tymus1

GITARA!

11824 postów w tym temacie

Chciałbym zacząć grać na gitarze klasycznej i poszukuje dobrego modelu na początek :) Zależy mi na czymś solidnym, trzymającym poziom normalnej gitary, ale z drugiej strony nie chce się zbytnio angażować finansowo i wolałbym wziąć coś z niższej półki cenowej.

Co polecacie? Słyszałem coś o gitarze Yamaha C''ileśtam'', która jest ponoć dobra dla nowicjuszy.

BTW. Co to znaczy, że gitara jest 3/4, 4/4 itp?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 18:20, Wakizashi napisał:

ciacho


Zapewne chodzi Ci o gitarę Yamaha C30. Jesteś pewny, że chcesz klasyka, a nie akustyka?

3/4, 4/4 oznacza wielkość pudła. Oczywistym wyborem jest 4/4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 19:04, Vernio napisał:

Zapewne chodzi Ci o gitarę Yamaha C30. Jesteś pewny, że chcesz klasyka, a nie akustyka?


Tak właśnie - Yamaha C30.
Planowałem zrobić tak, żeby najpierw wkręcić się w gre na klasyku (bo jest ponoć tańszy i łatwiejszy do grania), a potem przerzucić się na akustyka.
Bo generalnie słyszałem, że akustyk ma szersze możliwości dlatego oczywiście pod tym względem wybrałbym akustyka. :)

A Ty co polecasz?

Dnia 17.11.2011 o 19:04, Vernio napisał:

3/4, 4/4 oznacza wielkość pudła. Oczywistym wyborem jest 4/4.


Ok, dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem przy takim budżecie można się już zmieścić z multiefektem [np. Materon polecił mi VOX Tunelab ST]. :P W każdym razie jak wspominałem głównie chodzi mi o poprawę przesteru, czyli chyba Overdrive, Distortion itp. Chyba, bo nie znam się na tym prawie wcale. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 19:44, Vernio napisał:

A jaką sumę pieniędzy chcesz przeznaczyć na gitarę?

mmm - myślałem początkowo o kwocie około 300 zł, ale w sumie skłonny byłbym do wydania 300 - 500 zł, w ostateczności 600 zł. Chciałbym za tę kwote zakupić instrument, który starczyłby mi na kilka lat.

Od razu mówie, że nie mam ambicji na rozwijanie się w kierunku wirtuoza tegoż instrumentu. Po prostu jestem wielkim fanem muzyki - w szczególności szeroko pojętego rocka, rock n rolla, bluesa, folka.
I z tej pasji wynika moja potrzeba grania na gitarce :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 19:45, JayL napisał:

Z tego co wiem przy takim budżecie można się już zmieścić z multiefektem [np. Materon
polecił mi VOX Tunelab ST]. :P W każdym razie jak wspominałem głównie chodzi mi o poprawę
przesteru, czyli chyba Overdrive, Distortion itp. Chyba, bo nie znam się na tym prawie
wcale. :P

no i tutaj rodzi się różnica sam miałem po ponad miesiąc 2 multiefekty, Korga, i Pocked Poda, i powiem tyle są fajne, nawet bardzo, można na nich wiele ukręcić, jednak... po pewnym czasie dostrzegasz ograniczenia płynące z cyfrowych efektów, i niestety ja czegoś takiego nie mogłem znieść, i osobiście wolę jeden porządny Overdrive i pobawić się Equalizerem na piecu i zwykłym efektem aby coś ukręcić.
No ale decyzja zależy od Ciebie, wielu osobom nie przeszkadzają cyfrowe efekty :)
sam osobiście polecam, http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/efekty-gitarowe/kostki/mxr-m-104-distortion-
najbardziej klasyczny (moim zdaniem) overdrive, jak lubisz brzmienie lat 80 to tym to ukręcisz, do tego może służyć jako booster (co najciekawsze przy głośności ustawionej w piecu na 0 , przy efekcie ukręconym na max - sygnał się przebija i słychać granie na piecyku),

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 19:51, Wakizashi napisał:


> A jaką sumę pieniędzy chcesz przeznaczyć na gitarę?
>
mmm - myślałem początkowo o kwocie około 300 zł, ale w sumie skłonny byłbym do wydania
300 - 500 zł, w ostateczności 600 zł. Chciałbym za tę kwote zakupić instrument, który
starczyłby mi na kilka lat.

Od razu mówie, że nie mam ambicji na rozwijanie się w kierunku wirtuoza tegoż instrumentu.
Po prostu jestem wielkim fanem muzyki - w szczególności szeroko pojętego rocka, rock
n rolla, bluesa, folka.
I z tej pasji wynika moja potrzeba grania na gitarce :)


http://www.bigbeat.pl/gitara/gitary/gitary-akustyczne/tburton-passage-j-c-bs-9056/

http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-akustyczne/fender-cd60-na-pack
/jak nie chcesz gadżetów to:
http://guitarcenter.pl/catalog/fender/gitara/gitary/gitary-akustyczne/fender-cd60-sb

ewentualnie to:
http://guitarcenter.pl/catalog/gitara/gitary/gitary-akustyczne/epiphone-dr100-vs

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 19:51, Wakizashi napisał:

ciacho


http://www.rnr.pl/p10930.1721_lag_t66a_gitara_akustyczna.html

Mam ją w wersji elektroakustycznej i jest naprawdę genialna, jak za tą cenę.

Z tego co wiem to polecany jest Fender CD60. Grałem na CD140 i na CD60 chyba też, choć nie jestem pewien, ale za to nie polubiłem CD140, więc CD60 tym bardziej bym nie kupił.
Oraz jest jeszcze Yamaha F310 o której nie mam opinii bo nie grałem na niej, ale z tego, co można wyczytać na internecie, jest chyba warta uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 20:33, kindziukxxx napisał:


Po przeczytaniu opinii na innych forach, jestem skłonny właśnie do wybrania Fendera. Ponoć bardzo solidna gitara i jeszcze ta marka (mmm :) od razu na myśl przychodzi legendarny Stratocaster ).
Rozważe jeszcze propozycje Epiphone''a głównie ze względu na cenę.

Nie wiem, czy czytałeś moje poprzednie posty, ale początkowo przymierzałem się do zakupu klasyka, ponieważ słyszałem, że jest łatwiejszy do gry. Czy to prawda?
Chciałbym wykonywać na ogniskach i w domowym zaciszu słynne utwory gitarowe. Czy ostatecznie akustyk będzie dla mnie lepszym wyborem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 20:39, Vernio napisał:

> ciacho

http://www.rnr.pl/p10930.1721_lag_t66a_gitara_akustyczna.html

Mam ją w wersji elektroakustycznej i jest naprawdę genialna, jak za tą cenę.


Niestety, wykracza za mój ostateczny limit :( A tak swoją drogą, co to znaczy, że gitara jest elektroakustyczna? Czy jest tak samo jak elektryk podpinana do "pieca"?

Dnia 17.11.2011 o 20:39, Vernio napisał:

Z tego co wiem to polecany jest Fender CD60. Grałem na CD140 i na CD60 chyba też, choć
nie jestem pewien, ale za to nie polubiłem CD140, więc CD60 tym bardziej bym nie kupił.


Ale z opinii przeczytanych na różnych serwisach wynika, że gitara jest na prawde solidna. Poza tym ta marka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 20:44, Wakizashi napisał:

Nie wiem, czy czytałeś moje poprzednie posty, ale początkowo przymierzałem się do zakupu
klasyka, ponieważ słyszałem, że jest łatwiejszy do gry. Czy to prawda?
Chciałbym wykonywać na ogniskach i w domowym zaciszu słynne utwory gitarowe. Czy ostatecznie
akustyk będzie dla mnie lepszym wyborem?

Tak czytałem, jak dla mnie wybór jest jasny i oczywiście akustyk, fakt na klasyku gra się prościej, ale są pewne ograniczenia, a przy ognisku na akustyku też pograsz no i jest głośniejszy.
Tylko najlepiej by było jakbyś miał możliwość chwycenia do ręki bo wiadomo , każdy instrument nawet z tej samej serii jest inny.

Ja jednak osobiście bym polecił najbardziej z tej trójki T.Burtona, najlepszy stosunek ceny do jakości, :)
ale na Fenderze się nie powinieneś zawieść

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam odwiedzić kilka sklepów muzycznych w moim mieście i poszukać modeli, które mi proponowaliście. Zorientuje się w cenach, popytam sprzedawców o rade i mam nadzieje, że wyrobi mi się jako takie pojęcie.

Na każdym forum pisze, aby "ograć" gitare. Rozumiem, że chodzi o przetestowanie jej brzmienia?

I jeszcze jedna rzecz. Ponoć na akustyku można wykonywać solówki. Czy są to solówki w stylu tych z elektryków? Oczywiście nie mówie o zakresie możliwych brzmień, bo w tej kwestii z elektrykiem równać się nie można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 20:47, Wakizashi napisał:

ciacho


Fender to marka, fakt, ale raczej się skupiają na gitarach elektrycznych. Sam zresztą mam Fendera Strata.
Ale akustyka Fendera, po ograniu CD140 raczej nie kupię, zresztą i tak Lag, którego mam wystarcza mi całkowicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2011 o 21:11, Wakizashi napisał:

Na każdym forum pisze, aby "ograć" gitare. Rozumiem, że chodzi o przetestowanie jej brzmienia?

Tak. I zobaczyć jak leży w ręce :)

Dnia 17.11.2011 o 21:11, Wakizashi napisał:

I jeszcze jedna rzecz. Ponoć na akustyku można wykonywać solówki. Czy są to solówki w
stylu tych z elektryków?

Oczywiście, że nie. Akustyk ma trudniejszy dostęp do wyższych progów. Ale jakieś solówki można zagrać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 21:11, Wakizashi napisał:

Na każdym forum pisze, aby "ograć" gitare. Rozumiem, że chodzi o przetestowanie jej brzmienia?

ograć - usiąść z gitarką w łapie i zobaczyć jak leży, poprosić o prezentację sprzedawcę

Dnia 17.11.2011 o 21:11, Wakizashi napisał:

I jeszcze jedna rzecz. Ponoć na akustyku można wykonywać solówki. Czy są to solówki w
stylu tych z elektryków? Oczywiście nie mówie o zakresie możliwych brzmień, bo w tej
kwestii z elektrykiem równać się nie można.


http://www.youtube.com/watch?v=zHZ5k7iKjMQ&feature=related

można ale akustyk ma mniej progów i cięższy do nich dostęp więc wszystkich solówek nie da się zagrać (ba.. nawet na elektrykach z 21 progami wszystkiego nie zagrasz ;] )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 21:19, Harrolfo napisał:

Tak. I zobaczyć jak leży w ręce :)


Może masz jakieś rady co do sprawdzenia, czy gitara pasuje dla mnie? Nie wiem, może coś związanego z wzrostem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda są jakieś wytyczne co do wymiaru gitary i wzrostu osoby grającej, ale według mnie najlepiej kupić standardową - pełnowymiarową 4/4.
Co do rad, czy pasuje - musisz po prostu sam ograć, sprawdzić, czy masz swobodny dostęp do wszystkich strun, czy progi nie są dla Ciebie za wąskie/szerokie. Kwestia subiektywna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.11.2011 o 21:22, kindziukxxx napisał:

ograć - usiąść z gitarką w łapie i zobaczyć jak leży, poprosić o prezentację sprzedawcę

http://www.youtube.com/watch?v=zHZ5k7iKjMQ&feature=related


wspaniałe brzmienie :) rozumiem, że koleś wymiata

Dnia 17.11.2011 o 21:22, kindziukxxx napisał:

można ale akustyk ma mniej progów i cięższy do nich dostęp więc wszystkich solówek nie
da się zagrać (ba.. nawet na elektrykach z 21 progami wszystkiego nie zagrasz ;] )


Rozumiem. Pewnie akustyk służy bardziej do tworzenia rytmu.

Mam inne pytanie. To prawda, że gra na gitarze akustycznej początkowo bardzo męczy palce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się