Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 29.01.2009 o 22:59, Jaki Ganh1 napisał:

Ale podobno trzeba zdjąć płytę główną przy montażu? I wygina płytę główną (?).

trzeba zdjac, mi nic nie wygina (w kazdym razie nie zauwazyłem tego i zyje w błogiej nieswiadomości)

Dnia 29.01.2009 o 22:59, Jaki Ganh1 napisał:

Hm, a nie lepiej od czasu do czasu wodą polać? Ja tak robię i nie narzekam na temperaturę
^^

wole nie ;p

Dnia 29.01.2009 o 22:59, Jaki Ganh1 napisał:

A teraz pytanie żeby trochę wiedzy załapać. Kupując PeCeta wyłącznie do najnowszych gier
i monitor, służący do oglądania filmów&grania w gry czym się sugerować przy kupnie? Chodzi
mi tu o PCta. 2 rdzeniowy procesor, ale może więcej szczegółów? Wiem, że często nie zwracamy
uwagi na ważniejsze specyfikacje, patrząc tylko na oznaczenie, taktowanie czy ilość RAM,
ale są przecież te haczyki marketingowe :)


CPU
- ciezko powiedzieć, bo wydajność zalezy głownie od architektury rdzenia - pod tym wzgledem goruje intel a AMD jest w tyle jakies 2 lata. Do gier 2 rdzenie są optymalna wartością, wiec im wiecej MHz i Cache L2 tym lepiej (choc tzreba pamietac, ze zawsze istenieje cos takiego jak OC)
Mobo - nie da sie tego opisac, ogólnie kieruj sie zasada - proce intela, bierz chipset intela (najlepiej serie P, G maja kiepskiej jakości zintegrowana karte graficzna i marne własciwosci OC, X sa dla entuzjastów), proce AMD - chipsety od AMD ;p
RAM - ile MHz (standard to 800 MHz, choc juz powoli standardem staje sie 1066 MHz), opóźnienia (CL - im mniejsze, tym lepiej) oraz chłodzenie.
Grafa - co model to inny rdzeń, tu trzeba sie kierować testami poszczególnych modeli (testami w grach, a nie w smarkach)
Zasilacz - w tej chwili najwazniejsza jest obciażalnośc lini 12 V (jesli zasilacz posiada kilka lini, nie sumuje sie ich), do tego sprawność zasilacza (ile pradu pobieranego z gniazdka zamienia na czysta moc - im wieksza tym lepiej), stabilność napiec (zbyt wysokie napiecie spali kompa, mocne wacha sprawia, ze komp jest niestabilny). Omijac firmy jak Tracer, Mustang, i-Box, Akyga, w ogole wszuystkie firmy ktore maja w swojej ofercie modele 450W poniżej 150 zł (a czesto ponizej 100 zł) - wyjatek to modecom, ale tylko poszczególme modele (MC i Volcano)
Buda - im wieksza, im wiecej dziur i wiatraków w nich zainstalowanych tym lepiej

opisałem tutaj ogólnikowo, zawsze bedzie jakiś wyjatek czy cos

monitory - nie wiem, kieruje sie wygladem, czasem reakcje i kontrastem a potem pytam sie na forach ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 22:11, Leo007 napisał:

Dobra może powiecie ze nie znam się itp itd. ale doszły mnie słuchy ze segade wypuścił
wadliwe dyski.... (softa do nich) i co do karty radka firmy Palit to ponoć są niestabilne
co o tym wiecie i sądzicie? :> ja już straciłem pomysły co by można było kupić za
2,5k zł byle nie dysk segade i płyta Foxona (za mało złącz rozszerzeń) Prosze o odp co
na ten temat sądzicie i jakie cześci mógł bym kupić za tą kase (procek, grafa, płyta,
ram min , zasiłka 500, twardy 500)


Jeśli chodzi o dyski twarde bierz tylko i wyłącznie Western Digital (WD)..obecnie są to chyba najlepsze dyski na rynku.... mam 2 takie i pracują bardo dobrze... pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 23:16, GANGSTERR napisał:

komp jest beznadziejny. Grafa ktora okreslasz jako starawa jest jednym z lepszych komponentów

A GTX 260 core 216 i E8400 to kwota powyżej 1500 zł, do tego dolicz mobo, ramy, zasilacz,
obudowe, dysk, naped i zbliższysz sie do 3k zł

z dzisiejszymi cenami muszę ci przyznać rację. oddaję honory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 23:16, GANGSTERR napisał:

komp jest beznadziejny. Grafa ktora okreslasz jako starawa jest jednym z lepszych komponentów

A GTX 260 core 216 i E8400 to kwota powyżej 1500 zł, do tego dolicz mobo, ramy, zasilacz,
obudowe, dysk, naped i zbliższysz sie do 3k zł

ja miałem to szczęście że pc kupiłem w wajacje kiedy to ceny były chyba najkorzystniejsze

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dobra, co do CPU kaput, tylko what the hell is OC?!
Mobo - O.o rozumiem, że to płyta główna? Intela... A Gigabyte i takie firmy?
RAM - no tak, tak, tu rozumiem.
Grafa - tu też...
Zasilacz - ojciec na elektryce się zna, może on to pojmie.
Buda - to też wiem.
I jeszcze jedno, chłodzenie... U mnie na karcie graficznej nie ma żadnego wiatraczka. Jest tylko wywiew + jeden ogromny koło karty graficznej, jednak jej nie chłodzi, bo jest zamontowany na płycie głównej i jeden u góry, taaaki duży. Przepraszam, że tak prostacko to opisuję, po prostu tak się na tym znam. I dziwi mnie, że ten jeden wiatrak zamiast nawiewać to wywiewa, a akurat jest zamontowany nieopodal graficznej :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ach, u mnie nieraz pojawiała się informacja, że system jest uszkodzony który jednak się włączał. Obecnie pisze, że brak pliku boot.ini, i też się włącza. Niezbadane są tajniki komputera.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 23:53, Jaki Ganh1 napisał:

Dobra, co do CPU kaput, tylko what the hell is OC?!
Mobo - O.o rozumiem, że to płyta główna? Intela... A Gigabyte i takie firmy?
RAM - no tak, tak, tu rozumiem.
Grafa - tu też...
Zasilacz - ojciec na elektryce się zna, może on to pojmie.
Buda - to też wiem.
I jeszcze jedno, chłodzenie... U mnie na karcie graficznej nie ma żadnego wiatraczka.
Jest tylko wywiew + jeden ogromny koło karty graficznej, jednak jej nie chłodzi, bo jest
zamontowany na płycie głównej i jeden u góry, taaaki duży. Przepraszam, że tak prostacko
to opisuję, po prostu tak się na tym znam. I dziwi mnie, że ten jeden wiatrak zamiast
nawiewać to wywiewa, a akurat jest zamontowany nieopodal graficznej :|

Postaram sie odpowiedziec.
CPu - procesor. OC- Overclocking - czyli podkręcanie.
Mobo - płyta głowna - Imho wiodące marki to teraz AsuS, DFI , Foxxcon , Gigabite(ale tu niektórzy mówią Gigashit więc polecam 3 pierwsze). Zalezy jaki ma na sobie chipset (układ sterujacy) i socket(czyli wejscie na procesor) pasuja do roznych procesorow w zaleznosci czy AMD czy intel.
Zasilacz: Generalnie polecane sa : Enermax , Chieftac , Corsair + kilka innych które mi gdzieś uciekły. Jeżeli wezmiesz zasilacz której z tych firm (Jeżeli nie masz SLI lub Crossfire(czyli wiecej niz jedenj kart graficznych) to zasilacz 550W wystarczy. Wszystkie zasilacze tych marek mają sprawnośc 82%+ czyli 82% pradu jaki pobiorą przerabiają na moc dla kompa, reszta sie marnuje ale i tak za nią płacisz:). Zasilacze jakiś firm "Małekoreańskierączki" mają sprawności nawet 6x% przez co nie dość ze mogą spalić kompa to i rachunki są wysokie.
Wszystkie nowe karty graficzne mają wiatraczek , inaczej sie juz nie da. Dodatkowo w obudowie najlepiej mieć jeden wentylator na przednim panelu ktory bedzie zasysał zimne powietrze z przed obudowy, i jeden na górze z tyłu który bedzie je wyrzucał. Można ich liczbe powiekszyc do 2 na przód i tył, dodatkowo mozna miec wentylek z boku i z góry obudowy(Który bedzie wyrzucał gorące powietrze).
Co do procesora to także można się pokusić o dobre chłodzenie gdyż np. z mojego procka który nominalnie pracuje w 3,16ghz spokojnie działa na 4,2ghz czyli jest podkręcony o 30% bez problemu. Co jest jak by nie patrzeć prawie darmową mocą(No skraca to żywot procesora ale co mi z tego że zamiast 15 lat popracuje ich 5-6 jak i tak kompa zmienie za 3-4lata max)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2009 o 23:53, Jaki Ganh1 napisał:

Dobra, co do CPU kaput, tylko what the hell is OC?!

OC-overclocking-podkrecanie

Dnia 29.01.2009 o 23:53, Jaki Ganh1 napisał:

Mobo - O.o rozumiem, że to płyta główna? Intela... A Gigabyte i takie firmy?

intel i AMD to firmy produkujace chipsety do płyt głownych (chipset to takie serce płyty głównej). Natomiast Gigabyte, Asus, MSI, Foxconn itd to firmy które produkują płyty głownej z wykorzystaniem chipsetów produkowanych przez AMD czy intela (zalezy pod jaki procesor). intel produkuje także własne mobasy ale nie sa one warte uwagi. Ogólnie ciezko polecic tylko firme, bo kazda firma ma modele słabe i dobre (pozostaje kwestia proporcji): MSI, biostar, Asus, Gigabyte, DFI, ECS, Foxconn, EVGA czy nawet asrock - kazde firma ma cos ciekawego do zaoferowania, zalezy jakii segment

Dnia 29.01.2009 o 23:53, Jaki Ganh1 napisał:

Buda - to też wiem.

dodam jeszcze, ze wazne jest także jakość blach (grubość) oraz jakość wykonania

Dnia 29.01.2009 o 23:53, Jaki Ganh1 napisał:

I jeszcze jedno, chłodzenie... U mnie na karcie graficznej nie ma żadnego wiatraczka.
Jest tylko wywiew + jeden ogromny koło karty graficznej, jednak jej nie chłodzi, bo jest
zamontowany na płycie głównej i jeden u góry, taaaki duży. Przepraszam, że tak prostacko
to opisuję, po prostu tak się na tym znam. I dziwi mnie, że ten jeden wiatrak zamiast
nawiewać to wywiewa, a akurat jest zamontowany nieopodal graficznej :|

nie mam pojecia o co ci chodzi, przydaloby sie zdjecie. Strzelam, ze twoja karta graficzna jest chłodzona pasywnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Brawo, odpisałem sam sobie ^^. Miało być do Jaki Ganh1
BTW jeżeli kupujesz Pc, to może daj przybliżony budżet jaki masz , a my podamy ci najbardziej optymalną konfiguracje za daną kwotę a ty sobie potem czegoś podobnego poszukasz. Bo szkoda by było byś kupił jakiegoś E2160 @ 2,4ghz i do tego triple-SLI z 9400GT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, a co do obudowy. Kolega Solstheim wspominał o naprawdę wielu wentylatorach, co po ogólnym mym przemyśleniu wydało się znakomitym chłodzeniem, ale przecież trudno znaleźć obudowę, która miałaby miejsca na montaż takich wentylatorów, np. dwa miejsca na wentylatory z przodu i z tyłu czy, co najciekawsze, dosyć spory wentylator na górze obudowy. Czy wtedy samemu musimy nacinać blachę?

Co do karty, chodzi mi o to, że... Ostatnio przeglądając Allegro, chcąc dowiedzieć się po ile chodzi moja karta graficzna natrafiłem na identyczną jak moja (też Gigabyte, taki sam model, no wszystko, wygląd też) tyle, że miała ona na sobie jeszcze wentylator. Moja znowu niema nic. Jest goła i zielona ;(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2009 o 00:14, Jaki Ganh1 napisał:

No dobra, a co do obudowy. Kolega Solstheim wspominał o naprawdę wielu wentylatorach,
co po ogólnym mym przemyśleniu wydało się znakomitym chłodzeniem, ale przecież trudno
znaleźć obudowę, która miałaby miejsca na montaż takich wentylatorów, np. dwa miejsca
na wentylatory z przodu i z tyłu czy, co najciekawsze, dosyć spory wentylator na górze
obudowy. Czy wtedy samemu musimy nacinać blachę?

to zalezy, jak ci sie chce to mozesz ;p ja w swojej obudowie moge zainstalowac do 8 wentyli (jeden z przodu, dwa z lewej strony, jeden z tyłu, dwa na górze, jeden na dole i jeden z prawej strony)i nic nie wierciłem

Dnia 30.01.2009 o 00:14, Jaki Ganh1 napisał:

Co do karty, chodzi mi o to, że... Ostatnio przeglądając Allegro, chcąc dowiedzieć się
po ile chodzi moja karta graficzna natrafiłem na identyczną jak moja (też Gigabyte, taki
sam model, no wszystko, wygląd też) tyle, że miała ona na sobie jeszcze wentylator. Moja
znowu niema nic. Jest goła i zielona ;(

nie pomoge ci, musiałbym wiedziec co to za model, miec zdjecie, a najlepiej to i to


Solstheim
pisał, 3k na skrzynke i monitor, ale jest sprawa, ze bedzie (lub nie) przekładał cos ze starego kompa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po obliczeniu ile pieniędzy mam, ile dorobię, ile dostanę po sprzedaży starego komputera (dostanę 900 zł za Intel C2D 2.4 GHz [bodajże E6600], 2 GB RAM Geil Ultra 800 MHz, GeForce 8600 GTS [256mb, 128bit], Realtek HD Audio, zwykła obudowa, najnormalniejszy zasilacz, ogółem, komputer standardowy?), i dodać do tego fundusze rodzicielskie i babciowe to wychodzi mi 3000 zł, tyle, że mam w planach kupić sobie porządny monitor (ile dostanę za Samsung SyncMaster 710n, używany?? ^^), więc ok. 2000 zł.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2009 o 00:18, Jaki Ganh1 napisał:

Po obliczeniu ile pieniędzy mam, ile dorobię, ile dostanę po sprzedaży starego komputera
(dostanę 900 zł za Intel C2D 2.4 GHz [bodajże E6600], 2 GB RAM Geil Ultra 800 MHz, GeForce
8600 GTS [256mb, 128bit], Realtek HD Audio, zwykła obudowa, najnormalniejszy zasilacz,
ogółem, komputer standardowy?), i dodać do tego fundusze rodzicielskie i babciowe to
wychodzi mi 3000 zł, tyle, że mam w planach kupić sobie porządny monitor (ile dostanę
za Samsung SyncMaster 710n, używany?? ^^), więc ok. 2000 zł.

popatrz na allegro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Taaak, ile ja się w tego Supreme Commandera nagrałem. Ciekawa gra, nie powiem, ale jakaś taka za prosta jak na strategię/RTS :)

EDIT: Ech, niby 8600GTS a w Gothica III na najwyższych nie idzie płynnie pograć :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2009 o 00:45, Jaki Ganh1 napisał:

Taaak, ile ja się w tego Supreme Commandera nagrałem. Ciekawa gra, nie powiem, ale jakaś taka za prosta jak > na strategię/RTS :)

nie wiem, nigdy nie grałem

Dnia 30.01.2009 o 00:45, Jaki Ganh1 napisał:

EDIT: Ech, niby 8600GTS a w Gothica III na najwyższych nie idzie płynnie pograć :|

to nigdy nie była mocna karta graficzna, a do tego cena nieadekwatna do mozliwości. Dopiero 8800 GTS 320 MB był opłacalny (mowa o sytuacji przed 8800 GT, GTS 512 MB oraz HD 3850/3870)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się