Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Mam pytanko - czy "Ubuntumaniacy" (nie chcę nikogo obrazić!) oraz inni właściciele Linuxów mięli problemy z instalacją sterowników? Chodzi oto, że pod Ubuntu system, a w zasadzie pulpit ładuje się dwa razu - pojawiają się paski (bez ikon i bez tapety), potem znikają, czekam chwilę i się już normalnie pojawia. Trochę to irytuje, bo przed instalacją sterów tego nie było... Pod openSUSE było jeszcze gorzej - tam po ponownym uruchomieniu rozwalało "X''y" i system należało od nowa wgrać...

Na innym forów, a właściwie na necie czytałem, że jest to zapewne wina karty graficznej, a raczej modelu - GF4 MX440.

Od któregoś FX''a (bodajże 5500) w górę takie problemy nie występowały.


Mam jeszcze jedno pytanie (trochę głupie, ale ważne). Otóż czy Ubuntu da się uruchomić na tym PC zaopatrzonym na dzień dzisiejszy w Windows 98 XD pójdzie Linux (chodzi o wymagania)?

Celeron 533MHz
64RAM
GPU - VooDoo (dokładnie nie pamiętam)

Więcej szczegółów nie podam, bo sam nie wiem - tego kompa już od 3 lat na oczy nie widziałem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2007 o 19:02, DJ Danielus napisał:

Celeron 533MHz
64RAM
GPU - VooDoo (dokładnie nie pamiętam)

Więcej szczegółów nie podam, bo sam nie wiem - tego kompa już od 3 lat na oczy nie widziałem
:)

ubuntu pewnie nie pójdzie hmm może fluxbuntu bo ma lżejszy menadżer okien, ale ta ilość ramu jest trochę mała, więc nie wiem czy z menadżerem okien będzie się wygodnie pracowało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

RAM, nie stanowi zbytniego problemu. Na SWAPa dać 512MB i nie powinno być większych problemów. Zresztą od czego jest możliwość reinstalacji? Jedyny problem to czas na to potrzebny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.12.2007 o 19:02, DJ Danielus napisał:

Celeron 533MHz
64RAM
GPU - VooDoo (dokładnie nie pamiętam)

Więcej szczegółów nie podam, bo sam nie wiem - tego kompa już od 3 lat na oczy nie widziałem
:)

Pójdzie jakaś minidystrybucja np Gentoo lub Damn Small Linux
aha co z dyskiem robiłeś tak ja Ci pisałem
?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Lepszy taki Linux niż Windows 98 :)

Problem się już rozwiązał, trochę w inny sposób, ale jest OK. System coś źle "doformatowywał" - zawieszał się i inne cyrki robił. Jak sam się za to zabrałem to poszło :D Bad sectorów nie ma. Jedynie to dźwięk dysku... Raz jest cichy, a raz jakby nieustannie coś doczytywał... Na szczęście oprócz systemu już żadnych ważnych danych tu nie ma, a komp i tak już idzie w odstawkę, także raczej się tym już nie przejmuję. :)

Dzięki za pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.12.2007 o 10:57, DJ Danielus napisał:

Lepszy taki Linux niż Windows 98 :)

Problem się już rozwiązał, trochę w inny sposób, ale jest OK. System coś źle "doformatowywał"
- zawieszał się i inne cyrki robił. Jak sam się za to zabrałem to poszło :D Bad sectorów nie
ma. Jedynie to dźwięk dysku... Raz jest cichy, a raz jakby nieustannie coś doczytywał... Na
szczęście oprócz systemu już żadnych ważnych danych tu nie ma, a komp i tak już idzie w odstawkę,
także raczej się tym już nie przejmuję. :)

Dzięki za pomoc!

Tak wogóle to insatalator windowsa ma taki głupi feler że potrafi zanikać tablica partycji z niewiadomych powodów od choćby wczoraj mialem taki przypadek na serwisie, polecam programik/minilinuxa "gparted" do zarządzania partycjami

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jako, że kompa za niedługo wymieniam - chciałem trochę poeksperymentować. Jednak zanim zacznę mam pytanie do was:
Jak wiadomo na kompie można mieś wiele systemów, ale czy da się stworzyć jedną partycję dla wszystkich? Chodzi oto, że każdy system sam sobie dobiera odpowiednią ilość i dzieli na 3 części - partycja systemowa, home, SWAP. Czy da się zrobić tak by home i swap były te same dla każdego Linuksowego systemu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2007 o 18:25, DJ Danielus napisał:

Jako, że kompa za niedługo wymieniam - chciałem trochę poeksperymentować. Jednak zanim zacznę
mam pytanie do was:
Jak wiadomo na kompie można mieś wiele systemów, ale czy da się stworzyć jedną partycję dla
wszystkich? Chodzi oto, że każdy system sam sobie dobiera odpowiednią ilość i dzieli na 3 części
- partycja systemowa, home, SWAP. Czy da się zrobić tak by home i swap były te same dla każdego
Linuksowego systemu?

chyba raczej nie. Możesz syworzyć partycje systemowe dynamiczne które będą zwiększać się lub zmniejszać w zależności od potrzeb ale tak to nie. Swap możliwe że zostanie uznany przez różne linuxy jako wspólny ale nigdy tego nie próbowałem więc nie potrafie odpowiedzieć

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm.... No cóż może takie rozwiązanie przetestuję... :)

Jeśli Linuksa zainstaluję na dysku przenośnym (nie na kluczu USB) to czy jeśli wmontuję go w inny PC będzie chodził?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2007 o 21:20, DJ Danielus napisał:

Hmm.... No cóż może takie rozwiązanie przetestuję... :)

Jeśli Linuksa zainstaluję na dysku przenośnym (nie na kluczu USB) to czy jeśli wmontuję go
w inny PC będzie chodził?

czyste jądro powinno chodzić gożej z obsługą innych urządzeń szczególnie grafika itp... chyba że będziesz go odpalał na identycznej lub bardzo podobnej konfiguracji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda... :( No cóż, aby sprawdzić to najpierw trzeba mieć nowy PC :)

Za to z tym pierwszym popróbuję, choć w sumie jest to raczej nie możliwe - Ubuntu na przykład przed formatem openSUSE rozpoznawał jego partycję jako "Media", a aby działał powinno być "Home"...

Hmm... Chyba, że zmienić stan partycji z dokumentami "Media" na "Home" dla Ubuntu bez formatu, choć ciekaw jestem co na to powiedziałby drugi system....


No cóż, takie rozmyślania.... Póki co Ubuntu działa dobrze i nie zamierzam póki co eksperymentować.

Dzięki za wszystko!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2007 o 21:20, DJ Danielus napisał:

Hmm.... No cóż może takie rozwiązanie przetestuję... :)

Jeśli Linuksa zainstaluję na dysku przenośnym (nie na kluczu USB) to czy jeśli wmontuję go
w inny PC będzie chodził?


Ja się zastanawiam jak będzie ze startowaniem Linuxa, zawsze można sprawdzić - ale nie miłe zaskocznie jest... coż nie miłe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2007 o 21:36, DJ Danielus napisał:

No cóż, takie rozmyślania.... Póki co Ubuntu działa dobrze i nie zamierzam póki co eksperymentować.

Dzięki za wszystko!

To troche nie tak bo partycja media to wirtualny skrót do systemu plików i innych partycji w systemie, jak przejżysz drzewo katalogów w ubuntu to zobaczysz że w partycji systemowej też znajduje sie katalog media a wnim katalogi sda1,sda2 itd a prócz tego inne dyski lub odnosniki do partycji na innym dysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2007 o 21:37, T4KEDA napisał:

Ja się zastanawiam jak będzie ze startowaniem Linuxa, zawsze można sprawdzić - ale nie miłe
zaskocznie jest... coż nie miłe.


widzisz jest tak że minidystrybucje typu damn small linux mają to do siebie że jądro jest skompilowane dość uniwersalnie i chyba nie ma sprzętu na którym by to nie ruszyło, podobnie jest z niektórymi dystrybucjami slackware np slax serwer. Natomiast ubuntu, open suse, mandriva itp zatracają swoją uniwersalność ze względów oczywistych w myś przysłowia : jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego - chodzi o to że te dystrybucje mają konkurować z windowsem i aby to robic pod względem wydajności np w grach czy pod względem obsługi urządzeń muszą korzystać ze sterowników specjalizowanych a jednocześnie "niewolnych" dostarczonych przez producenta sprzętu, dlatego jeżeli włączasz kompa z linuxem po zmianie karty graficznej z nvidia na ati to bądź pewien że system się nie odpali

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.12.2007 o 16:40, DJ Danielus napisał:

Da się jakoś uruchomić aplikacje działające pod KDE pod GNOME?


Zdaje się, że (prawie) wszystkie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować