Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: WRC 3: FIA World Rally Championship - recenzja

12 postów w tym temacie

Paweł Pochowski

WRC 3: FIA World Rally Championship to już trzecia część serii WRC wydawanej przez duet Black Bean Games & Milestone. Trzecia gra rok po roku to dość trudny moment - o ile w drugiej części zawsze można poprawić błędy "jedynki", o tyle w trzeciej jest już czas na większe zmiany. Jakie zmiany dotknęły WRC 3?

Przeczytaj cały tekst "Artykuł: WRC 3: FIA World Rally Championship - recenzja" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście gram w tę grę w wersji na X360. Co do recenzji zgadzam się z nią w większości, ale uważam też, że danie tej grze 6 na 10 punktów to przegięcie. Zdecydowanie za mało. Sam dałbym jej coś w przedziale od 7,5 do 8. Co do dźwięków aut w grze. O co Wam ludzie z tym chodzi? Przecież one są identyczne z tymi, które są w rzeczywistości. Gdyby zawiązać komuś oczy i puścić mu najpierw grę, a potem nagrany prawdziwy samochód na jakimś filmiku z YouTube, jestem pewien, że nie zauważy różnicy. Można co najwyżej przyczepić się o to, że dźwięki mogą być troszeczkę stłumione, żeby wyraźniej było słychać pilota. Czytałem jedną z pierwszych, o ile w ogóle nie pierwszą recenzję na jednym z zachodnich portali i to tam ktoś się o dźwięki samochodów przyczepił. Od tamtej pory odnoszę wrażenie, że każda polska recenzja dotycząca powyższego tytułu jest właściwie kopią tamtej, ale napisaną "po swojemu", żeby w razie czego nikt nie miał żalu i pretensji. Wszystkie osoby, które znam i które grają w ten tytuł są zdania, że dźwięki są poprawne. Reszta niech przebada sobie słuch. Minusem który mnie drażni i to bardzo jest to, ale to tycze się wersji konsolowej, że gra idzie w systemie stereo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jadę etap i na ostatnim punkcie kontrolnym przed metą jestem 11 z 13 sekundową stratą do prowadzącego . Jakim cudem jadąć ostatnie 30 sekund... na mecie jestem drugi i odrabiam 12 sekund . I tak najczęściej . Gra oszukuje , żeby chyba się nie zniechęcać. Jak dla mnie wielki minus

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Juz myślałem że sie nie doczekam recenzji na gram .p a jednak :D. co do oceny to napewno dalbym co najmniej 7. W grze duzo poprawili przedw wszytskim grafika jest swietna! Tekstury i oswietlenie na najwyzszym poziomie, i te promienie odbijajace sie w obiektywie sa super. Co mi sie podoba, w porównaniu do serii Dirt tu sa naprawde dlugie dlugie os-y, jeden jedzie sie od 6 do 8 minut. A Ose-ow jest 8 w kazdym rajdzie wiec to naprawde sa dlugie rajdy. A co mi sie nie podoba to brak w ustawieniach suwaka do glosnosci silnika, przez slychac go bardzo cicho, mozna podglosic ale podglaszasz tez pilota wiec to nic nie daje jest za cicho. Nie podoba mi sie ze nie ma tej kariery co byla w WRC 2. I jeszcze jedno na naiektorych rajadach przeadzili z zaktretami, cala trasa to doslownie jazda z zakretu w zakret i to ostry i na koniec wychodzi na to ze prawie caly os jedziemy na 2 biegu od czasu do czasu wrzucajac 3, to jest duze przegiecie bo nigdzie nie ma az tak kretych drog. A reszta super, dla fanow WRC pozyzja obowiązkowa no bo w sumie nie ma nic nowego co by moglo konkurowac :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak bym miał porównywać do innej produkcji to gra się nie umywa do starego dobrego Colina 2005. Sama w sobie gra nie aż taka słaba, ale wygląda na trochę przestarzałą. Mnie chyba najbardziej zabolało usunięcie starego trybu kariery. Można to porównać do tego co zrobiono z trybem Grand Prix w F1 2012. Jak to określił autor, "od przybytku głowa nie boli", kolejna decyzja, której nie potrafię zrozumieć, no ale cóż robić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 16:38, ACE_2005 napisał:

uważam też, że danie tej grze 6 na 10 punktów to przegięcie. Zdecydowanie za mało.


Moim zdaniem - ocena jest adekwatna. Pamiętajmy, że skala ocen w recenzjach uległa znacznemu zdeformowaniu ostatnimi czasy. 6/10 to cały czas dobra gra, która ma swoje zalety i wady, ale trafi do fanów. 7 to już bardzo dobra produkcja, na tą ocenę zasłużył u mnie ostatnio Most Wanted. 8 to już naprawdę świetna gra z nielicznymi wadami - jak Forza Horizon. 9 to cud miód malina, a 10 z zasady nie istnieje. :P

Jeżeli posługujemy się skalą dziesięciostopniową, która naprawdę ma 10 stopni a nie jedynie cztery czy pięć, to szóstka moim zdaniem WRC 3 w żaden sposób nie krzywdzi. :)

Dnia 08.11.2012 o 16:38, ACE_2005 napisał:

Wszystkie osoby, które
znam i które grają w ten tytuł są zdania, że dźwięki są poprawne. Reszta niech przebada
sobie słuch.


Ale argument podałeś - a moi znajomi twierdza inaczej, i co teraz? Kto ma rację? Ten kto znajdzie więcej znajomych? :P Prawda jest taka, że wersja audio WRC 3 w tym przede wszystkim dźwięki silników nie brzmią tak soczyście jak w innych produkcjach - nie tylko tych które wyszły ostatnio, ale także innych, starszych już grach o rajdach. I nie czytałem żadnej zachodniej recenzji, bo nie potrzebuję wiedzieć co sądzą o tej grze inni, by mieć własne zdanie. A skoro czytasz już którąś recenzję z tym samym spostrzeżeniem, to może jednak ma on pewne podstawy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 17:01, fenix00 napisał:

Jadę etap i na ostatnim punkcie kontrolnym przed metą jestem 11 z 13 sekundową stratą
do prowadzącego . Jakim cudem jadąć ostatnie 30 sekund... na mecie jestem drugi i odrabiam
12 sekund . I tak najczęściej . Gra oszukuje , żeby chyba się nie zniechęcać. Jak dla
mnie wielki minus


To akurat też zaobserwowałem. Zaczynam rajd i jestem ostatni, dopiero potem stopniowo jakbym "nadrabiał", choć wiem że moja jazda wcale na to nie wskazuje. Pewnie taki handicap ze strony twórców.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.11.2012 o 18:42, george777 napisał:

Juz myślałem że sie nie doczekam recenzji na gram .p a jednak :D


Jak to mówią - lepiej późno niż wcale :D

Dnia 08.11.2012 o 18:42, george777 napisał:

cala trasa to doslownie jazda z zakretu
w zakret i to ostry i na koniec wychodzi na to ze prawie caly os jedziemy na 2 biegu
od czasu do czasu wrzucajac 3


Ja mam identycznie gdy jadę z manualną skrzynią biegów. Ale już automat częściej miesza biegami niż ja. Na jakiej grasz skrzyni?

Dnia 08.11.2012 o 18:42, george777 napisał:

Można to porównać do tego co zrobiono
z trybem Grand Prix w F1 2012. Jak to określił autor, "od przybytku głowa nie boli",
kolejna decyzja, której nie potrafię zrozumieć, no ale cóż robić...


Tego właśnie nie mogę zrozumieć. Chcecie to róbcie sobie nowych trybów nawet 10. Ale po co usuwacie stary? Mam nadzieję, że nie po to by go tryumfalnie w WRC 4 przywrócić bo będę zły. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.11.2012 o 13:31, Zaix_91 napisał:

Moim zdaniem - ocena jest adekwatna. Pamiętajmy, że skala ocen w recenzjach uległa znacznemu
zdeformowaniu ostatnimi czasy. 6/10 to cały czas dobra gra, która ma swoje zalety i wady,
ale trafi do fanów. 7 to już bardzo dobra produkcja, na tą ocenę zasłużył u mnie ostatnio
Most Wanted. 8 to już naprawdę świetna gra z nielicznymi wadami - jak Forza Horizon.
9 to cud miód malina, a 10 z zasady nie istnieje. :P


No widzisz, Twoim zdaniem ocena jest adekwatna, a moim nie. Ty Most Wanted oceniłbyś na 7, a ja dałbym temu tytułowi niższą ocenę. Z resztą to nie istotne.

Dnia 09.11.2012 o 13:31, Zaix_91 napisał:

Ale argument podałeś - a moi znajomi twierdza inaczej, i co teraz? Kto ma rację? Ten
kto znajdzie więcej znajomych? :P Prawda jest taka, że wersja audio WRC 3 w tym przede
wszystkim dźwięki silników nie brzmią tak soczyście jak w innych produkcjach - nie tylko
tych które wyszły ostatnio, ale także innych, starszych już grach o rajdach.


Co do dźwięków wydawanych przez auta to nie jest kwestia tego, kto ma więcej znajomych. Gdy gra się w ten tytuł na bardzo dobrych słuchawkach, a potem również na nich odsłucha się nagranie auta WRC z realu naprawdę ciężko jest wyłapać różnicę. No chyba, że ktoś ma super, rewelacyjny słuch. Ale nie oszukujmy się, takich uzdolnionych ludzi na całym świecie jest niewielu. Ja osobiście nie słyszę wielkiej różnicy. Osoby, które znam też nie, więc naprawdę ciężko jest mi zrozumieć, o co chodzi, a wiesz mi, że próbuję. Różnicę, którą ja jestem w stanie wyłapać w stosunku do innych produkcji jest to, że dźwięki pojazdów wydają mi się odrobinę stłumione. Moim zdaniem, prawdopodobnie po to, żeby móc lepiej słyszeć pilota. Może o to Tobie chodzi z tą soczystością dźwięków?

Dnia 09.11.2012 o 13:31, Zaix_91 napisał:

I nie czytałem żadnej zachodniej recenzji, bo nie potrzebuję wiedzieć co sądzą o tej grze inni, by mieć
własne zdanie. A skoro czytasz już którąś recenzję z tym samym spostrzeżeniem, to może
jednak ma on pewne podstawy?


W te podstawy byłbym skłonny uwierzyć, gdybym przeczytał o nich w co którejś tam z kolei recenzji, a nie w każdej jednej. Nie jestem w stanie uwierzyć w to, że każdy jeden recenzent głupiej gry to specjalista od dźwięków, człowiek obdarzony niesamowicie czułym słuchem, który na pewno jest w stanie wyłapać to, że dźwięki samochodu z gry brzmią zupełnie inaczej niż ich rzeczywiste odpowiedniki. Nawet na mój słuch różnica wydaje się niewielka, a nie mam super, ekstra, kosmicznego słuchu. Przykro mi, ale nie urodziłem się wczoraj i po prostu w to nie wierzę. Schodząc troszeczkę z tematu podobnie jest w realu, jak ktoś chce sprzedać, np. auto. Przychodzi jeden koleś z drugim, nawet nie zajrzy pod maskę, bo sam nie ma pojęcia na co ma spojrzeć, ale za to kopnie dwa razy w oponę, oprze o nią podeszwę buta i już mamy wielkiego specjalistę.

W praktycznie każdej polskiej recenzji dotyczącej powyższego tytułu widzę to samo, co zauważyłem w zachodniej. Jakoś dziwnie wszyscy poruszają podobne kwestie i opisują je w sposób podobny. I jakoś dziwne jest to, że nikt nie porusza innych błędów technicznych tej produkcji. A są one przeróżne. Nikt nie napisał chociaż o tym, że gdy gramy w grę na przykład na padzie i stracimy z jakiegoś powodu połączenie z nim, bo przykładowo padły baterie to gra nie przechodzi w "tryb pause". Po prostu leci dalej. Być może dlatego nikt o tym nie napisał, bo nie było tego w zachodniej recenzji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2012 o 20:50, ACE_2005 napisał:

Gdy gra się w ten tytuł na bardzo dobrych słuchawkach, a potem również na nich odsłucha
się nagranie auta WRC z realu naprawdę ciężko jest wyłapać różnicę. No chyba, że ktoś
ma super, rewelacyjny słuch. Ale nie oszukujmy się, takich uzdolnionych ludzi na całym
świecie jest niewielu. Ja osobiście nie słyszę wielkiej różnicy. Osoby, które znam też
nie, więc naprawdę ciężko jest mi zrozumieć, o co chodzi, a wiesz mi, że próbuję. Różnicę,
którą ja jestem w stanie wyłapać w stosunku do innych produkcji jest to, że dźwięki pojazdów
wydają mi się odrobinę stłumione. Moim zdaniem, prawdopodobnie po to, żeby móc lepiej
słyszeć pilota. Może o to Tobie chodzi z tą soczystością dźwięków?


Być może to właśnie przez to stłumienie mam takie wrażenie - nie mówię, że nie. Ale to moje osobiste odczucia i nie mają nic wspólnego z opiniami innych. ;) Trudno mi kontynuować rozmowę na ten temat. Nie mogę wypowiadać się za innych, osobiście nie czerpałem inspiracji z innych serwisów.

Jakoś dziwnie wszyscy poruszają podobne kwestie i opisują je

Dnia 10.11.2012 o 20:50, ACE_2005 napisał:

w sposób podobny. I jakoś dziwne jest to, że nikt nie porusza innych błędów technicznych
tej produkcji. A są one przeróżne. Nikt nie napisał chociaż o tym, że gdy gramy w grę
na przykład na padzie i stracimy z jakiegoś powodu połączenie z nim, bo przykładowo padły
baterie to gra nie przechodzi w "tryb pause". Po prostu leci dalej. Być może dlatego
nikt o tym nie napisał, bo nie było tego w zachodniej recenzji?


Tutaj wskazałbym na coś innego. Osobiście nie miałem o tym zielonego pojęcia bo grałem na kierownicy połączonej do zasilacza kablem, nie było więc fizycznej możliwości bym doświadczył wspomnianego przez ciebie rozłączenia. Tak jak wspomniałeś gra ma wiele technicznych niedoróbek, stąd taka a nie inna moja ocena. Co nie zmienia faktu, że to fajny przyjemny tytuł - mam tylko nadzieję, że następnym razem zrobią go w inny bardziej przemyślany sposób. :)

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@Zaix_91: Twojej recenzji w zasadzie się nie czepiam. Nie twierdzę też, że szukałeś inspiracji w innych serwisach. Może sam źle to od początku ująłem? Jest nawet ciekawie napisana. Jedyne do czego się przyczepiłem w Twojej opinii na temat gry to te dźwięki samochodów, bo jak wcześniej napisałem, wszyscy w swoich recenzjach dot. powyższego tytułu mają o to żal, ale nikt za bardzo nie wie, o co im samym chodzi. Ocena to również podejście indywidualne. Być może Ty szukałeś w tej grze "czegoś więcej" i najwyraźniej tego nie znalazłeś, a ja dostałem w zasadzie większość tego, czego się spodziewałem, więc z tego powodu oceniłbym ten tytuł nieco wyżej. Ale jak wcześniej było wspomniane to nie jest za bardzo istotna kwestia.

Również pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować