Zaloguj się, aby obserwować  
Jackal-pl

Monitory LCD - Temat ogólny (nowości, matryce, parametry, sprawy techniczne)

2468 postów w tym temacie

Dnia 31.08.2008 o 14:46, qluk napisał:

Instrukcja obsługi -> ustawianie kontrastu i jasnosci.

To to wiem, ale jak ustawić tak, żeby obraz był ładny? Poza tym, można przejść kiedyś do pierwotnych ustawień?

Dnia 31.08.2008 o 14:46, qluk napisał:

Nie ruszaj biurkiem.

Staram się. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 19:13, Kalejdoskop86 napisał:

> Instrukcja obsługi -> ustawianie kontrastu i jasnosci.
To to wiem, ale jak ustawić tak, żeby obraz był ładny? Poza tym, można przejść kiedyś
do pierwotnych ustawień?

> Nie ruszaj biurkiem.
Staram się. ^^


Mozna -> ustawienia fabryczne, albo ktorys z trybów predefiniowanych.

Trudno powiedziec jak ustawic "ladny" obraz. Ale po pierwsze zmniejsz jasnosc tak do 40%-30% i potem kontreastem ustaw odpowiednia jasnosc oraz "palete" barw (dobrze wyswietlic sobie skale szarosci zeby dalo sie rozroznic jaknajwiecej odcnieni skrajnych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 19:13, Kalejdoskop86 napisał:

To to wiem, ale jak ustawić tak, żeby obraz był ładny? Poza tym, można przejść kiedyś
do pierwotnych ustawień?

Kupujesz kalibrator (wydatek 350 zł) i masz ładny obraz...Ewentualnie lepszy monitor (mówiłem, żebyś brał PVA...). A tak bardziej serio - monitor na pewno ma tryby predefiniowane (Gry, filmy, biuro itd). Poza tym najlepiej lekko zmodyfikować ustawienia jasności, wyłączyć w diabły kontrast dynamiczny i ręcznie pobawić się ustawieniami kolorów. A pierwotne ustawienia przywracamy poprzez "Default Settings" w menu monitora :)

Dnia 31.08.2008 o 19:13, Kalejdoskop86 napisał:

Staram się. ^^

Wada wszystkich LCD. Dlatego cenię sobie CRT - w ogóle nie drgnie, coby się z biurkiem nie działo. A co do twojego problemu - zawsze możesz sobie powiesić monitor na ścianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 22:49, ziptofaf napisał:

Kupujesz kalibrator (wydatek 350 zł) i masz ładny obraz...Ewentualnie lepszy monitor
(mówiłem, żebyś brał PVA...). A tak bardziej serio - monitor na pewno ma tryby predefiniowane
(Gry, filmy, biuro itd). Poza tym najlepiej lekko zmodyfikować ustawienia jasności, wyłączyć
w diabły kontrast dynamiczny i ręcznie pobawić się ustawieniami kolorów. A pierwotne
ustawienia przywracamy poprzez "Default Settings" w menu monitora :)

Acha, dzięki za radę.
Po boku nie mam dodatkowych klawiszy, więc w kontrolerze karty graficznej będę musiał to robić. Mam nadzieję, że nic się nie stanie? :>
Co do monitora to serio wolę TN. :)

Dnia 31.08.2008 o 22:49, ziptofaf napisał:

> Staram się. ^^
Wada wszystkich LCD. Dlatego cenię sobie CRT - w ogóle nie drgnie, coby się z biurkiem
nie działo. A co do twojego problemu - zawsze możesz sobie powiesić monitor na ścianie.

O nie, nie powieszę. ^^
A przy monitorze LCD zostanę, nie psuje oczu tak jak CRT.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:05, Kalejdoskop86 napisał:

Po boku nie mam dodatkowych klawiszy, więc w kontrolerze karty graficznej będę musiał
to robić. Mam nadzieję, że nic się nie stanie? :>

Nie masz nawet menu? Nie no, ależ monitor sobie wybrał...Z dolnej półki, ale cóż... to był twój wybór.

Dnia 31.08.2008 o 23:05, Kalejdoskop86 napisał:

Co do monitora to serio wolę TN. :)

Po prostu nie widziałeś S-IPS (NEC 20WGX2 Pro miał pierwsze miejsce w teście w CD-Action, jeżeli chodzi o jakość obrazu i kąty widzenia, a testowali go właśnie gracze, a nie jacyś sprzętowcy), ani PVA :) Gdybyś zobaczył, to byś uwierzył...

Dnia 31.08.2008 o 23:05, Kalejdoskop86 napisał:

A przy monitorze LCD zostanę, nie psuje oczu tak jak CRT.

Kto ci tych bajek naopowiadał? Oba typy monitorów wydzielają promieniowanie poniżej poziomu tła (innymi słowy, to standardowo występujące w naturze jest większe), a szkodzą tak samo. I każdy kolejny typ, jaki by on nie był też będzie szkodził. Dlaczego? W monitorach szkodzi to, że przez wiele godzin z rzędu gapimy się w jeden punkt, nie skupiamy wzroku na obiektach oddalonych bliżej lub dalej. Cały czas jedna odległość. Oko z czasem traci sprawność w dostosowywaniu się do zmiennej odległości. I stąd problemy. Rozwiązaniem byłby ruchomy monitor (np. taki, który porusza się do przodu i do tyłu), ale nie wyobrażam sobie grania na nim...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:11, ziptofaf napisał:

Nie masz nawet menu? Nie no, ależ monitor sobie wybrał...Z dolnej półki, ale cóż... to
był twój wybór.

Nie mam z dolnej półki, tylko menu jest w opcji kart graficznej, co mi osobiście bardziej pasuje... ;)

Dnia 31.08.2008 o 23:11, ziptofaf napisał:

Po prostu nie widziałeś S-IPS (NEC 20WGX2 Pro miał pierwsze miejsce w teście w CD-Action,
jeżeli chodzi o jakość obrazu i kąty widzenia, a testowali go właśnie gracze, a nie jacyś
sprzętowcy), ani PVA :) Gdybyś zobaczył, to byś uwierzył...

PVA widziałem i nie chciałem takiego monitora.

Dnia 31.08.2008 o 23:11, ziptofaf napisał:

Kto ci tych bajek naopowiadał? Oba typy monitorów wydzielają promieniowanie poniżej poziomu
tła (innymi słowy, to standardowo występujące w naturze jest większe), a szkodzą tak
samo. I każdy kolejny typ, jaki by on nie był też będzie szkodził. Dlaczego? W monitorach
szkodzi to, że przez wiele godzin z rzędu gapimy się w jeden punkt, nie skupiamy wzroku
na obiektach oddalonych bliżej lub dalej. Cały czas jedna odległość. Oko z czasem traci
sprawność w dostosowywaniu się do zmiennej odległości. I stąd problemy. Rozwiązaniem
byłby ruchomy monitor (np. taki, który porusza się do przodu i do tyłu), ale nie wyobrażam
sobie grania na nim...

A ja mam wzrok idealny, a rok siedziałem na CRT, a później tata kupił mi za 3000 LCD, którego używałem przez 6 lat i nadal będę używać (chodzi bez zarzutów) . :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:17, Kalejdoskop86 napisał:

Nie mam z dolnej półki, tylko menu jest w opcji kart graficznej, co mi osobiście bardziej
pasuje... ;)

Mi nie, bo wolę mieć te same ustawienia nawet po przestawieniu monitora do drugiego kompa.

Dnia 31.08.2008 o 23:17, Kalejdoskop86 napisał:

PVA widziałem i nie chciałem takiego monitora.

Jaki model? Bo ja już zamówiłem sobie Eizo FlexScan S2231W 22", czyli jeden z najlepszych dostępnych na S-PVA (kosztuje majątek, ale ja mam ceny prosto z hurtowni :)), tydzień pracowałem na 24" LG (za duży jak dla mnie, więc go zmieniam...) i uważam go za cud pod względem jakości. Kolory odwzorowywane perfekcyjnie, a po użyciu kalibratora to już dosłownie raj na ziemi.

Dnia 31.08.2008 o 23:17, Kalejdoskop86 napisał:

A ja mam wzrok idealny, a rok siedziałem na CRT, a później tata kupił mi za 3000 LCD,
którego używałem przez 6 lat i nadal będę używać (chodzi bez zarzutów) . :))

A ja siedzę przy CRT od 1997 roku i wiem, że niedługo przyjdzie taki czas, że będzie trzeba nosić okulary...Niestety, ale taka jest wada wszystkich monitorów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:25, ziptofaf napisał:

Mi nie, bo wolę mieć te same ustawienia nawet po przestawieniu monitora do drugiego kompa.

;)

Dnia 31.08.2008 o 23:25, ziptofaf napisał:

Jaki model? Bo ja już zamówiłem sobie Eizo FlexScan S2231W 22", czyli jeden z najlepszych
dostępnych na S-PVA (kosztuje majątek, ale ja mam ceny prosto z hurtowni :)), tydzień
pracowałem na 24" LG (za duży jak dla mnie, więc go zmieniam...) i uważam go za cud pod
względem jakości. Kolory odwzorowywane perfekcyjnie, a po użyciu kalibratora to już dosłownie
raj na ziemi.

Wolę jednak swój TN. Skromny ze mnie człowiek. ^^

Dnia 31.08.2008 o 23:25, ziptofaf napisał:

A ja siedzę przy CRT od 1997 roku i wiem, że niedługo przyjdzie taki czas, że będzie
trzeba nosić okulary...Niestety, ale taka jest wada wszystkich monitorów.

Ja też od tego roku mniej więcej gram intensywnie na kompie. ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:26, Kalejdoskop86 napisał:

Wolę jednak swój TN. Skromny ze mnie człowiek. ^^

A ja nadal pytam, jaki konkretnie PVA widziałeś? Dokładny model mi niepotrzebny, ale firmę raczej zapamiętałeś. I co w nim było nie tak?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:28, ziptofaf napisał:

A ja nadal pytam, jaki konkretnie PVA widziałeś? Dokładny model mi niepotrzebny, ale
firmę raczej zapamiętałeś. I co w nim było nie tak?

No ładny był, nie pamiętam jaki to był, ale ładny. Ale PVA to ta matryca, w której np. jak ci światło świeci z tylu to widać je, nie? Jak lustro?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:29, Kalejdoskop86 napisał:

No ładny był, nie pamiętam jaki to był, ale ładny. Ale PVA to ta matryca, w której np.
jak ci światło świeci z tylu to widać je, nie? Jak lustro?


Nie, to jest coś zupełnie innego. To, o czym mówisz, to Glare - lustro i Mat - brak odbicia światła. Każdy monitor ma jeden z tych dwóch typów (nie pamiętam, jak się toto zwie, więc mówię "typ"). Różnice między PVA, a TN ci kiedyś wyjaśniałem....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.08.2008 o 23:33, ziptofaf napisał:

Nie, to jest coś zupełnie innego. To, o czym mówisz, to Glare - lustro i Mat - brak odbicia
światła. Każdy monitor ma jeden z tych dwóch typów (nie pamiętam, jak się toto zwie,
więc mówię "typ"). Różnice między PVA, a TN ci kiedyś wyjaśniałem....

Wiem, że wyjaśniałeś, ale myślałem, że właśnie ta matryca to jest to, czy monitor jest Mat czy Glare.
A mógłbyś jeszcze raz mi wytłumaczyć tę różnicę? Chociażby odpowiedzieć na pytanie, czy typ Mat monitora z PVA czy TN na oko wyglądają tak samo, ale jak się włączy to różnicę widać?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2008 o 16:39, Kalejdoskop86 napisał:

Wiem, że wyjaśniałeś, ale myślałem, że właśnie ta matryca to jest to, czy monitor jest
Mat czy Glare.

Tak szczerze, to ja wolę Glare. Mat też dobry, ale nie dla mnie.

Dnia 01.09.2008 o 16:39, Kalejdoskop86 napisał:

A mógłbyś jeszcze raz mi wytłumaczyć tę różnicę? Chociażby odpowiedzieć na pytanie, czy
typ Mat monitora z PVA czy TN na oko wyglądają tak samo, ale jak się włączy to różnicę
widać?

Na oko (czyt. przy wyłączonym monitorze) wyglądają tak samo. Kolosalne różnice uświadczysz dopiero po włączeniu monitora. Wtedy wynik jednoznacznie miażdży TN.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2008 o 17:22, ziptofaf napisał:

Tak szczerze, to ja wolę Glare. Mat też dobry, ale nie dla mnie.

Ja zaś preferuję Mat. :)
Nie lubię widzieć, co jest za mną jak mocno świeci światło... ^^

Dnia 01.09.2008 o 17:22, ziptofaf napisał:

Na oko (czyt. przy wyłączonym monitorze) wyglądają tak samo. Kolosalne różnice uświadczysz
dopiero po włączeniu monitora. Wtedy wynik jednoznacznie miażdży TN.

A mnie wystarczy serio TN na razie... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Glare, shine, xGlass, itd. - warstwa najwyzsza konstrukcji ekranu to szyba lub odpowiedni pleksiglas ( w uproszeczeniu i tanszych modelach) z filtrami polaryzacyjnymi, zazwyczaj wystepuje z TN i S-IPS. Malo spotyka sie z PVA i MVA o ile w ogole jeszcze sa takie modele.
Zalety to soczyste kolory, latwosc czyszczenia, "wytrzymalosc" powloki. Do wad zalicza sie odbicia (np. jak sie ustawi czarne tlo, choc kobieta to sie podoba - testowane ;] ), szybko sie brudzi.

"Mat" - znaczy jedynie to że zewnetrzna warstwa jest z rozszczepiajacego "pleksiglasu" (uposzczenie), czyli jest "szorstki" w dotyku. Ale faktura zalezy od DPI (czyli rozdzielczosci - nie myslic z popularnie nazywanym rozdzielczoscia wymiarem matrycy czyli ...px X ...px). Ogolnie nie chywyta tak refleksów i odblasków jak glare, ale pamietac nalezy ze majac np slonce za plecami to i tak nie bedzie PureBlack (malo ze lampa nie wydoli to i tak nie wiem z czego trzeba by to wykonac zeby nie chwycilo odbic).
Zalety: nie lapie odbic, zgodne z sRGB, ja wolę ;], lepsza do edycji zdjec (stwierdzone z praktyki). A wady to nie tak duza soczystosc kolorow jak na glare i mniejszy kontrast (choc to zalezy od paneli oczywiscie.. i ceny), drozsze niz glare o podobnej "soczystosci" i kontrascie.

Parę różnic pomiedzy TN/TN+film/A-TN/itp. a IPS/A-IPS/IPS-Pro/MVA/MVA Premium/PVA/S-PVA/itp.
- poziom czerni - w TN "swieci" w pozostalych jest zblizona do PureBlack, czyli poziomu że ani jeden foton nie przedostaje sie spod warstwy komórek TFT LCD.
- katy, a dokladniej to o ile mozna siedziec od osi ekranu i na jakiej wysokosci miec glowe zeby kolory nie ulegly zmianie o ~75-80% a w tym żeby nie pojawiło się "negatywowanie" oraz czerń która robi się "biała"/fioletowa/złota.
- brak FRC i ditheringu, czyli jesli monitor dostaje po osiem bitów na składową to każdy z subpikseli ma te 256 stanów przepiuszczania swiatła, a nie np. 7^2 czyli 128 stanów; dodatkowo S-PVA ktore sa np. w wyzszych EIZO sa 10bitowe czyli rozroznienie "schodkow" w gradiencie widma jest niemal niemozliwe.
- wiekszosc paneli nie bedacych TN ma dostarczane przez producenta profile ICC dla predefiniowanych ustawien
- wiele modeli na S-PVA ma tryb pracy sRGB, czyli krzywej gamma 2.2 i palecie barw odpowiadajacej z tego zakresu (choc nie wszystkie barwy, sRGB ma znacznie wieksze spektrum niz 8 czy nawet 10 bit na kanal)
I jeszcze a propo "trzesienia" sie to wyzsze modele sa masywne i maja metalowe konstrukcje zawieszenia i stopy a wiec mozna kopnac w biurko i zlamac palec (testowane; nie polecam) a on pozostanie niaml nie wzruszony.

ziptofaf, widze, ze jednak Eizo, sprawdz przed odbiorem jesli masz mozliwosc czy nie ma paprochow pomiedzy lampami a matryca TFT LCD. Co do bad pixeli, a raczej subpixeli to, bo z tymi pierwszyi nie mialem nigdy do czynienia przy Eizo, to sprawa jest ciekawa, gdyż panel ma taka konstrukcje że subpixel jest dwudzialowy czyli sklada sie takjakby z dwóch osobnych jeszcze. Przy czym kazdy jest skrecony pod katem 45stopni ale w odwrotnych kierunach, wlanie dzieki temu ma tak dobre katy. A więc nawet jesli taki subsubpixel np permanetnie swieci to jest niemal niewidoczny, no chyb a ze jest na samym srodku. No cóż nikt nie daje matryc klasy pierwszej, kiedyś bylo paru producentół ale obecnie sluch o nich zagina.
Dodatkowo stopa ma jeden minus, czyli brak ogranicznika dla pivotu dajacego ruch tylko i wylacznie o 90st. i trzeba sobie lekko poprawic poziom ekranu. Zalecam tez nie uzywanie wbudowanego kontrolera jasnosci w pomieszczeniu. Swietnie za to dziala system ustawiania wysokosci, bardzo plynnie i precyzyjnie. Glosniczki...są i tyle mozna o nich napisac. Minus jeszcze za to ze czesc bardziej zaawansowanych ustawien wykonuje sie poprzez USB i soft, ale przynajmniej sa zapmietywane. Uwazac tez nalezy na wtyczke zasilania podczas robienia pivotu, lubi wypasc lub sie poluzowac - slabo trzyma gniazdo. Przewody dostarczone sa wszystkie i w bardzo dobrej jakosci (oprocz audio :P ). Pudelko jest nieciekawe ;)


A wlasnie piszesz ze wolisz glare, a bierzesz mat, jak kobieta - zero zdecydowania :> ;)
Odnoszac ten model Eizo i NEC'a 20WGX2 Pro (w biurze mam obok siebie te dwa wiec latwo porownac - nie trzeba tachac przez pol biura zeby testowac) to jakosc obrazu jest porownywalna. I jelsi komus jest zbedne tak rozbudowane (choc to wciaz malo ;]) OSD jak w Eizo i nie przeszkadza mu Glare to niech bierze NEC'a. Jedyny mankament to wlasnie stopa i mozliwosci jej regulacji... Bajka w wydaniu EIZO. Choc za to do EIZO sam styl OSD i sterowanie (maly joystick) mozna by zaadoptowac od NEC'a :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moglibyscie mi polecic jakis monitor do 700 zl? na swoim nowym sprzecie zostaje przy CRT, ale brat dostaje starego kompa i potrzebny nowy monitor.Czy ktorys z tych jest dobry?? Samsung 2243LNX 22 lub LG W2242S-SF ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.08.2008 o 23:05, Kalejdoskop86 napisał:

A przy monitorze LCD zostanę, nie psuje oczu tak jak CRT.


E tam ja od 10 lat siedze na swoim CRT 17 cali i dopiero 2 miesiace temu zauwazylem ze caly czas mialem 60hz odswiezanie zamiast 75. Jak narazie wzrok mam idealny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 13:32, żyrafa napisał:

E tam ja od 10 lat siedze na swoim CRT 17 cali i dopiero 2 miesiace temu zauwazylem ze
caly czas mialem 60hz odswiezanie zamiast 75. Jak narazie wzrok mam idealny.

A na to ok. :]
Dzięki za informacje i pozdrawiam! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 13:29, żyrafa napisał:

Moglibyscie mi polecic jakis monitor do 700 zl? na swoim nowym sprzecie zostaje przy
CRT, ale brat dostaje starego kompa i potrzebny nowy monitor.Czy ktorys z tych jest dobry??
Samsung 2243LNX 22 lub LG W2242S-SF ?


Trochę poszukałem, myślę że Samsung 943B (19 calowy, 1280x1024) będzie w sam raz. W tym artykule http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleid=2265&page=4 ocenili go bardzo pozytywnie jak na tani monitorek. Ceny od 640zł się zaczynają np w agito.pl - pamiętaj że na starym kompie gry najlepiej będą wyglądać w rozdzielczości natywnej monitora czyli 1280x1024. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.09.2008 o 13:29, żyrafa napisał:

Moglibyscie mi polecic jakis monitor do 700 zl? na swoim nowym sprzecie zostaje przy
CRT, ale brat dostaje starego kompa i potrzebny nowy monitor.Czy ktorys z tych jest dobry??
Samsung 2243LNX 22 lub LG W2242S-SF ?


Dorzuć jeszcze 200 zł i kup sobie któryś z tych:
Samsung SM943T
Samsung SM971P
BenQ FP93GP
Matryce PVA, świetne parametry (tylko dość małe, bo 19". Ale jakość > przekątna). A co daje matryca PVA (i dlaczego warto do niej dopłacić), przeczytasz tu:
http://ja.gram.pl/blog_wpis.asp?id=89364&n=45
http://forum.gram.pl/forum_post. asp?tid=30010&pid=615

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować