Zaloguj się, aby obserwować  
DJ_Danielus

Chłodzenie kompa

385 postów w tym temacie

Dnia 26.08.2008 o 15:53, Vanmati napisał:

jeszcze sie nad tym zastanowie,czy to wogole sie oplaca,bo moze zwykly radiator na całą
kartę bedze też dorby,rozumiem ze temp.z WC jest duzo mniejsza,ale nie zalezy mi na minusowych
temperaturach.


Czyli twierdzisz, że zwykłe silent jest lepsze niż radiator z wentylem? Kurde nie wiem sam... cena pasywnego też jest zachęcająca... a te małe radiatorki gdzie przyklejać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

na ramy na VGA takie małe czarne prostokąty,napewno poznasz. :P
hmm,nie nie twierdze tak,wierze ze:
1.Sam Radiator jest lepszy od Samego Wiatraka
2.Radiator+Wentyl jest duzo,duzo lepszy od samego wiatraka,i duzo duzo lepszy od samego radiatora.
Podsumowując,pasywne jest lepsze i tanie,jak cie stac to kupuj Radiator+Wentyl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pisałem to już w kilku wątkach,ale napisze tutaj(jest najodpowiedniejszy).Mianowicie zamontowałem na swoim procu Pentium D 805 wentyl Scythe Ninja II.W idle osiągam ok 38 C w pełnym obciążeniu ok 50 C.Czy to dobry wynik jak na ten procesor.Budę mam słabo wentylowaną.

BTW.W pierwszych dniach po instalacji temperatura była nieco wyższa,a czytałem że pasta termoprzewodzaca potrzebuje kilku godzin aby osiągnąć swoje idealne właściwości,czy to prawda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 20:09, Vanmati napisał:

na ramy na VGA takie małe czarne prostokąty,napewno poznasz. :P
hmm,nie nie twierdze tak,wierze ze:
1.Sam Radiator jest lepszy od Samego Wiatraka
2.Radiator+Wentyl jest duzo,duzo lepszy od samego wiatraka,i duzo duzo lepszy od samego
radiatora.
Podsumowując,pasywne jest lepsze i tanie,jak cie stac to kupuj Radiator+Wentyl


I kto by pomyślał, że studiuje informatykę. Ale tak to jest, jak człowiek za duzo fakultetów próbuje. Cały czas mam mieszane uczucia co do tego Accelero Twin Turbo. On ma porządny radiator, kosztuje niewiele drożej niż ten co dałeś za pierwszym razem..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ten to jest na procku ;) Jest świetny! Chodzi mi te do budy (łącznie trzy, bez modyfikacji). Teraz mam 2x80mm standardowe (z budą) i są cholernie drogie. Na tył dałem zmodyfikowanego coolera z BOXa, ale jako, że są małych wymiarów (miejsca mam na 2x120mm i 80mm), więc myślę, że dałoby się uzyskać jeszcze niższe temperatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Powiedziałem ci już co sądze o Radiatorach,Wentylatorach(bleee...) i o Wentylatorach z Radiatorem :P
Sam podejmij decyzję Twin nie różni sie prawie niczym od Extreme,jeden gramowicz mówił ze Twin jest nieudany wiec chyba wybór pada na Extrema.

@DJ Danielus
Jeżeli masz tylko miejsce to zamontuj tam fana,skoro tak ci zależy na niższych temperaturach(mi tez tak zalezy)pamiętaj ze te z tyłu muszą walić w tą samą stronę,znam takich co dają jeden zeby wdmuchwiał i drugi zeby wydmuchiwał,wtedy obydwa się ze sobą kłócą :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2008 o 20:25, Vanmati napisał:

Jeżeli masz tylko miejsce to zamontuj tam fana,skoro tak ci zależy na niższych temperaturach(mi
tez tak zalezy)

No widzisz ;P Ale ja mam tam już wentylatorki ;P

Dnia 28.08.2008 o 20:25, Vanmati napisał:

pamiętaj ze te z tyłu muszą walić w tą samą stronę,znam takich co dają
jeden zeby wdmuchwiał i drugi zeby wydmuchiwał,wtedy obydwa się ze sobą kłócą :P

? Nie zrozumiałem za bardzo? Zawsze daje się jeden z przodu (wdmuchujący) i jeden z tyłu (wydmuchujący).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie nie zrozumiales,mówię o samym tyle.
BTW ja dałem wentylatory na odwrót przód=wydmuchuje tył=wdmuchuje.Temp procka spada o duzo poniewaz te tylnie fany dają nawiew na moj cooler od proca.pozatym jakby ciepłe powietrze waliło mi do tyłu to miałbym taką duchotę w kompie ponieważ komp stoi tak jakby zabudowany,po boku maścianki od biurka a z tyłu ścianę,wtedy by mi sie chłopak zagotował... :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> to jest odpowiedź na posta dodanego przez Vanmati

Wiesz.... U mnie jest to praktycznie niemożliwe, chyba, że wiesz jak zrobić by BOX kręcił się w drugą stronę XD Jedyną możliwością byłoby założenie boxa po drugiej strony budy, ale to niestety odpada - kabel nie wystarcza, a poza tym nie wygląda to estetycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No raczej nie umiałbym bym boxa przerobić aż tak,ale mój tato poweidziałby żę Poxilina zaradzi na wszystko,hahaha może kup poxilinę a potem dam ci pogadać z tatą.Heh ale tak na serio z boxa mozesz wyjąć sam wentylator,a radiator wyrzucic,i wtedy cos pokombinowac
PS.I tak oto kończe dzień z magiczną liczbą postów 24(patrz avatar K.B)ide grac w Loki...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z przodu 12mm wentylator wdmuchujący powietrze do wewnątrz mi. na dysk twardy, mam 80mm z tyłu wdmuchujący do wewnątrz na proca, 12mm z boku wdmuchujący prosto na kartę i proca i jeden na "suficie"
wyciągający ciepłe powietrze do góry. Jak wiadomo gorące masy powietrza wznoszą się do górnych partii obudowy. Cooler na górze jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Z 54 st. przed instalacją chłodzenia mam 26 po instalacji. Mój procesor w spoczynku ma 25 - 26 st. Na moim GS na zdjęciach widać to doskonale.

edit: litery

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 20:43, Kawosz napisał:

Ja mam z przodu 12mm wentylator wdmuchujący powietrze do wewnątrz mi. na dysk twardy,
mam 80mm z tyłu wdmuchujący do wewnątrz na proca, 12mm z boku wdmuchujący prosto na kartę
i proca i jeden na "suficie"

U mnie niestety nie ma możliwości wiercenia ze względu na "kołnierz" http://www.logicconcept.pl/produkty/obudowy/database/viper/bok.jpg chyba, że jakoś przerobię...

Dnia 28.08.2008 o 20:43, Kawosz napisał:

wyciągający ciepłe powietrze do góry. Jak wiadomo gorące masy powietrza wznoszą się do
górnych partii obudowy. Cooler na górze jest w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem.
Z 54 st. przed instalacją chłodzenia mam 26 po instalacji. Mój procesor w spoczynku ma
25 - 26 st. Na moim GS na zdjęciach widać to doskonale.

No u mnie to z przodu są dwa ogromne dyski (RAID 0), które zajmują 2/3 powierzchni wentylatora, a więc z przodu jest lichy przewiew. Dlatego chciałem kupić 120mm, a te przerobić na chłodzenie dla dysków. Myślę jeszcze nad zwariowanym pomysłem - przykręcenia wentylatorka z chipsetu mobo na radiator pamięci karty graficznej ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2008 o 20:51, DJ Danielus napisał:

> 25 - 26 st. Na moim GS na zdjęciach widać to doskonale.
No u mnie to z przodu są dwa ogromne dyski (RAID 0), które zajmują 2/3 powierzchni wentylatora,
a więc z przodu jest lichy przewiew. Dlatego chciałem kupić 120mm, a te przerobić na
chłodzenie dla dysków. Myślę jeszcze nad zwariowanym pomysłem - przykręcenia wentylatorka
z chipsetu mobo na radiator pamięci karty graficznej ;D


Heh... ta obudowa nie pozostawia Ci dużego pola do działania, tudzież moddingu. Jeśli jesteś do niej przywiązany to nie za wiele poradzisz, ale jeśli myślisz o zmianie obudowy to polecam najprostszą, największą gabarytowo i najtańszą. Można z takiej zrobić cudo. JA zastanawiam się nad instalacją wentylatora w "podłodze" i podwyższeniem pudła na wyższe nóżki. Dziurę mam tuż pod dyskiem. Ewentualnie możesz zapodać specjalne chłodzenie na dysk, ułożyć dyski odpowiednio i zapodać kilka małych coolerów. Spróbuj pokombinować ze ścianami bocznymi. Jeżeli nie, to można również skłonić się ku chłodzeniu cieczą. Widziałem też manewry typu: założenie coolera tuz za dyskiem, żeby wiał na wnętrze kompa (płytę i grafę), zamocowanie za nim odpowiedniej rury (giętka rura z papieru) i wyprowadzenie jej na zewnątrz obudowy (zakończyć można jakimś grillem)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Troszkę, że tak powiem to jestem przywiązany do tej budy - kosztowała mnie 350zł (kupiłem ją rok przed resztą sprzętu).
Nie wiem jak by się to miało do reszty, ale wentylatorki mógłbym dodać "na sucho" - nie powodowałyby większego dopływu powietrza do kompa, ale kierowały nadmuchem.

Druga sprawa - czy jeżeli mam wentylator (stary i to bardzo), nie kręci się, a raczej kręci się z wielkim rudem i po ok. 1h staje to czy warto przy nim grzebać, czy lepiej się pobawić? Chodzi mi o to, że wyciąłbym cały środek, zostawił tylko zewnętrzną obejmę i tę skleił z chłodzeniem BOX, co dałoby coś w rodzaju tuby. Co o tym myślisz?

Da się coś zrobić z samym radiatorem boxowym (z modelu E8400)? Jakoś go przerobić, by chłodził coś, czy tylko na skup złomu jako aluminium? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.08.2008 o 21:16, DJ Danielus napisał:

Druga sprawa - czy jeżeli mam wentylator (stary i to bardzo), nie kręci się, a raczej
kręci się z wielkim rudem i po ok. 1h staje to czy warto przy nim grzebać, czy lepiej
się pobawić? Chodzi mi o to, że wyciąłbym cały środek, zostawił tylko zewnętrzną obejmę
i tę skleił z chłodzeniem BOX, co dałoby coś w rodzaju tuby. Co o tym myślisz?



Jeśli dobrze rozumiem, to masz na myśli chłodzenie procesora (boxowe). Wszystko zależy w jakim celu chciałbyś to instalować. MoŻna byłoby przymocować obejmę starego wentyla do boxowej ramki coolera proca i do tego dołączyć rurę o której mówiłem wcześniej. Wyprowadzić ją na zewnątrz.Najlepiej wypuścić byłoby na ścianę boczna. Przy wlocie zainstalować mniejszy cooler (można zastosować przejściówkę (konfuzor) i na końcu grill. Powietrze zasysane z zewnątrz przez wentylatorek dostawałoby się prosto na radiator procesora. To byłoby niezłe wyjście. Sam o tym myślałem. Ptrz rysunek.

Dnia 28.08.2008 o 21:16, DJ Danielus napisał:

Da się coś zrobić z samym radiatorem boxowym (z modelu E8400)? Jakoś go przerobić, by
chłodził coś, czy tylko na skup złomu jako aluminium? :)

JA mam 3 boxowe radiatory od Athlonów i leżą niewykorzystane. Nie jestem przekonany, abyś musiał cokolwiek robić z boxowym od e8400. Przy powyższym rozwiązaniu chłodzenie będzie na tyle wydaję, aby sprostać. Proponuje również założyć regulatory obrotów. Przynajmniej na ten zewnętrzny wentyl. Jeśli miałbyś wymieniać radiator, to musiałbyś również zmienić wentyl (komplet). Taki zamysł to zupełnie inna sprawa, jeśli idzie o moją wersję.

Ten radiator jest świetny

http://www.komputronik.pl/Wentylatory_/_modding/Asus/Asus_Silent_Square/p elny,id,30761/

cena też nie jest wysoka. Na bazie takiego można zrobić dosyć ciekawy układ. Jeśli tylko masz dużo miejsca wewnątrz.

20080828213521

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 21:39, Kawosz napisał:

Jeśli dobrze rozumiem, to masz na myśli chłodzenie procesora (boxowe). Wszystko zależy
w jakim celu chciałbyś to instalować. MoŻna byłoby przymocować obejmę starego wentyla
do boxowej ramki coolera proca i do tego dołączyć rurę o której mówiłem wcześniej. Wyprowadzić
ją na zewnątrz.Najlepiej wypuścić byłoby na ścianę boczna. Przy wlocie zainstalować mniejszy
cooler (można zastosować przejściówkę (konfuzor) i na końcu grill. Powietrze zasysane
z zewnątrz przez wentylatorek dostawałoby się prosto na radiator procesora. To byłoby
niezłe wyjście. Sam o tym myślałem. Ptrz rysunek.

Pomysł bardzo dobry, ale u mnie musiałoby być kolanko :) Cooler to ASUS Triton 75, jak coś to boczny komin, który niestety też odpada...

Dnia 28.08.2008 o 21:39, Kawosz napisał:

JA mam 3 boxowe radiatory od Athlonów i leżą niewykorzystane. Nie jestem przekonany,
abyś musiał cokolwiek robić z boxowym od e8400. Przy powyższym rozwiązaniu chłodzenie
będzie na tyle wydaję, aby sprostać. Proponuje również założyć regulatory obrotów. Przynajmniej
na ten zewnętrzny wentyl. Jeśli miałbyś wymieniać radiator, to musiałbyś również zmienić
wentyl (komplet). Taki zamysł to zupełnie inna sprawa, jeśli idzie o moją wersję.

Hmm... A nie ma modeli wentylatorków podłączanych przez wtyczkę 4 pin? Mógłbym z poziomu BIOSu regulować, niemniej jednak pomysł OK, ale jest jedna wada - patrzyłem na regulatory (te po 20zł) i musiałbym to gdzieś wyprowadzić, etc. Więc raczej widziałbym prędzej jakiś panel, ale niestety budżet....

Dnia 28.08.2008 o 21:39, Kawosz napisał:

Ten radiator jest świetny

Już mam ^^ ASUS Triton 75

Dnia 28.08.2008 o 21:39, Kawosz napisał:

cena też nie jest wysoka. Na bazie takiego można zrobić dosyć ciekawy układ. Jeśli tylko
masz dużo miejsca wewnątrz.

Z miejscem nie ma problemu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 22:16, ziptofaf napisał:

Wiem, że zasilacze robi do chrzanu. Ale wentylator może być w porządku.

No bo się tak właśnie zastanawiam :) Sklep mam niedaleko (odbiór na miejscu), do tego fajna cena. Brać, czy nie brać? Oto jest pytanie!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2008 o 22:21, DJ Danielus napisał:

No bo się tak właśnie zastanawiam :) Sklep mam niedaleko (odbiór na miejscu), do tego
fajna cena. Brać, czy nie brać? Oto jest pytanie!


A co ci szkodzi? Cena niska, ryzyko zerowe (w końcu to tylko wentylator...). Bierz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować