Zaloguj się, aby obserwować  
NEPTUNAK

MROCZNE WIEKI

367 postów w tym temacie

Dnia 23.11.2006 o 00:40, Dark SMG napisał:

mama pytanko, w sumie nigdy nie grałem w tego typu gre, no może raz czy dwa ale mi jakoś nie
sodobała się, możeci mi przybliżyć nieco te produkcje?


Chodzi Ci konkretnie o Mroczne Wieki czy ogólnie gry z serii Europa Universalis?

No więc to jest tak: Mroczne Wieki to strategia rozgrywająca się w czasach średniowiecza (od roku 1066 aż do jego końca). Możesz sterować każdym królestwem, księstwem lub pojedynczą prowincją chrześcijańską (poganami nie można niestety grać). Gra toczy się w czasie rzeczywistym, masz możliwość aktywnej pauzy. Celem gry jest podbicie jak największej ilości prowincji i uczynienie z Twojego państwa potęgi europejskiej. W trakcie rozgrywki spotkasz się z wydarzeniami historycznymi, jak np. najazd Złotej Ordy na Europę, Czarna Śmierć czy powstanie Zakonu Krzyżackiego (w grze zdecydowanie za szybko się pojawiają :) Jeśli lubisz mieć kontrolę nad całymi państwami oraz interesuje Cię okres średniowiecza, to zapewniam, że będziesz się świetnie bawił przy Mrocznych Wiekach ;] Mocną stroną gry jest to, że można w nią grać na setkę sposobów, za każdym razem innymi państwami i za każdym razem rozgrywka wygląda inaczej. Piękna jest sytuacja, kiedy Rzeczpospolita rozciąga się z północy na południe przez całą Europę, a na zachodzie też ma swoje włości. Jak to mówią: takie rzeczy, to tylko w Mrocznych Wiekach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 23:18, argon napisał:

Zaskoczyłeś mnie z pobożnością bo pobożność mam dużą i stale ją rozwijałem przy wszystkich
zdarzeniach. Reputacja mam nieskalaną tylko ekskomunikę od Papieża bo nie zgodziłam
się na supremację władzy kościelnej.
Dziwi mnie też inna sprawa bo dałem swojej żonie tytuł hrabiowski a ona ma od razu 0 procent
wierności :(
Czy wpływ na jej zachowanie mają moi 2 bękarci ?


Jeśli najedziesz na linijkę, gdzie ejst wierność twojego wasala, to po pewnej chwili pojawi się listaplusów i minusów wpływającyh an jego wierność.
bradzo ujemnie wpływają takie rzeczy jak BadBoy (reputacja), ekskomunika i kinslayer (zabójstwo w rodzinie). Spadek wierności wtedy może być o kilka prcent miesięcznie.
Mniejszy ujemny wpływ mają cechy twoej i wasala. Jeśli ty jesteś lubieżnikiem (harrharr) a twój wasal pobożny, to będzie się wierność powoli zmniejszać.
Plusy: wasal jest w kolejce do tronu, jest twoim krewnym, chyba wspólne cechy a także 1/1000 twojego prestiżu, ale nie więcej niż 1.
I odatkowo: biskupi mają premię 1/1000 pobożności, ale bez ograniczenia!
Podsumowując: ekskomuniki unikaj jak ognia. Błagaj papieża o przebaczenie, trzy dni bez czapki stój przez klasztorem, zgadzaj się na zwięskzenie wpływu kościoła.
a właśnie: jeszcze system dziedziczenia oraz włądzy i kościoła jaki masz w kraju ma wpływ. Elekcja dodaje 1, a także system władzy zwiększający siłę wasali.

Troche chaotyczny post, ale mam nadzieje, że trochę pomoże.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 12:22, Probos napisał:

Jak to się mówi " W kupie siła :D "
Powiedzmy na każdą prowincje przypada 500 wojów...Zdobywasz 20 i masz 10 000 wojska :D


No właśnie są prowincje z 500 wojami, a są takie, z których można ''wycisnąć'' nawet i pod 6-8 tysięcy :) Widać różnicę :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 10:13, ninjaska napisał:

Jeśli najedziesz na linijkę, gdzie ejst wierność twojego wasala, to po pewnej chwili pojawi
się listaplusów i minusów wpływającyh an jego wierność.
bradzo ujemnie wpływają takie rzeczy jak BadBoy (reputacja), ekskomunika i kinslayer (zabójstwo
w rodzinie). Spadek wierności wtedy może być o kilka prcent miesięcznie.
Mniejszy ujemny wpływ mają cechy twoej i wasala. Jeśli ty jesteś lubieżnikiem (harrharr) a
twój wasal pobożny, to będzie się wierność powoli zmniejszać.
Plusy: wasal jest w kolejce do tronu, jest twoim krewnym, chyba wspólne cechy a także 1/1000
twojego prestiżu, ale nie więcej niż 1.
I odatkowo: biskupi mają premię 1/1000 pobożności, ale bez ograniczenia!
Podsumowując: ekskomuniki unikaj jak ognia. Błagaj papieża o przebaczenie, trzy dni bez czapki
stój przez klasztorem, zgadzaj się na zwięskzenie wpływu kościoła.
a właśnie: jeszcze system dziedziczenia oraz włądzy i kościoła jaki masz w kraju ma wpływ.
Elekcja dodaje 1, a także system władzy zwiększający siłę wasali.


Ze swojej strony dodam jeszcze, że spory wpływ mają cechy specjalne wasali, takie jak np. Intryganctwo (zmniejsza lojalność) czy zdolności manipulacyjne. Lepiej, żeby to nasz władca lub Mistrz Szpiegów je posiadał, niż żeby odznaczał sie nimi nasz wasal :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, kupiłem sobie tą świetną gierkę ( wszyscy tak mówią, a ja się skusiłem :P ) , włączyłem ją .... i nie wiem co dalej :P. Troszkę nie chce mi zgłębiać tajników tej gry, na pewno byłoby to fajne itd. ale jakoś ani nie mam na to zbytnio czasu i chęci. Czy jest jakiś "złoty środek" na tą grę ??
Co najlepiej jest budować na początku, na jakich wynalazkach się skupiać ?
Jak duże wojsko powoływać i jak długo je trzymać ? Czy w czasie pokoju też mieć armię, czy rozwiązać ??
Czy dworzan można wysyłać na jakieś szkolenia ? Czy mogę komuś podebrać dworzanina, bo moi są jacyś kiepscy ??
Po włączeniu gry Polakami w ciągu I miesiąca wyskoczyło mi kilkanaście !!! okienek o jakieś sojusze i o śluby z dworzanami ?

Miałem więcej pytań, ale przejrzałem troszkę tematów i parę odpowiedzi znalazłem :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/ciach/

Dnia 23.11.2006 o 10:13, ninjaska napisał:

Podsumowując: ekskomuniki unikaj jak ognia. Błagaj papieża o przebaczenie, trzy dni bez czapki
stój przez klasztorem, zgadzaj się na zwiększenie wpływu kościoła.

Ale jak mnie już ekskomunikował to co zrobić aby tę ekskomunikę zdjął ?
Klikam na ekran dyplomacji z papieżem i nie widze żadnej opcji :(
tak mnie to zdenerwowało, że ogłosiłem supremację władzy świeckiej...

Dnia 23.11.2006 o 10:13, ninjaska napisał:

a właśnie: jeszcze system dziedziczenia oraz władzy i kościoła jaki masz w kraju ma wpływ.
Elekcja dodaje 1, a także system władzy zwiększający siłę wasali.


Zastanowię się na elekcją jak będę miał sporo synów..
albo córek i postanowię aby ich synowie tez dziedziczyli po mnie, na razie żadne z moich dzieci nie osiągnęło pełnoletności i elekcja może się źle skończyć dla mojej dynastii.

Dnia 23.11.2006 o 10:13, ninjaska napisał:

Troche chaotyczny post, ale mam nadzieje, że trochę pomoże.

ja też mam nadzieję ;)


Quatre ---> Postaram się mniej walczyć na początku i posłuchać rady by zwalniać wojska wasali do domów po udanej kampanii

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ehhh zapomniałem jeszcze zapytac o :
Czy można swoim wasalom odebrać ziemie żeby rządzić samemu albo nadać je synowi ??
Rozumiem że podbite tereny należą do mnie jak JA je podbije, a więc armia musi być z moich ziem a nie z wasali ?
Czy może można jakoś podłączyć armie wasali do mojej, ale żebym to ja był szefem ?
Jak szybko od początku gry można zacząc podboje ? Czy warto mieć coś ( np. jakąś budowle ) przed taką decyzją ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

ehhh zapomniałem jeszcze zapytac o :
Czy można swoim wasalom odebrać ziemie żeby rządzić samemu albo nadać je synowi ??

Tak, gdy klikniesz na herb wasala pokaże się okno dyplomacji i opcja zabierz tytuł.
jednak ostrzegam, że nie zawsze wasal będzie chciał zgodzić się po dobroci :)

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Rozumiem że podbite tereny należą do mnie jak JA je podbije, a więc armia musi być z moich
ziem a nie z wasali ?

dobrze myślisz..

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Czy może można jakoś podłączyć armie wasali do mojej, ale żebym to ja był szefem ?

Tak, można to zrobić w ten sposób że armie które chcesz połączyć muszą być w tej samym hrabstwie, zaznaczasz myszką wszystkich io na samym dole po lewej stronie klikasz "połącz". W podobny sposób możesz armie takżę rozdzielać

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Jak szybko od początku gry można zacząc podboje ? Czy warto mieć coś ( np. jakąś budowle )
przed taką decyzją ? Ja walczyłem od razu, chociaż niech podpowiadają Ci lepsi ode mnie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to po kolei :)

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Czy jest jakiś "złoty środek" na tą grę ??

Nie ma, musisz najpierw poznać mechanikę gry, a następnie rozegrać kilka partii, żeby się otrzaskać z grą i jej zasadami.

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Co najlepiej jest budować na początku, na jakich wynalazkach się skupiać ?

Na początku buduj poligony (zwiększają szybkość rekrutacji armii - zawsze przydatne), a w miarę możliwości finansowych podkupuj wszystko po kolei. Drogi też są rozsądnym wyborem na początku. Wynalazki - praktycznie nie masz na nie wpływu, co byś nie wybrał to i tak wyskakiwać będą w poszczególnych prowincjach na chybił trafił :D

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Jak duże wojsko powoływać i jak długo je trzymać ? Czy w czasie pokoju też mieć armię, czy
rozwiązać ??

Armię trzeba zawsze dopasować do wojny, którą zamierzasz prowadzić, tzn. bierzesz tyle, żebyś był pewien szybkiego zwycięstwa. A jak to ocenić? Klikasz na wrogie państwo na Wypowiedz wojnę - tam masz porównanie sił Twoich i przeciwnika. Teraz kiedy już wiesz ile on ma woja, bierzesz swojego trochę wiecej (zależy ile on tego ma, ale tak z co najmniej 2 tysiące więcej). Pamiętaj, że wojna powinna trwać jak najkrócej. Najpierw mobilizujesz wojsko, potem podprowadzasz je na granicę, a następnie wypowiadasz wojnę. Szybko zajmujesz wszystkie prowincję , nad którymi wróg ma bezpośrednią kontrolę (ciemny zielony kolor na mapce politycznej), bo wtedy pozwala Ci to dyktować warunki pokoju jakie tylko chcesz.

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Czy dworzan można wysyłać na jakieś szkolenia ? Czy mogę komuś podebrać dworzanina, bo moi
są jacyś kiepscy ??

Szkoleń żadnych nie ma, jedynie jak rodzą się dzieciaki na Twoim dworze (niekoniecznie Twoje własne, dotyczy to również dzieci dworzan) wybierasz im typ edukacji. I tak edukacja wojskowa to +2 do atrybutu Wojsko, dworska po +1 do Zarządzania, Dyplomacji i Intryg, klasztorna +1 do Intryg i +2 do Dyplomacji. Najlepiej wybierać tak, aby sumarycznie było jak najwięcej danego atrybutu. Po skończeniu edukacji dzieciaki dostają czasem jakieś fajne bonusy, np. Geniusz Finansowy. A początkowe atrybuty dziecka zależą zdaje się od atrybutów rodziców - im sprytniejsi, tym dziecko mądrzejsze :) - oraz na edukację wpływają atrybuty władcy + jego świty.

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Po włączeniu gry Polakami w ciągu I miesiąca wyskoczyło mi kilkanaście !!! okienek o jakieś
sojusze i o śluby z dworzanami ?

Ślubów nigdy nie akceptuj (bo zwykle chcą Ci zabrać jakieś białogłowy), bo stracisz damy z dworu. A jak wiadomo od przybytku głowa nie boli :) Lepiej ożeń panny z kimś z Twojego dworu. Przepraszam - wydaj, a nie ożeń :D Sojusze warto zawiązać z kimś mocnym, w razie czego pomogą Ci być może.

Dnia 23.11.2006 o 20:54, hehe napisał:

Miałem więcej pytań, ale przejrzałem troszkę tematów i parę odpowiedzi znalazłem :P.

Nie wahaj się pytać - jak będę wiedział, to odpowiem ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Ale jak mnie już ekskomunikował to co zrobić aby tę ekskomunikę zdjął ?
Klikam na ekran dyplomacji z papieżem i nie widze żadnej opcji :(

Przyznam, że nie wiem. Ale chyba po jakimś czasie cofa ekskomunikę, bo wyskakuje event, w którym możesz się jej pozbyć. Nie wiem ile to trwa niestety :/

Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Zastanowię się na elekcją jak będę miał sporo synów..
albo córek i postanowię aby ich synowie tez dziedziczyli po mnie, na razie żadne z moich dzieci
nie osiągnęło pełnoletności i elekcja może się źle skończyć dla mojej dynastii.

Elekcja polega na tym, że nikt nie dziedziczy, tylko jest elekcja, czyli wybory :) Nie polecam elekcji, najlepiej ustawić dziedziczenie po linii męskiej. Oczywiście musisz zawsze dbać, żeby Twój król i jego następcy byli żonaci - wiadomo, trzeba zabezpieczyć ciągłość linii dynastycznej :D

Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Quatre ---> Postaram się mniej walczyć na początku i posłuchać rady by zwalniać wojska
wasali do domów po udanej kampanii

Zwalnia się po wojnie nie tylko wojska wasali, ale własne również, bo ich utrzymanie sporo kosztuje. Dlatego wojnę rozpoczyna się z dużym zapasem złota w skarbcu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Czy można swoim wasalom odebrać ziemie żeby rządzić samemu albo nadać je synowi ??

Nie polecam odbierania tytułów wasalom, to obniża reputację :/

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Rozumiem że podbite tereny należą do mnie jak JA je podbije, a więc armia musi być z moich
ziem a nie z wasali ?

Należą bezpośrednio do Ciebie, jeżeli a) tylko Twoje wojska ją podbijały, b) najwyższym rangą dowódcą był król podczas oblężenia. To jest w sytuacji walki z poganami. Jak walczysz z chrześcijanami, to i tak podczas podpisywania pokoju się ustala co kto bierze - czyli wszystko Ty :D

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Czy może można jakoś podłączyć armie wasali do mojej, ale żebym to ja był szefem ?

Głównodowodzącym armii jest zawsze albo król, albo jakiś książę. Jeśli nie ma takowych w armii, to komputer ustawia na czele jakiegoś hrabiego wedle hierarchii, nie wiem jak to liczy :/ Ważne, że król zawsze jest największym bossem jeżeli jest w armii :)

Dnia 23.11.2006 o 21:07, hehe napisał:

Jak szybko od początku gry można zacząc podboje ? Czy warto mieć coś ( np. jakąś budowle )
przed taką decyzją ?

Na początku zazwyczaj nie ma za bardzo możliwości na jakieś spektakularne podboje, jest się za słabym. Grając Polską w 1066 roku naturalnymi terenami do podbojów są Pomorze oraz ogólnie wybrzeże Bałtyku. Oczywiście podbijamy tylko pogan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Ale jak mnie już ekskomunikował to co zrobić aby tę ekskomunikę zdjął ?

dwa sposoby: po pierwsze po jakmiś czasie pojawi się ''event'' który pozwoli ci przebłagać appieża (uwaga, może być koszotwny), po drugie, jest szansa, że będziesz mógł kontrolować papieża. Szansa na to, wydaje się, że zależy od twojej pobożności. Uwaga, kiedy kontrolujesz papieża, możesz ekskomunikować innych władców (zależnie od prestiżu papieża). Cot o oznacza? Chyba nie muszę mrugac do ślepego nietoperza :p


>Co najlepiej jest budować na początku, na jakich wynalazkach się skupiać ?
Poligony buduj. buduj też takie budynki, które zmniejszją karę za duże królestwo (stanice pocztowe? nie pamiętam). Wynalzki, hmm, ja biorę zawsze coś z ekonomii.
Jeśłi chodzi o broń to wybieraj te, które najbardziej pasują do twojej armii. Jeśli masz silną władzę królewska, to będziesz miał więcej piechoty=> piki i topory; feudalny system, dużo rycerstwa=> lance i ciężkie zbroje, system monastyczny=>dużo cięzkiej piechoty, topory i cięzkie zbroje. tak z grubsza.

Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Jak duże wojsko powoływać i jak długo je trzymać ? Czy w czasie pokoju też mieć armię, czy
rozwiązać ??

Trzymaj swoich wasali bardzo wiernych i wojne prowadź tylko ich wojskami. W czasie pokoju, oczywiście rozwiązuj. Uwaga, jeśli prowadzisz wojnę z poganami lub niewiernymi, to w wypadku zdobycia prowincji automatycznie hrabią zostanie dowódca armii! Dlatego warto, by dowodził twój król.
Król zawsze dowodzi amrią ze stolicy.

Dnia 23.11.2006 o 21:04, argon napisał:

Po włączeniu gry Polakami w ciągu I miesiąca wyskoczyło mi kilkanaście !!! okienek o jakieś
sojusze i o śluby z dworzanami ?

na sojusze nie licz, to nie EU czy Victoria. co do śłubów to zawsze możesz sprawdzić o którą dwórkę Cie proszą. Oczywiście te o słabych umiejętnościach warto oddawać na obce dwory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 23:07, Quatre napisał:

> sojusze i o śluby z dworzanami ?
Ślubów nigdy nie akceptuj (bo zwykle chcą Ci zabrać jakieś białogłowy), bo stracisz damy z
dworu. A jak wiadomo od przybytku głowa nie boli :) Lepiej ożeń panny z kimś z Twojego dworu.
Przepraszam - wydaj, a nie ożeń :D Sojusze warto zawiązać z kimś mocnym, w razie czego pomogą


Czy ty możesz aranżować śluby swoich dworzan ?? Pomiędzy sobą ?
A może źle coś zrozumiałem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem... mianowice jakieś 1,5 roku temu zacząłem grać w tą gre i wszystko fajnie... Byłem już naprawde wielką potęgą... miałem pół Europy i żadnego realnego zagrozenia więc chciałem wszystkie prowincje podbić... a tu dupa... bo save mi się zepsół... No więc.. wczytałem poprzedni dobry save... gram sobie gram... pare godzin... chce zapisać ... i następuje błąd przy zapisie. Próbowałem na nowo instalować ale nic to nie dało - kolejna próba zapisu spełzła na niczym. Może ktoś z was miał podobny przypadek i wie jak to można naprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 23:25, argon napisał:

Czy ty możesz aranżować śluby swoich dworzan ?? Pomiędzy sobą ?
A może źle coś zrozumiałem ?

Jasne, ze można. Bierzesz klikasz na swoje godło, potem miecz i tam masz Zaproponuj małżeństwo. I proponujesz małżeństwo między swoimi dworzanami. Wszystko zostaje w rodzinie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co Ci poradzić :/ Mówisz, że przeinstalowywałeś grę? Czy ten błąd przy sejwowaniu pojawia się zawsze, nieważne jaką nacją byś grał? Czy tylko w specyficznych przypadkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 23:27, Quatre napisał:

> Czy ty możesz aranżować śluby swoich dworzan ?? Pomiędzy sobą ?
> A może źle coś zrozumiałem ?
Jasne, ze można. Bierzesz klikasz na swoje godło, potem miecz i tam masz Zaproponuj małżeństwo.
I proponujesz małżeństwo między swoimi dworzanami. Wszystko zostaje w rodzinie :D


tylko jak ja robię tak jak mówisz to nie mam nikogo :(
miałem tam wcześniej tylko króla ale ożeniłem go z jakąś młodą która miała takie czerwone serduszko w atrybutach :) abym miał więcej dzieci :) ale tereaz nie wyświetla mi się żaden dworzanin ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 23:32, argon napisał:

tylko jak ja robię tak jak mówisz to nie mam nikogo :(
miałem tam wcześniej tylko króla ale ożeniłem go z jakąś młodą która miała takie czerwone
serduszko w atrybutach :) abym miał więcej dzieci :) ale tereaz nie wyświetla mi się żaden
dworzanin ...


Może po prostu nie masz nikogo ''na wydaniu''. A serduszko chyba nie oznacza nic dobrego :/ To jakaś choroba jest :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../''. A serduszko chyba nie oznacza nic dobrego :/

Dnia 23.11.2006 o 23:35, Quatre napisał:

To jakaś choroba jest :)


nie, nie choroba... to po po prostu "chuć". Postać chce to robić często i jest większa szansa na liczbę potomstwa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować