PirO_17

Problemy z komputerem (temat ogólny)

39381 postów w tym temacie

Nie, nie musi być identyczna. Musisz tylko kupić taką która będzie pasowała do gniazdka (prawdopodobnie masz ddr albo ddr2, ale takie moduły występowały też przy sdr). przydało by się też żeby nowa pracowała z taką samą magistralą jak stara (będzie na niej pisać pc 400, pc800 albo inna liczba), bo jak nie to szybsza będzie się musiała dopasować do wolniejszej (spadek wydajności albo przepłacenie, zależy czy szybsza będzie ta stara czy nowa). Aha i zapewnij sobie możliwość wymiany, bo ciągle zdarza się że moduł pamięci zwyczajnie nie lubi się z płytą główną i pracował na niej nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2007 o 09:09, Sebo7 napisał:

dzięki za odp.
pamięc mam :
DDram 512 MB i nic więcej nie wiem :(

spróbuj programu aida 32, albo everest (nowsza wersja aidy, ale wersja darmowa ma pewne ograniczenia). one będą umiały sczytać z pamięci dokładne informacje o niej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

dzięki Wszystkim za odp.,
a teraz mam jeszcze jedno pytanie :
mój monitor ( LCD BENQ ) bardzo sie nagrzewa ( nie przez upały ), gdzieś tak po godzinie pracy jest bardzo gorący ( obudowa ), i bojąc się, że coś się stanie robie przerwy wyłączam go i czekam, aż się schłodzi
i w związku z tym mam pytanie czy da się coś zrobic, aby mniej się nagrzewał

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Niestety podstawową wadą monitorów LCD jest to, że się piekielnie nagrzewają. Panujące upały w dodatku nie pomagają temu aby było odwrotnie. Myślę, że dopóki nic nie dzieje się z monitorem, to jest OK. Mój BenQ też się nagrzewa. Po kilku-kilkunastu godzinach pracy na kompie, przy obecnie panujących temperaturach wręcz grzeje mnie w twarz (stoi na biurku, przy którym siedzę). Gdyby zaczął się sam wyłączać albo zaczęło się dziać coś dziwnego z wyświetlanym obrazem, wtedy będziesz miał powód do niepokoju.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

wszystko w porządku, to przez umieszczona z tyłu lampę (bo matryca lcd "sama z siebie" nie świeci, tylko przepuszcza światło albo nie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

elo ja mam problem z kompem taki ze np. jestem w pulpicie nic sie niedzieje lecz wlanczam warcrafta 3 albo inne gry to mi zaczyna sie zawieszac komp i tak co 5 min ... tutaj podaje moj sprzet komputerowy:P


system operacyjny:Microsoft Windows XP Professional (5.1, Build 2600) (2600.xpclient.010817-1148)
typ procesora i predkosc: AMD Sempron(tm) 2400+, MMX, 3DNow, ~1663MHz
pamięć RAM: 512 MB RAM
karta graficzna:NVIDIA GeForce FX 5700LE - 128.0 MB
wersja sterowników graf:6.14.10.5656 (English) - nv4_disp.dll
karta muzyczna:Realtek AC97 Audio
wersja sterowników muzycznych:5.10.00.5300 (English) - ALCXWDM.SYS
wersja Directx:4.09.00.0904

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a nie przegrzewa się czasem? gry 3d dość mocno obciążają kompa,a jak dodać do tego jeszcze aktualne temperatury to może być gorąco w środku. Temperatury najlepiej sprawdzić programem do płyty głównej, tylko on i bios są wiarygodne (tyle że w biosie nie sprawdzisz temperatury gpu, a cpu tylko nieobciążonego)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2007 o 14:28, pipilek napisał:

nno wlasnie jak dysk dotykalem to az mnie bolalo:P taki goracy dysk byl


Więc prawdopodobnie masz problem rozwiązany. Przede wszystkim sprawdź temperatury panujące w kompie. Najlepiej tym programem:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&id=276&t=47

Wyniki powinny wiele wyjaśnić. Zmierz, potem podaj odczyty.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Jak zmierzysz to podaj wynik albo wklej zrzut ekranu na Forum. Wtedy dalej będziemy myśleć.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2007 o 14:35, pipilek napisał:

no dobra a jak juz zmierze to jak ja mam to naprawic?:P bo ja jestem nieobeznany w tej kategorii:]

przeczyścić wentylatory? a dysk gorący jest z założenia, modele 7200 rpm mogą mieć ponad 70 stopni jako normalną temperaturę roboczą.
ps speedfanowi bym za bardzo nie ufał, sam autor przyznał że nie jest w stanie zaimpletować obsługi wszystkich czujników (a co za tym idzie może przekłamywać) problemu za to nie będzie z programem dołączonym do płyty głównej, jej producent wie jakie zastosował czujniki i jak je obsłużyć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj trochę bawiłem się w overclocking mojego kompa (konkretniej procka). Mam Athlona xp 2000+ i ustawiłem w nim FSB 160MHz i działał stabilnie to se pomyślałem że ustawię 166MHz, żeby mieć niby 2600+ ale po tym zabiegu komputer się nie uruchamiał. No to reset CMOSu i ustawić poprzednie 160Mhz przy których chodził stabilnie, jednak teraz zaczął mi Windows sypać bluescreanami. No to ustawiłem jeszcze wcześniejsze stabilne 155MHz. No i teraz mam pytanie czy w wyniku zbyt dużego FSB mogłem uszkodzić procesor? Pytanie drugie co można jeszcze podkręcić poza kartą graficzną( mam GeCube Radeon 9550 GT i przetaktowuję ją do gier na core 439MHz i pamięci na 205MHz)? Konfiguracja mojego komputera: AMD Athlon XP 2000+@1937.5MHz, ASRock K7S8X, pamięci RAM 256MB SpecTek i 512MB Goodram taktowane 333MHz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fsb? nie. Mogło by go co prawda uszkodzić przegrzanie, ale współczesne procesory mają zabezpieczenia przed tym. Co zaś się tyczy podkręcania, to dobre efekty powinno dać spowolnienie pamięci do fsb procesora (333 mhz wskazuje na ddr, więc dziel ją przez 2 żeby fsb uzyskać) i zmniejszenie timingów
ps razem z fsb procesora podkręca się też fsb pamięci, po prostu jak ustawisz im inne to się dodatkowy mnożnik/dzielnik włącza, a że kontroler dodatkowo buforuje dane, to będą chodzić szybciej jak będą mieć ten sam fsb co procesor. Pod Linuksem da się też wycisnąć dodatkową wydajność z dysku twardego (producenci standardowo działają na "bezpiecznych" ustawieniach, wiec zwykle można je jakoś podkręcić. tyle że testy trzeba przeprowadzać na zbędnej partycji. bo przesadzenie może spowodować błędy odczytu/zapisu), ale niewiem czy jest jakiś windowsowy odpowiednik hdparm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.07.2007 o 15:35, pipilek napisał:

tutaj daje obrazek:P jaka temperatura mojego procka:P

po 1 daj temperatury kompa pod obciążeniem
po 2 daj screena z zakładki w której wymienione są znalezione czujniki (chyba info ale nie jestem pewien), jak speedfan nie zna twoich to może przekłamywać albo wyświetlać losowe wartości.
po 3 ile jest stopni u ciebie w pokoju? bo jak na temperaturę u mnie te pokazane są podejrzanie niskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pod obciazeniem sa takie jak na tym obrazku ktorym dalem
po 3 w pokoju mam cos okolo 25 stopni
a po 2 to niewiem o co chodzi:P

ale powiem jedno jak dalem alt + ctrl + del
i zakladka wydajność to uzycie procesora jak gralem i minimalizowalem co chwile mialem prawie na 100% a jak zminimalizowalem to mialem 10 % i to moze od tego ?:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się