Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 16.12.2008 o 16:55, Misquamaqus napisał:

> >Poza tym co Ci da procesor działający na szynie 1333MHz jeśli obsadzisz go w
płycie
>
> > z szyną 1066MHz? Będzie przytłumiony.
> Na opakowaniu płyty mam naklejkę Supports FSP1333MHz Processors. (rev 3.3)
> http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2457&ProductName=GA-965P-S3

> Więc moja płyta obsługuje natywnie 1333Mhz
>
> As 1333MHz FSB is natively supported, no overclocking is need to unlock the performance

> benefits

> Jeśli teraz już wiemy, że mam wystarczająco dobrą płytę. Czy warto kupować e8400
albo
> e8500?


Twoja plyta glowna obloguje pamieci do 800 mhz....

Znaczne zwiększenie wydajności komputerów osobistych możliwe będzie m.in. dzięki wykorzystaniu
w nowej architekturze kontrolera pamięci Intel® Fast Memory Access, która zapewnia
optymalne wykorzystanie przepustowości dostępnej dla pamięci operacyjnej. Chipset P965
Express obsługuje pamięci DDR2 pracujące z częstotliwościami do 800 MHz.

Ale..., gdy zalozysz pamieci 1066 mhz i bedziesz podkrecac procesor to w koncu osiagna
one nominalna czestotliwosc 1066 mhz a procesor zostanie ocniety o wartosc podniesionego
fsb.
W takim ukladzie zmiana procesora na 8400 jest bezsensowna.
Dla procesorow E 8xxx nalezy miec mobasy z szyna 1333 lub wyzsza.
Wtedy roznica w wydajnosci do 6600 ma sens.


Myslałem, że FSB Procesora to co innego niż pamięci. Czemu do procesora 1333Mhz potrzebuję pamięci 1066Mhz? Możecie mi powiedziec o co chodzi?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2008 o 17:04, byverter napisał:

Myslałem, że FSB Procesora to co innego niż pamięci. Czemu do procesora 1333Mhz potrzebuję
pamięci 1066Mhz? Możecie mi powiedziec o co chodzi?


Dzielniki pamieci mozesz ustawic oddzielnie, ale podnoszac fsb podnosisz tez wartosc pamieci dla tego przy OC procesora podkreca sie tez pamieci.

Procesor z szyna 1333 Mhz obsloguje pamieci 1066 mhz. Tak to jest ustalone co nie znaczy, ze nie obslozy innych kosci np. 800 mhz czy 1200 mhz.
Jak do procesora z szyna 1333 mhz podepniesz pamieci 800 mhz to platforma bedzie dzialac z wartosciami urzadzenia o najnizszej predkosci czyli w tym przypadku 800 mhz. Pamieci ogranicza procesor.
Tak samo bedzie w przypadku, gdy do procesora z szyna 1066 mhz podepniesz pamieci 1066 mhz...w tym przypadku platforma odczyta pamieci jako 800 mhz poniewaz zwolni je procesor.

cpu z szyna 1066 mhz -> pamiec 800 mhz np. c2d 6600
cpu z szyna 1333 mhz -> pamiec 1066 mhz np E 8400
cpu z szyna 1600 mhz -> pamieci 1200 mhz np Q 9775

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:04, byverter napisał:

> > >Poza tym co Ci da procesor działający na szynie 1333MHz jeśli obsadzisz
go w
> płycie
> >
> > > z szyną 1066MHz? Będzie przytłumiony.
> > Na opakowaniu płyty mam naklejkę Supports FSP1333MHz Processors. (rev 3.3)

> > http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2457&ProductName=GA-965P-S3

>
> > Więc moja płyta obsługuje natywnie 1333Mhz
> >
> > As 1333MHz FSB is natively supported, no overclocking is need to unlock
the performance
>
> > benefits

> > Jeśli teraz już wiemy, że mam wystarczająco dobrą płytę. Czy warto kupować
e8400
> albo
> > e8500?
>
>
> Twoja plyta glowna obloguje pamieci do 800 mhz....
>
> Znaczne zwiększenie wydajności komputerów osobistych możliwe będzie m.in. dzięki
wykorzystaniu
> w nowej architekturze kontrolera pamięci Intel® Fast Memory Access, która zapewnia

> optymalne wykorzystanie przepustowości dostępnej dla pamięci operacyjnej. Chipset
P965
> Express obsługuje pamięci DDR2 pracujące z częstotliwościami do 800 MHz.
>
> Ale..., gdy zalozysz pamieci 1066 mhz i bedziesz podkrecac procesor to w koncu osiagna

> one nominalna czestotliwosc 1066 mhz a procesor zostanie ocniety o wartosc podniesionego

> fsb.
> W takim ukladzie zmiana procesora na 8400 jest bezsensowna.
> Dla procesorow E 8xxx nalezy miec mobasy z szyna 1333 lub wyzsza.
> Wtedy roznica w wydajnosci do 6600 ma sens.
>
>
Myslałem, że FSB Procesora to co innego niż pamięci. Czemu do procesora 1333Mhz potrzebuję
pamięci 1066Mhz? Możecie mi powiedziec o co chodzi?

Czy warto kupic dysk o pojemności 1000gb ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 02:13, mrosi napisał:

To obawiam się, że możesz się przeliczyć. Nie jestem pewien czy zmieniając procesor poczujesz
aż taki przyrost wydajności. Śmiem wątpić.


Znów użyłem skrótu myślowego ;) Chodziło mi o teoretyczny przyrost do 50% wydajności. Bo tak naprawdę (według testów, jakie przewertowałem) mogę się spodziewać przyrostu do 30-40%, a jednak to jest dla mnie istotna sprawa, bo sporo gier często ociera się o dolny próg płynnej gry, tj. 30 fpsów. A na razie nic nie zapowiada, by coś się w wymaganiach gier zmieniło, więc będę miał spokój do końca 2009 roku.

Dnia 16.12.2008 o 02:13, mrosi napisał:

Wiesz, skoro nie planujesz gruntownej przebudowy to dorzucenie kości 1GB 667MHz będzie
najlepszym rozwiązaniem. Różnicy pomiędzy typowym Dual Channel a istniejącym u Ciebie
"rozstrzałem" nie zauważysz.


Hmm... w sklepie są tylko 800Mhz :/ Jest sens mieszać trzy po 667 i jedną po 800? Czy lepiej zostać z tymi 2GB? Bo nowych 2x2GB kupować nie będę, przecież wraz z nowymi procami wchodzą DDRy 3.

Dnia 16.12.2008 o 02:13, mrosi napisał:

To takie moje sugestie... :-)


Za które dziękuję ;) Czyli dziś zamawiam proca A64X2 6000+, nad pamięcią się zastanowię.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zmienić procesor ze względu na wygraną w konkursie CDP - tj. wygrałem kartę graficzną. Obecnie mam A64 3000+ na socket 939. Co bardziej się opłaca: X2 3800 czy jednordzeniowy 4000? Pewnie ten pierwszy, ale wolę się upewnić ;) Aha, nie mam zamiaru zmieniać płyty głównej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:28, Arclight napisał:

Chciałbym zmienić procesor ze względu na wygraną w konkursie CDP - tj. wygrałem kartę
graficzną. Obecnie mam A64 3000+ na socket 939. Co bardziej się opłaca: X2 3800 czy jednordzeniowy
4000? Pewnie ten pierwszy, ale wolę się upewnić ;) Aha, nie mam zamiaru zmieniać płyty
głównej.


Oczywiscie 3800 x2 i ocnac go nalezy.
Jaka karte wygrales ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:28, Arclight napisał:

Chciałbym zmienić procesor ze względu na wygraną w konkursie CDP - tj. wygrałem kartę
graficzną. Obecnie mam A64 3000+ na socket 939. Co bardziej się opłaca: X2 3800 czy jednordzeniowy
4000? Pewnie ten pierwszy, ale wolę się upewnić ;) Aha, nie mam zamiaru zmieniać płyty
głównej.

no to masz pecha, bo w konkursach nie wygrywa sie słabych kart, wiec jakiebys proca nie kupił, bedzie za słaby do tej karty...wiec bez zmiany mobo sie nie obejdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:33, Misquamaqus napisał:

Jaka karte wygrales ?


No właśnie tego nie wiem, nie jest podane :/
Miałem po nowym roku kupić 3870 tak jak mi tu radziliście, ale wolałem poczekać do "po nowym roku", żeby ceny spadły. No to się doczekałem ;)

@GANGSTERR

Po prawdzie to nie zależy mi na super wydajności, ponieważ bardzo mało gram, w zasadzie już tylko w stare dobre tytuły. Dlatego opieram się przed zmianą płyty głównej (a więc i procka oraz pamięci) - bo to za duże koszty w stosunku do moich potrzeb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wytłumaczenie. Zawsze myślałem, że wszystko to mogę ustawić zmieniając fsb i mnożniki tak żeby było dobrze. Wniosek z tego wszystkiego taki, że jednak najtaniej będzie jak kupię Xboxa.
@Arclight: Pewnie wygrałeś 4850 albo 4830

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:34, Arclight napisał:

> Jaka karte wygrales ?

No właśnie tego nie wiem, nie jest podane :/
Miałem po nowym roku kupić 3870 tak jak mi tu radziliście, ale wolałem poczekać do "po
nowym roku", żeby ceny spadły. No to się doczekałem ;)


To sie dowiedz co to za karta. Jestem ciekawy :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2008 o 17:34, Arclight napisał:

Po prawdzie to nie zależy mi na super wydajności, ponieważ bardzo mało gram, w zasadzie
już tylko w stare dobre tytuły. Dlatego opieram się przed zmianą płyty głównej (a więc
i procka oraz pamięci) - bo to za duże koszty w stosunku do moich potrzeb.


jedyny 3800x2 jaki jest na allegro kosztuje 300 zł (kup teraz). Za tyle, to mozna kupic X2 6000+ na AM2...pozostaja licytacje, ale na mniej niz 200 zł to nie masz co liczyc. Poczekaj do momentu, az dowiesz sie co to za grafa. Poza tym, grafa ma na pewno wejscie na PCI-E, a pytanie, jaki ty masz wejscie, AGP czy PCI-E ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:19, kubos2006 napisał:

Czy warto kupic dysk o pojemności 1000gb ?


Zależy od podzespołów komputera. Bo do P4 nie dasz 1 TB :P
Napisz jakiego masz kompa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.12.2008 o 17:19, kubos2006 napisał:

Czy warto kupic dysk o pojemności 1000gb ?


Powiem tak: w dzisiejszych czasach w zupełności wystarczy pojemność 500GB z pamięcią podręczną 32MB. Sam takowy dysk kupiłem (wcześniej miałem 160GB, który przestawał mi wystarczać dopiero po dwóch latach). Osobiście mam kilkanaście gier po 6-8GB każda, mnóstwo materiału w 720p HD plus kilkaset kawałków we flacu z moich płyt (a taki flac ma zazwyczaj 30-40MB per utwór), do tego fotki, dokumenty i pobrane demka a także sporo innych głupotek + 40GB na system i nadal mam około 50% wolnego miejsca. Tak więc ja jestem zadowolony :) Nie wiem, może potrzebujesz więcej miejsca ;) Ale też cenowo najbardziej opłacalnym zakupem jest tylko i wyłącznie pojemność 500GB, ew. 640GB, ale nic powyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:38, byverter napisał:

Dzięki za wytłumaczenie. Zawsze myślałem, że wszystko to mogę ustawić zmieniając fsb
i mnożniki tak żeby było dobrze. Wniosek z tego wszystkiego taki, że jednak najtaniej
będzie jak kupię Xboxa.
@Arclight: Pewnie wygrałeś 4850 albo 4830


Oczywiscie, ze mozna wiele rzeczy poustawiac.
Trzeba to tylko przemyslec. Najwazniejsze, zeby odpowiednie podzespoly byly zgrane ze soba.
Wiec zanim cos sie kupi to trzeba taki element poznac, poczytac o nim itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A propos dysków. Czy istnieje możliwość skopiowania dysku systemowego tak, żeby przy wymianie nie trzeba było wszystkiego ponownie instalować. Czy można scalić dwie partycje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2008 o 17:52, byverter napisał:

A propos dysków. Czy istnieje możliwość skopiowania dysku systemowego tak, żeby przy
wymianie nie trzeba było wszystkiego ponownie instalować. Czy można scalić dwie partycje?


robisz kopię partycji poprzez aplikację, poszukaj ich na googlu ( ghost, true image ) , ale wymaga dodatkowego dysku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się