• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
DesMonD__PL

PROBLEM Z PROCKIEM CHYBA

Pytanie

Witam
Mam problem z kompem od niedawna wylacza mi sie wczesniej to bylo np. co 4 godziny a dzisiaj przeszedl sam siebie pochodzil minute i w kolko sie wylaczal
Myslalem ze to zasilacz ale nie
Wlaczylem biosa i kontrolowalem temp. MOJEGO procka (e8400) i kurde po niecalych 30 sekundach mial
temp 118 C
cO JEST??
kurde teraz zaczal dzialac jest ok 90 stopni i narazie sie nie wylaczyl

I to nie wina biosu mi sie wydaje bo BArdzo goracy procek byl nie mozna bylo nawet dotknac

Z\ gory dzieki

Sam nie wiem czy odczytam te wiad przez kompa ale HELP :]
pZDr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 17.12.2009 o 20:38, DesMonD__PL napisał:

Witam
Mam problem z kompem od niedawna wylacza mi sie wczesniej to bylo np. co 4 godziny a
dzisiaj przeszedl sam siebie pochodzil minute i w kolko sie wylaczal
Myslalem ze to zasilacz ale nie
Wlaczylem biosa i kontrolowalem temp. MOJEGO procka (e8400) i kurde po niecalych 30 sekundach
mial
temp 118 C
cO JEST??
kurde teraz zaczal dzialac jest ok 90 stopni i narazie sie nie wylaczyl

I to nie wina biosu mi sie wydaje bo BArdzo goracy procek byl nie mozna bylo nawet dotknac

Z\ gory dzieki

Sam nie wiem czy odczytam te wiad przez kompa ale HELP :]
pZDr


Sprawdź mocowanie radiatora na procesorze. Być może bedziesz musiał dać pastę termo-przewodzącą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak to na 99.9% proc. Za bardzo wzrasta temperatura, a w biosie jest takie zabezpieczenie że jak proc przekroczy daną temperaturę to wyłącza automatycznie kompa. Tak jak mówił Piterus_Von_Drackus albo wentyl ci się zawiesił/spalił albo pasta termo - przewodząca. Ja miałem tak kiedyś, że jak składałem kompa to źle zamocowałem radiator i był on krzywo i blokował wentylator. Najlepiej rozkręć obudowę, ostrożnie dotknij radiator i zobacz czy jest on gorący. Uważaj bo możesz sobie sparzyć palca. Zwróć uwagę na wentyl a jak on się kręci to leć do sklepu (z kompem jak nie umiesz nałożyć pasty) i kup pastę. to powinno pomóc. Jak nie to pisz, będziemy dalej kombinować. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tak samo myslalem i wlasnie caly czas dziala przymocowalem solidnie i narazie git
Zobaczymy co bedzie jak odpale gta badz mw2 zobaczymy:P
Co do pasty troche zostalo ale chyba kupie ta paste powiedzcie mi jaka najlepsza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.12.2009 o 21:21, DesMonD__PL napisał:

Co do pasty troche zostalo ale chyba kupie ta paste powiedzcie mi jaka najlepsza


Ja u siebie mocowałam Cool Silverem (co prawda na grafice) i nie narzekam, już ponad rok bez problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 17.12.2009 o 21:21, DesMonD__PL napisał:

Tak samo myslalem i wlasnie caly czas dziala przymocowalem solidnie i narazie git
Zobaczymy co bedzie jak odpale gta badz mw2 zobaczymy:P
Co do pasty troche zostalo ale chyba kupie ta paste powiedzcie mi jaka najlepsza


Inna opcja - jeśli wyskoczą ci jakieś kosmiczne temperatury [skrajnie za niskie/wysokie] a okaże się że po rozkręceniu kompa proc nagrzany jednak nadmiernie nie jest + radiator działa poprawnie to możesz mieć uwaloną czujkę temperatury.

Brajdak mój tak miał na E8500, pokazywało mu temp 7 stopni... a normalny temp tego proca w idlu nie kręconego na boxie to jakieś 30-35 stopni, w stresie do 45-50. Komp poszedł do serwisu - no i wyszło że czujka zdupczona.
Ale jak koledzy wyżej radzili - sprawdzaj cały czas kompa, bo 118 stopni to jest jednak strasznie skrajna i wysoka temperatura - zdechnie ci mobo lub sam procek jak byś go tak za długo przetrzymał. W teorii do 90 stopni serwisanci twierdza że "spalić to się nie spali" ale tak z doświadczenia ci powiem że najlepiej do 60 stopni trzymać proca, ja przy OC zawsze tak ustawiam wszystko [obroty wenta, napięcia, no i sam poziom oc] żeby mi w stresie proc nie skakał do 65 stopni a max trzymał na 55-60.

A same psaty to imho bardzo dobre są Zalmany [np Zalman ZM-STG1], sam uzywam i bardzo sobie chwale.
E8400 na chłodzeniu Mugen Scythe wykręcony mam stabilnie do 4.0 ghz, tempy w idlu 29-35 , w stresie 58-62 stopnie max.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Grr nie zdązyłem zaedytować...
Zapomniałem dodać żebyś trzymał się z daleka od wszelakich szajsów jakie często gęsto wciskają w salonach "pseudo spece" [nie twierdze że trafisz na cwaniaka co ci wciśnie dziadostwo ale teraz coraz więcej takich ludzi prowadzi "salony komputerowe"]

Takie pasty jak np Titan Silver Grease TTG-S104, Arctic Cooling MX-1 trzeba omijać bardzo szerokim łukiem.
Raz że wysychają i to dosyć szybko a dwa to są cholernie gęste i nakładanie ich to droga przez mękę.
Trzymał bym się też z dala od past Coollaboratory Liquid, cholernie ciężko się je usuwa no i pięknie przewodzą prąd

Najlepiej dobry Zalman - ZM-STG1 który kosztuje te +/- 40-45 zł ale nie wysycha, ma super wydajność i idealnie się go nakłada. Ewentualnie Arctic Silver Ceramique tez jest niezły.

No i przy zakupie pasty pamiętaj, że niektórych nie można stosować z aluminium.
Nie mniej zalmany bodajże wszystkie [albo prawie wszystkie] nie mają takich restrykcji, i większość nie zawiera metali.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować