• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Chlorofil

Wymiana dysku twardego

Pytanie

Witam. Niedawno sam wymieniłem kartę graficzną (wiem, arcytrudne zadanie ;)) dla mnie i tak był strach w oczach jak to robiłem ale poradziłem sobie. Ostatnio zacząłem narzekać na kończące się miejsce na dysku twardym i tak pomyślałem, że czas wmontować sobie dysk twardy. Czy jest to trudne ? Czy kompletny laik poradzi sobie z tym ? Jak to wygląda ? Podpinam kabelek do dysku, drugi do płyty głównej i co dalej ? Co muszę dalej robić ? Trzeba coś w biosie ustawiać ? Windowsie ? Stracę dane poprzez wmontowanie drugiego dysku ? Proszę o pomoc ;)

Obecnie mam taki dysk:
http://www.uno.pl/t_22686/sp1603c/

Płytę główną mam taką:
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-a55m-s2vrev_10

Czy może mi ktoś od razu polecić dysk twardy ? Myślę, że 1TB byłoby spoko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Dołożenie dysku jest w dzisiejszych czasach proste, jak budowa cepa.
Płyta ma SATA, kupujesz dysk SATA, podpinasz do wolnego złącza na płycie (wymagany kabel SATA), oraz do zasilacza (jeżeli masz same wolne MOLEXy, to potrzeba będzie przejściówka MOLEX -> SATA) i gotowe. A. I nie zapomnij włożyć i przykręcić dysku do obudowy komputera wcześniej ;)
Nowy dysk będzie bez partycji, więc w Windowsie się nie pojawi od razu.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=dTY8kfsCG3A#t=69
Co do konkretnego modelu dysku, to najlepiej sprawdzić w wątku dot. upgradów komputerów, jakie tam ludzie polecają do różnych zestawów:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&u=68441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Jednym kablem SATA (płaski) łączysz dysk z gniazdem SATA na płycie głównej. Musisz jeszcze podłączyć zasilanie takim kablem z zasilacza http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:SATA_power_cable.jpg jeśli takich nie masz, to istnieją przejściówki z Molexa na zasilanie SATA.

W BIOSie nie powinno być konieczności ustawiania czegokolwiek. Sprawdź tylko po kliknięciu przycisku zasilania, czy dysk zostaje wykryty podczas POSTu.

W systemie musisz jeszcze dysk podzielić na partycje spod Zarządzania Dyskami i to wszystko.

Edit: Narmo mnie ubiegł o minutę. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dysk na razie ma służyć na dane typu np.gry. Głównie dlatego chcę teraz drugi dysk ponieważ gry nowe ważą po 50GB ;).

Na razie zostawiłbym system na tym co mam, a ten nowy służył by na dodatkowe dane. Później prawdopodobnie bym postawił system na tym nowym ale do tego by było jeszcze daleko.

Będzie jakiś dobry dysk do nieco ponad 200zł ?

Co powiecie o WD Blue 1TB ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2014 o 19:45, Chlorofil napisał:

Na razie zostawiłbym system na tym co mam, a ten nowy służył by na dodatkowe dane. Później
prawdopodobnie bym postawił system na tym nowym ale do tego by było jeszcze daleko.


Pamiętaj że przy instalacji systemu formatowana jest partycja, na której stawia się ten system. Warto więc zrobić zawczasu partycję, która w przyszłości będzie systemowa, niż backupować (lub co gorsze tracić) zawartość np. połowy dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2014 o 20:03, Minamir napisał:

Pamiętaj że przy instalacji systemu formatowana jest partycja, na której stawia się ten
system. Warto więc zrobić zawczasu partycję, która w przyszłości będzie systemowa, niż
backupować (lub co gorsze tracić) zawartość np. połowy dysku.


Mógłbyś mi to bardziej wytłumaczyć ? Mało z tego zrozumiałem.
Jeżeli teraz zostawię system na tym dysku co mam obecnie i podłączę nowy dysk to mogę stracić dane ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2014 o 20:14, Chlorofil napisał:

Mógłbyś mi to bardziej wytłumaczyć ? Mało z tego zrozumiałem.
Jeżeli teraz zostawię system na tym dysku co mam obecnie i podłączę nowy dysk to mogę
stracić dane ?


Teraz jak podłączysz dysk to nic nie stracisz.

Chodzi o to, że kiedy instalujesz system, to wybierasz na jakiej partycji go zainstalować (można też tworzyć nowe partycje, o ile jest oczywiście nieprzydzielone miejsce). Partycja ta przed samą instalacją zostanie sformatowana. Jeśli więc na nowym dysku zrobiłbyś sobie, powiedzmy, dwie partycje po 500 GB, zapisał na nich dużo danych,i w przyszłości chciał instalować tam system, to byłby mały problem. Są programy pozwalające przepartycjonować dysk na którym już są dane, ale to też nie jest 100% bezpieczna metoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2014 o 20:20, Minamir napisał:

ciach


Czyli jak podłączę nowy dysk co powienien zrobić żeby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość na nowy system ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 09.04.2014 o 20:25, Chlorofil napisał:

Czyli jak podłączę nowy dysk co powienien zrobić żeby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość
na nowy system ?


Utworzyć spod Zarządzania Dyskami partycje. Ja dalej siedzę na XP (ale już niedługo) i nie jestem pewien ile będzie dać rozsądnie pod 7kę czy 8kę. Myślę, że pewnie do 60GB, ale to ktoś musi potwierdzić. Dalej porobisz kolejne partycje, np jedną na gry a inną na dane typu filmy i zdjęcia, według upodobań przydzielając miejsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować