Zaloguj się, aby obserwować  
szoszosz

EWANGELIA WG. JUDASZA

155 postów w tym temacie

Dnia 19.04.2006 o 16:32, AgayKhan napisał:

W oryginalnym Pentateuchu, Torze jak kto woli, po hebrajsku? Czy w którymś tłumaczeniu? Jeśli
w tłumaczeniu, to w jakim?


Może być choćby i tłumaczenie Wujka:). Nieskrócone mają sens jako dziesięć przykazań,a nie dziewięć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Biblia Tysiąclecia:

I.
Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli.

II.
Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.

III.
Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy.

IV.
Pamiętaj o dniu szabatu*, aby go uświęcić. Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.

V.
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI.
Nie będziesz zabijał.

VII.
Nie będziesz cudzołożył.

VIII.
Nie będziesz kradł.

IX.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.

X.
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.


Dekalog biblijny,
Księga Wyjścia 20, 2-17
w/g Biblii Tysiąclecia

------------------------------
Biblia ks. Wujka

I.
Jam jest Pan, Bóg twój, którym cię wywiódł z ziemi Egipskiej, z domu niewoli.

II.
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną. Nie uczynisz sobie ryciny, ani żadnego podobieństwa, które jest na niebie w górze, i które na ziemi nisko, ani z tych rzeczy, które są w wodach pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał, ani służył: ja jestem Pan, Bóg twój, mocny, zapalczywy, nawiedzający nieprawość ojców nad synami, do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą: I czyniący miłosierdzie na tysiące tym, którzy mnie miłują i strzegą przykazania mego.

III.
Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, nadaremno; bo nie będzie miał za niewinnego Pan tego, który wziąłby imię Pana, Boga swego, nadaremno.

IV.
Pamiętaj, abyś dzień Sobotni święcił. Sześć dni robić będziesz, i będziesz czynił wszystkie dzieła twoje; Ale dnia siódmego Szabath Pana, Boga twego, jest: nie będziesz czynił żadnej roboty weń, ty i syn twój i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bronami twymi. Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię i morze, i wszystko, co w nich jest, i odpoczął dnia siódmego: i przetóż błogosławił Pan dniowi Sobotniemu i poświęcił go.

V.
Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś był długowieczny na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie.

VI.
Nie będziesz zabijał.

VII.
Nie będziesz cudzołożył.

VIII.
Nie będziesz kradzieży czynił.

IX.
Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu świadectwa fałszywego.

X.
Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego: ani będziesz pragnął żony jego, nie sługi, nie służebnice, nie wołu, nie osła, ani żadnej rzeczy, która jego jest.

Dekalog biblijny,
Exodus 20, 2-17
w/g Biblii ks. D. Jakuba Wujka
Dosłowny przedruk z autentycznej edycji krakowskiej z r. 1599

----------------------------------
TORA Pardes Lauder

I.
Ja Jestem (Haszem), twój Bóg, który wyprowadziłem cię z ziemi egiskiej, z domu niewoli.

II.
Nie wolno ci mieć innych bogów oprócz Mnie. Nie wolno ci zrobić sobie figury ani żadnego obrazu tego, co jest w niebie na górze, ani tego, co jest na ziemi w dole, ani tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie wolno ci oddawać im pokłonów i nie wolno ci im służyć, bo Ja (Haszem) twój Bóg, jestem Bogiem żądającym wyłączności, który [wymierza] karę [za] grzech ojców na synach do trzeciego i do czwartego pokolenia tym, którzy mnie nienawidzą. I wyświadczam dobro przez tysiące [pokoleń] tym, którzy Mnie kochają i przestrzegają Moich przykazań.

III.
Nie wolno ci przysięgać na Imię (Haszem), twojego Boga, na próżno, bo Bóg nie wybaczy temu, kto przysiągł na Jego Imię na próżno.

IV.
Pamietaj [stale] o dniu Szabatu, aby go uświęcać. Sześć dni [powszednich] możesz pracować i wykonywać wszystkie czynności, ale sobota to Szabat dla Boga, twojego Boga. Nie będziesz wykonywał żadnych zakazanych czynności ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twoje zwierzę, ani konwertyta, który przebywa w twoich bramach. Bo w sześć dni Bóg uczynił niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nim jest i odpoczął w siódmym dniu. Dlatego Bóg pobłogosławił dzień Szabatu i uświęcił go.

V.
Szanuj twojego ojca i twoją matkę, aby dni twoje były przedłużone na ziemi, którą Bóg, daje tobie.

VI.
Nie wolno ci mordować.

VII.
Nie wolno ci cudzołożyć.

VIII.
Nie wolno ci porywać [człowieka].

IX.
Nie wolno ci świadczyć przeciwko twojemu bliźniemu jako fałszywy świadek.

X.
Nie wolno ci pożądać domu twojego bliźniego, nie wolno ci pożądać żony twojego bliźniego, jego sługi, jego służącej, jego wołu, jego osła ani niczego, co należydo twojego bliźniego.


Dekalog wg
Szemot 20, 2-14
TORA PARDES LAUDER
REDAKCJA RABIN SACHA PECARIC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2006 o 16:29, Jerodzik napisał:

Krakers, czytałeś w Biblii kiedyś oryginalne, nieskrócone przykazania?


Czytałem.

Dnia 19.04.2006 o 16:29, Jerodzik napisał:

Przeczytaj i wtedy powiedz mi, co o tym rozdzieleniu przykazań sądzisz.


Jak powiedziałeś tak uczyniłem (żeby sobie dokładnie przypomnieć).
O tym rozdzieleniu sądzę, że w chwili, gdy oryginalne pierwsze przykazanie zostało wycięte (przyznam się bez bicia, że nie mam pojęcia w jakim celu zostało to uczynione) i obecnie pełni rolę wstępu do dekalogu zostało już tylko 9 przykazań, a to było by dziwne (dekalog zawierający 9 przykazań?), więc ktoś (,tylko nie wiem kto) "rozszczepił" ostatnie przykazanie na dziesiąte i dziewiąte.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2006 o 16:43, AgayKhan napisał:

Aleś ty niedobra. Nie znalazłeś takiego z przykazaniem:
Nie będziesz płacił za gry?

Nie znalazłam
Obiecuję, że poszukam ;D

BTW, zaintrygowało mnie przykazanie VIII w Torze PARDES LAUDER...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za drugi post z rzędu, ale jeszcze jedno: powyzsze cytaty pochodzą z Księgi Wyjscia 20, 2-17.
Drugi Dekalog, o którym pisałam parę postów wyżej, mozna znaleźć w Księdze Powtórzonego Prawa 5, 6-21. Różni się niektórymi sformułowaniami. Za osła bije się w piersi - pojawia się w obu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2006 o 16:39, Epiphany napisał:

Biblia Tysiąclecia:

Ja niestety mam pamięć raczj wybiórcza i w dodatku kiepską. Z tego, co kiedys uczyłem się na pamięć, po przeczytaniu wszystkich Waszych postów wynuka, że uczyłem się nieco innej wersji 10 przykazań. Pierwsze było: Jam jest Pan , twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, domu niewoli. Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.

A ostatnie przykazania, to były:
Nie mów fałszywego świadectwa przeciwko bliźniemu swemu.
Nie pożądaj żony bliźniego swego.
Ani żadnej rzeczy, która jego jest.
Z tego wynika, że źle się uczyłem. Ale tak naprawdę utkwiło mi w pamięci, według starego katechizmu...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2006 o 16:52, Epiphany napisał:

/.../

Ja też przepraszam za drugi post z rzędu, ale zerknąłem do starej książeczki do nabożeństwa, kiedy Biblię było bardzo ciężko znaleźć i oto skany tamtej, skróconej zapewne, wersji 10 przykazań. Tak całkiem źle to nie zapamiętałem...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.04.2006 o 21:35, KrzysztofMarek napisał:

Ja niestety mam pamięć raczj wybiórcza i w dodatku kiepską. Z tego, co kiedys uczyłem się na
pamięć, po przeczytaniu wszystkich Waszych postów wynuka, że uczyłem się nieco innej wersji
10 przykazań. /ciach/


Przecież nie uczyłeś się przykazań z Biblii bezpośrednio, lecz z katechizmu / książeczki do nabozeństwa albo od rodziców - w wersji skróconej, katechizmowej. Niemal wszyscy się uczylismy Dekalogu właśnie w tej wersji. Więc nie bardzo rozumiem, o co właściwie Ci chodzi... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2006 o 16:41, Epiphany napisał:

> /.../ Więc nie bardzo rozumiem, o co właściwie Ci chodzi... :(

Ja też tego nie jestem pewny. Możliwe, że chodzi o to, że to, że "Jam jest Pan, Bóg Twój, Który cię wywiódł z ziemi egipskiej, domu niewoli" nie jest przykazaniem, tylko przypomnieniem i w takim przypadku brakuje jednego przykazania. Dletego zostało rozbite ostatnie: "Nie będziesz pożądał żony bliźniego swego, ani żadnej rzeczy, która jego jest" na dwa oddzielne i wtedy rachunek się zgadza. Czego w takim razie brakuje? Przykazania o tym, że "nie uczynisz żadnej rzeźby (figury), ani obrazu....". Muzułmanie uważają, że nie wolno jest robić podobizn ludzi (ale Koran, na ile go znam, pozwala na wyjątki. Muzułmanie mogą jeść wieprzowinę, o ile to nie wynika z zachcianki a z rzeczywistej porzeby, np. głodu), bo to kłóci się z przykazaniami Bożymi, które Bóg dał Mojżeszowi.
Ja nie podemuję się roztrzygać, jak było i jest naprawdę, ja tylko szukam odpowiedzi...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem ekspertem, trzeba by takiego zapytać. Ale na licznych stronach WWW, nazywajacych siebie "katolickimi", jest konsekewentnie mowa o tym, że slowa: "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań" stanowią rozwinięcie pierwszej części: "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie" i łącznie stanowią pierwsze przykazanie (zakaz bałwochwalstwa). Wypadły z wersji katechizmowej, jako przeznaczonej dla dzieci.
Problem w tym, że w ST przykazania nie sa ponumerowane, sa napisane ciągłym tekstem. W związku z tym np. katolicy uznaja, ze to jest jedno przykazanie (żydzi również), zaś prawosławni i niektórzy protestanci - że dwa. Kwestia pewnej konwencji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po zapoznaniu się z treścią ewangelii Judasza (swoją drogą cholernie ciężka) zainteresowałem się innymi tekstami apokryficznymi. Mam prośbę jeśli to nie będzie sprzeczne z regulaminem forum to czy mógłby mi ktoś podać linki do jakichś.
Z góry danke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2006 o 17:14, Epiphany napisał:

/.../ Kwestia pewnej konwencji.

Masz rację. Ale wszyscy są zgodni, że przykazań było dziesięć. No to jak podzielić ten tekst, żeby było ich dziesięć? Dla mnie "Jam jest Pan twój, Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, domu niewoli" nie jest przykazaniem. To zdanie oznajmujące, rodzaj przypomnienia. A z dyskusji na forum widzę, że dla niektórych to jest przykazanie.
No cóż, podobnie jak Ty nie jestem ekspertem. Ale zgadzam się z tym, że tekst o rzeźbach i podobiznach jest rozwinięciem i wyjaśnieniem zakazu bałwochwalstwa...
Co do ekspertów... wolę, w tym przypadku, oprzeć się na zdrowym rozsądku i, jakkolwiek śmiesznie by to zabrzmiało, na odruchu serca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2006 o 17:27, Ajko napisał:

Po zapoznaniu się z treścią ewangelii Judasza (swoją drogą cholernie ciężka) zainteresowałem
się innymi tekstami apokryficznymi. Mam prośbę jeśli to nie będzie sprzeczne z regulaminem
forum to czy mógłby mi ktoś podać linki do jakichś.
Z góry danke.

Biblioteka Narodowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować