Zaloguj się, aby obserwować  
barth89

Geneza naszych imion

68 postów w tym temacie

Postanowiłem założyć wątek o imionach, ponieważ uważam to za ciekawy temat do wyjaśnienia innym skąd pochodą nasze imiona. Moje pytanie brzmi: skąd się wzięło Wasze imię, jaka jest jego geneza, z jakiego języka pochodzi, etc.?

Moje imię: Bartłomiej jest pochodzenia grecko - aramejskiego i składa się z dwóch członów - Bar (Syn) i Tholemaios (Wojownik). Moje imię można więc tłumaczyć z aramejskiego, jako "Syn Wojownika". Dodatkowo, jak zapewne wiecie, jeden z apostołów Jezusa Chrystusa nosił imię Bartłomiej.

Ja jestem dumny z mojego imienia, a jak jest u Was?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2006 o 23:48, b4rtez napisał:

Postanowiłem założyć wątek o imionach, ponieważ uważam to za ciekawy temat do wyjaśnienia innym
skąd pochodą nasze imiona. Moje pytanie brzmi: skąd się wzięło Wasze imię, jaka jest jego geneza,
z jakiego języka pochodzi, etc.?

Moje imię: Bartłomiej jest pochodzenia grecko - aramejskiego i składa się z dwóch członów -
Bar (Syn) i Tholemaios (Wojownik). Moje imię można więc tłumaczyć z aramejskiego, jako "Syn
Wojownika". Dodatkowo, jak zapewne wiecie, jeden z apostołów Jezusa Chrystusa nosił imię Bartłomiej.

Ja jestem dumny z mojego imienia, a jak jest u Was?


Jedyny Bartłomiej jakiego znam jest kretynem. Bez obrazy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.04.2006 o 23:50, Vidmol napisał:

Jedyny Bartłomiej jakiego znam jest kretynem. Bez obrazy.



Nie offtopuj ;). Moje Michał. Jest kilka genez imion. Osobiście znam 2, ale nie chce mi się pisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2006 o 23:48, b4rtez napisał:

Ja jestem dumny z mojego imienia, a jak jest u Was?


Ja też.
Krzysztof ===> Christoforos ===> "Niosący Chrystusa".
Wg legedny Św. Krzysztof był bardzo silnym człowiekiem i postanowił przenosić ludzi przez rzekę.
Aż pewnego dnia przyszedł do niego pewien chłopiec i oto poprosił, oczywiście Krzysztof się zgodził.
Jednak bardzo się zdziwił kiedy się okazało, że chłopiec jest niewyobrażalnie ciężki, jednak Krzysztof się nie poddał przeniósł go. Na drugim brzegu dowiedział się, że tak naprawdę niósł na swych barkach Chrystusa i grzechy całego świata.... ;)
Koniec.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łukasz
imię pochodzi od greckiego Loukas, co jest zhellenizowaną formą rzymskiego Lucius, co oznacza "urodzony o świcie".
Odpowiedniki:
* język angielski - Luke lub Lucas
* język francuski - Luc
* język grecki - Loukas
* język japoński - Ukasiu
* język niemiecki - Lukas
* łacina - Lucius; Lucas
* Esperanto - Lukaso
Sławni Łukasze:
* Łukasz II Górka - kasztelan poznański, wojewoda poznański, biskup kujawski
* Luc Besson - francuski reżyser, producent filmowy
* Łukasz Cyborowski - szachista
* Łukasz Ewangelista - święty Łukasz, autor jednej z 4 Ewangelii
* Łukasz Podolski - piłkarz FC Köln
* Łukasz Watzenrode - biskup warmiński, dyplomata, mecenas sztuki i nauki
* Lucius Annaeus Seneca (Minor) - poeta i filozof rzymski
Imieniny (wg. kalendarza liturgicznego):
17 lutego, 22 kwietnia, 10 września, 18 października, 31 października, 17 grudnia, 20 grudnia

(źródło: http://pl.wikipedia.org)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.04.2006 o 23:54, pitirules napisał:

i kto tu offtopuje....:/

No ale przynajmniej imię napisałem, no nie więc w 50% masz rację :). Ale żeby był spokój to napiszę trzy znaczenia mego imienia (jakie znam :] ) :
1)to człowiek dobry, stateczny, pogodny, inteligentny, służy chętnie pomocą. Często podejmuje się do działań, których nie może wykonać. Michał sprawia często wrażenie człowieka wyniosłego i zarozumiałego. I prawda jest, że myśli dużo, ale i dobrze, i nie tylko o sobie, ale także o swoich bliskich, a owa "wyniosłość" jest tylko forma obrony przed wścibskimi. Pozatym Michał lubi i cieszy się szacunkiem u innych.
2)przystojny dusigrosz, do tego pierdoła, wsuwa chińskie zupki.
3)W jęz. hebrajskim imię to brzmi Mika''el co należy przetłumaczyć - któż jak Bóg! Pismo Św. mówi, że kiedy Lucyfer namówiwszy część aniołów zbuntował sie przeciwko Bogu,to wtedy jako pierwszy do walki z nim wystąpił święty Michał z okrzykiem Któż jak Bóg!

Itd itd :P dalej że jest najpotężniejszym z aniołów, że ma jakieś klucze i coś takiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No to ja może też zamieszczę odpowiedniki imienia Bartłomiej w poszczególnych krajach:

język angielski - Bartholomew
język niemiecki - Bartolomäus
język francuski - Barthélemy
język włoski - Bartolommeo
język hiszpański - Bartolomé
język portugalski - Bartolomeu
język holenderski - Bartholomeus, Bartel
język czeski - Bartolomej
język szwedzki - Bartolomaios, Bartolomeus
język grecki - Βαρθολομαίος
język węgierski - Bertalan, Bartal, Bartos, Bartó
język chorwacki - Bartolomej
język rosyjski - Warfoliomiej
język słoweński - Jernej
język fiński - Perttu
język maltański - Bartoloméw, Bartilméw
język kataloński - Bartomeu
język szkocki gaelicki - Párlan
język irlandzki - Baitrliméad, Parthálan
język prowansalski - Barthomieu

(Źródło: " http://pl.wikipedia.org/wiki/Bart%C5%82omiej")

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja jestem dumny z moich obu imion - Miłosz Jerzy.

Szczerze powiedziawszy, nie znam dokładnej genezy. Wiem, że Miłosz było kiedyś zdrobnieniem imienia Miłowit, co znowu wywodziło się od Mił - miły i Wit - władca. A znaczyło ''miłujący władcę''. W dzisiejszych realiach zdecydowanie to tłumaczenie nie pasuje. Nie jest znany żaden święty Miłosz.
Jerzy natomiast jest polskim odpowiednikiem greckiego ''Georgios'', co znaczy "uprawiający rolę". Jest to moje ''imię rodowe'', gdyż każdy męski potomek w rodzinie ma je jako ''drugie''. Święty Jerzy jest legendarnym rycerzem, który zabił smoka. Ciekawie się komponuje ta informacja z moim nazwiskiem (którego nie podam, ot co - tylko dla wtajemniczonych ;) ).

PS. Pogodzę was. Akurat wszyscy spamujecie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moje imię:Piotr i wszystko jasne:)Każdy pewnie wie od czego się wywodzi ale co tam.

Piotr (aram. kefas - skała, poprzez łac./gr. petros, petra - skała, czes. Petr) chrześcijańskie imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego. Wywiedzione od przydomku Szymona apostoła nadanego mu przez Jezusa Chrystusa.

No i z Pisma Świętego to tylko tyle że Jezus Chrystus powiedział do Piotra:"Ty jesteś Piotr czyli Skała a na tej skale zbuduje swój Kosćiół".Tzn tyle ile pamiętam w kwesti tego imienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Karol - imię męskie pochodzenia germańskiego oznaczające małżonka. Staroskandynawskie znaczenie - choral - chłop, prostak, wieśniak bez majątku. Od tego imienia (za sprawą Karola Wielkiego) pochodzi słowo król w wielu językach słowiańskich, w tym w polskim i czeskim (král).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Patrzę na temat myślę, też się dopisze. I dowiedziałem się znaczenia mojego imienia :) Wspaniałe, jeżeli chodzi o moją grę w cs :P
Robert - imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "ten, który jest sławny" lub "ten, który żyje w chwale".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Maciej - imię męskie, zgrecyzowana forma semickiego Mattijjah, oznaczające dar od Boga, dar Jahwe. Imię to nosił apostoł wybrany po samobójstwie Judasza. Do XVI wieku imiona Maciej i Mateusz nie były rozróżniane.

Zdrobnienia: Maciek, Maciuś, Maćko, Maciejek, Macias, Mach.

No proszę a nawet wczesniej o tym nie wiedziałem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm znacie może jakiś obszerny spis imion i tego co znaczą/skąd się wywodzą bo jedynie na wikipedii znalazłem To

Hubert - imię męskie pochodzenia germańskiego. Tłumaczy się jako «człowiek wyróżniający się rozumem» (człon hugu oznacza «umysł, rozum», natomiast beraht - «sławny»).

Przysłowie: „Kiedy las goły nastaje, święty Hubert z lasu obiad cały daje”.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.04.2006 o 01:37, Widek napisał:

Hubi Koshi tutaj napewno co nieco znajdziesz;)

Wielkie dzięki o Przewodniczący :-]
Nio to ja dorzuce jeszcze pare infosów
Imię (męskie): Hubert
Zdrobnienia: Bercik, Hubercik
Pochodzenie: staro-wysoko-niemieckie

Imię to można tłumaczyć jako «człowiek wyróżniający się rozumem» (człon hugu oznacza «umysł, rozum», natomiast beraht - «sławny»). Charakter: To uczuciowi flegmatycy. Są cierpliwi, uparci, oszczędni, czasem działają skrycie, ale dochodzą do celu, i to się liczy. Nie ulegają wpływom, są bardzo obiektywni. Cechuje ich umiarkowana pewność siebie, zdarza się nawet, że są nieśmiali. Pociąga ich wszystko, co wymaga stałego wysiłku i daje widoczne rezultaty: mogą być dobrymi sportowcami. To ludzie z zasadami. Białe to białe, czarne to czarne. Wyważają wszystko, co robią, co mówią, o czym myślą. Bywają niewierni.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wojciech - staropolskie imię męskie. Wywodzi się od słowa oznaczającego "ten, który cieszy jako żołnierz" czyli "wojownik pociecha", "ten, któremu walka sprawia radość".

To ostatnie nawet niezłe, nie sądzicie? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:) to na dobranoc

Grzegorz:
Imię to wywodzi się od słowa gregorikós oznaczającego „ być czujnym ”. Charakter: Mężczyźni o tym imieniu posiadają bardzo silną wolę. Są obiektywni, gotowi wszystko poświęcić dla idei. Ich prawdziwym celem jest samorealizacja i wypełnienie swej misji. Nie lubią tracić czasu z ludźmi, którym nie mają nic do powiedzenia. Niemniej uprzejmość zmusza ich do podporządkowania się pewnym regułom. Są pewnymi i wiernymi, ale tyranicznymi i dość męczącymi przyjaciółmi. To ludzie dążący do celu, twórcy zapowiadający nową erę.

nie no, ja, tyraniczny? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować