Zaloguj się, aby obserwować  
Diukp

Usunięcie danych z HDD

9 postów w tym temacie

Witam mam pytanie mam dysk twardy z win xp i chciałbym usunąć z niego wszystko bo niedługo instaluje na nim win 7 i mam do Was pytanie jak dobrze oczyścić dysk ze wszystkiego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że dysk zostaje u ciebie, starczy zwykłe formatowanie (osobno albo przy okazji zmiany układu partycji). No chyba że chcesz go np sprzedać i usunąć wszystko dokładnie (coby nie dało się łatwo odtworzyć) wtedy bez oprogramowania zewnętrznego się nie obejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czyli wystarczy zwyczajnie go sformatować i to usunie system i wszystko nie zależy mi na sprzedaży dysku i jak to jest jeszcze z systemem w wersji OEM czy jak bym zmieniał w przyszłości dysk to muszę załatwiać nowy klucz od Microsoftu? Oraz jak włączyć formatowanie w tych sprawach jestem zielony.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 15:13, Diukp napisał:

Witam mam pytanie mam dysk twardy z win xp i chciałbym usunąć z niego wszystko bo niedługo
instaluje na nim win 7 i mam do Was pytanie jak dobrze oczyścić dysk ze wszystkiego?


Format?
A jeśli chcesz dokładniej to wyzeruj dysk. Program MHDD i jedziesz, tylko pamiętaj, że:

Przystępując do zerowania dysku należy pamiętać:

1. Zerowanie dysku spowoduje bezpowrotną utratę danych
2. Należy je wykonać na stabilnym (czytaj - dobrze trzymającym napięcia) zasilaczu. To bardzo ważna uwaga, ponieważ w przeciwnym wypadku zerowanie będzie miało skutek odwrotny od zamierzonego.
3. Zerowanie nie usuwa fizycznych bad sektorów, jest to proces który może usunąć tylko logiczne bad sektory.
4. Im większa pojemność dysku, tym dłuższy proces zerowania. To chyba logiczne. Zerowanie dysku o pojemności 160 GB trwa ok. 7 ~ 8 godzin.
5. Przeprowadzając zerowanie miejmy podpięty jako master tylko dysk, który będzie zerowany. Nie jest to wymogiem, ale warto wcześniej o tym pomyśleć w razie pomyłki i bezpowrotnej utraty danych.
6. Upewnij się, że w czasie w którym zamierzasz zerować dysk nie nastąpi przerwa w dopływie prądu.

Podaję za pewnym forum. W google po wpisaniu frazy "zerowanie dysku" pierwsze trzy linki.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 15:24, Diukp napisał:

Dzięki, czyli wystarczy zwyczajnie go sformatować i to usunie system i wszystko nie zależy
mi na sprzedaży dysku i jak to jest jeszcze z systemem w wersji OEM czy jak bym zmieniał
w przyszłości dysk to muszę załatwiać nowy klucz od Microsoftu?

Zgodnie ze starą licencją OEM oficjalnie musiałbyś kupić nowego Windowsa. Nieoficjalnie cała aktywacja przeszła by bez większego problemu. Z obecną licencją OEM niczym nie musisz się przejmować, bo może paść ci cały komputer, a i tak będziesz mógł legalnie zainstalować na nowy system (pod warunkiem, że będziesz miał zainstalowaną tylko jedną jego kopię).

Dnia 04.11.2012 o 15:24, Diukp napisał:

Oraz jak włączyć formatowanie
w tych sprawach jestem zielony.

Zaczynasz instalację Windows 7, po pewnym czasie pojawi się opcja aktualizacji lub instalacji niestandardowej. Wybierasz 2 opcję i tam możesz wybrać partycję, na którą ma się zainstalować system. W tym miejscu możesz przeprowadzić format wszystkich dysków i partycji, oraz wykasować i utworzyć na nowo partycje.

Dnia 04.11.2012 o 15:24, Diukp napisał:

Ale format wystarczy czy zerowanie lepsze jestem w tych sprawach zielony :D

Dla dysku jest bez różnicy, czy w danym miejscu masz same zera, same jedynki, czy zera i jedynki na zmianę. Więc jeżeli nie sprzedajesz dysku, to zerowanie nie ma sensu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 15:30, Narmo napisał:

> Dzięki, czyli wystarczy zwyczajnie go sformatować i to usunie system i wszystko
nie zależy
> mi na sprzedaży dysku i jak to jest jeszcze z systemem w wersji OEM czy jak bym
zmieniał
> w przyszłości dysk to muszę załatwiać nowy klucz od Microsoftu?
Zgodnie ze starą licencją OEM oficjalnie musiałbyś kupić nowego Windowsa. Nieoficjalnie
cała aktywacja przeszła by bez większego problemu. Z obecną licencją OEM niczym nie musisz
się przejmować, bo może paść ci cały komputer, a i tak będziesz mógł legalnie zainstalować
na nowy system (pod warunkiem, że będziesz miał zainstalowaną tylko jedną jego kopię).
> Oraz jak włączyć formatowanie
> w tych sprawach jestem zielony.
Zaczynasz instalację Windows 7, po pewnym czasie pojawi się opcja aktualizacji lub instalacji
niestandardowej. Wybierasz 2 opcję i tam możesz wybrać partycję, na którą ma się zainstalować
system. W tym miejscu możesz przeprowadzić format wszystkich dysków i partycji, oraz
wykasować i utworzyć na nowo partycje.

> Ale format wystarczy czy zerowanie lepsze jestem w tych sprawach zielony :D
Dla dysku jest bez różnicy, czy w danym miejscu masz same zera, same jedynki, czy zera
i jedynki na zmianę. Więc jeżeli nie sprzedajesz dysku, to zerowanie nie ma sensu.


A formatować teraz czy podczas instalacji systemu nie będzie to upgrade bo ze starego kompa zostaje tylko HDD więc kiedy lepiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.11.2012 o 15:34, Diukp napisał:

A formatować teraz czy podczas instalacji systemu nie będzie to upgrade bo ze starego
kompa zostaje tylko HDD więc kiedy lepiej?

Bez różnicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować