Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów – pierwsza recenzja na świecie w CD-Action!

263 postów w tym temacie

Dnia 10.05.2011 o 07:45, Pajonk78 napisał:

> Niemniej jednak ta gra będzie hitem i tego tytułu nikt jej nie odmówi.
Obyś nie musiał zmieniać zdania - wstrzymałbym się z takim hurra optymizmem do momentu
kiedy grę dostaną gracze, a nie redaktorzy pisemek czy też recenzenci z portali wszelakich...
Jak dla mnie będzie to powtórka z DAII - tyle, że wykonana przez naszych rodaków...

hitem będzie.. w polsce. Ale to raczej przez nachalną reklamę (w tym wysokie oceny w czasopismach, bo takiego wodolejstwa to ze świecą szukać - i jakoś tak przypadkiem CDA dostało grę już teraz, bo inaczej recka znalazłaby się w piśmie dopiero za miesiąc) a nie jakość. Pytanie tylko czy na zachodzie Namco też będzie takie upierdliwe jak CDP u nas, czy też odwalona zostanie taka fuszera jak przy jedynce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 07:45, Pajonk78 napisał:

Jak dla mnie będzie to powtórka z DAII - tyle, że wykonana przez naszych rodaków...

Raczej wątpię, przynajmniej nie jako całość ;-)
Zarówno w stosunku do pierwszej części, jak i samego DA2 gra wydaje się lepsza, poprawiona i bardziej złożona, przynajmniej w niektórych aspektach: Projekty lokacji, postaci, przeciwników, bogactwo świata przedstawionego (tutaj wyraźnie widać spory skok jakościowy, czuć odpowiedni klimat), mechanizmy walki są podobne, W2 jednak wydaje się oferować bardziej rozbudowany model kreacji postaci, eksploracji i interakcji z uniwersum.
Dialogi i fabułę przyjdzie nam dopiero ocenić.

PS. Dla "zbyt szybko czytających" użyłem "wydaje się", a nie "jest" :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Khe, khem... Nie chcę nazywać wszystkich panów powyżej "hejterami", ale takie mało uzasadnione psioczenie na CDA strasznie podpada ;]
Osobiście uważam, że CDA to coś więcej aniżeli magazyn o grach, Ci ludzie naprawdę trzymają poziom, recenzje to właściwie pół felietony. W dodatku są na tyle długie by ucieszyć oko dziennikarza swoim stylem i na tyle przejrzyste by ktoś kto łaknie faktów mógł je sobie wyskubać ;]

Ale to moje zdanie.

Co do wiedźmina,nie spodziewałem się 10 od tej redakcji, są strasznie wybredni ostatnimi czasy, ale dla mnie ta gra ma miliony, nie, miliardy punktów dla których muszę ją mieć :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 08:45, Koski napisał:

Mass Effect 2: Wykastrowane Elementy RPG, przewidywalna Fabuła, : 10/10
Wiedźmin 2: Elementy RPG zachowane, (podobno) zaskakująca fabuła itp itd: 9+/10

Wniosek: Oceny w CDACTION nie są miarodajne

O 10/10 dla Obliviona nie wspomnę...


Gothic 3 nie dostał czasem 10 w CDA?

@Illusion: nazywanie CDA wybrednymi wtedy, gdy nazywają ME2 najlepszym cRPG wszechczasów i dają mu 10/10 jest śmieszne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 08:53, dark_master napisał:

co nie zmienia faktu że gra była cienka jak barszcz.
Ale jak procenty są dla ciebie jakimś wyznacznikiem.. porównaj 9+ dla Gothica 3 w CDA
ze średnią światową na poziomie 65%.


CDA akurat mnie nie interesuje. Jednak średnia 93.79 z 99 recenzji jest wręcz spektakularna i jest w pewnym sensie wyznacznikiem. TES IV to najlepsze RPG w jakie grałem, później jest morrowind a dalej nie ma praktycznie nic. Gothic wszystkie części + wiedźmin 1 w ogóle mi się nie spodobały, ale przez taki posuch na rynku RPG trzeba będzie jednak tego wiedźmina 2 ogarnąć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Post będzie długi, więc ludziom z syndromem TL/DR z góry podziękujemy.

Zacznijmy od tego, że miałem wiele wątpliwości co do jakości Wiedźmina 2, i tego, czym gra będzie. Pisałem o tym, za co zresztą nieraz zostałem zjechany przez hurra optymistycznie nastawionych wieśkofanów, zyskałem nawet raz miano "Największego Marudy na Gram.pl". Teraz jednak, po przeczytaniu recenzji w CD-A, mogę z 99% pewnością powiedzieć swoje "a nie mówiłem?" (100% będzie, gdy sam zagram).

Jak już wiadomo, Wiedźmin 2 dostał w CDA 9+/10. Jednak, nie łudźmy się, to było do przewidzenia w przypadku czasopisma, w którym hype na dany tytuł stanowi połowę całej oceny, a oceny mocno lansowanych gier zawierają się u nich zazwyczaj w przedziale 8-10 (przy czym 8, czy, o zgrozo, 7 dostają tylko mocno hype''owane TOTALNE gnioty).

Ale ocena oceną, czytając recenzję coraz bardziej rzedła mi mina. Wprawdzie redaktor "spuszcza się" nad grą jak nie przymierzając...albo ok, nie będę przymierzał. W każdym razie leje miodem na prawo i lewo, jednak to, co opisuje, nijak się do tego miodu ma.

Aby nie przedłużać, zacytujmy kilka stwierdzeń z recenzji (italicą piszę cytaty, normalnie - swój komentarz)

"CD Projekt RED stworzył erpega, któremu fabularnie i jakościowo dorównuje bodaj tylko Mass Effect 2"

I na tym w zasadzie można by poprzestać. Jeśli gra, kreowana na hardcore''owego, rdzennego cRPG''a stawiana jest na równi z (całkiem niezłą, ok) grą AKCJI z ELEMENTAMI cRPG, to nie ma w zasadzie o czym rozmawiać. Ale co tam, lećmy dalej...

"gra stała się dużo bardziej zręcznościowa niż poprzedniczka"

Biorąc pod uwagę fakt, że już W1 był dość zręcznościowy, a walki było w nim całkiem sporo, to jeśli w W2 jest to "dużo bardziej", to co otrzymamy? DA2? ME2? Czy może już nawet Diablo...?

"Niespieszne przejście całości zajmuje zaś około 24 godzin."

cRPG na 24 h?! W dodatku przechodzony "NIESPIESZNIE" ??!! Wybaczcie, że napiszę ostro, ale to już nie jest miernota, ale wręcz ŻENADA. Dla porównania, ostatnią platformówkę/siekankę, jaką przechodziłem (skądinąd bardzo dobrą, ale to tylko sieka...), czyli Darksider, przeszedłem w niespełna 30 h... Nie mówiąc o tym, że choćby, z dawniejszych czasów, sam dodatek do Baldurs Gate 2, Tron Bhaala, przechodziło się w jakieś 40 h. Liniowego slashera, czyli Icewind Dale, podobnie...

"Nieuniknionym jest, że żywe barwy i filtry zastosowane przez grafików, które zmieniły ponury i wyblakły quasi-realizm pierwszej części na ruchomą kolorową baśń (...)"

??!! Czy ja czytam recenzję Wiedźmina 2, czy zapowiedź jakiejś "Królewny Śnieżki"? "Kolorowa baśń"? Wybaczcie, ale nijak się to ma do klimatu książek, które akurat z baśnią/kolorowością miały niewiele wspólnego (nie liczę odstępstw typu Dolina Kwiatów).

Na koniec dodam jedno. W Wiedźminie 1 kolosalną rolę odgrywały dialogi i interakcja z postaciami. Właśnie one sprawiały, że W1 był wartościową grą - nie grafika, nie walka, nawet nie fabuła (tak, mówię to z całą świadomością), ale właśnie dialogi, które kreowały żywy, wiarygodny świat, pozwalały wsiąknąć w klimat gry.
W Wiedźminie 2 system dialogów został mocno zmieniony. Niestety, recenzent nawet nie napomknął o owych dialogach i tym, jak nowy system sprawdza się w praktyce. Cóż, widać jest to na tyle pomijalny efekt, na tyle mało ważny w W2 w porównaniu do siekania wrogów, że nie było sensu o nim wspominać...

Reasumując, z owej recenzji, wbrew ocenie końcowej, wyłania się obraz raczej kolejnego slashera pokroju DA2, krótkiego, nastawionego na walkę, nie rozwijającego fenomenu poprzedniej części, ale idącego w masy, i do bardzo mass effectowe masy.

O ile wcześniejsze moje niepokoje raczej nie były w stanie powstrzymać mnie przed odebraniem kolekcjonerki, o tyle po tym, co przeczytałem w CDA opcja taka staje się dla mnie coraz bardziej kusząca. Wprawdzie z bólem serca, bo mocno w W2 wierzyłem, ale widać chyba zbyt wiele oczekiwałem w czasach, gdy jeśli cRPG nie równa do Mass Effecta, to nie ma go na rynku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CDA juz od dawna pisalo ze bedzie pierwsza na swiecie redakcja ktora zrecenzuje wiedzmina2 wiec nie wiem o co tu niektorym chodzi i recenzja jest z finalnej wersji na 100%, kto by dawal receznje prologu i I aktu, ahaha
ja osobiscie bardzo sie ciesze bo oceniam gry podobnie jak w CDA, choc u mnie wiedzmin na pewno bedzie mila 10:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CD Projekt RED stworzył erpega, któremu fabularnie i jakościowo dorównuje bodaj tylko Mass Effect 2.

Przeraziło mnie to zdanie opublikowane na stronie CDAction. Niby co takiego powalającego było w fabule Mass Effect 2? Schematyczność wszystkich misji, brak jakichkolwiek zwrotów akcji i znajomość zakończenia już od samego początku? Jeśli nowy Wiedźmin stoi na poziomie ME2, to ja zaczynam się bać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pajonk78 rzetelności? Na pewno znajdziesz ją na tym portalu (Castlevania 6.8). Swoją drogą, co to ma znaczyć rzetelność w recenzji skoro zawsze przekonujecie, że recenzje są subiektywną opinią autora?

Koski na konkurencyjnym serwisie był ostatnio fajny film odnośnie RPG. Powiedz mi, co to są elementy RPG? Najważniejszy element RPG to FABUŁA, nie żadne statystyki, kostki itp. itd...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto dodać ze recenzje umiescil enki ktory ocenia gry najostrzej w cda, to jest chyba jego druga 9+(obok killzone 3 z tego co pamietam) wiec tym bardziej sie ciesze, inni pewnie dali by 10:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2011 o 09:26, TobiAlex napisał:

Koski na konkurencyjnym serwisie był ostatnio fajny film odnośnie RPG. Powiedz mi, co
to są elementy RPG? Najważniejszy element RPG to FABUŁA, nie żadne statystyki, kostki
itp. itd...

cyli dlatego, że wszyscy spuszczają się nad CoD:MW jedynką za prowadzenie akcji i zwroty akcji to jest już on RPG bo kostki nie są ważne? I na tej samej zasadzie, czy Storm of Zehir (dodatek do NWN2) to nie jest RPG, bo fabuła "jest bo jest" i ma tylko jeden zwrot akcji, a kostki się nie liczą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:26, TobiAlex napisał:

Koski na konkurencyjnym serwisie był ostatnio fajny film odnośnie RPG. Powiedz mi, co
to są elementy RPG? Najważniejszy element RPG to FABUŁA, nie żadne statystyki, kostki
itp. itd...


Jeżeli fabuła jest liniowa i nie masz na nią żadnego wpływu jako gracz to grasz w przygodówkę, a nie cRPG. Dobry cRPG daje grającemu swobodę nie tylko w rozwoju fabuły ale także w wyborze ścieżki do celu (i tu odpada DA2 i ME2 - ścieżka jest tylko jedna, obowiązkowo zapełniona przeciwnikami).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.05.2011 o 09:18, Tenebrael napisał:

"CD Projekt RED stworzył erpega, któremu fabularnie i jakościowo dorównuje bodaj tylko
Mass Effect 2"

szkoda że jest już za późno na cofnięcie pre-ordera, skoro wyznacznikiem prowadzenia fabuły jest nudny jak flaki z olejem i konsolowy do bólu (małe przestrzenie, rozwiązania interfejsu, mała interakcja i gigantyczne podświetlenia z odległości kilometra) ME2. Niech ktoś jeszcze raz napisze, że W2 to gra od graczy dla graczy a nie MASSowa papka, będzie śmiesznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:26, TobiAlex napisał:

Koski na konkurencyjnym serwisie był ostatnio fajny film odnośnie RPG. Powiedz mi, co
to są elementy RPG? Najważniejszy element RPG to FABUŁA, nie żadne statystyki, kostki
itp. itd...


A Mass Effect 2 to pewnie ideał Fabularny? :P

Podobnie jak inni zacząłem się bać o drugiego Wieśka, skoro porównują go do ME2... ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno nie przesadzacie? Gry RPG to dla mnie najlepszy gatunek i zamierzam dobrze się bawić przy W2. Fakt, świetnie bawiłem się przy takim BG, ale dziś tej gry nie tknąłbym za nic, bo znudziły mnie statyczne walki, gdzie tak naprawdę to komputer gra za mnie a o tym czy trafię mieczem w goblina zadecyduje lost kostki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skąd ja wiedziałem, że będzie taka recenzja? Jakoś łatwe do przewidzenia to było. Ale CDA i tak idę zaraz kupić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:26, TobiAlex napisał:

Koski na konkurencyjnym serwisie był ostatnio fajny film odnośnie RPG. Powiedz mi, co
to są elementy RPG? Najważniejszy element RPG to FABUŁA, nie żadne statystyki, kostki
itp. itd...


RolePlaying Game - to jak sama nazwa wskazuje gra w ODGRYWANIE ROLI. Co ciekawe nie czułem żadnego odgrywania roli wcielając się w Sheparda...

Poza tym Losowość, statystyki itp. to nieodłączne elementy RPG od zarania dziejów :)

Sorry za 2 różne odpowiedzi na tego samego posta. Ale Wyskakiwał mi błąd, natomiast post został dodany, o czym nawet nie wiedziałem :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:40, dark_master napisał:

szkoda że jest już za późno na cofnięcie pre-ordera


Ja mam o tyle lepiej, że mam odbiór osobisty, w dodatku płatny przy odbiorze, więc zawsze mogę po prostu gry nie odebrać. I coraz bardziej się ku temu skłaniam, chociaż czekam jeszcze na drugą recenzję, w innym czasopiśmie czy portalu (wyłączam tutaj Gram.pl oczywiście, z wiadomych powodów). Jeśli to, co piszą w CDA, się potwierdzi, to rezygnuję, bo kolejnego klona Ass Deffecta nie potrzebuję na półce, w dodatku za 230 zeta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2011 o 09:45, Koski napisał:

Poza tym Losowość, statystyki itp. to nieodłączne elementy RPG od zarania dziejów :)


G... prawda za przeproszeniem.

Almarcino no nie wiem - DA2 ponad 40h.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować