Zaloguj się, aby obserwować  
DJ_Danielus

Wszystko o dysku twardym, czyli co w kompie trzeszczy.

27 postów w tym temacie

Dnia 24.08.2007 o 15:56, DJ Danielus napisał:

Ten temat dot. upgrade, a nie dysku twardego.


no tak ale tam możesz zapytać o każda część kompa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to po dłużej przerwie przyszedł czas na pytanie, a właściwie problem:

Mam (chyba) dość poważny problem. Nagrywając audycję z Energy2000 ok. 15min temu z kompa zaczął wydobywać się dziwny dźwięk, coś jakby budzik (taki stary), raz na jakiś czas - odstępy co ok. 30-60sec. No, ale jako, że byłem ledwo przytomny myślałem, że to u sąsiadów. Po pewnym czasie dało się słyszeć w muzyce coś jakby przycinanie (co ten sam okres), w końcu były już tylko same przycięcia, ale myślałem w tedy, że to Maximo daje czadu :D Po upływie 2 min. zacząłem się niepokoić i odpaliłem monitor. Patrzę - program zwisł. No OK, myślę, że to jego wina. Zamykam, a tu mychą ledwo co ruszam, cały czas coś doczytuje, etc. Chcę go wyłączyć z menu - nie da się. W końcu (przyciskając 5sec. power) udało mi się. Po restarcie wróciło wszystko do normy, ale jestem zaniepokojony....
Jestem prawie pewien, że odgłosy pochodziły z dysku twardego, a więc nowy dysk?

Aha, zapomniałbym:
- komputer chodził ponad 7h (kiedyś nawet 12h i nic mu nie było)
- temp. procesora - 39 stopni


SMART:
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=130&pid=18850

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem - dysk dziwnie się zachowuje. Cały czas coś tak jakby doczytuje/zawiesza się na moment. Kiedy kontrolowałem transfer efekt był taki: większość czasu - 67MB/s, a co kilka sekund schodziło do ok. 40MB/s. Przec co dźwięk mi się ścina, animacje, gra..... :(

Sprawdźcie też proszę SMARTa:

20080623145714

20080623145742

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W niedalekiej przyszłości zamierzam zrobić RAID 0 z dysków o pojemności 500GB, czyli łącznie 1TB. Problemem okazuje się jednak to jaki dysk wybrać. Myślałem nad Seagate 7200.11 500GB - jest bardzo wydajny, jednak mam mało informacji o jego opiniach. Z drugiej strony myślałem nad pewną marką WD AAKS (trochę wolniejszy, ale pewny). Chyba, że macie też inne propozycje. Tylko nie Samsung!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kupuję dyski do RAIDu. Oprócz tego chciałbym zostawić i ten. Tak więc konfiguracja:
2x 500GB (1TB RAID 0) SATA Windows
80GB Linux

Wszystkie dyski pracują z prędkością obrotową talerzy 7200. Problem w tym, czy nic się nie pogryzie.... Obecnie ustawiony jest tryb IDE, aby zrobić macież ustawiamy na RAID. Problem w tym, czy będzie to wszystko ze sobą współgrało - tak by nie było później żadnych problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.07.2008 o 12:04, DJ Danielus napisał:

Zna ktoś może dobry program testujący zapis i odczyt dysku twardego oraz nośników flash?


HD Tune oraz Hd Tach to najpopularniejsze.

W przypadku Raid znaczenie maja tylko dyski polaczone. Wszystkie inne moga miec dowolne predkosci i wielkosci wiec nic nie powinno sie gryzsc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co prawda zadałem to pytanie w innym wątku, ale dopiero zobaczyłem ten temat, więc może ktoś mi pomoże.
Czy w przypadku formatu dysku, i instalacji nowego systemu (np. posiadanie Windowsa -> format -> instalacja Linuxa) wszystkie dane na dysku są nadpisywane?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam dysk twardy 80GB pod IDE. Chciałbym go uczynić dyskiem zewnętrznym. Najlepiej z interfejsami: USB, FireWire, E-SATA (opcjonalnie). Co polecacie? Chciałbym by było to w przyzwoitej dla mnie cenie - max. 100zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podczas foramtu,wybierasz partycję do skasowania,w tym wypadku C:\ bo napewno na nim masz System,kasujesz go i instelujesz Linuxa,plików na dysku nie będzie żadnych oprócz tylch Linuxowych.Jeżeli nie usuniesz partycji,mozesz miec problemy z uruchomieniem kompa,bo bedzie wykrywalo ci dwa systemy,a nie mogą być na jednej partycji,jak chcesz zrobic Duala,to Linux musi być na drugiej partycji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie może jak odzyskać dane z dysku, na którym był już instalowany wcześniej system? Oczywiście teraz mam inny dysk, ale z tamtego nie zgrałem ważnych mi danych. Jest w ogóle taka możliwość? Na Linuksie sprawdzałem - nie widzi dysku, natomiast Windows chce go sformatować...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem nowy dysk jako dodatek do starego i "Menadżer urządzeń" go widzi tak samo jak "Informacje o systemie" jednak nie ma go gdy wejdę w "Mój komputer" i ogólnie Windows go nie widzi. "Menadżer" twierdzi, że "To urządzenie działa poprawnie", więc co mam zrobić by normalnie z niego kożystać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 14:08, ostry3000 napisał:

Zamontowałem nowy dysk jako dodatek do starego i "Menadżer urządzeń" go widzi tak samo
jak "Informacje o systemie" jednak nie ma go gdy wejdę w "Mój komputer" i ogólnie Windows
go nie widzi. "Menadżer" twierdzi, że "To urządzenie działa poprawnie", więc co mam zrobić
by normalnie z niego kożystać?


Miałem też podobny problem, prawdopodobnie ten nowy dysk nie jest jeszcze sformatowany dlatego go nie widać.
Odłącz stary dysk, odpal instalkę windowsa i sformatuj nowy dysk, potem podłącz znowu stary i powinno wszystko działać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.09.2008 o 14:53, falcon33 napisał:

> Zamontowałem nowy dysk jako dodatek do starego i "Menadżer urządzeń" go widzi tak
samo
> jak "Informacje o systemie" jednak nie ma go gdy wejdę w "Mój komputer" i ogólnie
Windows
> go nie widzi. "Menadżer" twierdzi, że "To urządzenie działa poprawnie", więc co
mam zrobić
> by normalnie z niego kożystać?

Miałem też podobny problem, prawdopodobnie ten nowy dysk nie jest jeszcze sformatowany
dlatego go nie widać.
Odłącz stary dysk, odpal instalkę windowsa i sformatuj nowy dysk, potem podłącz znowu
stary i powinno wszystko działać.


Już znalazłem łatwiejszy sposób i już 70% się sformatowało, więc może będzie dobrze ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować