Zaloguj się, aby obserwować  
Jarzy

Gry z serii X-COM - temat ogólny

27 postów w tym temacie

Dnia 10.10.2009 o 02:22, Jarzy napisał:

Czy jest jeszscze jakaś gra, przypominająca UFO 1 albo X COM Terror From The Deep lub
X COM Apocalypse?


Niestety nie bardzo. Jedynie UFO:After-cośtam, ale ma walki w czasie rzeczywistym i ekonomia jest jeszcze bardziej uproszczona (zwłaszcza w części pierwszej)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2009 o 01:09, kordzio1 napisał:

To zależy czy mówimy o producencie, czy o właścicielu praw autorskich.
Rockstar sam zaczął
dystrybuować GTA 1 i GTA2 za darmo, jednocześnie można kupić te tytuły na Steamie.

Nie wiem, kto byl wydawca GTA1 i GTA2. Jesli sami sobie sfinansowali produkcje oraz dystybucje, to mogli to zrobic. Jesli w procesie bral udzial jeszcze ktorys z wydawcow - to chcac nie chcac, Rockstar musial sie z nim dogadac, bo inaczej mialby problemy. A to ze mozna kupic na steam to mnie nie dziwi. Jesli maja umowe na dystrybucje tego, to nikt nie bedzie sie bawil w jej anulowanie. Business is business.

Dnia 10.10.2009 o 01:09, kordzio1 napisał:

Natomiast
UFO (przyjmując nazewnictwo eurpejskie) i pierwszy X-COM do momentu wykupienia przez
?2K games? praw do tytułu były uznawane za "abandony", aktualnie trudno mi podać stanowisko
2K, które mówi o zgodzie na bezpłatną dystrybucję gier z tej serii.

Skoro takiego nie ma publicznie podanego, to nalezy zakladac, ze zgody nie ma. W przeciwnym razie znowu dochodzimy do konkluzji, ze kazda gre w ten sposob mozna zgrac z sieci.

Dnia 10.10.2009 o 01:09, kordzio1 napisał:

W tej chwili serwis
Fileplanet (który za piracki chyba nie może być uznanym oferuje możliwość pobraniapliku,
którego opis sugeruje pełną wersję gry x-com). 2 sprawa to to, że nie znam szczegółów
umowy sprzedaży praw do X-COM (gdzie płatna wersja mogłaby być dopiero wersją zmodyfikowaną
do działania pod Visną na przykład)

Fileplanet nie jest wyrocznia jesli o to idzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2009 o 08:16, Llordus napisał:

Skoro takiego nie ma publicznie podanego, to nalezy zakladac, ze zgody nie ma. W przeciwnym
razie znowu dochodzimy do konkluzji, ze kazda gre w ten sposob mozna zgrac z sieci.


Zgody nie ma. Gry z serii X-Com (czy też UFO, jak zwał, tak zwał) są do nabycia na STEAMie po 4.99 euro ( http://store.steampowered.com/sub/964/ <- zestaw 5 gier za 14.99 euro).

Jeszcze niedawno X-Com było dostępne na Abandonii, ale niestety, te czasy się skończyły. A szkoda, bo niewiele osób wyda dziś 5 euro na tak stareńką grę, i przez ten świetny tytuł odejdzie w zapomnienie przez głupotę i pazerność wydawcy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2009 o 08:16, Llordus napisał:

Nie wiem, kto byl wydawca GTA1 i GTA2. Jesli sami sobie sfinansowali produkcje oraz dystybucje,
to mogli to zrobic. Jesli w procesie bral udzial jeszcze ktorys z wydawcow - to chcac
nie chcac, Rockstar musial sie z nim dogadac, bo inaczej mialby problemy. A to ze mozna
kupic na steam to mnie nie dziwi. Jesli maja umowe na dystrybucje tego, to nikt nie bedzie
sie bawil w jej anulowanie. Business is business.

Musiał, nie musiał... gdybać sobie można, bo ani ja, ani ty nie widzieliśmy umow dotyczących tych produkcji.
Z tego co widzę, zarówno producentem jak i wydawcą był R* (DMA Design=Rockstar North).Gra najpierw została "uwolniona" (w momencie, gdy Cenega wydawała antologię GTA GTA1 i 2 były darmowe), później pojawiła się na Steamie... i nadal jest przy okazji darmową produkcją.

Dnia 10.10.2009 o 08:16, Llordus napisał:

Skoro takiego nie ma publicznie podanego, to nalezy zakladac, ze zgody nie ma. W przeciwnym
razie znowu dochodzimy do konkluzji, ze kazda gre w ten sposob mozna zgrac z sieci.

W takim razie możemy uznać, że zarówno strona Rockstara, jak i dla przykładu GameTap są stronami warezowymi. Idąc tym tropem, można dojść do wniosku, że każda gra dostępna na serwisach typu Steam, GameTap, GoG itd. jest, lub może być umieszczona "piracko" o ile nie mamy przed sobą oficjalnego stanowiska właściciela praw do danego tytułu. Ja stosuje prostą zasadę, używam dużych znanych serwisów, które są "znane" i w razie zmiany sytuacji danego tytułu usuwają go ze swojej strony - do przesady stosował to HotU, który nie umieszczał tytułów, które sprzedawał jeszcze jakiś sklepik na największym zadupiu USA.

Dnia 10.10.2009 o 08:16, Llordus napisał:

Fileplanet nie jest wyrocznia jesli o to idzie.

Tak samo, jak ja i ty... w kwestii prawa autorskiego ogólnie trudno o "wyrocznie", bo to co u nas w pełni legalne w innym zakątku świata może już takim nie być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

Musiał, nie musiał... gdybać sobie można, bo ani ja, ani ty nie widzieliśmy umow dotyczących
tych produkcji.
Z tego co widzę, zarówno producentem jak i wydawcą był R* (DMA Design=Rockstar North).

Musialby sie dogadywac, gdyby strona byl ktos jeszcze. Prawa majatkowe do tytulu z reguly przechodza na tego, kto finansuje produkcje. Z tego wlasnie powodu producenci pierwszego Operation Flashpoint musieli tworzyc nowa marke po rozstaniu z Codemasters.
Ale poniewaz Rockstar sam sobie sfinansowal produkcje, to dzieki temu byli niezalezni i mogli sobie podejmowac decyzje na wlasny rachunek. I tyle.

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

Gra
najpierw została "uwolniona" (w momencie, gdy Cenega wydawała antologię GTA GTA1 i 2
były darmowe), później pojawiła się na Steamie... i nadal jest przy okazji darmową produkcją.

Skoro nadal jest darmowa, zgodnie z oswiadczeniem osob majacych prawa majatkowe, to fajnie. Nie wyklucza to jednoczesnego zarabiania na jej dystrybucji. Na zblizonych zasadach przeciez odbywa sie zarabianie na dystrybucji oprogramowania open source. Chcesz sobie szukac repozytoriow po sieci - to sobie szukasz i masz gratis. Ale jednoczesnie masz wybor - mozesz sobie w kiosku kupic gazetke z plytka ktora ten soft ma, albo np. zamowic z sieci z jakiegos sklepu.

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

> Skoro takiego nie ma publicznie podanego, to nalezy zakladac, ze zgody nie ma. W
przeciwnym
> razie znowu dochodzimy do konkluzji, ze kazda gre w ten sposob mozna zgrac z sieci.

W takim razie możemy uznać, że zarówno strona Rockstara,

Nie. Jesli Rockstar jest posiadaczem praw majatkowych do swoich gier, to moga je sobie upowszechniac, jak im sie podoba.

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

jak i dla przykładu GameTap
są stronami warezowymi.

Tego serwisu akurat nie znam, wiec ciezko mi sie ustosunkowac na szybko :)

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

Idąc tym tropem, można dojść do wniosku, że każda gra dostępna
na serwisach typu Steam, GameTap, GoG itd. jest, lub może być umieszczona "piracko" o
ile nie mamy przed sobą oficjalnego stanowiska właściciela praw do danego tytułu.

Przede wszystkim - nie wierze ze jakas siec dystrybucji, szczegolnie duza, moze nie miec praw do dystrybucji tytulu. Po prostu jedna wpadka mogla by ich kosztowac istnienie calego serwisu.

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:

Ja
stosuje prostą zasadę, używam dużych znanych serwisów, które są "znane" i w razie zmiany
sytuacji danego tytułu usuwają go ze swojej strony - do przesady stosował to HotU, który
nie umieszczał tytułów, które sprzedawał jeszcze jakiś sklepik na największym zadupiu
USA.

Jest to jakies rozwiazanie.

Dnia 10.10.2009 o 09:49, kordzio1 napisał:


> Fileplanet nie jest wyrocznia jesli o to idzie.
Tak samo, jak ja i ty... w kwestii prawa autorskiego ogólnie trudno o "wyrocznie", bo
to co u nas w pełni legalne w innym zakątku świata może już takim nie być.

Owszem.
Z drugiej strony pewne mechanizmy sie raczej nie zmieniaja i obowiazuja wszedzie. Kazdy sponsor produkcji domaga sie przeniesienia praw autorskich majatkowych do tytulu. Wyjatkiem od reguly, co podkreslali bardzo mocno tworcy, byl Wiedzmin, gdzie w umowie z Atari udalo sie CDP zachowac prawa do marki.

Dobra, sugeruje skonczyc off-topa ;) Bo zamulamy watek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szperając w necie natknąłem się na kilkanaście modów do UFO Extraterrestrials. Część z nich wymaga instalki Bman''s Ease of use mod. Niespacjalnie chce mi się z nim bawić, ponieważ dzięki niemu pojawia się trochę bugów.
Czy zna ktoś jakieś fajne mody do UE, któe nie wymagają Bman''a i restartowania gry? Poszukuję modów, które zmieniają co nieco w grze np. dają opcje wywalania i zatrudniania żołnierzy, nowe bronie itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem się nieco wysilić i zainstlowałem Bman''s Mod do spatchowanej wersji UE. Muszę przyznać, że jest to świetny mod! Dodaje mnóstwo nowych opcji i poprawia stare :D Zdecydowanie polecam jego instalkę :>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować