vonArnold

Gramowicz(ka)
 • Zawartość

  1840
 • Dołączył

 • Ostatnio

Wszystko napisane przez vonArnold

 1. Nie jestem na bieżąco ze sprzętem PC, a zanim się przez info przekopię to trochę potrwa. Może ktoś w międzyczasie wstępnie doradzi. Potrzebny nowy PC. Widełki 2500-3000 PLN, ale bliżej tej pierwszej kwoty. Sama skrzynka bez dysku twardego i napędu DVD (te przeniosę z poprzedniego). Bez systemu operacyjnego. Z karty graficznej skłaniam się do jakiegoś wariantu gtx 1060, procek zapewne intel. Ile ramu? 8 GB z wolnym slotem na kolejne 8 GB czy od razu 16 GB? Podkręcać nie zamierzam - nigdy i tak tego nie robiłem. Póki co nadal używam Windowsa 7.
 2. vonArnold

  Total War: Attila

  O świeżo wydanej kolejnej części TW, Atitlla. Nie dostrzegam takiego tematu na forum, więc zakładam.
 3. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Na południowy wschód od Concord jest taka zamieszkała stacja benzynowa. Gdzieś tak w połowie drogi do Corvega Power Plant. Najpierw jednak wiąże się z tym miejsce króciutki quest.
 4. PS Prawidłowa wersja posta, bo do poprzedniego zakradł się babol. Proszę o kasację poprzedniego. Done - Out [m]
 5. Lis i Ring LIs PS A czytając część forów zagranicznych, widzę, że wcale nie rzadkie są głosy domagające się porządnego gejowskiego romansu. A że VII leci troszkę na politycznej poprawności, a w ramach nowoczesności i postępu, Disney może coś takiego zaserwować, tym bardziej, że Jedi nie mogą zawierać małżeństw. Szlak został już przetarty. ;) I-III romans: Anakin - Padme. IV - VI romans: Solo - Leia VII - IX romans:
 6. Bla, bla... Tak naprawdę powód jest jeden i dziwi mnie, że wielu tego nie rozumie. Oczywiście, zawsze reżyser coś tam dopowie, kto ich stworzy własną teorię, ale dla mnie oczywiste jest, że powyższa sytuacja nie będzie dotyczyła tylko zaspoilerowanego, ale też i innych osób. Nie bez powodu określam część VII jako recykling. "Stare postacie" de facto wytworzyły archetypy bohaterów. Mówiąc Han Solo czy Vader niekoniecznie możemy mieć na myśli daną osobę, ale równie dobrze osobę o określonych cechach. VII w te miejsca wsadziła nowe osoby. Trudnego tego nie zauważyć zresztą, jest to moim zdaniem zabieg celowy i podyktowany koniecznością dokonania wymiany pokoleniowej. Nie czynię VII z tego tytułu żadnego zarzutu, film przyjąłem z zadowoleniem, acz nie będę ukrywał, że druga połówka () niespecjalnie do mnie przemówiła, już coraz mniej podobają mi się te momenty w filmach, które sprowadzają się do tak wielokrotnie przerabianej, szeroko pojętej, "akcji". Pytanie oczywiście, czy będzie tak jak wielu mówi, tj VII - IX sprowadzi się do remaku IV - VI, czy też jest tak, jak mi się wydaje, iż celem VII było nawiązanie do starej trylogii i próbą [udaną] zbudowania pomostu między pokoleniem starych i młodych bohaterów? PS Może dostanę bana za brak spoileru, ale Snoke jest uczniem Jar Jar Binksa, mrocznego Lorda Stihów nieświadomego tego faktu.
 7. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Przesada. Mimo 115h na liczniku zaliczyłem: - kilka crashy - bug w postaci "latania postaci" po odejściu od kompa - każdorazowo trzeba save wczytać, też z parę razy miało miejsce - sam nadużywam jednego buga - towarzysze mają nieograniczoną ładowność Reszty nie zauważyłem. Nawet to SI towarzyszy nie jest złe, pomijąc czasem to, że obiegną obszar jakąś dziwną drogą.
 8. vonArnold

  Piłka Nożna

  Jak dla mnie - bardzo przystępna grupa. Podobnie jakżeśmy mieli w eliminacjach. Bałem się, że Włosi wpadną (drugi koszyk), bo wtedy to raczej nie byłoby o czym myśleć. Chyba zatem pierwszy raz Polska Repra od dawna wejdzie do fazy pucharowej :P
 9. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Tak, ale jak dla mnie, troszkę gra robi się pusta po skończeniu MQ.
 10. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Jak ktoś lubi teorie spiskowe to polecam rozkminę nad jedną z nich lansowaną przez część community. Dogmeat to :D
 11. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Tak.
 12. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Ach moderzy: https://www.youtube.com/watch?v=7d4yfoLvTo0 od 7:00, bo czemu nie? :D
 13. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Idzie na piechotę, stąd musisz chwilę odczekać. W niektórych większych lokalizacjach nawet tych ludzi się chwilę szuka (np. w Sanctuary zwykle). No chyba, że żadne z powyższych. Może pozostaje sprawdzić wtedy w lokalizacji domyślnej dla danej postaci? A co do psa, mi się zgubił na amen po zadaniu , więc poniekąd rozumiem problem. ;)
 14. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  To nie jest żaden perk zwiększający dmg od snajperek. Tylko od non-automatic weapons. Podział na bronie jest dość niejasny, ale posiłkując się intuicją idzie go zrozumieć. W grze masz: - unarmed (bez broni albo wszelkiej maści nakładki na dłonie) - melee (cokolwiek trzymanego w łapie, co nie strzela) - pistols (pistolety, zwykle pistol albo ekwiwalent małej, jednoręcznej broni palnej, w nazwie) - automatic weapons (wszystko co strzela ogniem ciągłym) - non-automatic weapons (wszystko co nie pasuje do powyższych i nie strzela ogniem ciągłym [serie albo pojedyńcze strzały], kategoria chyba najpowszechniejsza) - heavy wepons (najmniej jasna kategoria, gdzie chyba tylko wyróżnikiem jest wielkość i masa broni, zatem miniguny, wyrzutnie rakiet, fat many) Co nie zmienia faktu, że nie mam pojęcia gdzie np. junk jeta przyporządkować (heavy?). A taka luźna uwaga co do klimatu i fabuły: zapewne każdy się spotkał z paranoją dotyczącą
 15. vonArnold

  Damska Szowinistyczna Loża Szyderczyń

  Zabawne. Zmieniła się władza i od razu zmiana linii redakcyjne moderacji. Najpierw dawali mi ostrzeżenia i degrady za krytykę lewackich pomysłów. Oczywiście, jak ludzie bluzgali innych od "prawicowych oszołomów" to zero reakcji, bo w końcu trzeba było płynąć w mainstreamie. Porównywanie innych do "faszystów/nazistów", co jest bardziej obraźliwe niż określenie "gimbus" (to pierwsze sugeruje, że osoba jest zbrodniarzem/wręcz popierającym planowane ludobójstwo; to drugie, że jest po prostu zdziecinniała), oczywiście było akceptowalne. Teraz dają degrady za krytykę durnowatych pomysłów ludzi ze skrajnej, prawej strony. Gość wygraża zamachem na konstytucyjny organ państwowy. Zero reakcji moderatora. Bo po co? Niech idzie z tym baseballem, zatłucze paru posłów, to takie fajne i zgodnie z linią redakcyjną moderatora. Isiludur approves! :D Dowalmy degrada gościowi, który dość ironicznie wyśmiał te brednie o obalaniu władzy, jak ta "cośtam zrobi" [przyczyn wiele, które są bardzo zmienne, wczoraj padło na wpuszczanie immigrantów akurat]. Dowalmy degrada za aluzję do typowych, ostatnimi czasy bardzo modnych, określeń padających zazwyczaj od tego typu osób. Nie tylko w Internecie. Na ulicy także. Żałosne. Może to sposób dowartościowania? Nie wiem, wnioskuję o degrada -100 i będziesz mieć spokój ze mną. Idź z baseballem na Sejm. HF & GL!
 16. Zgadzam się tylko z jednym, z nacjonalizmów poszczególnych państw nic nam nie przyjdzie. Wybiją imigrantów, potem wezmą się za siebie. Te nacjonalizmy były powodem wybuchu I wojny światowej. Moja [europejska] cywilizacja sama na siebie przyniosła zgubę, najpierw się osłabiła (I WŚ), potem zaliczyła pogrzeb (II WŚ). Nam jest potrzebny nacjonalizm. EUROPEJSKI. Który wyrośnie na ołtarzu z ofiary państw narodowych, które w Europie powinny już przejść do niebytu, skoro jak pokazała przeszłość, były niezdolne do utrzymania ładu europejskiego na świecie. Tyle tylko, że tego nie są w stanie przeprowadzić ani narodowcy (bo ci się podzielą), ani unijni decydenci (bo działają w obcych interesach). Potrzebny jest nowy Rzym. Z jednolitą kulturą europejską. Ale to nierealne, więc pozostaje czekać na powolny koniec. I zapewne wyrośnięcie cywilizacji europejsko-muzułmańskiej. Zawrócimy zatem koło, do 476r., gdy na gruzach Imperium wyrosła cywilizacja rzymsko-barbarzyńska. Ameryka i Rosja przede wszystkim. W Jałcie zdradzono przede wszystkim Europę. Amerykanie wespół z ZSRR rozebrali mocarstwa europejskie, skolonizowali i włączyli do swoich sfer wpływów. Obecnie Europa Zachodnia jest kolonią Ameryki, a Europa Wschodnia taką strefą przejściową od 1989-91r. Ani jednym, ani drugim nie jest na rękę jednolity byt europejski, bo to byłby zbyt silny podmiot na arenie mdz. Wystarczy zresztą popatrzeć na wszelkie dane. Obecnie postępuje amerykanizacja Europy, zarówno w sferze kultury jak i gospodarki. Teoretycznie nie jest to proces zły, ani nieodwracalny, ot państwa dawniej europeizowane (czyli cały świat) w większości na gruzach własnych cywilizacji wytworzyły nowe, lepsze, oparte na rdzeniu europejskim. Azja spokojnie dogania Europę w rozwoju i zapewne prześcignie w niedługim czasie. Żenada. Poglądy może nazbyt wyobcowane, czy radykalne, ale nie widzę innej drogi przy obecnej geopolityce w perspektywie kolejnych 100-200 lat.
 17. No co, chcieli to mają swoje "multi-kulti"? Bo ostatnimi czasy to zamachowcy z tego grona pochodzą. Inna sprawa, że nie uważam wcale, by wariantem wyjścia z "multi-kulti" miałby być rozrost ruchów narodowych w poszczególnych krajach.
 18. vonArnold

  Damska Szowinistyczna Loża Szyderczyń

  Wiesz, ja się trochę w tych kręgach, które się szumnie nazywają "patriotycznymi" i "antysystemowymi" obracam. W zasadzie, że ja się tylko "obracam" to trochę mało powiedziane, ale nie chcę z pewnych względów w szczegóły się wdawać. I już się czuję zmęczony. Tą głupotą, bezmyślnością, pustymi hasełkami, ignorancją. To jest grupa buntu, protestu, bez żadnego programu pozytywnego, a jeśli nawet, to tak szczątkowego i wewnętrznie sprzecznego, że można spokojnie uznać go za nieistniejący. Tyle już obcowałem z ludźmi, specjalistami od "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę", że mam wyrobione o nich bardzo stanowcze, złe zdanie. Lubią gadać, pokazywać siłę w grupie, wytykać innych z byle powodu (choćby "pizd***** w rurkach"), a tak naprawdę jeden z drugi to jest się w stanie zesrać w gacie przed policjantem A wiecie, co podobno z nimi chcą robić. W XIX wieku młodzież szła na barykady. Robiono zamachy stanu. Antysystem szedł i ginął od kul. Niektórym się udało zrobić rewolucję. A ci? Chrzani jeden z drugim, że pomordują muzułmanów jak tylko tu ich sprowadzą czy powieszą lewaków, a jak im tylko neta zabrać to płacz i ryk. Tacy odważni obrońcy Europy przed islamizacją, a jak sprowadzić nawet i kilkuset arabów do Warszawy, to jęczy jeden z drugim, że nie, bo zaraz zislamizują ponad 1mln aglomerację. To oni tacy silni, że kilkudziesiąt tysięcy kiboli paruset arabów zgnoi? No pęknę ze śmiechu. Logika poszła w las.
 19. vonArnold

  Damska Szowinistyczna Loża Szyderczyń

  Hehe. >z robią z polski kolejne multi-kulti bagno, pierwszy będę stał na czele pochodu narodowców z bejsbolem w ręku maszerując > na wiejską Kolejny gimbo-patriota zajmujący się zawodowo w internecie wieszaniem lewaków w dni parzyste, a mordowanie ciapatych hord pod Wiedniem w dni nieparzyste? Winszuję skuteczności. Aż Jaruzel z Kiszczakiem zdążyli spokojnie umrzeć. Urban aż się sam "powiesił", oto Wasza skuteczność. Po co takie gadki, skoro i tak jasne jest, że NIC nie zrobicie?
 20. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Jak sam żeś zauważył, nie ma takiego. No chyba, że te perki typu też miałyby się na energetyki rozciągać. Prawdę mówiąc, brak w grze jakiegoś klarownego podziału na bronie, co też tworzy wątpliwości w sprawie np. co jest, a nie jest automatic weapon. A skądinąd jakieś przemyślenia o buildach? Ja zdecydowałem się klasycznie na snipera (wysoka percepcja i agility; walka na dystans z ukrycia), ale jak dotychczas, mam wątpliwości czy to się sprawdzi, zważywszy na fakt, że z większością przeciwników i tak walczę z bliska. Aczkolwiek i tak drobną respecjalizację mogę zrobić. Dostrzegam dużo synergii pomiędzy perkami do cc, więc może to też jakiś pomysł na walkę. Co jak co, ale w pomieszczeniach często maczeta się przydaje. Głównie to też zastanawia mnie, czy warto w charyzmę pakować? W poprzednich grach był to raczej mało istotny stat, a tutaj w F4 towarzysze dość często mi się gubią. A pewien potencjał w perku wzmacniających grę samemu dostrzegam.
 21. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  A to byłoby ciekawe rozwiązanie, dodające emocji na wzór - , ale wątpię, by Beth dała radę tak ten wątek pociągnąć. Do kolejnej fali narzekań dorzucam nieczytelny ekwipunek, szczególnie w dziale dotyczącym opancerzenia. Przydałyby się jakieś podziałki. Akurat rozbudowano ilość elementów z jakich można zbudować pancerz (na wzór Morrowinda) i wszystko to jest nieczytelne.
 22. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  A parę słów ode mnie: Grafika: Moim zdaniem jest w porządku, nie rozumiem tego narzekania. Twierdzenia, że jest ona na poziomie F3 to jakieś wierutne bzdury. Troszkę lepsza niż w Skyrimie. Oczywiście, żaden top obecnych produkcji, ale pozwolę sobie zaznaczyć, że Bethesda nie wciskała graczom kitu jaka to wspaniała grafa będzie (jak choćby CDP przy W3), więc ciężko by mówić tu o jakimś rozczarowaniu czy wręcz oszustwie. Z optymalizacją też nie mam powodów do narzekania. Zasugerowało mi medium, przestawiłem na high i póki co, ani razu nie spadło poniżej 55 fpsów. Interfejs: Tu jest źle. Czuć, że gra robiona pod konsole. Teoretycznie nie jest to żaden zarzut, jako że grałem w niejedną grę robioną pod konsole i konwersja na PC by należyta. Tym bardziej to dziwne, że przecież chyba od czasów Obliviona (a może i Morrrowinda - nie pamiętam co tam było docelową bazą, tj. konsola czy pc), wszystkie gry od Beth są robione pod konsole. Toporne sterowanie, jak dla mnie gra w trybie TPP jest mocno uciążliwa, bzdurny pomysł z menu "loot", które same z siebie się wyświetla, de facto niemożność zmiany obłożenia klawiszy (niby można, ale dotyczy to tylko sterowania, a nie interakcji [np. zmieniłem "jump" z "active" miejscami, w skutek czego przy lootwaniu postać podskakuje...]). Pipboy też uciążliwy w obsłudze. Spartaczone. Co do fabuły, takie luźne dywagacje:
 23. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Prawdopodobne. W to wątpię. Kojarzę takie sytuacje na steamie. Zwykle pobiera wtedy ok. kilkudziesięciu Mb i potem następuje przeskok do właściwego miejsca. Póki co mam już 4,3 Gb i jak dobrze pójdzie to może do 1 w nocy się wyrobię (uroki radiówki 2 MB/s)... Zwykle na steama nie narzekam, bo wszystko idzie gładko. Za wyjątkiem mojej pierwszej gry na tę platformę - ETW, gdzie pobieranie to był istny cyrk. Ale tutaj zniknięcie 16 Gb danych? Dziwne. Folder od gry zajmuje 25 Gb, ale to norma, steam rezerwuje miejsce pod grę.
 24. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  Zajebiście... Pobrałem wczoraj do nocy 16 gb. Odpalam steama i pobiera od zera, wtf?!
 25. vonArnold

  Fallout 4 - temat ogólny

  W niektórych materiałach prasowych wyczytałem, że podobno F4 jest grą dość trudną. Pojawiają się wręcz porównania do produkcji z lat 90 (starsi zapewne wiedzą co to oznacza). W sumie ciekawi mnie ile w tym prawdy, zważywszy na fakt, że wszelkie trendy ostatnich lat sprowadzają się do masowego upraszczania gier dla masowego odbiorcy. A jeśli spojrzeć na ostatnie gry Bethesdy, to jeśli powyższe jest prawdą, to byłoby miło, jeśli rzekoma trudność F4 nie była pochodną, momentami dość patologicznie trudnego, Skyrima z poziomu legendary, co wynikało z ordynarnej manipulacji mnożników obrażeń otrzymywanych i zadawanych.