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poprawna nazwa To Iliada (jedno "i", potem "l" , następnie znowu "I" i dalej już wiesz) . Widze, że skoro zaczęliście wymieniać najsławniejsze działa Homera pragnę dodać, że był on niewidomy, a nie napisał obu dzieł, gdyż był jedynie bardem. Jedynie był autorem tych poematów, które zostały spisane. Uważany był za ojca poezji epickiej. Jest jeszcze jedno sławne dzieło jego autorstwa, czyli pierwszy poemat Heriokomiczny, pt: "Batrachomyomachia" (wojna żabiomysia), powstały prawdopodobnie w IV w. p.n.e.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować