Zaloguj się, aby obserwować  
pluszi

JAKĄ KARTĘ WLAN POLECACIE DO PC-ta?

17 postów w tym temacie

Witajcie, jestem posiadaczem PC-ta który z racji warunków mieszkaniowych muszę połączyć z internetem bezprzewodowo. Wcześniej miałem połączenie "po kablu" przez kartę D-Link DGE-528T.

Teraz poprzenosinach dostawcą jest UPC (po dawnych łączach ASTER). Internet FiberPower 120 Mbit
Modem/Router CISCO EPC-3925.
Co radzicie? Iść w kartę PCI czy USB?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2013 o 12:17, pluszi napisał:

Witajcie, jestem posiadaczem PC-ta który z racji warunków mieszkaniowych muszę połączyć
z internetem bezprzewodowo. Wcześniej miałem połączenie "po kablu" przez kartę D-Link
DGE-528T.

Teraz poprzenosinach dostawcą jest UPC (po dawnych łączach ASTER). Internet FiberPower
120 Mbit
Modem/Router CISCO EPC-3925.
Co radzicie? Iść w kartę PCI czy USB?



Eee, takie pytanko - jakie ty tam masz realne prędkości łącza? Bo 120 mbit=15 MB/s. Jeśli masz wyniki zbliżone do tych 15 MB/s to już zdecydowanie PCI-E bo USB może się okazać za wolne i ograniczać ci prędkość łącza. Zaś co do konkretnego modelu - w sumie cokolwiek co obsługuje najnowszy standard 802.11n. Choćby taka:

http://www.ceneo.pl/15422380

Starsze modele z na 802.11g odpadają bo mają MAKSYMALNĄ przepustowość na poziomie 54 mb/s co w praktyce oznacza że nie osiągniesz na nich więcej niż 30-40.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2013 o 14:43, pluszi napisał:

Speedtest pokazuje jakim dziadem jest UPC.

O, to ja mam podobne transfery tylko że u mnie to się nazywa 20 mbit, a nie 120 xD

Dnia 13.03.2013 o 14:43, pluszi napisał:


Gdybyś naprawdę miał ponad 100 mbit - to nic z tego bo USB 2.0 ma dość restrykcyjne realne limity. Ale że tam widzę niecałe 30 to wtedy problemu nie ma i mogą być modele podane przez ciebie. Ten drugi akurat samemu posiadam - zasięg odrobinkę lepszy niż wbudowana karta wifi z laptopa. Trochę irytujące jest to że to lubi sobie dość intensywnie migotać na zielono, zwłaszcza podczas pobierania. Ten pierwszy podoba mi się mniej bo nie ma wbudowanej anteny a nie wiem jak będzie z zasięgiem i jakością połączenia a to bezpośrednio wpływa na prędkość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2013 o 14:58, pluszi napisał:


O, trzy anteny. Wygląda całkiem fajnie, muszę przyznać. Choć w sumie to już chyba aż takiego modelu nie potrzebujesz, 100 zł za kartę to moim zdaniem pewna przesada. Z całą pewnością jednak będzie działać dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2013 o 14:58, pluszi napisał:

A to?

http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=119_170&products_id=50016

a prędkość inernetu to 120 Mb/s miało być.

ładny kant, zamiast 120 to 30

A może po prostu karta sieciowa nie jest w stanie wykorzystać takiej prędkości? 100 Mbitowa karta sieciowa (przewodowa) jest w stanie zapewnić prędkość w okolicach 12 MB/s (czyli bardzo blisko łącza 100 Mbps). Aby zbliżyć się do 150 Mbps oferowanych przez wiele bezprzewodowych routerów w standardzie N musisz mieć odpowiednią kartę sieciową (nie każda karta z N w nazwie oferuje prędkości powyżej 65 lub 72 Mbps! A w praktyce jest jeszcze gorzej), oraz bardzo sprzyjające warunki w okolicy (brak zakłóceń, odpowiednia odległość od routera, mała ilość przeszkód itp.). Jeżeli chcesz więc uzyskać 120 Mbps na jednym komputerze, to jednak radziłbym skorzystać z połączenia kablowego i sieci gigabitowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2013 o 15:23, Narmo napisał:

> A to?
>
> http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=119_170&products_id=50016
>
> a prędkość inernetu to 120 Mb/s miało być.
>
> ładny kant, zamiast 120 to 30
A może po prostu karta sieciowa nie jest w stanie wykorzystać takiej prędkości? 100 Mbitowa
karta sieciowa (przewodowa) jest w stanie zapewnić prędkość w okolicach 12 MB/s (czyli
bardzo blisko łącza 100 Mbps). Aby zbliżyć się do 150 Mbps oferowanych przez wiele bezprzewodowych
routerów w standardzie N musisz mieć odpowiednią kartę sieciową (nie każda karta z N
w nazwie oferuje prędkości powyżej 65 lub 72 Mbps! A w praktyce jest jeszcze gorzej),
oraz bardzo sprzyjające warunki w okolicy (brak zakłóceń, odpowiednia odległość od routera,
mała ilość przeszkód itp.). Jeżeli chcesz więc uzyskać 120 Mbps na jednym komputerze,
to jednak radziłbym skorzystać z połączenia kablowego i sieci gigabitowej.


Testowałem właśnie moje łącze PO KABLU Laptopem HP 6930p Elitebook z kartą Intel(R) 82567LM Gigabit Network Connection (10/100/1000MBit), wynik 68 mbps także nadal bez szału.
Lapek ma też kartę WLAN Wireless WiFi Link 5300 (abgn), 2.0 Bluetooth która teoretycznie ma dać radę do 450 Mbps, a test UPC pokazuje tak do 35 Mbps. odległość od wspomnianego modemu/routera CISCO EPC-3925
to 3,5 m bez ścian. Co Kolega na takie fakty? Jaki pomysł lub rada?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po WiFi zawsze wyniki będą kiepskie. Chyba, że przejdziesz na 5 GHz, bo tam są jeszcze mniejsze zakłócenia. Proponuję sprawdzić prędkość po kablu jeszcze kilka razy o różnych godzinach i korzystając z różnych serwerów. Jeżeli takie niskie wyniki się utrzymają, to można próbować renegocjować umowę z dostawcą. Ale pewnie ten będzie się bronił, bo strategicznie wszyscy umieszczają maksymalną prędkość oferowaną, a nie faktyczną (chociaż podobno są już jakieś unijne dyrektywy, które wymagają podawania w umowie faktycznych prędkości).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2013 o 13:49, pluszi napisał:

No dobra , jeszcze jdeno pytanie. Lepiej na PCI czy NA PCI-E ? Jakie są różnice poza
samym gniazdem? Wydajność?

PCI-E jest szybsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No tak ale czy z netem też tak jest ponieważ są karty na PCI i PCI-E a z opisów nie widać żadnych różnic
poza samym symbolem i gniazdem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

NIkt nic nie podopwie? Zależy mi też na stabilności łącza. Dodam że komputer stoi na podłodze, jakieś 6-7m od routera, dzieli je ściana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2013 o 14:13, pluszi napisał:

No tak ale czy z netem też tak jest ponieważ są karty na PCI i PCI-E a z opisów nie
widać żadnych różnic
poza samym symbolem i gniazdem


Realna szybkość łącza zależy od:
a) Przepustowości łącza które zapewnia ci dostawca. W twoim przypadku będą to zapewne okolice 30-40 mb.
b) Przepustowości zapewnianej przez serwer - samemu mam w serwerze łącze 1 gb/s (uprzedzając pytanie - nie, nie kupisz sobie takiego do domu). Ale na pojedynczego użytkownika ściągającego coś z niego przypada nie więcej niż 15 mb/s. Co jest dość popularne wśród serwerów - dlatego to że masz powiedzmy 50 mb/s wcale nie znaczy że z taką prędkością będzie się ściągać. Wyciśniesz do 15.
c) Szybkości twojego dysku twardego i tego u serwera - jak masz skopany dysk twardy który ledwo co pozwala na przesyłanie danych z jakimiś absurdalnie wolnymi prędkościami to automatycznie prędkość pobierania spadnie do jego poziomu. Dlatego możesz mieć i 1 Gb łącze ale jeśli sam dysk twardy jest za wolny to nie jesteś w stanie ani odbierać ani przesyłać danych z taką prędkością.
d) Interfejsu używanego do przesłania danych z łącza do twojego komputera - i to jest różnica między USB, PCI i PCI-E. Jeśli masz za wolne połączenie to stanie się ono wąskim gardłem - dysk dość szybki, serwer szybko przesyła dane, dostawca daje ci fajne łącze... ale nie możesz z niego skorzystać bo łączysz się przez 802.11g przez USB którego maksymalnym transferem jest 54 mb/s a praktyce nie więcej niż połowa tego.

Ogólnie karty pod PCI-E mogą być szybsze od PCI - PCI-E x1 zapewnia przepustowość maksymalną na poziomie 500 MB/s. Więc karta wifi 802.11n z maksymalnym transferem 150 mb/s rzeczywiście może osiągnąć te 150 mb/s. Z kolei złącza na poprzednie PCI są nieco wolniejsze (nie przypomnę sobie konkretnych liczb) choć w tym konkretnym zastosowaniu też powinny umożliwiać osiągnięcie maksymalnej przepustowości dla sieci bezprzewodowej nie tworząc wąskiego gardła.


TL;DR:
Kup albo to albo to, będzie działać w zasadzie identycznie. Tylko upewnij się że w ogóle masz wolne gniazdo danego typu w kompie (np. tania płyta główna może w ogóle nie mieć złącz PCI-E x1 używanych przez karty rozszerzeń a tylko starsze PCI... a czasem jest na odwrót i mają tylko PCI-E x1 ale już nie starsze PCI ;)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Ok. Dzięki. Mam płytę ASUSA p5Q SE2 i jest tam PCI-E x 1 oraz chyba 3 PCI. Są wolne stąd moje pytanie
które lepsze. Czy karty tego typu grzeją się? Pytam bo PCI-E jest na samym dole(ostatni śledź) i chyba jest tam mało przewiewnie.

Wracając do kart na USB. Piszesz że ciągną tylko do 54 mbps. To o co kaman z "gwizdkami" 802.11 n 150mps i szybsze?

Czy mam rozumieć że pisząc MB/s masz na myśli megabajty na sekundę? Mam trochę kłopot ponieważ jedni piszą
150 MB/s a inni 150 mbps . Może źle mi się wydaje ale są jeszcze mbps które odczytuję jako megabity na sekundę ,a 1MB/s = 8 mbps

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2013 o 13:55, pluszi napisał:

Ok. Dzięki. Mam płytę ASUSA p5Q SE2 i jest tam PCI-E x 1 oraz chyba 3 PCI. Są wolne
stąd moje pytanie
które lepsze. Czy karty tego typu grzeją się? Pytam bo PCI-E jest na samym dole(ostatni
śledź) i chyba jest tam mało przewiewnie.

Grzeją się ale w bardzo niewielkim stopniu.

Dnia 18.03.2013 o 13:55, pluszi napisał:

Wracając do kart na USB. Piszesz że ciągną tylko do 54 mbps. To o co kaman z "gwizdkami"
802.11 n 150mps i szybsze?

Teoretycznie USB 2.0 umożliwia prędkości do 480 mb/s. Teoretycznie - w praktyce jest z tym dużo gorzej. Ale... kto cię sprawdzi? Mało osób ma na tyle szybkie łącze i w ogóle warunki techniczne zbliżyć się do limitu. Istotne jest też to że ciężko o dobrą kartę pod USB, zazwyczaj są to tanie urządzenia z jedną anteną które mimo hipotetycznej zgodności z 802.11n (150 mbps) bardzo rzadko osiągają transfery powyżej 50-60 mbps. Z kolei nieco starsze modele oparte na 802.11g zamiast teoretycznego maksa na poziomie 54 mbps zazwyczaj nie są szybsze niż 25-35. W przypadku rozwiązań pod PCI-E już da się dostać coś co pozwala wyciskać większe transfery i co ma rzeczywistą zgodność ze standardem n (jeśli się nie mylę to w ogóle sam koncept 802.11n opiera się na wykorzystaniu dwóch i więcej anten - sygnał powinien być nadawany przez 2 anteny routera i odbierany przez 2, coś co ma jedną tak jak każdy model pod USB NIE może osiągać transferów na poziomie 150 mbps bo to po prostu NIE jest 802.11n a ledwie 802.11g, 3x wolniejszy...).

Dnia 18.03.2013 o 13:55, pluszi napisał:

Czy mam rozumieć że pisząc MB/s masz na myśli megabajty na sekundę? Mam trochę kłopot
ponieważ jedni piszą
150 MB/s a inni 150 mbps . Może źle mi się wydaje ale są jeszcze mbps które odczytuję
jako megabity na sekundę ,a 1MB/s = 8 mbps

Jeśli piszę MB albo mB to mam na myśli megabajty. A mbps to już megabity na sekundę. mb, czy Mb to megabity. Ogólnie - tam gdzie jest małe b są bity, wielkie B to bajty :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować