Zaloguj się, aby obserwować  
czaja24

Linux Ubuntu - Temat ogólny

586 postów w tym temacie

Nie! O ile się nie mylę po instalacji systemu Linux podczas włączania systemu dostaniesz konsolę GRUB lub LILO, gdzie będziesz mógł wybrać system.

Lunux działa z systemem plików itx2 lub 3 (sam odpowiednio sformatuje wybraną partycję). Linux nie uszkodzi Windowsa, ani żadnych plików.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 14:24, AdiN2 napisał:

Nie śmiejcie się z mojego pytania ,bo z linuxem nie miałem nigdy doczynienia . Pytanie brzmi
: Czy na linuxie działają wszyskie gry ? Czy potrzeba jakiś emulatorów?

możesz spróbować też linuxa poprzez virtualną maszynę np VirtualBOX, wtedy przydzielasz RAM i miejsce na HDD dla virtualnego komputera oraz inne zasoby(karta sieciowa cdrom itp) i odpalasz w oknie tak jakbys uruchamiał osobny komputer. Szczególnie dobrze sprawdza się na procesorach AMD dzięki sprzętowej obsłudze wirtualizacji, zawartej w tychże procesorach. Jeszcze nie probowałem, czekam aż mi się obraz 32 bitowy ściągnie, bo mam tylko 64

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.12.2007 o 15:35, DJ Danielus napisał:

Nie! O ile się nie mylę po instalacji systemu Linux podczas włączania systemu dostaniesz konsolę
GRUB lub LILO, gdzie będziesz mógł wybrać system.

nie wiem jak tobie ale mi 64 bitowa (nie wiem jak 32) wersja ubuntu 7.10 nie wykryła windowsa xp, ale wszystko można samemu dopisać do listy w grubie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Procek mam z instrukcjami 32bit, także mam też system 32. 64 nie miałem.

No zawsze można modyfikować bootsektor, choć czasem może to sprawić problem, szczególnie mniej zaawansowanym użytkownikom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Do rosyjskich szkól podobno trafią XP i Office za ok. 20 zł na 1 komputer. Tamtejsza edukacja zrezygnowała z Windowsa, aby przesiąść sie na Linuksa. Więc Microsoft musiał interweniować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:09, mateuszbanach0 napisał:

Do rosyjskich szkól podobno trafią XP i Office za ok. 20 zł na 1 komputer. Tamtejsza edukacja
zrezygnowała z Windowsa, aby przesiąść sie na Linuksa. Więc Microsoft musiał interweniować...


wiesz była afera, że jakis rosyjski nauczyciel zainstalował pirackie winzgrozy i jakoś microsoft też się nie przejął w końcu jak już mają używać pirata to lepiej microsoftu ;]

A wg. mnie w szkołach powinny być i winowsy i linuksy tak, że każdy uczeń umiałby się obchodzić z oboma systemami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:16, pendejo napisał:

> Do rosyjskich szkól podobno trafią XP i Office za ok. 20 zł na 1 komputer. Tamtejsza edukacja

> zrezygnowała z Windowsa, aby przesiąść sie na Linuksa. Więc Microsoft musiał interweniować...


wiesz była afera, że jakis rosyjski nauczyciel zainstalował pirackie winzgrozy i jakoś microsoft
też się nie przejął w końcu jak już mają używać pirata to lepiej microsoftu ;]

A wg. mnie w szkołach powinny być i winowsy i linuksy tak, że każdy uczeń umiałby się obchodzić
z oboma systemami.

Właśnie. U mne w szkole są 3: Windows, LInux i Mac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:23, AdiN2 napisał:

Czy na Linuxie Ubuntu będzie działał komunikator Tlen lub GaduGadu ?


jeśli chodzi ci o protokoły to tak pidgin ma wbudowaną obsługę gg, a telena możesz mieć przez jabbera, a jeśli chodzi o same programy tlen.pl i gadu-gadu to z tlenem sa problemy, a gadu-gadu nie próbowałem bo i po co

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:23, AdiN2 napisał:

Czy na Linuxie Ubuntu będzie działał komunikator Tlen lub GaduGadu ?


Jest mnóstwo projektów obsługujących protokół GG/Tlen. Osobiście używam i polecam Kadu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:23, AdiN2 napisał:

Czy na Linuxie Ubuntu będzie działał komunikator Tlen lub GaduGadu ?

ja używam GAIM - gg, jabber(tlen) i kilka innych

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 11:23, AdiN2 napisał:

Czy na Linuxie Ubuntu będzie działał komunikator Tlen lub GaduGadu ?


Tu masz o komunikatorach:
http://www.jakilinux.org/programy/komunikatory

A jakbyś chciał coś o innych programach linuksowych to:
http://www.jakilinux.org/programy/

Po prostu to system inny niż windows, więc i programy na niego zwą się inaczej;)
Bo i są inne. Choć są też takie znane w windy (np. Nero).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.12.2007 o 10:27, DJ Danielus napisał:

No zawsze można modyfikować bootsektor, choć czasem może to sprawić problem, szczególnie mniej
zaawansowanym użytkownikom.


Niee , nie trzeba nic zmieniać w bootsekt. :)
Wystarczy parę linijek dopisać w pliku konfiguracyjnym loadera (bodajże odpowiednio: grub.conf i lilo.conf)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zainstalować sobie Linuksa na swoim komputerze ale już posiadam na nim WinXP i nie chcąc stracić tego chciałbym podzielić jedną z partycji i ją potem sformatować pod Linuksa ale mam problem ponieważ nie wiem na jaki system plików oraz jakiego programu mogę użyć. Chodzi oczywiście o Ubuntu 7.10.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Partycję najlepiej podziel pod Windowsem. Gdy dasz już instalatora systemu to on sam sformatuje na właściwy format plików, więc niczym się nie martw, musisz wybrać tylko odpowiednią partycję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2007 o 14:27, czaja24 napisał:

Co sądzicie o Linux a szczególnie o tej dystrybucji? Jeśli ktoś ma problemy / lub może udzielać
porad to bardzo proszę. Aktualnie przygotowuję się do instalacji ostatniej dystrybucji 7.04
i nie wiem czy mi się uda. Np SuSe miałem mnóstwo problemów

Czekam na opinie porady i pomoc w instalacji systemu szczególnie w instalacji 2 systemów na
jednym dysku (Vista + Ubuntu)

acha a jak na mendriva 2008 zainstalować neostradę tp ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2007 o 22:25, Zaskroń napisał:

acha a jak na mendriva 2008 zainstalować neostradę tp ?


Myślę, że to kwestia sterowników do medemu. TP nie dała dla linuksa? A tak w ogóle to proponuje zapytać tutaj:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=289#u_521
Myślę, że w tym miejscu Tój post będzie łatwiej wypatrzony przez sig.-a. Jak dobrze pamietam spędził on sporo czasu (a moze dalej ma) na Mandrivie, więc być może będzie Ci mógł najlepiej pomóc:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.12.2007 o 22:17, Los Emilos napisał:

Chciałbym zainstalować sobie Linuksa na swoim komputerze ale już posiadam na nim WinXP i nie
chcąc stracić tego chciałbym podzielić jedną z partycji i ją potem sformatować pod Linuksa
ale mam problem ponieważ nie wiem na jaki system plików oraz jakiego programu mogę użyć. Chodzi
oczywiście o Ubuntu 7.10.

robisz tak ściągasz progarmik sobie gparted(obraz iso), startujesz kompa z płytką gparted, dzielisz dysk jak już pisałem linux(ext2) - kilka giga, SWAP - równa ilości RAM nie więcej jak 2GB, boot - do 100MB

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować