Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Age of Empires III - nowy artykuł i druga runda konkursu!

15 postów w tym temacie

Domek

Miłośnikom serii Age of Empires oraz wszystkim fanom komputerowych strategii przedstawiamy dziś kolejny artykuł o nowej części gry ze studia Ensemble. Dostępny pod tym adresem felieton tym razem przybliży czytelnikom występujące w grze nacje. I z tym zagadnieniem związany jest drugi etap naszego konkursu Age of Empires III!

Przeczytaj cały tekst "Age of Empires III - nowy artykuł i druga runda konkursu!" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko jedno pytanie do CDP - dlaczego nazwy dwóch imperiów zostały odruchowo i błędnie przetłumaczone (nie wiem, może wymóg wydawcy ??).

Przecież państwo NIEMCY to twór późnego XIX w. (1871), a akcja gry obejmuje czasy do 1850 roku.
Właściwe nazwy to Brandenburgia lub Prusy, ale częście w Polsce można znaleźć nazwę Prusy dla tego państwo w XVII wieku wzwyż.

O "niemieckości" swiadczy również przedstawiona w grze flaga:
http://www.ageofempires3.com/Images/EN/Civilizations/flag_german.gif

Druga sprawa - nie ma czegoś takiego jak Imperium "Otomański". To nazwa angielska, w Polsce uzywane jest "Osmańskie".

Nie są to oczywiście kwestie kluczowe, ale wydaje mi sie, że powinniśmy dbać o kwestie historyczne, tak samo jak o ortografię. Zwłaszcza, że nie są to jeszcze zmiany niewygodne - zbyt długie czy "dziwnie brzmiące"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2005 o 20:44, graczomaniak napisał:

Już zamowiona zobaczymy za niedługo... :D:D:D


W takim razie zabawię się pesymistę - nic nie tracę jeśli założę kiepskie tłumaczenie, a jeśli będzie dobre to będę miał powód do radości :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na komentarz:

Otomańskie to mój osobisty błąd przy pisaniu artykułu (nie tłumaczyłem gry, tak więc bład tyczy się tylko tego tekstu, niemniej i tak wstyd)

Natomiast odnośnie terminu Niemcy pozwolę sobie zacytować jednego z tłumaczy pracujących przy tej grze:
"W grze termin "Germany" odnosi się do ogółu różnych państewek niemieckich (bo przecież nie można napisać "Prusy dzieliły się w 1500 roku na ponad 400 róznych księstw" itp.). Biorąc pod uwagę, że gra obejmuje okres od 1500 do 1850 roku, "Prusy" byłoby jeszcze gorszym określeniem, bo o Prusach dominujących w Niemczech można mówić dopiero od połowy XIX wieku. Zapewne poprawniejszym z punktu widzenia historii przekładem byłoby "państewka niemieckie", ale choćby ze względu na długość nie było sensu."

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 13:40, koniczyn napisał:

Otomańskie to mój osobisty błąd przy pisaniu artykułu (nie tłumaczyłem gry, tak więc bład tyczy
się tylko tego tekstu, niemniej i tak wstyd)


Ale acły czas nie wiemy - czy w grze państwo Tureckie będzie "Osmańskie" (poprawnie) czy "Otomaskie" (nigdy nie spotkałem się z taką nazwą)

Dnia 09.11.2005 o 13:40, koniczyn napisał:

Natomiast odnośnie terminu Niemcy pozwolę sobie zacytować jednego z tłumaczy
pracujących przy tej grze:
"W grze termin "Germany" odnosi się do ogółu różnych państewek niemieckich (bo przecież nie
można napisać "Prusy dzieliły się w 1500 roku na ponad 400 róznych księstw" itp.). Biorąc pod uwagę, że gra obejmuje okres
od 1500 do 1850 roku, "Prusy" byłoby jeszcze gorszym określeniem, bo o Prusach dominujących w Niemczech można mówić dopiero
od połowy XIX wieku. Zapewne poprawniejszym z punktu widzenia historii przekładem byłoby "państewka niemieckie", ale choćby
ze względu na długość nie było sensu."



Przyznaje, że tłumaczenie sporo wyjaśnia.
Niemniej jednak świadczy to tylko o wybiórczum pojmowaniu historii przez Ensemples Studios.
Żadne z państwek niemieckich, po tym głębokim już podziale Cesarstwa Niemieckiego, do ok XVIII wieku, nie wyrosło na potęgę i w związku z tym nie przejawiało skłonności do polityki kolonialnej.
W XVIII wieku mozemy wskazać Saksonię, która już wcześniej jest jednym z większych państwa, a gdy linia Saska zasiada na tronie polskim, znaczenie państwo to staję się jeszcze ważniejsze.

To samo z Prusami, które za sprawą Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II wybijają się spośród innych państwa stając na czele rozbiorów (z niezwykle silną Rosją i Austrią - musiał zatem być to kraj poważany), a także biorąc aktywny udział w opozycji przec Napeleonowi jako osobne państwo, a nie wraz z cesarzem Austriackim pod Austerlitz).

Potem, jak wiadomo, właśnie Prusy odegrały rolę przywdócy i również rościły sobie prawo do kolonii.
Dlatego wydawało mi się, iż właśnie to państwo powino być odpowiednie.

A np. taka Wirtembergia czy ogromna Bawarie - mimo tego, że byly większe lub mniejsze to nawet nie mogły myśleć o kolonizacji ze względu, bynajmniej, na brak dostępu do morza :].

O słabości całej Rzeszy świadczyć również moze wojna 30-to letnia, gdzie właśnie kosztem tych państwek wzbogacały się inne, większe kraje.

Ale rozumiem, że skoro wydawca taką fabułę narzuca - wyboru nie ma. Wodze fantazji zawsze można puszczać - gorzej tylko, że pewnie nikt z piszących scenariusz nie ma pewnie pojęcia jak dużą rolę miała RP Obojga Narodów w czasach XVi-XVII :] (ale kto wie co przyniesie dodatek do gry ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 14:38, Backside napisał:

> Otomańskie to mój osobisty błąd przy pisaniu artykułu (nie tłumaczyłem gry, tak więc bład tyczy
> się tylko tego
tekstu, niemniej i tak wstyd)

Ale acły czas nie wiemy - czy w grze państwo Tureckie będzie "Osmańskie" (poprawnie) czy
"Otomaskie" (nigdy nie spotkałem się z taką nazwą)

> Natomiast odnośnie terminu Niemcy pozwolę sobie zacytować jednego
z tłumaczy
> pracujących przy tej grze:
> "W grze termin "Germany" odnosi się do ogółu różnych państewek niemieckich
(bo przecież nie
> można napisać "Prusy dzieliły się w 1500 roku na ponad 400 róznych księstw" itp.). Biorąc pod uwagę,
że gra obejmuje okres
> od 1500 do 1850 roku, "Prusy" byłoby jeszcze gorszym określeniem, bo o Prusach dominujących
w Niemczech można mówić dopiero
> od połowy XIX wieku. Zapewne poprawniejszym z punktu widzenia historii przekładem
byłoby "państewka niemieckie", ale choćby
> ze względu na długość nie było sensu."


Przyznaje, że tłumaczenie sporo
wyjaśnia.
Niemniej jednak świadczy to tylko o wybiórczum pojmowaniu historii przez Ensemples Studios.
Żadne z państwek niemieckich,
po tym głębokim już podziale Cesarstwa Niemieckiego, do ok XVIII wieku, nie wyrosło na potęgę i w związku z tym nie przejawiało
skłonności do polityki kolonialnej.
W XVIII wieku mozemy wskazać Saksonię, która już wcześniej jest jednym z większych państwa,
a gdy linia Saska zasiada na tronie polskim, znaczenie państwo to staję się jeszcze ważniejsze.

To samo z Prusami, które
za sprawą Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka II wybijają się spośród innych państwa stając na czele rozbiorów (z niezwykle
silną Rosją i Austrią - musiał zatem być to kraj poważany), a także biorąc aktywny udział w opozycji przec Napeleonowi jako
osobne państwo, a nie wraz z cesarzem Austriackim pod Austerlitz).

Potem, jak wiadomo, właśnie Prusy odegrały rolę przywdócy
i również rościły sobie prawo do kolonii.
Dlatego wydawało mi się, iż właśnie to państwo powino być odpowiednie.

A np.
taka Wirtembergia czy ogromna Bawarie - mimo tego, że byly większe lub mniejsze to nawet nie mogły myśleć o kolonizacji
ze względu, bynajmniej, na brak dostępu do morza :].

O słabości całej Rzeszy świadczyć również moze wojna 30-to letnia,
gdzie właśnie kosztem tych państwek wzbogacały się inne, większe kraje.

Ale rozumiem, że skoro wydawca taką fabułę narzuca
- wyboru nie ma. Wodze fantazji zawsze można puszczać - gorzej tylko, że pewnie nikt z piszących scenariusz nie ma pewnie
pojęcia jak dużą rolę miała RP Obojga Narodów w czasach XVi-XVII :] (ale kto wie co przyniesie dodatek do gry ;))


Poprostu kocham gdy ktoś znający się na rzeczy uciera nosa innym fachmanom.Ja osobiście też interesuję się historią lecz troszeczkę bliższą naszym czasom ale to co przedstawiają niektóre gry to skandal.Nie mówię o naszych polskich tak częstych pretensjach ale tak ogólnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że będzie Osmańskie - jak napisałem wyżej, błąd dotyczy tylko tego artykułu :)


Co do pojmowania historii przez Ensemble Studios - Już sam fakt wpuszczenia wojsk Imperium Osmańskiego do Nowego Świata świadczy o tym, że gra raczej stoi po stronie "alternatywnej" wizji przeszłości;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 14:47, koniczyn napisał:

Oczywiście, że będzie Osmańskie - jak napisałem wyżej, błąd dotyczy tylko tego artykułu :)


Co do pojmowania historii przez
Ensemble Studios - Już sam fakt wpuszczenia wojsk Imperium Osmańskiego do Nowego Świata świadczy o tym, że gra raczej stoi
po stronie "alternatywnej" wizji przeszłości;)

I chwała jej za to. ;) Jak chcę poryzykować tak jak przed wiekami, włączam sobie Europę Universalis. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 14:45, spider88 napisał:

Poprostu kocham
gdy ktoś znający się na rzeczy uciera nosa innym fachmanom.Ja osobiście też interesuję się historią lecz troszeczkę bliższą
naszym czasom ale to co przedstawiają niektóre gry to skandal.Nie mówię o naszych polskich tak częstych pretensjach ale
tak ogólnie.


Hmm - fachmanami są pewnie tłumaczy CDP, ale że tłumaczenie było wg mnie dobre, nie utrałem im nosa (to raczej nie jest również moim celem :])

A z kolei zrobić to Ensembles Studio nie jest sprawą trudną :). Ludzi w USA często mają mierne pojęcie o Europie i jej historii i w takich grach wychodzą wręcz różne głupoty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa klawiaturka, lecz dla mnie malo praktyczna. To tworcy narzucaja klawisze graczowi i pod wartoscia sa podpisy co pod przyciskiem sie kryje np. "Kapitol". Nah ja wole inwidualny uklad klawiszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2005 o 16:45, Matrusek napisał:

Ciekawa klawiaturka, lecz dla mnie malo praktyczna. To tworcy narzucaja klawisze graczowi i pod wartoscia sa >podpisy co
pod przyciskiem sie kryje np. "Kapitol". Nah ja wole inwidualny uklad klawiszy.



Z tego co pamięta do serii AoE nigdy nie można było ustawiać własnej konfiguracji !
Skróty klaiwszowe są przypisane z góry i ty musisz się ich nauczyć.

Dlatego akurat ta klawaitura jest bardzo przydatna. Co innego wersje do gier FPP - tu akurat każdy sam sobie przypisuje czym ma skakać a czym zmieniać broń.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować