Zaloguj się, aby obserwować  
Rick

Dziennikarstwo

157 postów w tym temacie

Dnia 17.03.2015 o 16:42, Tuchaczevsky napisał:

Nieśmiało pragnę nadmienić, że ponad połowa ludzi pracujących w mediach, nie ma żadnego
wykształcenia w kierunku dziennikarskim.


A czy tak naprawdę jest koniecznym warunkiem, by być dobrym dziennikarzem? Owocem dziennikarstwa są choćby takie Baluki, a to nie jest wcale dobry owoc. Opis twoich studiów też zachęcający nie jest, choć mam wrażenie, że to wina systemu edukacji i finansowania wyższych uczelni. Teraz one nie są po to, by zapewniać pracę wykształceniem lub rozwijać czyjąś karierę naukową, odnoszę wrażenie, że ściągają studentów tylko po to, by się utrzymać, a co będzie z nimi później to już ich sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2015 o 08:16, Rick napisał:

Na szczęście istnieje coś takiego jak "dziennikarstwo wyższe" (linki w
pierwszym poście ;)), gdzie w dużej mierze (nie we wszystkich) zachowano obiektywizm.


Mówisz o Baderze czy o wirtualnych mediach?

@Henrar - akurat teraz podałeś przykład najbardziej skrajnego gniota. Żeby daleko u nas nie szukać, to masz taki TVN, TVN24. W USA jest zupełnie inna kultura newsa oraz prowadzenia śledztw.

@Kaerobani - Odnośnie kwalifikacji, patrz na odpowiedź do Graffisa. Odnośnie studiów, to masz rację. Uczelnie walczą o prestiż, który jest mierzony miarą napływu i wypływu studentów z papierkiem, niż rzeczywistej jakości, z którą absolwenci powinni opuszczać mury uniwersytetu. Powinni mierzyć to na podstawie współczynnika zatrudnienia, na 3 lata po ukończeniu studiów przez dany rocznik. Dopiero wtedy statystyka by pokazała prawdziwe oblicze poziomu i jakości szkolnictwa wyższego, jak i jego potrzebności. Można też to podważyć, oczywiście. Jak mówi stare porzekadło: jest kłamstwo, obrzydliwe kłamstwo i statystyka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.03.2015 o 11:37, Kaerobani napisał:

A czy tak naprawdę jest koniecznym warunkiem, by być dobrym dziennikarzem?

Kiedyś większość dziennikarzy była po polonistyce. Teraz wystarczy sama umiejętność "lekkiego pióra". Studia dały mi przynajmniej możliwość spróbowania swoich sił w każdej dziedzinie: w prasie, radiu, telewizji i internecie. A już zupełnie przypadkiem obudziły we mnie miłość do produkcji telewizyjnej. Poza tym dzięki nim przeczytałem prawdziwe dziennikarskie perełki i stworzyłem własna siec kontaktów. Dlatego absolutnie nie uważam czasu studiowania za stracony.

@Tuchaczevsky Mówię ogólnie o reportażach. Hugo-Baderowi jest przypisywanych wiele rzeczy, więc nie ma co wnikać, ale np. taki Tochman albo Jagielski czy Kąkolewski to już dla mnie dziennikarze z krwi i kości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.03.2015 o 14:32, Rick napisał:


> A czy tak naprawdę jest koniecznym warunkiem, by być dobrym dziennikarzem?
Kiedyś większość dziennikarzy była po polonistyce. Teraz wystarczy sama umiejętność "lekkiego
pióra". Studia dały mi przynajmniej możliwość spróbowania swoich sił w każdej dziedzinie:
w prasie, radiu, telewizji i internecie. A już zupełnie przypadkiem obudziły we mnie
miłość do produkcji telewizyjnej. Poza tym dzięki nim przeczytałem prawdziwe dziennikarskie
perełki i stworzyłem własna siec kontaktów. Dlatego absolutnie nie uważam czasu studiowania
za stracony.


Ja podejdę do tego inaczej. Nie uważam czynności, które SAM postanowiłem podjąć, za czas stracony. Palców u obu rąk nie starczyłoby mi, żeby wskazać osoby kompletnie zagubione na tym kierunku. Nie jest jakiś specjalnie wymagający, a mimo to połowa sobie nie radzi, a druga połowa nadal nie wie, czy chce wiązać z tym swoją przyszłość. Cieszę się, że jestem zdecydowany ;)

Dnia 18.03.2015 o 14:32, Rick napisał:

Mówię ogólnie o reportażach. Hugo-Baderowi jest przypisywanych wiele
rzeczy, więc nie ma co wnikać, ale np. taki Tochman albo Jagielski czy Kąkolewski to
już dla mnie dziennikarze z krwi i kości.


Aaa... No to zupełnie inna para kaloszy. Akurat ta dziedzina reporterki różni się od codziennego serwisu i agendy. Również mam kilku mentorów, którzy mnie prowadzą, a natrafię pewnie jeszcze na kilku, bo regularnie uzupełniam biblioteczkę. Ostatnio na tapecie jest Wojciech Górecki, a konkretnie "Planeta Kaukaz".

Co do Badera, to zdarzyło mi się z nim porozmawiać i napić (nic to dziwnego, większość w tej branży nie kryje się specjalnie ze spożywaniem :P). Całkiem sympatyczny gość, ale stanowczo zbyt krótko, żeby poznać jego prawdziwą wartość.

EDIT: Jeszcze małe wtrącenie do pierwszej części odpowiedzi. Znam wielu dziennikarzy, którzy ukończyli kierunki podobne do antropologii i historii, której notabene znajomość uważam za jeden z priorytetów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

TVN szuka redaktora serwisu VOD. Aż szkoda, że nie mieszkam w Warszawie, byłbym aplikował, ale tak to chętni mogą spróbować. Na całe szczęście TVN jest w amerykańskich rękach, więc to zawsze mniejsze zło. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poniżej zamieszczam link do dzisiejszego pytania pani "dziennikarki" z TVP Bydgoszcz, po wylądowaniu JKM w Toruniu.

https://youtu.be/_v_Rb2TqsOo

Na drugim planie jest moja cudowna gęba, która zniesmaczona miernotą, znika w 24 sekundzie z ekranu. Załączam również zdjęcie, które zostało wykonane później tego samego dnia, po konferencji w hotelu Copernicus. Jak widać, Prezes czuł się z nami dość swobodnie ;)

20150321011412

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i proszę: http://wyborcza.pl/1,75478,17749468,Durczok_nie_molestowal__Prokuratura_nie_wszczyna_postepowania.html

I jeszcze to: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po-analizie-raportu-tvn-ws-molestowania-prokuratura-nie-wszczyna-sledztwa-wprost-to-luka-w-prawie

Trochę to dziwne, że o decyzji prokuratury nie wie nawet adwokat Durczoka, no ale to było by zbyt normalne jakby wszyscy wszystko wiedzieli i się z tym zgadzali. :P

EDIT: + warto przeczytać jako przestrogę: http://wiadomosci.onet.pl/znany-youtuber-pod-politycznym-ostrzalem-po-programie-z-komorowskim-zaprosil-tez/dhbl5e

Nigdy nie wolno robić wałka w internetach. To się zawsze źle kończy. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 08:54, Rick napisał:

No i proszę: http://wyborcza.pl/1,75478,17749468,Durczok_nie_molestowal__Prokuratura_nie_wszczyna_postepowania.html

I jeszcze to: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/po-analizie-raportu-tvn-ws-molestowania-prokuratura-nie-wszczyna-sledztwa-wprost-to-luka-w-prawie

Trochę to dziwne, że o decyzji prokuratury nie wie nawet adwokat Durczoka, no ale to
było by zbyt normalne jakby wszyscy wszystko wiedzieli i się z tym zgadzali. :P


Organy ścigania i egzekwowania działają zgodnie z literą prawa, którego nie ma lub w ogóle nie jest nazwane. W Polsce prawie wszystko działa źle i nikt nawet nie zachodzi w głowę jak i dlaczego. Jeżeli rzeczywiście się okaże, że Durczok się z tego wybroni, to może być sytuacja typu "LOSE-WIN". Robotę już stracił, ale może zyskać nową u konkurencji (jeśli oczyszczą go z zarzutów) i przy okazji zgarnie kasę z ewentualnych odszkodowań. Oczywiście drogą pantoflową już się pewnie rozeszło po redakcjach, co tam się naprawdę stało. Zobaczymy, co pokaże przyszłość...

Dnia 14.04.2015 o 08:54, Rick napisał:


EDIT: + warto przeczytać jako przestrogę: http://wiadomosci.onet.pl/znany-youtuber-pod-politycznym-ostrzalem-po-programie-z-komorowskim-zaprosil-tez/dhbl5e

Nigdy nie wolno robić wałka w internetach. To się zawsze źle kończy. :P


Szczerze mówiąc, to nigdy nie przepadałem za tym gościem. O ile przedsięwzięcie jest skutecznie nagłośnione w social media, tak poziom jest zatrważająco słaby. Nie wiem już nawet, jak mam go tytułować. Bo dziennikarzem dla mnie nie jest, a zajmuje się coachingiem, jednocześnie mając powiązania polityczne w sztabie wyborczym Bronka?! No coś tu jest nie halo.

Tym, co wczoraj zrobił - prawdopodobnie preparując maile, które rzekomo wysłał do innych kandydatów - pogrzebał raz na zawsze swoją wiarygodność. Do tego wyszły tureckie lajki, wyśmiewanie się z Kukiza i Dudy na Twitterze + parę innych szczegółów, których Internet nie wybacza ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałbym, ale już nie mogę edytować.

Mały dodatek do sprawy Jakóbiaka. Zauważyłem ciekawą i zabawną rzecz, która była powielana w treści każdego maila, które rzekomo rozesłał do innych kandydatów na prezydenta. Cytuję: "Mógłbym napisać o programie dużo, ale najlepiej zaczerpnąć informacji w OBIEKTYWNYM źródle czyli jednej z publikacji na portalu u Tomasza Lisa"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2015 o 12:01, Tuchaczevsky napisał:


Jeżeli rzeczywiście się okaże, że Durczok się z tego wybroni,
to może być sytuacja typu "LOSE-WIN". Robotę już stracił, ale może zyskać nową u konkurencji
(jeśli oczyszczą go z zarzutów) i przy okazji zgarnie kasę z ewentualnych odszkodowań.


Wątpię. Dla większości ta sprawa jest już zamknięta. Tzn. ludzie będa pamiętać tylko to, za co tę robotę stracił. Nikogo nie obchodzi czy będzie miał za to wyrok, czy nie.

Dnia 14.04.2015 o 12:01, Tuchaczevsky napisał:

Oczywiście drogą pantoflową już się pewnie rozeszło po redakcjach, co tam się naprawdę
stało. Zobaczymy, co pokaże przyszłość...


Moim zdaniem może poprowadzić serwis internetowy.

Dnia 14.04.2015 o 12:01, Tuchaczevsky napisał:

Tym, co wczoraj zrobił - prawdopodobnie preparując maile, które rzekomo wysłał do innych
kandydatów - pogrzebał raz na zawsze swoją wiarygodność. Do tego wyszły tureckie lajki,
wyśmiewanie się z Kukiza i Dudy na Twitterze + parę innych szczegółów, których Internet
nie wybacza ;)

Jak dla mnie to jest sztandarowy przykład tego jak zrobić mało i udawać, że zrobiło się bardzo dużo, a potem trąbić o tym, że wszyscy sa be, bo nikt go nie lubi. Problem w tym, że o ile taki "hack" mógłby się udać w przypadku jednej grupki osób, to w całym internecie to nigdy nie przejdzie bez echa. Na gramsajcie pisałem o tym, że grupka internautów rozwiązała zagadkę, która miała im zając kilka tygodni w 3 godziny. Lekceważenie tak potężnej rzeszy ludzi, którzy w wielu wypadkach są prawdziwymi ekspertami w róznych dziedzinach jest po prostu głupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 12:26, Rick napisał:

Jak dla mnie to jest sztandarowy przykład tego jak zrobić mało i udawać, że zrobiło się
bardzo dużo, a potem trąbić o tym, że wszyscy sa be, bo nikt go nie lubi. Problem w tym,
że o ile taki "hack" mógłby się udać w przypadku jednej grupki osób, to w całym internecie
to nigdy nie przejdzie bez echa. Na gramsajcie pisałem o tym, że grupka internautów rozwiązała
zagadkę, która miała im zając kilka tygodni w 3 godziny. Lekceważenie tak potężnej rzeszy
ludzi, którzy w wielu wypadkach są prawdziwymi ekspertami w róznych dziedzinach jest
po prostu głupie.


Prawdę mówiąc, nie zdziwiłbym się, gdyby jego "działalność" była sprytnie przemyślanym mechanizmem marketingowym. Internet drąży. Zaraz się okaże, że sprzęt, kawalerka i inne rzeczy nie są tak do końca niewinne, jak się wydaje ;)

Zmieniając trochę, ale jednak pozostając w temacie, natrafiłem dziś na takie "cuś"

. Nie dość, że jestem często zażenowany poziomem prasy opinii, to jeszcze powstają takie gnioty... Ot, takie Bravo dla youtuberów.

Jak czytamy na oficjalnym fanpejdżu: "Przed Wami pierwszy w Polsce magazyn o gwiazdach YouTube''a(...) Nad magazynem pracowaliśmy razem z youtuberami. A w środku znaleźli się: SA Wardęga, Rezigiusz, Zuzanna Borucka, Stuu Games, Blowek, Kaiko, JDabrowsky, PewDiePie, Z Dupy, Abstrachuje.TV., Szparagi, Terefere, Skkf, Naruciak, MultiGameplayGuy, Red Lipstick Monster, Olciiak, Zmiano, Topowa Dycha, Ajgor Ignacy i wielu innych"

(fotka okładki poniżej)

20150414130118

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2015 o 13:03, Tuchaczevsky napisał:

Zmieniając trochę, ale jednak pozostając w temacie, natrafiłem dziś na takie "cuś"


WTF?! To ma nawet plakaty! :ooo Myślałem, że nigdy nie stetryczeję, ale oficjalnie nie nadążam za "trendami". :O Kurcze, dopiero wróciłem z zakupów, nie chce mi się do kiosku lecieć. Z chęcią zobaczyłbym stopkę redakcyjną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 13:14, Rick napisał:

WTF?! To ma nawet plakaty! :ooo Myślałem, że nigdy nie stetryczeję, ale oficjalnie nie
nadążam za "trendami". :O Kurcze, dopiero wróciłem z zakupów, nie chce mi się do kiosku
lecieć. Z chęcią zobaczyłbym stopkę redakcyjną.


Zaraz wybywam na zajęcia, więc po drodze do domu pewnie kupię i sprawdzę z czym to się je. Najwyżej poświęcę te 3,99 na opał... Oczywiście służę przy tym pomocą na chęci odnośnie stopki redakcyjnej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 13:14, Rick napisał:

WTF?! To ma nawet plakaty!

Rozkładówkę z blondynką ze Szparagów to bym nawet chętnie przygarnął. ;d

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.04.2015 o 13:31, Kadaj napisał:

Rozkładówkę z blondynką ze Szparagów to bym nawet chętnie przygarnął. ;d


...


Ja w sumie też. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>(...)

Podobnie jak Rick również chyba nie nadążam za trendami, bo jeszcze pamiętam jak parę lat wstecz obserwowałem paru youtuberów, gdy cały ten światek znajdował się można by rzec w powijakach. A teraz proszę wywiady, plakaty, rzesze "fanów", za niedługo pewnie kontrakty reklamowe i biznes się kręci. A jak tak zajrzeć na kanały niektórych osób to często nawet ciężko powiedzieć o czym one konkretnie są, a popularność zdobywają chyba głownie osobowością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 08:54, Rick napisał:


What. The. Fuck. Odstąpiono od śledztwa na podstawie wewnętrznego raportu TVN, a nie PIPu. I jeszcze sporządzonego w j. angielskim O_o

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2015 o 13:56, Wszystkozajete napisał:

Podobnie jak Rick również chyba nie nadążam za trendami, bo jeszcze pamiętam jak
parę lat wstecz obserwowałem paru youtuberów, gdy cały ten światek znajdował się można
by rzec w powijakach. A teraz proszę wywiady, plakaty, rzesze "fanów", za niedługo pewnie
kontrakty reklamowe i biznes się kręci.


Kotarski od Polimatów już gra w reklamie Banku Milenium. I to od jakiegoś czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować