Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Webmastering - HTML, PHP, JavaScript, edytory - temat ogólny

1333 postów w tym temacie

Dnia 14.03.2010 o 20:57, kanaka_zabijaka napisał:

> > w oby dwóch przypadkach pokazuje mi "krzaczki" są jakieś inne sposoby ,skuteczne

> kodowanie
> > polskich znaków
>
> W czym tworzysz kod? Jak w notatniku, to niezależnie od tego, co wpiszesz, nie będzie

> kodowania polskich znaków.
piszę w notepad++


Używając Notpad++ stosuj UTF. Przy innych kodowaniach polskich znaczków on i tak jakoś po swojemu zapisuje kodowanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dnia 14.03.2010 o 20:58, Piterus_Von_Drackus napisał:


Używając Notpad++ stosuj UTF. Przy innych kodowaniach polskich znaczków on i tak jakoś
po swojemu zapisuje kodowanie


zrobiłem w utf czyli ten 1 i tak coś takiego mi wyświetla " zzcsn�"co mam zrobić ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2010 o 21:05, kanaka_zabijaka napisał:



>
> Używając Notpad++ stosuj UTF. Przy innych kodowaniach polskich znaczków on i tak
jakoś
> po swojemu zapisuje kodowanie

zrobiłem w utf czyli ten 1 i tak coś takiego mi wyświetla " zzcsn�"co mam
zrobić ?


A kodowanie pliku też ustawiłeś na UTF? Sama deklaracja kodowania to za mało. Plik również musi posiadać odpowiednie kodowanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2010 o 21:20, Piterus_Von_Drackus napisał:

>
>
> >
> > Używając Notpad++ stosuj UTF. Przy innych kodowaniach polskich znaczków on
i tak
> jakoś
> > po swojemu zapisuje kodowanie
>
> zrobiłem w utf czyli ten 1 i tak coś takiego mi wyświetla " zzcsn�"co
mam
> zrobić ?

A kodowanie pliku też ustawiłeś na UTF? Sama deklaracja kodowania to za mało. Plik również
musi posiadać odpowiednie kodowanie.


a jak to zrobić ?

chodzi o to by zrobić "format">"koduj w utf-8" ( w notepad++ ) ? jęśli tak to mam ustawione

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.03.2010 o 11:30, Vilmar napisał:

> Vilmar : Czy to jest napisane Optymalnie ?

Nieszczególnie - główne zarzuty pod kątem optymalizacji są dwa:
1. Funkcja ''pobieranie_data()'' jest wywoływana przy każdym kliknięciu na przycisk "sortuj"
- zupełnie bez sensu, bo mogłaby zostać użyta dokładnie raz - przy pierwszym sortowaniu.
2. Powstaje zbyt dużo unikalnych identyfikatorów - w zasadzie każda komórka (poza kolumną
Lp) ma swój identyfikator, a powinno się ich liczbę ograniczać właśnie ze względów wydajnościowych.

Zgubiła Cię troszkę kwestia skali - dla ośmiu wierszy różnicy w wydajności praktycznie
nie odczujesz, a Twój mechanizm powinien móc obsłużyć nawet kilkuset-wierszowe tabele.
Jeśli naprawdę chcesz odczuć różnicę w wydajności, to liczbę wierszy zwiększ do tysiąca,
a liczbę kolumn - do dziesięciu.

Poza tym Twój skrypt jest niesamowicie nieczytelny - radzę Ci jak najszybciej się wyleczyć
z takiego przeplatania JavaScriptu, PHP-a i HTML-a, bo już teraz jest to cholernie trudne
w odbiorze - co będzie jak takich podstron będzie 100? Całość uniwersalnego skryptu,
moim zdaniem, powinna wyjść od czegoś takiego:

<html>
<head>
<script type="text/javascript">
// ...
</script>
</head>
<body>
<table id="tabela">
<tr>
<th>Lp.</th>
<th>Nazwa</th>
<th>Liczba</th>
</tr>
<?php for($i = 0;isset($tableData[$i]);++$i) {
echo ''<tr><td>'', ($i + 1), ''</td><td>'', $tableData[$i][''Nazwa''],
''</td><td>'', $tableData[$i][''Liczba''], ''</td></tr>'', "\n";
} ?>
</table>
<script type="text/javascript">
Sortable.Setup(''tabela'', ''Nazwa'', ''Liczba'');
</script>
</body>
</html>

Jedyne, nad czym musisz popracować w tym o niebo (moim zdaniem) bardziej czytelnym przykładzie
jest skonstruowanie samego obiektu-przestrzeni nazw ''Sortable'', tzn. cała praca będzie
polegała na wypełnieniu pierwszego tagu <script> :) Efektem będzie o wiele bardziej
uniwersalny system, który pozwoli Ci w prosty sposób dodawać kolumny do pierwotnej tabeli
(wystarczy, oprócz dodania kolumny w HTML-u, dodać kolejny nagłówek w wywołaniu Sortable.Setup())
oraz na wyświetlanie na jednej stronie tylu sortowalnych tabelek, ile tylko przyjdzie
Ci do głowy (w Twojej wersji skryptu jest to niemożliwe).

Rzeczy, których musisz się nauczyć: obsługa zmiennej liczby argumentów w funkcji (variable-length
argument list), przechodzenie od obiektu tabeli do jej wierszy i komórek ( http://w3schools.com/jsref/dom_obj_table.asp)
i dynamiczne dodawanie zdarzeń (onclick itp.).


// pobrać nazwy komórek z tablicy

-1 do ilości jeśli tablica startuje do 0
przekazanie zawartości tablicy do javyscript

php by tylko generował nazwy funkcji na podstawie tablicy

tylko raz robi {
przypisanie id na podstawie cells[]
przypisanie OnClick na podstawie cells[]

}

a potem sorty na OnClicku


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2010 o 06:41, Jan_Czarny napisał:

php by tylko generował nazwy funkcji na podstawie tablicy


A po co? Nie lepiej zrobić ogólnej funkcji: sortuj_po_kolumnie(numer_kolumny)? Po co Ci kilka funkcji, skoro temat załatwi jedna?

Dnia 15.03.2010 o 06:41, Jan_Czarny napisał:

przypisanie id na podstawie cells[]


Po co? Id zostaw jeden - ten dla całej tabelki.

Dnia 15.03.2010 o 06:41, Jan_Czarny napisał:

przypisanie OnClick na podstawie cells[]


Tak - albo onclick albo za pomocą EventListenera - na jedno wyjdzie. Oczywiście tylko dla pierwszego wiersza (z nagłówkami). Przydadzą się również klasy CSS na różne "sposoby" sortowania (wyświetlanie odpowiedniego obrazka/strzałki w background-image).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2010 o 20:58, Piterus_Von_Drackus napisał:

Używając Notpad++ stosuj UTF. Przy innych kodowaniach polskich znaczków on i tak jakoś
po swojemu zapisuje kodowanie


Nie po swojemu, tylko po "Windowsowsku". Domyślnym kodowaniem dla Windowsów jest CP-1250 (inaczej: Windows-1250), który ma inne przypisania liter ą, ś, ź, Ą, Ś, Ź. Rozwiązania są dwa: albo użyć w meta charset zestawu "CP-1250" (złe rozwiązanie ;)), albo trzeba ściągnąć układ klawiatury ISO, np. Izy Kibord: http://fonty.pl/sklep,20,gratisy.htm i przełączać się w czasie programowania (do innych zastosowań nie ma on żadnego sensu). Tylko uwaga - w czasie pisania wymienione wyżej znaki będą wyglądały "dziwnie", ale już podczas wyświetlania w przeglądarce - prawidłowo. I o to chodzi.

Przez długi czas używałem rozwiązania drugiego (przy pisaniu stron w kodowaniu ISO), a potem olałem Notepad++ i zacząłem używać Netbeansa, który ma wbudowaną opcję pisania w wybranym zestawie znaków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2010 o 14:33, Vilmar napisał:

Nie po swojemu, tylko po "Windowsowsku". Domyślnym kodowaniem dla Windowsów jest CP-1250
(inaczej: Windows-1250), który ma inne przypisania liter ą, ś, ź, Ą, Ś, Ź. Rozwiązania
są dwa: albo użyć w meta charset zestawu "CP-1250" (złe rozwiązanie ;)), albo trzeba
ściągnąć układ klawiatury ISO, np. Izy Kibord: http://fonty.pl/sklep,20,gratisy.htm i
przełączać się w czasie programowania (do innych zastosowań nie ma on żadnego sensu).
Tylko uwaga - w czasie pisania wymienione wyżej znaki będą wyglądały "dziwnie", ale już
podczas wyświetlania w przeglądarce - prawidłowo. I o to chodzi.


Czyli po swojemu... :P Używanie "CP-1250" jest jak najbardziej złe, bo część przeglądarek nie umie odczytać prawidłowo. Drugie rozwiązanie jest trochę zbyt skomplikowane. Lepiej użyć Notepad2.

Dnia 15.03.2010 o 14:33, Vilmar napisał:

Przez długi czas używałem rozwiązania drugiego (przy pisaniu stron w kodowaniu ISO),
a potem olałem Notepad++ i zacząłem używać Netbeansa, który ma wbudowaną opcję pisania
w wybranym zestawie znaków.


Tak przed chwilą zainstalowałem sobie NetBeansa i trochę mi przypomina Eclipsa. Szkoda, że w jednym i drugim jak na razie nie umiem się odnaleźć, bo to bardzo fajne programy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.03.2010 o 13:45, Jan_Czarny napisał:

Łiiii po angielskiemu toto, muszę przysiąść x)
Angielski nie jest mi obcy, ale instrukcje dot. programowanie w tym języku to już nieco inna bajka. Postaram się to zaimplementować do stronki anyway...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 15:55, mateuszbanach0 napisał:

co mi jest potrzebne do pisania w PHP?


Hmm... Dużo chęci do nauki? :P A tak na poważnie to jednak samozaparcie będzie potrzebne., bo czasem się szuka banalnego błędu dość długo.

Dnia 16.03.2010 o 15:55, mateuszbanach0 napisał:

polecicie jakieś programy?


Z edytorów to polecę Notepad++ . Aby nie wysyłać na zewnętrzny serwer skryptów będziesz potrzebował serwer lokalny. Polecam WebServ 2 lub XAMPP. Są to pakiety zawierające serwer WWW, interpreter PHP oraz serwer MySQL.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.03.2010 o 19:13, mateuszbanach0 napisał:

aha, i jak 2 obrazki zrobic zeby jeden byl pod drugim? jak wysrodkowac elementy?


Elementy wizualne są modyfikowane przez HTML i CSS. Polecam stronkę http://kurshtml.boo.pl jako miejsce gdzie można się dowiedzieć o formatowaniu, układaniu i kilku innych ciekawych rzeczach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.03.2010 o 16:53, Piterus_Von_Drackus napisał:

> Przez długi czas używałem rozwiązania drugiego (przy pisaniu stron w kodowaniu ISO),

> a potem olałem Notepad++ i zacząłem używać Netbeansa, który ma wbudowaną opcję pisania



Najlepiej użyć utf8 i nawet rosyjska przeglądarka dobrze znaczki odczyta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować