Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Ostatni raz pytam by nie robić zamieszania. Komputer zamawiam na dniach(albo w piątek lub dopiero w poniedziałek/wtorek) tak więc to ostatni czas na wprowadzenie zmian.
Zestaw przedstawia się następująco:
Intel Core 2 Duo E8400 3,00 GHz 6MB cache s. 775 Box - 435zł
Asus P5E s.775 X38 - 515zł
Patriot DDR2 Dual Chanel 4GB 800 4-4-4-12 - 235zł
ASUS HD4870 512MB 256bit PCI-E HTDI - 749zł x 2 - 1498zł
WD WD3200AAKS 320GB sATA II 16MB - 145zł
Cooler Master Elite RC-334 Silver/Black B/Z - 145zł
Chieftec CFT-650A-12B ATX 650 Watt - 269zł
Pioneer DVR-215BK Sata OEM Black - 85zł

Musiałem zmienić dysk z 500gb na 320gb po to by zmieścić się z kasą na 4870 w CF.
Pytanie z innej beczki. Windows XP jest systemem 32bitowym więc nie będe w nim miał pełnych 4gb(w najlepszym razie coś koło 3,25gb), tak więc czy zmierzać(zalezy od tego czy sprzedam obecnego kompa) do wymiany na Viste 64bitową, która obsłuży te 4gb ale jako nowy i pamięciożerny system zajmie te 700-800mb i na jedno wyjdzie. Po dłuższym zastanowieniu zadam pytanie inaczej, czy XP-ek będzie działal prawidłowo na 4gb ramu i nie zasypie mnie blue screenami z powodu ze nie będzie się mógł dostac do całej pamięci i czy gry będą funkcjonowały poprawnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2008 o 23:33, Solstheim napisał:

Pytanie z innej beczki.

mam 4GB na XP 32bit i nie mam problemów z tym związanych.
ponieważ będziesz miał CF to ramu Ci zostanie 3070MB.
przynajmniej ja tak mam a jestem szczęśliwym posiadaczem 3870X2 czyli też 1GB.
E: te ramy to 2x2GB czy 4x1GB? jak to drugie to będą problemy z chłodzeniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2008 o 23:33, Solstheim napisał:

Ostatni raz pytam by nie robić zamieszania. Komputer zamawiam na dniach(albo w piątek
lub dopiero w poniedziałek/wtorek) tak więc to ostatni czas na wprowadzenie zmian.
Zestaw przedstawia się następująco:
Intel Core 2 Duo E8400 3,00 GHz 6MB cache s. 775 Box - 435zł
Asus P5E s.775 X38 - 515zł
Patriot DDR2 Dual Chanel 4GB 800 4-4-4-12 - 235zł
ASUS HD4870 512MB 256bit PCI-E HTDI - 749zł x 2 - 1498zł
WD WD3200AAKS 320GB sATA II 16MB - 145zł
Cooler Master Elite RC-334 Silver/Black B/Z - 145zł
Chieftec CFT-650A-12B ATX 650 Watt - 269zł
Pioneer DVR-215BK Sata OEM Black - 85zł


W zasadzie jedyne do czego się mogę minimalnie przyczepić, to pamięć RAM. OCZ, czy GeIL nieco lepiej się kręcą. Wszystkie pozostałe części są optymalnie wybrane.

Dnia 24.07.2008 o 23:33, Solstheim napisał:

Musiałem zmienić dysk z 500gb na 320gb po to by zmieścić się z kasą na 4870 w CF.
Pytanie z innej beczki. Windows XP jest systemem 32bitowym więc nie będe w nim miał pełnych
4gb(w najlepszym razie coś koło 3,25gb), tak więc czy zmierzać(zalezy od tego czy sprzedam
obecnego kompa) do wymiany na Viste 64bitową, która obsłuży te 4gb ale jako nowy i pamięciożerny
system zajmie te 700-800mb i na jedno wyjdzie. Po dłuższym zastanowieniu zadam pytanie
inaczej, czy XP-ek będzie działal prawidłowo na 4gb ramu i nie zasypie mnie blue screenami
z powodu ze nie będzie się mógł dostac do całej pamięci i czy gry będą funkcjonowały
poprawnie.


Będzie działać poprawnie. Ale...dla gier przeznaczy równo 2 GB RAM-u. A to dlatego, że Windows XP 32-bit dzieli dostępny RAM (gdy jest go 4GB) na pół - połowa dla systemu, połowa dla gier.
PS Jako, że bierzesz 2xHD4870, to system będzie widział (i używał) 2,99 GB RAM-u.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czy po zmianie na viste 64bit, system dalej będzie używał te 3gb ramu, czy może już 4gb?
Co do ramu, patrioty także mają swoich zwolenników, wybrałem E8400 by narazie nic nie podkręcać i mieć spokój więc kręcenie się ramów nie jest zbyt ważne. Drugim argumentem jest to że poprostu to było jedyne 4gb ramu z którym bym się zmieścił w swoim przedziale cenowym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak bedziesz mial VISTE 64bit to bedzie Ci wykrywala 4GB. Co do pamięci ja odradzam ta firme kiepskie OC na nich jest. Sam mam Geile i sa rewelacja z 800@1000mhz sie podkrecaja + dozywotnia gwarancja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.07.2008 o 14:56, ziptofaf napisał:

Choć jezeli chcesz kupić pada podobnego do tego z Xbox-a to weź Logitech Chillstream.
Wygląda super, ma też wentylatory chłodzące dłonie.


A miałeś go (lub ktoś inny)? Bo poczytałem recenzje w necie to piszą że to chłodzenie nic nie daje, a strasznie hałasuje, while w "user reveiws" piszą że to brednie i chodzi bardzo cicho i wydajnie :P I już nie wiem jak to jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Duzo lepieij jest sobie kupic oryginalnego pada M$ XBOX360 WIRELESS CONTROLER lub USB. Cena max 150zl a naprawde jest rewelacyjny do gier na kompie , oczywiscie mozesz tez uzywac go do X360. Bo Chillstream tez jest dobry ale dla mnie jest to tylko imitacja tego pada M$

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 11:09, GrooG napisał:

> Choć jezeli chcesz kupić pada podobnego do tego z Xbox-a to weź Logitech Chillstream.

> Wygląda super, ma też wentylatory chłodzące dłonie.

A miałeś go (lub ktoś inny)? Bo poczytałem recenzje w necie to piszą że to chłodzenie
nic nie daje, a strasznie hałasuje, while w "user reveiws" piszą że to brednie i chodzi
bardzo cicho i wydajnie :P I już nie wiem jak to jest...


Ja mam. Chlodzenie raczej przeszkadza w grze, chyba, ze masz sluchawki, bo jest co najmniej slyszalne na srednich obrotach i glosne na najwyzszych. Wg. mnie pad jest troszke za maly; probujac wcisnac np. x nie sposob nie dotknac prawego analoga (ktore to analogi sa wypukle, zamiast, jak dla mnie wygodniej, wklesle). Ogolnie to w tym przedziale cenowym mozna dsotac pada do x360, ktory jest o wiele lepszy od tego chillstreama

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 14:09, TwoSwords napisał:

potrzebuje chłodzenia do 100zł jezeli chce zakupic 4gb ram na 800Mhz i procka dwurdzeniowego
2.2 na kazdym. cos sie znajdzie?


podaj socket procka bo to co podales to niewiele mowi. BTW, ramy nie maja z tym nic wspolnego

edit

http://www.allegro.pl/item404602819_scythe_infinity_krol_wydajn osci_okazja_bcm.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomóżcie ! Sam juz nie mam pojecia jaki mam procesor :) Plytka to ECS Nforce3A (Socket 754) , ale sprawdzalem w necie i na stronce AMD i wychodzi na to ze niby powinienem miec taki procek " Mobile Athlon 64 2800+ (CG) 1600 MHz 128/1024 KB 800/1600 MHz 8 1,40 V 62 W Socket 754 AMN2800BIX5AR " tyle ze jak widzicie na zdjeciu w L2 Cache mam tylko 128 KB, a na dodatek CODE NAME to Paris/Newcastle :|

20080725195205

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 19:54, Widek napisał:

Panowie pomóżcie ! Sam juz nie mam pojecia jaki mam procesor :) Plytka to ECS Nforce3A
(Socket 754) , ale sprawdzalem w necie i na stronce AMD i wychodzi na to ze niby powinienem
miec taki procek " Mobile Athlon 64 2800+ (CG) 1600 MHz 128/1024 KB 800/1600 MHz 8
1,40 V 62 W Socket 754 AMN2800BIX5AR " tyle ze jak widzicie na zdjeciu w L2 Cache
mam tylko 128 KB, a na dodatek CODE NAME to Paris/Newcastle :|


ja bym zaufał everestowvi ale zobacz co ci pokaże CPU-Z

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 20:15, GANGSTERR napisał:

ja bym zaufał everestowvi ale zobacz co ci pokaże CPU-Z


Pokazuje to samo.. ale to kompletnie bez sensu, szukalem wszędzie gdzie sie dało.. i nigdzie nie mogłem znalezc takiego Athlona 64 Mobile z zaledwie 128KB L2 :| to chyba nawet sempron 2400 na socket A mial 256.. Nic z tego nie rozumiem.. poza tym procek ma zaledwie 40stopni i kreci sie spokojnie z 1600 na 1800mhz, a temperatura skacze o 2-3 stopnie :|

20080725210300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 21:04, Widek napisał:

> ja bym zaufał everestowvi ale zobacz co ci pokaże CPU-Z

Pokazuje to samo.. ale to kompletnie bez sensu, szukalem wszędzie gdzie sie dało.. i
nigdzie nie mogłem znalezc takiego Athlona 64 Mobile z zaledwie 128KB L2 :| to chyba
nawet sempron 2400 na socket A mial 256.. Nic z tego nie rozumiem.. poza tym procek ma
zaledwie 40stopni i kreci sie spokojnie z 1600 na 1800mhz, a temperatura skacze o 2-3
stopnie :|


na mobilnym sie nie znam ale pare rzeczy budzi moje wątpliwości. Athlony XP byly na socket A, natomiast na socket 754 były już Athlony64. Dwa, sam kiedys miałem Athlona XP a taktowaniu ok 1600 MHz, i on był oznaczony jako 2000+ a tu masz 2800+. Co do pamięci, moze byc tak, ze masz uszkodzoną jakąś kość na procku. Ja ci tu nie pomogę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 21:43, GANGSTERR napisał:

na mobilnym sie nie znam ale pare rzeczy budzi moje wątpliwości. Athlony XP byly na socket
A, natomiast na socket 754 były już Athlony64. Dwa, sam kiedys miałem Athlona XP a taktowaniu
ok 1600 MHz, i on był oznaczony jako 2000+ a tu masz 2800+. Co do pamięci, moze byc tak,
ze masz uszkodzoną jakąś kość na procku. Ja ci tu nie pomogę


No wlasnie płytke ktora mam (ECS Nforce3A) obsluguje Athlony 64, a nie XP przeciez :) Chyba ze jest to po prostu tak rzadki model ze nie ma dokladnych informacji ? Ech sam nie wiem :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

OK panowie pytanko brzmi tak:

Mój obecny komp
Asus P5B-E
Asus GeForce 8800GTS 640MB
Kingstone HyperX 2x1GB 800Mhz CL5
Intel C2D E6300 1.86 GHz
Chieftec 560W
NEC MultiSync 90GX2 Pro 19'' (monitor zara się dowiecie skąd tu)

No i sprawa wygląda tak, że chciałbym zrobić modernizację kompa, plus monitorek większy - tak z 22''. Oto co wymyśliłem:
nowy procek: Intel C2D E8400
ten sam ram do 4GB, czyli: Kingstone HyperX 2x1GB 800Mhz CL5
nowa grafa: GF 260GTX / Radeon 4870
monitor: 22'' Asus VW220U
karta muzyczna: Creative X-Fi Xtreme Gamer (mam dość tego badziewia w płycie)

No i pytanie do was - czy to się opłaca, czy lepie pozbierać na coś jeszcze lepszego bo wzrost mocy nie jest wart? Ew. którą z opcji grafiki polecacie? I czy monitor Asusa będzie dawał bardzo dobry obraz? Bo mój obecny daje świetny "czysty" obraz i nie chciałbym się cofać jeśli chodzi o jego jakość? I czy decyzja o nie zmienianiu płyty jest dobra? Bo wydaje mi się, że nie ma takiej potrzeby i nie będzie ona w żaden sposób obniżać mocy kompa, w końcu to b. dobra płyta? No i zasilacz też raczej wytrzyma.

Z góry dzięki za pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> /..../
> SZAJS! Płyta główna to badziew (odradzają ją często ci, którzy ją kupili), RAM-y do chrzanu,
> wentylator także (nie lepiej Scythe Infinity???), dysk twardy też nie najlepszy. Swoją
> drogą, oszczędzając nieco na procku wpakowałbym 2 Radeony. Lepiej napisz po prostu budżet
> na całość, to doradzę coś konkretnego.
> Co do zasilacza - Be-Quiet robi świetne, choć 700W to za dużo. Sam mam 2xHD4850 i 600W
> wystarcza z nadmiarem.
> PS Nie kupuj kompa na komputroniku, bo strasznie przepłacisz.

Kupuje w komputroniku bo nie znam innego dobrego sklepu komputerowego z takim wyborem w moim miescie a i tak nie zamawiam przez interntet.Dysk chyba raczej najlepszy z mozliwych czytalem bodajze w cda i na necie ze seagaty barracudy sa najlepsze i wiele osob mi tak mowilo.Budzet na całosc to 3500zł


GANGSTERR

Komp do grania ale czemu 2 rdzenie maja byc lepsze od 4?Co do ramow to z tego co wiem to kingstony od zawsze byly najlepsza firma produkujaca ramy nie wiem co sie zmienilo i czemu mi polecasz inne np "Mushkin" pierwsze slysze o takiej firmie.A co jest zlego w tej plycie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.07.2008 o 23:01, MKRaven napisał:

No i sprawa wygląda tak, że chciałbym zrobić modernizację kompa, plus monitorek większy
- tak z 22''.

Tyyy, weź mi oddaj tego starego, co?

A poważnie - nie widzę sensu wymiany tego co masz aktualnie, naprawdę, ja skakałbym z radości mając taki sprzęt ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.07.2008 o 23:01, Sycylius napisał:

Dysk chyba raczej najlepszy z mozliwych
czytalem bodajze w cda i na necie ze seagaty barracudy sa najlepsze i wiele osob mi
tak mowilo


Dokładnie - jak brać dysk i nie siedzisz na worku z kasą, a twoją manią nie jest wszystko co najszybsze (wtedy to WD) to bierz Seagate. Dyski świetne, szybkie i nie do zdarcia - to z własnych doświadczeń Ci mogę powiedzieć, bo od lat mam tylko Barracudy i zero problemów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bo w obecnych czasach gry nie wykorzystują 4 rdzeni, 4 rdzeniowce są także niżej taktowane, a w grach działają jako 2 rdzeniowce więc wniosek jest logiczny. Obecnie kingstony nie sa najlepsze wielu "profesjonalnych" overclockerów traktuje je jako coś gorszego gdyż mają słabe możliwości o/c.
Jesli ty dajesz 3500zł(lub około) za ten zestaw co dałes strone wczesniej, to zobacz na mój zestaw i pomysl czy aby napewno warto kupywać w komputroniku?(dodam że mój zestaw to łącznie 3332zł, i znajduje się tu: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=92&pid=31764).
Co do płyty to nie wiem o jej wadach zbyt wiele. To co się rzuca w oczy to chipset P35, przy rozbudowie na 4870 CF będzie stanowił wąskie gardło i spowalniał całość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się