Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.08.2007 o 22:53, Clegan napisał:

Toż to rozpasanie habilitantów się zrobiło :) Skoro habilitacji bez wsparcia uczelni nie sposób
wklepać to chyba lepiej sie przenieść do budowlanki :P


Kto mówi, że bez wsparcia nie można? Można by bez problemu na starym sprzęcie, ale skoro uczelnia sama z siebie coś oferuje kadrze, to dlaczego nie korzystać?;) Gdyby takie wspomaganie mieli studenci... choćby ten darmowy Vista nie tylko dla polibudy :/ To pewnie zależy od dziedziny nauki, ale np. z ekonomi porządna habilitacja powinna mieć w samej bibliografii między 300 a 700 pozycji. Już choćby do tego przydaje się wsparcie, tyle że ludzkie :)

Dnia 04.08.2007 o 22:53, Clegan napisał:

A co do budy: jeśli weźmiesz GPU z chłodzeniem pasywnym to konieczny jest wiatrak z tyłu -
przy grach karta to będzie niezły kaloryfer.


Proszę tak bardziej jak do laika - co to znaczy chłodzenie pasywne? W jakim sensie wiatrak z tylu? Oprócz zasilacza i miejsc na sloty dla kart tam raczej nie ma miejsca na zbyt wiele? Chyba że może z boku? Ja obecnie posiadam obudowę, która ma tylko zasilacz z tylu, ale generalnie ma wiele dodatkowych miejsc na takie wiatraki po bokach, tyle że nigdy ich nie dokupowałem. A karta graficzna zamiast normalnego wiatraczka ma jakieś rurki (silent pipe), nie wiem, czy to lepiej chłodzi, ale jest o wiele cichsze, a to sobie też cenię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2007 o 23:03, GanD napisał:

studenci... choćby ten darmowy Vista nie tylko dla polibudy :/ To pewnie zależy od dziedziny
nauki, ale np. z ekonomi porządna habilitacja powinna mieć w samej bibliografii między 300
a 700 pozycji. Już choćby do tego przydaje się wsparcie, tyle że ludzkie :)

Ty mi o bibliografii nie mów - nie che mi się tego przypominać :)

Dnia 04.08.2007 o 23:03, GanD napisał:

Proszę tak bardziej jak do laika - co to znaczy chłodzenie pasywne? W jakim sensie wiatrak
z tylu? Oprócz zasilacza i miejsc na sloty dla kart tam raczej nie ma miejsca na zbyt wiele?
Chyba że może z boku? Ja obecnie posiadam obudowę, która ma tylko zasilacz z tylu, ale generalnie
ma wiele dodatkowych miejsc na takie wiatraki po bokach, tyle że nigdy ich nie dokupowałem.
A karta graficzna zamiast normalnego wiatraczka ma jakieś rurki (silent pipe),

Właśnie to jest chłodzenie pasywne - czyli bez wiatraka, tylko same rurki. Jego wada jest to że się poważnie grzeje przy znacznym obciążeniu [czyli grach].
Praktycznie każda buda obecnie ma z tyłu otwór z miejscem [taka kratka z 4 dziurkami po bokach] na zamontowanie wiatraka [sporo droższych obudów ma go zamontowanego] - to miejsce jest z reguły poniżej zasilacza. Tam montujesz wiatrak. Tylny wiatrak wyciąga gorące powietrze z budy - przy jego braku gorące powietrze wciąga zasilacz [co źle wpływa na jego żywotność i głośność].

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem, ale o taki wiatraczek to postaram się już później, w ramach własnego budżetu. I jak wrócę do domu to uważniej przyjrzę się starej obudowie, może faktycznie jest tam coś takiego... Dziękuję za pomoc :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś godny polecenia zasilacz awaryjny UPS - przy czym nie tyle chodzi mi o podtrzymywanie co o stabilizowanie [nie wiem czy dobrze to zwę] napięcia w sieci - sieć elektryczna w bloku wykazuje jakieś zaniki napięcia.
Listwę zasilającą już mam; komp co prawda jakiś problemów podczas pracy nie powoduje ale chyba jest to spowodowane dobrym zasilaczem jaki w niego wsadziłem, a nie chę już dłużej go męczyć.
Może ktoś się zna na temacie i prosto pisze na co zwracać uwagę przy kupnie UPSa.
Na razie mam na oku ten model: http://www.znak.pl/index.php?cid=382&scid=383&prid=upsAPCES700+Back-UPS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.08.2007 o 23:12, Clegan napisał:

Właśnie to jest chłodzenie pasywne - czyli bez wiatraka, tylko same rurki. Jego wada jest to
że się poważnie grzeje przy znacznym obciążeniu [czyli grach].


Hmmm. Jeśli ~70*C po trzech godzinach grania to "poważne grzanie", to sorry. Próg zwalniania w NVidii jest fabrycznie ustawiany na 130*C. Trochę jeszcze brakuje do tej granicy. Co istotne przy układach typu "silent pipe", nie musisz martwić się o wyciszanie kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2007 o 13:52, mrosi napisał:

> Właśnie to jest chłodzenie pasywne - czyli bez wiatraka, tylko same rurki. Jego wada jest
to
> że się poważnie grzeje przy znacznym obciążeniu [czyli grach].

Hmmm. Jeśli ~70*C po trzech godzinach grania to "poważne grzanie", to sorry. Próg zwalniania
w NVidii jest fabrycznie ustawiany na 130*C. Trochę jeszcze brakuje do tej granicy. Co istotne
przy układach typu "silent pipe", nie musisz martwić się o wyciszanie kompa.



na poczatku jak pojawily sie karty 8600GTS silentpipe od gigabyte w hurtowni action to pierwsze egzemplarze byly uszkodzone. tzn przegrzewaly sie i wieszlay kompa, teraz od czasu do czasu tez trafiaja sie te karty i niestety sa wielkie problemy z reklamacjami tego shitu :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Temat (wydaje mi się) odpowiedni, to jedziemy;)
Postanowiłem uaktualnić sobie BIOS od grafiki, dodam, że posiadam Radeona 9600Pro od Gigabyte''a. To tak, doszukałem się odpowiedniej wersji oprogramowania na stronie producenta, ściągnąłem go (BIOS), zainstalowałem "Gigabyte Utility" i jak wyczytałem w "książeczce" załączonej do karty, odpaliłem opcję "VGA", spośród dwóch dostępnych opcji uaktualnienia BIOS''u wybrałem "from local file" ("trough the internet" coś nie działa ale na stronie była informacja, że może tak być;) i żeby zainstalować z dysku). Dobra, zaznaczam odpowiedni plik, wyskakuje komunikat, żę podczas aktualizacji, obraz może migać etc. W ciągu dosłownie ułamka sekundy coś się niby stało, po czym dalej miałem tą samą wersję BIOS''u. Po prostu się nie chce instalować... Wiecie o co chodzi? z góry dzięki za pomoc;) Dodam od razu, że nie mam zamiaru uaktualniać BIOS''u z poziomu DOS''u:)... po prostu NIE;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2007 o 13:52, mrosi napisał:

> Właśnie to jest chłodzenie pasywne - czyli bez wiatraka, tylko same rurki. Jego wada jest
to
> że się poważnie grzeje przy znacznym obciążeniu [czyli grach].

Hmmm. Jeśli ~70*C po trzech godzinach grania to "poważne grzanie", to sorry. Próg zwalniania
w NVidii jest fabrycznie ustawiany na 130*C.

To pogrzej kartę do 120C i pogadamy jak to chodzi [i jak się leżący niedaleko procek poczuje]. Rozumiem że w budzie bez żadnego wentyla poza zasiłką. Poza tym jak powietrze o temp. 70C ma trafiać do zasiłki to już wolę dodatkowy wiatrak zamontować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2007 o 15:05, Clegan napisał:

To pogrzej kartę do 120C i pogadamy jak to chodzi [i jak się leżący niedaleko procek poczuje].


Po co i czym? Farelką, lutownicą czy żelazkiem?

Dnia 05.08.2007 o 15:05, Clegan napisał:

Rozumiem że w budzie bez żadnego wentyla poza zasiłką. Poza tym jak powietrze o temp. 70C ma
trafiać do zasiłki to już wolę dodatkowy wiatrak zamontować.


Tyle tylko, że te karty nie grzeją się do temperatur rzędu 120*C - jak piszesz. Nawet bez dodatkowego wentylatora w budzie. Mam doskonały przykład na to. Komputer mojej siostry. Z Gigabyte 7600GT Silent Pipe. Temp. max 68*C po 3-4 godzinach grania. Więc zaprawdę nie wiem co Ty robisz z tą grafiką. Albo masz walnięty egzemplarz albo ktoś Ci głupot naopowiadał. Jeśli karta ma ok. 70*C to jaki ma wpływ na procek, który ma ok. 50-55*C, lub zasilacz, który sam ma ok 70-80*C? Żaden albo prawie żaden. Owszem, celowym jest założenie wentyla wyciągającego powietrze z budy, ale po to aby nie dopuścić do kiszonki. Choć to i tak w dalszym ciągu pojęcie względne. U mojej siostry żadnego wentyla poza zasilaczowym i procesorowym nie ma i jest ok. Nic się nie wiesza, komputer pracuje cicho (w miarę cicho jak na tę półkę sprzętu).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.08.2007 o 15:04, KrzYsieK8926 napisał:

Temat (wydaje mi się) odpowiedni, to jedziemy;)
Postanowiłem uaktualnić sobie BIOS od grafiki, dodam, że posiadam Radeona 9600Pro od Gigabyte''a.
To tak, doszukałem się odpowiedniej wersji oprogramowania na stronie producenta, ściągnąłem
go (BIOS), zainstalowałem "Gigabyte Utility" i jak wyczytałem w "książeczce" załączonej do
karty, odpaliłem opcję "VGA", spośród dwóch dostępnych opcji uaktualnienia BIOS''u wybrałem
"from local file" ("trough the internet" coś nie działa ale na stronie była informacja, że
może tak być;) i żeby zainstalować z dysku). Dobra, zaznaczam odpowiedni plik, wyskakuje komunikat,
żę podczas aktualizacji, obraz może migać etc. W ciągu dosłownie ułamka sekundy coś się niby
stało, po czym dalej miałem tą samą wersję BIOS''u. Po prostu się nie chce instalować... Wiecie
o co chodzi? z góry dzięki za pomoc;) Dodam od razu, że nie mam zamiaru uaktualniać BIOS''u
z poziomu DOS''u:)... po prostu NIE;)


Musisz zaznaczyć opcję w BIOS płyty głównej VGA bios writable,shadow, czy jakoś tak enable co bios to inaczej się nazywa - zainstaluj sterowniki do płyty głównej (chipset) też może być przyczyna jak to nie działa to pomyślimy coś więcej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję porady - zamierzam zakupić nowy monitor LCD tylko mam dylemat czy panorama czy normalny 4:3 :(
nie używałem nigdy panoramy i nie wiem jak spisuje się grach - jak z grami staszymi które nie działają w rodzielczościach typu 16:9 - jak obraz jest sklowany - czy obcina po bokoch czy też rozciąga ?
co poradzicie ( używam visty a ta lepiej współpracuje z tego typu monitorami) , ale także lubię dużó pograć
co do marki to albo iiyama albo asusa , no może jeszcze samsunga

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2007 o 09:52, scott napisał:

potrzebuję porady - zamierzam zakupić nowy monitor LCD tylko mam dylemat czy panorama czy normalny
4:3 :(
nie używałem nigdy panoramy i nie wiem jak spisuje się grach - jak z grami staszymi które nie
działają w rodzielczościach typu 16:9 - jak obraz jest sklowany - czy obcina po bokoch czy
też rozciąga ?
co poradzicie ( używam visty a ta lepiej współpracuje z tego typu monitorami) , ale także lubię
dużó pograć
co do marki to albo iiyama albo asusa , no może jeszcze samsunga


Kup panorame sobie przy grach nie zauważyłem czarnych pasków po bokach, przy filmach są, ale jeżeli film masz w 16:9 to wtedy dużo zyskujesz na wielkości obrazu bo prócz czarnych pasków "w filmie" nie tracisz powieszchni na czarne paski z góry i z dołu dodawane przy monitorach 4:3. To tylko moje prywatne zdanie . Po za tym pasek boczny na pulpicie w końcu nie zabiera cennego miejsca;) jeśli ktoś go używa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2007 o 09:52, scott napisał:

potrzebuję porady - zamierzam zakupić nowy monitor LCD tylko mam dylemat czy panorama czy normalny
4:3 :(
nie używałem nigdy panoramy i nie wiem jak spisuje się grach - jak z grami staszymi które nie
działają w rodzielczościach typu 16:9 - jak obraz jest sklowany - czy obcina po bokoch czy
też rozciąga ?
co poradzicie ( używam visty a ta lepiej współpracuje z tego typu monitorami) , ale także lubię
dużó pograć
co do marki to albo iiyama albo asusa , no może jeszcze samsunga



Sam uzywam Samsunga 226BW. Sa to 22" i domyslna rozdzielczosc to 1680x1050. Dla mnie monitorek jest rewelajca ma piekne kolory i wogole. Ale teraz przejdzkmy do strony technicznej nie samego monitora ale uzwania go w grach. Musisz sie liczyz ze gdy kupisz juz taki monitpor dobrze bylo by miec silna grafike. Co tzna?? O toz chodzi o to ze gry wygladaj super tylko w najwyzszej rozdzialce czyli 1680x1050. Mozesz ustawic 1024x768 lub 1280x1024 ale bedziesz widzial wiele pixeli. Dlatego przed kupnem zastanow sie czy masz dobra karte graficzna. Ja mam 8800GTX i jestem bardzo zadowolony. Nie zdazyla mi sie jeszcze gra ktora by mi przycinala w najwyzej rozdziałce. Jesli chodzi o skalowanie to wyglada to naprwde dobrze. Przedewszytskim panoramy nie ucinaja obrazu tylko go ladnie rozciagaja pod warunkime ze masz max rozdzialke. Co do straszych gier jest duzo patchy np do F.E.A.R ktory w wersji 1.0 nie obsluguje rozdzielczosci panoramicznych. Ale po wgraniu patcha juz chodzi w panoramie. Jezeli uzywasz Vsty i chcesz kupic taki monitor to musiz tez miec mocnego kompa bo jak wiesz vista troche zwalnia gry, wiec dodajac do tego wysdoka rozdzielczosc moze ci przycinac. Jesli chodzi o marki to asusa nie polecam w prawie co drugiej 22" trafia sie pixel, i obraz nie jest taki soczysty. Yiamy mi sie nie podobaja wiec wogole nie zawieram glosu. Na sam koniec zostawilem SAMSUNGA polecam model taki jak ja mam czyli 226BW. Monitorek super extra soczyste kolory ogolem super. Oczywiscie nie musisz kupowac 22" noc hyba ze chcesz. JEzeli nie to tez polecam sanunga 206BW i model nizly nie pamietam jak sie nazywal ale to bedzie 19". Zycze mielj lekturki i wyboru najlepszego z zaoferowanych rozwiazam :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no coż visty używam i kompa mam spko ;p patrz opis grafę także
co do monitorka to max 19" - większego nie potrzeba ale dzięki za info co do firmy to jednak chyba iiyamma - jest to dla mnie sprawdzona firma ;) no ale zobaczymy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja też wyjadę z pytaniem o monitor. Zakupiłem ja sobie NEC 22''... Całkiem fajnie było z początku. Może prócz prawie niewidocznych pasków w poprzek monitora na tej samej odległości od góry i dołu niezależnie od rozdziałki czy odświeżania a widoczne tylko przy jaśniejszych kolorach. Taak. Rozdziałka 1600x1200x85 jest całkiem fajna tylko, że przy tych 85hz pojawia się moira. :/ I po ''partialnie'' tzn w jakimś miejscu więc ustawienie moire canceler nie bardzo pomoże. Ahh, wyżej wymieniona moira pojawia się czasami o losowej porze w losowym miejscu ale zwykle w lewej części monitora. :P
Da się coś z tym zrobić? Obecnie jadę na 1280x1024x100. Ale wolałbym 1600x1200x85. :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2007 o 13:40, VaRIaT napisał:

Ja też wyjadę z pytaniem o monitor. Zakupiłem ja sobie NEC 22''... Całkiem fajnie było z początku.
Może prócz prawie niewidocznych pasków w poprzek monitora na tej samej odległości od góry i
dołu niezależnie od rozdziałki czy odświeżania a widoczne tylko przy jaśniejszych kolorach.
Taak. Rozdziałka 1600x1200x85 jest całkiem fajna tylko, że przy tych 85hz pojawia się moira.
:/ I po ''partialnie'' tzn w jakimś miejscu więc ustawienie moire canceler nie bardzo pomoże.
Ahh, wyżej wymieniona moira pojawia się czasami o losowej porze w losowym miejscu ale zwykle
w lewej części monitora. :P
Da się coś z tym zrobić? Obecnie jadę na 1280x1024x100. Ale wolałbym 1600x1200x85. :/

jak rozumiem to jest crt? czy lcd bo jeśli lcd to dziwne masz częstotliwości odświeżania standard to 75hz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Za kogo mnie masz?! XDD Nie splamię honoru i nie kupie LCD... za prędko. Poczekam aż wyjdą jakieś dobre. :P

Tak, CRT. NEC MultiSync FE2111SB konkretnie. Ciężka cholera jest jak nie wiem... 30 kilo. :P

A na serio już. Moira pojawia się na jakiś czas po włączeniu kompa (monitora). Po jakiś 6 godzinach już praktycznie nie ma efektów żadnych. Ale do tego czasu to jest dosyć irytujące.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2007 o 14:50, VaRIaT napisał:

Za kogo mnie masz?! XDD Nie splamię honoru i nie kupie LCD... za prędko. Poczekam aż wyjdą
jakieś dobre. :P

Tak, CRT. NEC MultiSync FE2111SB konkretnie. Ciężka cholera jest jak nie wiem... 30 kilo. :P


A na serio już. Moira pojawia się na jakiś czas po włączeniu kompa (monitora). Po jakiś 6 godzinach
już praktycznie nie ma efektów żadnych. Ale do tego czasu to jest dosyć irytujące.

a może masz jakieś silne pole elektromagnetyczne w pobliżu monitora np duże głośniki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.08.2007 o 16:27, czaja24 napisał:

> A na serio już. Moira pojawia się na jakiś czas po włączeniu kompa (monitora). Po jakiś
6 godzinach
> już praktycznie nie ma efektów żadnych. Ale do tego czasu to jest dosyć irytujące.
a może masz jakieś silne pole elektromagnetyczne w pobliżu monitora np duże głośniki

Nic z tego. Mam słuchawki (ZALMAN Theatre) więc to nie to. Nic innego z ''magnesem'' nie ma koło monitora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się