Zaloguj się, aby obserwować  
CermatoX

Laptop/Notebook/Netbook prosze o rzeczową informację użytkowników

5687 postów w tym temacie

Witam, postanowiłem się zaopatrzyć w nowego lapka. Wysłużony Compal idzie w odstawkę po 5 latach i będzie służył jako odtwarzacz filmów pod TV. Zaś nowy lapek mam nadzieję, że posłuży mi na kolejne lata.
Wybór padł na Lenovo Y580. Z tym ,że mam mały dylemat. I chciałem się poradzić, gdyż na nowym sprzęcie się nie znam. Otóż mam dwie konfiguracje do wyboru:

1) i5, 128 ssd + 1Tb, 8gb ram, gtx660m, matryca HD = ~3,585
2) i7, 1Tb, 8Gb ram, gtx 660m, matryca fullHD = ~3,660
3) Ta sama konfiguracja co w pkt.1 tylko z procesorem i7 = ~4,200

Niestety montowane dyski to 5400 obr/min co ponoć spowalnia pracę kompa. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wersja z dodatkowym dyskiem ssd. Natomiast i7 lepiej sprawuje się w programach graficznych i obróbce filmu. Osobiście pracuje w photoshopie.
Ogólnie skłaniam się przy pierwszej konfiguracji. Jednakże mam drobny dylemat. Ostatnia wersja jest odrobinę za droga jak dla mnie, spłukała by mnie z całej kasy.
Doradzi ktoś otrzaskany w temacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

SSD wyraźnie przyśpiesza pracę komputera, szczególnie przy obróbce plików w PS itp (nie mówię tutaj o grach), z drugiej strony te mobilne i5 mają tylko 2 jądra (w przeciwieństwie do większości stacjonarnych) i jedynie 4 wątki, podczas gdy i7 dają naprawdę ogromnego kopa w przypadku mocy obliczeniowej.

Zastanawiając się między konfiguracją 1 i 3 porównaj czy róznica w cenie (o 1/6 droższy zestaw) przekłada się na różnicę w wydajność procesorów i5 i i7. Porównaj je tutaj http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.02.2013 o 10:01, Gorgonek napisał:

SSD wyraźnie przyśpiesza pracę komputera, szczególnie przy obróbce plików w PS itp (nie
mówię tutaj o grach), z drugiej strony te mobilne i5 mają tylko 2 jądra (w przeciwieństwie
do większości stacjonarnych) i jedynie 4 wątki, podczas gdy i7 dają naprawdę ogromnego
kopa w przypadku mocy obliczeniowej.

Zastanawiając się między konfiguracją 1 i 3 porównaj czy róznica w cenie (o 1/6 droższy
zestaw) przekłada się na różnicę w wydajność procesorów i5 i i7. Porównaj je tutaj http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php
:)


Z jakiegoś powodu nie mogłem edytować posta :/

Wybrałbym zestaw 2 i dokupił dysk SSD na mSATA (tylko taki mieści się do Y580 jako drugi). Możesz taki kupić nieco później i teraz nie spłukać się całkowicie, a tylko system przeniesiesz lub przeinstalujesz.
Procesory i5 są prawie dwa razy mniej wydajne niż i7 w przypadku mobilnych, a moc obliczeniowa będzie Ci potrzebna do obróbki i przyda się na kilka lat ;)
SSD na mSATA możesz kupić (64GB) już za 300zł (suma poniżej 4000zł), a jeśli potrzebujesz więcej na system, PS i inne programy potrzebujące szybkiego dostępu, to za 450-550zł dostaniesz dysk 128GB na mSATA. Ta ostatnia opcja wychodzi w sumie na prawie to samo co opcja 3 plus problemy z przenoszeniem systemu, więc tutaj już sam musisz podjąć decyzję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciężki temat dla mojej kieszeni no ale przekonałeś mnie. Mam nadzieję, że długo posłuży. Zamówienie co prawda zostało już złożone na i5 ale udało mi się je skorygować i wynegocjować ciut mniejszą cenę.

Ps. dzięki wielkie za maila :)
Pozdrawiam serdecznie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem z laptopem Pavilion HP dv6 1110ew, otóż dzisiaj rano przy używaniu laptopa słyszałem taki dziwny dźwięk, bardzo cichy coś jakby ktoś paznokciem po tablicy przejechał, na początku myślałem, że się przesłyszałem, lecz później okazało się, że dźwięk zniknął, po prostu go nie ma. Przeinstalowałem sterowniki, wszystko pięknie, podczas instalacji nowych sterowników znowu ten sam dźwięk tylko głośny przez jakieś 2s i po restarcie laptopa nadal nie ma dźwięku, wszystko działa jak należy, jak klikam na ikonkę dźwięku, słupek idzie do góry, że niby coś jest, ale z głośników nic nie wychodzi, podłączyłem słuchawki i to samo, słuchawek nawet nie wykrywa.. Wie ktoś co się stało?

EDIT, Podłączyłem monitor do laptopa przez HDMI i dźwięk idzie z monitora, nie idzie przez głośniki i słuchawki :C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Potrzebuje zakupić sobie laptop na studia, jednak sam za bardzo w tym temacie nie siedzę i ciężko mi samemu coś wybrać więc prosiłbym o jakieś propozycje ;) Kwota jaką mogę przeznaczyć to ok 1400 zł, najbardziej mi zależy na tym, aby laptop był w miarę niezawodny i z dość dobrą baterią (grafika itp. to sprawa drugorzędna bo nie będzie on służył do grania).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2013 o 02:18, Hoplita napisał:

Witam,
Potrzebuje zakupić sobie laptop na studia, jednak sam za bardzo w tym temacie nie siedzę
i ciężko mi samemu coś wybrać więc prosiłbym o jakieś propozycje ;) Kwota jaką mogę przeznaczyć
to ok 1400 zł, najbardziej mi zależy na tym, aby laptop był w miarę niezawodny i z dość
dobrą baterią (grafika itp. to sprawa drugorzędna bo nie będzie on służył do grania).



Hmmm.... jeśli wybierasz się na studia to Windowsa możesz zazwyczaj dostać za darmo jeśli twoja uczelnia współpracuje z MSDNAA/DreamSpark (chyba każda większa w tej chwili).
Wtedy poleciłbym coś takiego:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/4200863
Jeden z nielicznych modeli w tej klasie cenowej z normalnym Core i3 a nie procesorami budżetowymi. Co ma znaczenie nawet jeśli nie zamierzasz grać - jak widziałem wydajność Atomów czy AMD Fusion to się nie da nawet filmików na youtube czasem oglądać, a już zwłaszcza nie w 720p. Fakt że ma Linuxa a nie Windowsa ale tego akurat dostaniesz od uczelni, i to jakiego chcesz - z tego co patrzę to ja mogę u siebie ściągnąć z Dreamsparka Siódemkę Professional, Ósemkę i Vistę. Wersje angielskie i polskie, do wyboru do koloru.


Ewentualnie może być też taki:
http://www.skapiec.pl/site/cat/17/comp/6071603
Z tego co widzę to też nadaje się jeszcze do pracy i ma tego Windowsa 7.

Od razu do kosztów notebooka dorzuć oczywiście cenę torby i jakiejkolwiek myszki pod USB (praca na touchpadzie nigdy nie należy do przyjemnych a że mówimy o tanim modelu notebooka to jest pewnie jeszcze gorszy niż zwykle).

Oba modele to Asusy, podobne zresztą nieco do posiadanego przeze mnie. Przy pracy na bateriach i minimalnym podświetleniu w jakimś Wordzie bateria trzyma mi nieco ponad 4 godziny. Jeśli oglądam jakiś film to pada dużo szybciej, półtorej godziny max. W tej kategorii cenowej jeśli chcesz mieć dłuższy czas pracy na bateriach to proponowałbym albo mniejszy ekran (np. 13 cali) albo oparcie tego na platformie AMD (wadą jest niższa wydajność i jeśli zaczną ci ścinać filmy to nie mów że nie uprzedzałem xD).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.02.2013 o 02:18, Hoplita napisał:

Witam,
Potrzebuje zakupić sobie laptop na studia, jednak sam za bardzo w tym temacie nie siedzę
i ciężko mi samemu coś wybrać więc prosiłbym o jakieś propozycje ;) Kwota jaką mogę przeznaczyć
to ok 1400 zł, najbardziej mi zależy na tym, aby laptop był w miarę niezawodny i z dość
dobrą baterią (grafika itp. to sprawa drugorzędna bo nie będzie on służył do grania).


Za 1400 to sugerowałbym Ci jakiegoś netbooka. Tym bardziej, że na studia :) poręczniejszy, wygodniejszy do transportu itp. I pytanie, czy z systemem, czy bez ;>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam mam zamiar kupić jakiegoś laptopa gdyż mój komp zabiera zbyt wiele energii szukam jakiegoś energooszczędnego lapka na którym mógłbym pograć od czasu do czas np w ME3 (ale to nie priorytet) fajnie jakby był tako coś kolo 1500zl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.
Jeśli chodzi o Windowsa to właśnie zapomniałem napisać, że nie jest mi on potrzebny bo mam dostęp do MSDN AA (tak dokładnie to już jestem na studiach ;).
Pierwszy zaproponowany przez ciebie model wygląda konkretnie, zastanawiam się jeszcze nad tym, czy rzeczywiście nie lepiej kupić coś z trochę mniejszym ekranem - tak jak piszecie byłoby to korzystne dla baterii i też wygodniej by się z takim lapkiem chodziło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Musisz wziąć poprawkę na to, że na takim małym ekranie fatalnie się pracuje - może się okazać, że konieczne będzie zainwestowanie w zewnętrzny monitor do bardziej wymagających zajęć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sam mam 10" i pracuje się bez problemu (zgrzyty są tylko przy obsługiwaniu zdalnym innych komputerów, przy programach w stylu VNC viewer, bo trzeba się trochę naklikać) - ale według mnie bardzo dobrym kompromisem pomiędzy mobilnością a wielkością ekranu jest 13", na studia jak znalazł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2013 o 13:05, Daelor napisał:

Sam mam 10" i pracuje się bez problemu (zgrzyty są tylko przy obsługiwaniu zdalnym innych
komputerów, przy programach w stylu VNC viewer, bo trzeba się trochę naklikać) - ale
według mnie bardzo dobrym kompromisem pomiędzy mobilnością a wielkością ekranu jest 13",
na studia jak znalazł.


No cóż, mnie 15'''' czasami wkurza, szczególnie jak się wraca z pracy gdzie ma się ~25'''' :D. W każdym razie sam na mobilność 15'''' nie narzekam, choć z baterii zbyt intensywnie nie korzystam.

PS: Inna sprawa, że wszystko zależy od tego, co się tak naprawdę robi na komputerze, do przeglądania www to i telefon wystarczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.02.2013 o 13:05, Daelor napisał:

Sam mam 10" i pracuje się bez problemu (zgrzyty są tylko przy obsługiwaniu zdalnym innych
komputerów, przy programach w stylu VNC viewer, bo trzeba się trochę naklikać) - ale
według mnie bardzo dobrym kompromisem pomiędzy mobilnością a wielkością ekranu jest 13",
na studia jak znalazł.

dla mnie 15" również jest mało, a jeżeli przychodzi zrobić coś w UDK i nie ma możliwości przejścia na większy ekran to masakra.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Błyszcząca matryca i zintegrowana karta graficzna? No niezbyt.

ed. sprawdziłem Twój budżet - w tej cenie ten acer będzie jednak niezły ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na opinii na temat notebooka od Samsunga, który od jakiegoś czasu funkcjonuje w całkiem ciekawym zestawie z tabletem. Występuje w kilku sieciówkach i sklepach internetowych, niemniej interesuje mnie model (Samsung NP535U3C-A01 PL).

http://www.mediaexpert.pl/katalog/slug/gazetka,24330.html

Domyślny cel użytkowania są dość standardowe: Internet, Multimedia (Film, Muzyka). Gry są raczej w drugim planie, ale jeśli już to mniej wymagające ''retro''. Czy mieliście okazję dłużej użytkować modele z tej serii? Nie szukam alternatywy w postaci innego sprzętu, niemniej obecnie użytkowany ma już swoje lata, a promocja mimo wszystko kusi ;) Za wszelakie opinie z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 23:12, Whiteman napisał:

Zależy mi na opinii na temat notebooka od Samsunga, który od jakiegoś czasu funkcjonuje
w całkiem ciekawym zestawie z tabletem. Występuje w kilku sieciówkach i sklepach internetowych,
niemniej interesuje mnie model (Samsung NP535U3C-A01 PL).

http://www.mediaexpert.pl/katalog/slug/gazetka,24330.html


Bleh jakoś nie przepadałem nigdy za samsugowatymi laptopami. Ten tablet to konieczny? Jeżeli tak to może warto zainteresować się: http://allegro.pl/lenovo-p580-z580-i3-3110m-8gb-500gb-hdmi-aluminium-i3034037031.html
a tablet dokupić osobno?

Albo się rozejrzeć jeszcze bo Lenovo chodzą w przeróżnych konfiguracjach i na pewno znajdziesz coś dla siebie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować