Zaloguj się, aby obserwować  
Firefly94

Wojna w Korei (1950-1953)

11 postów w tym temacie

Wojna w Korei. Jeden z najmniej znanych konfliktów XX wieku. Rzadko poruszany. Co sądzicie o tej wojnie? Znacie może jakieś ciekawostki?
Strony konfliktu:
Alianci: USA, Korea Płd., ONZ.
Komuniści: Korea Płn., Chiny i (nieoficjalnie) doradcy i piloci radzieccy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sprostowanie: Korea Płd. to strona konfliktu oficjalnie. Naprawdę to byli tylko "statyści", tj. trzymali broń, i najwyżej pilnowali obozów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanko. Korea Płd to raczej nie storna konfliktu, bo to byli podczas tego konfliktu... statyści. Może trzymali broń, ale byli co najwyżej mięsem armatnim lub pełnili inne funkcje ( pilnowali transportów itp. ), bo to żołnierze gorsi od wietnamczyków byli. Takie jest moje zdanie. A drugie z nich to po prostu... powiem tak:
Ta wojna wynikła dlatego, że hamulce się zacięły amerykanom. No bo po cholerę się pchają się w wojnę domową ( wepchali się w drugą i przegrali ). A brak hamulców wynika z jednego: Woja to najlepsze źródło zarobku.

The End... To Be Continue...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 18:46, swietlik94 napisał:

Wojna w Korei. Jeden z najmniej znanych konfliktów XX wieku. Rzadko poruszany. Co sądzicie
o tej wojnie? Znacie może jakieś ciekawostki?
Strony konfliktu:
Alianci: USA, Korea Płd., ONZ.
Komuniści: Korea Płn., Chiny i (nieoficjalnie) doradcy i piloci radzieccy.


Ciekawostki? Zobacz film http://video.google.pl/videoplay?docid=-2147432141700087937&q=&hl=pl a właściwie jego końcówkę, jest dużo wyjaśneń w kwestji tej chorej wojny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 20:47, swietlik94 napisał:

Widziałem. Masz rację, ta wojna była chora. Zresztą jak każda.


Dokładnie. Tylko kasa sie liczy. Moje, czy Twoje życie jest nieważne, wązne by mieli coraz wiecej i więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 08.05.2008 o 20:05, Ceteris Paribus napisał:

Ciekawostki? Zobacz film http://video.google.pl/videoplay?docid=-2147432141700087937&q=&hl=pl
a właściwie jego końcówkę, jest dużo wyjaśneń w kwestji tej chorej wojny.


Zeitgeist to nie za dobre źródło informacji, film wręcz propagandowy...

No, a sama wojna pokazuje imperializm i chęć wojny przez burżuazyjne USA, które napada na kraje wolne i dobre,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.05.2008 o 23:41, Homo sum napisał:


> Ciekawostki? Zobacz film http://video.google.pl/videoplay?docid=-2147432141700087937&q=&hl=pl

> a właściwie jego końcówkę, jest dużo wyjaśneń w kwestji tej chorej wojny.

Zeitgeist to nie za dobre źródło informacji, film wręcz propagandowy...

No, a sama wojna pokazuje imperializm i chęć wojny przez burżuazyjne USA, które napada
na kraje wolne i dobre,



Otóż to... wojna wybuchła, ponieważ Stalin chciał rozszerzyć swoje wpływy w Azji. USA i ONZ zareagowały na agresję ze strony Północy, wspartej przez Chiny w momencie gdy Północ zaczęła ostro przegrywać.
Swoją drogą szkoda, że wojna nie zakończyła się obaleniem Kim Ir Sena - świat na pewno byłby lepszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> No, a sama wojna pokazuje imperializm i chęć wojny przez burżuazyjne USA, które napada
> na kraje wolne i dobre,

Wiem, że spotyk sie on z krytyką, ale napewno część informacji tam zawartych jest prawdziwa. Kłopot, że trzeba czasu by to sprawdzić. Zastanawia mnie to zniesienie niby embarga USA dla ZSRR i te wytyczne wojsk amerykańskich. A sytułacja w Iraku - destabilizacja, ponad milion(!) ofiar, czy spekulacje na rynku naftowym utwierdzaja mnie w przekonaniu, że w filmie mz być wiecej prawdy niż na msie wydaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować