Widek

Upgrade kompa / Modernizacja Komputera - pomoc, porady itp.

75448 postów w tym temacie

Dnia 04.03.2013 o 18:50, pawbuk napisał:

Bo najlepiej byłoby poczekać
gdzieś do grudnia kiedy ma wyjść nowa generacja kart graficznych AMD :)


Ja w podobnej sytuacji jestem i tu mnie zmartwiłeś :( Da mi coś jak poczekam gdzieś do czerwca-lipca, czy to już bez różnicy? Grudzień jest strasznie daleko...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 18:41, Radekl2 napisał:

Widzę, że jesteśmy w podobnej sytuacji :) Mój sprzęt też nie domaga i też chcę przeznaczyć
ok. 3000zł na nowy. Gdy pisałem tutaj po raz pierwszy dostałem informację, że mają w
najbliższym czasie pojawić się nowe karty graficzne, procesory. Chyba coś w okolicach
wakacji. A najlepiej poczekać do końca roku lub nawet do czasu premier nowej generacji
konsol- koniec roku, początek 2014 najprawdopodobniej.
Dokładnie dat Ci nie napiszę, poczekajmy na kogoś bardziej w temacie :) Leczy teraz raczej
się wstrzymaj.


Tak prawdę mówiąc to jest bardziej na zasadzie "chcesz to się wstrzymaj, nie chcesz to nie" - jak słusznie zauważyłeś to do premiery tych konsol mamy prawie rok. Ja tam sobie roku czekania nie wyobrażam żeby móc wreszcie pograć. Z kolei sama premiera nowych układów graficznych też może nie być tak interesująca - najpierw wydaje się modele najdroższe czyli obecne odpowiedniki HD7950, 7970, 7990, GTX670, 680, 690 i Titan kosztujące od 1200 zł w górę. Z kolei 2-2.5 miesiąca potem pojawiają się najlepsze jeśli chodzi o cena/wydajność układy z middle-endu za 700-1000 zł. Więc o ile nie będziesz wydawać ponad tysiaka na kartę to musiałbyś się wstrzymać 2 miesiące od momentu ich wprowadzenia. Zwłaszcza że producenci się nieco wycwanili i teraz często po prostu... nie da się dostać nowiutkiej karty z poprzedniej generacji. Na jej miejsce wskakuje nowy układ, w tej samej cenie (fakt że też o wyższej wydajności).

A w międzyczasie jeszcze może podskoczyć ci cena dolara i plan upgrade''u kompa bierze w łeb, różnie to bywa w końcu xD.


Więc ja to bym po prostu brał nową maszynkę teraz, nie jest to wcale zły moment - do nowej generacji kart jeszcze spoooro czasu, potencjalna wydajność PS4/Xbox Next nie jest jakaś nieprawdopodobna i prawdopodobnie obecne nowe układy będą sobie dawać radę z konwersjami.

A za 3000 zł to proponowałbym coś takiego:
Core i5 3470
Asrock B75 Pro3-M
8GB RAM 1333 MHz Kinstrong
Seagate Barracuda 1TB
Asus DRW-24B5ST Black
Raeon HD7950 PowerColor OC
AeroCool PGS VS-3 Black
XFX Core Edition Pro 550W
Suma: 3033 zł (www.gral.pl)

I mamy fajną maszynkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiesz. Mój komputer co prawda nie ciągnie najnowszych gier, ale teraz czekam tylko na GTA V (jeśli będzie na PC), AC IV, Total War: Rome 2 i żeby trochę nadrobić granie na wysokich detalach (lub w ogóle granie) w przykładowo BF3, Far Cry 3 i inne gry z mojej kolekcji, które działają, ale nie śmigają :)
W obecnym czasie jestem w stanie podnieść budżet tak do 3500zł, a za taką cenę oczekuję czegoś co wytrzyma w jakimś stopniu rozwój tej całej techniki. Powiedzmy do końca tego roku spokojnie pograć na najwyższych, a żeby potem zaczęło to powolutku spadać :)
Nie mam pojęcia ile chcę przeznaczyć na kartę graficzną- nie znam się, dlatego i tak będę prosił o pomoc w złożeniu sprzętu w jakimś sklepie internetowy, żeby mi złożyli, sprawdzili, wysłali. Ja chcę tylko podpiąć, wgrać Windowsa i zacząć instalować gry :) Ja w tym całym procesie nadaję się tylko do wyłożenia kasy :)
PS. Tak patrząc na potencjalny sprzęt jaki mogę za te pieniądze dostać powiedz mi czy mój obecny monitor nie będzie mnie zbyt ograniczał? Jest stary, a ja nie wiem czy na wyświetlany obraz ma wpływ tylko wielkość ekranu, czy jakieś nowinki technologiczne.
Posiadam http://www.ceneo.pl/1374665 (nie wiem czy Ci te obrazki na tej stronie pomogą, więc jak coś to poszukam strony z lepszymi informacjami).
Jak pisałem- fajnie byłoby mieć ten nowy komputer już teraz, ale czekanie do czerwca mnie nie zbawi, a jak coś pomoże w wydajności to nawet mi pasuje. Wtedy i tak dopiero rozwinę skrzydła w graniu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 18:59, Radekl2 napisał:

Ja w podobnej sytuacji jestem i tu mnie zmartwiłeś :( Da mi coś jak poczekam gdzieś do
czerwca-lipca, czy to już bez różnicy? Grudzień jest strasznie daleko...

Przede wszystkim warto poczekać na nową rodzinę procesorów Intela - powinny wyjśc w kwietniu albo w maju więc w czerwcu lub lipcu powinno się je spokojnie dać kupić w sklepach. Od razu też kupisz płyty główne z nową podstawką Intela :) Jeszcze wcześniej powinny zadebiutować nowe karty Nvidii i sam zobaczysz czy bardziej opłaca Ci się kupować nową generację czy obecną :) Na tą chwilę bym się wstrzymał z zakupami przynajmniej do czerwca :)

ziptofaf pisze, że może w międzyczasie podskoczyć cena dolara, ale może również spaść - nigdy nic nie wiadomo :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To tyle dobrze. Czerwiec mi odpowiada, grudzień odpada :)
A z tej Twojej składanki dla Tylera widzę, że w sprzęcie za około 3000zł procesor to koszt ok. 700zł, a karta graficzna 1200zł. Jakbyś miał wróżyć (chociaż z fusów) to kupię coś lepszego w czerwcu (z tej nowej generacji) za podobną cenę lub dokładając do całości ~500zł? Czy może cena będzie tak zaporowa, że za moje oszczędności nic nowego tam nie upchnę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Półtora roku temu kupiłem komputer o następującej specyfikacji:

Procesor:
Intel Core i3-2100

Płyta główna:
MSI H61M-E33

Pamięć RAM:
GoodRam 4GB 1333MHz CL9

Dysk twardy:
Seagate Barracuda 500GB SATA3

Karta graficzna:
Vertex3D Radeon HD6850 1GB

Nagrywarka DVD:
Samsung SH-222AB

Obudowa:
SilentiumPC Brutus 410 Pure Black

Zasilacz:
Chieftec CTG-500-80P 500W

Trochę czasu już minęło, uzbierałem trochę pieniędzy, więc mam pytanie, co można by było zmodernizować w tym zestawie?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 19:40, Arthas97 napisał:

Trochę czasu już minęło, uzbierałem trochę pieniędzy, więc mam pytanie, co można by było
zmodernizować w tym zestawie?
Z góry dzięki za odpowiedź.


Zależy , ile uzbierałeś tych pieniędzy ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 19:31, Radekl2 napisał:

To tyle dobrze. Czerwiec mi odpowiada, grudzień odpada :)
A z tej Twojej składanki dla Tylera widzę, że w sprzęcie za około 3000zł procesor to
koszt ok. 700zł, a karta graficzna 1200zł. Jakbyś miał wróżyć (chociaż z fusów) to kupię
coś lepszego w czerwcu (z tej nowej generacji) za podobną cenę lub dokładając do całości
~500zł? Czy może cena będzie tak zaporowa, że za moje oszczędności nic nowego tam nie
upchnę?


W tej chwili procesor za 700 zł w zupełności wystarczy do każdej gry, podczas gdy ograniczeniem pozostają karty graficzne i nawet najwyzsza półka miewa problemy z płynnym wyświetlaniem grafiki w najnowszych grach :)
W czerwcu moim zdaniem będziesz w stanie kupić wydajniejszy procesor za podobną cenę albo umożliwiający podkręcanie za 200 zł więcej. Trochę droższe będą na początku płyty główne z nowymi chipsetami, ale nie wykluczam, że będą posiadały jakieś nowe funkcje i rozwiązania. Jeśli chodzi o karty graficzne to naprawdę nie mam pojęcia jaką strategię cenową zastosuje Nvidia. Jeśli wprowadzą wydajniejsze karty w cenach obecnej generacji to mogą zdmuchnąć AMD, ale równie dobrze mogą walnąć zaporowe ceny ciesząc się z braku konkurencji :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

To jest dobrze dobrany konfig więc części są do siebie nieźle dopasowane i żeby uzyskać rozsądny skok wydajności trzeba by zmienić i procesor, i kartę. Na twoim miejscu zacząłbym właśnie od tego pierwszego i kupił sobie jakiegoś Quada - obecny i3 2100 jeśli ma ledwo rok to wciąż jest na gwarancji i na Allegro spokojnie sprzedasz go za 300-350 zł. Czyli dopłacając ok. 400 dostaniesz nowego czterordzeniowego Core i5 3450-3470. Z tego co widzę to twoja płyta główna powinna móc je obsłużyć więc obejdzie się bez wymiany. A jeśli masz więcej gotówki na zbyciu to możesz kupić też lepszą kartę graficzną, niestety aby miało to sens to mówimy przynajmniej o H7850/GTX660 kosztującymi całkiem sporo (fakt że twoja obecna karta to powinna za 300-400 zł pójść na Allegro od ręki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 19:51, pawbuk napisał:

W tej chwili procesor za 700 zł w zupełności wystarczy do każdej gry

Pisałeś, że wyzwaniem dla procesorów może być Rome 2 Total War. Grę pewnie kupię, więc mam nadzieję, że to się nie zmieni :)

Dnia 04.03.2013 o 19:51, pawbuk napisał:

albo umożliwiający podkręcanie za 200 zł więcej

Nie mam pojęcia jak to się robi i chyba trochę bałbym bawić się z nowym, drogim sprzętem i testować jakieś poradniki znalezione w Internecie na nim. Myślę jednak, że lepiej już dołożyć i jak trochę sprzęt się zestarzeje, ciśnienie spadnie to może odważyłbym się pobawić z tym :)

Dnia 04.03.2013 o 19:51, pawbuk napisał:

Jeśli chodzi o karty graficzne to naprawdę nie mam pojęcia jaką strategię
cenową zastosuje Nvidia. Jeśli wprowadzą wydajniejsze karty w cenach obecnej generacji
to mogą zdmuchnąć AMD, ale równie dobrze mogą walnąć zaporowe ceny ciesząc się z braku
konkurencji :)

Ehh... Rozumiem, że muszą zarobić, bo to ich praca, ale chciałbym, żeby trochę się zlitowali i te ceny niższe dali (chociaż nie życzę AMD, żeby zostało zdmuchnięte) :)
Dzięki za cierpliwość w tłumaczeniu mi wszystkich tych spraw. Jednak im dalej się w to zagłębiam tym większą papkę mam w głowie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdy spojrzałem na ceny na Allegro, to się miło zdziwiłem. Okazuje się, że obecnie mógłbym sprzedać zarówno procesor i kartę za cenę równą lub nawet wyższą od tej, którą zapłaciłem za nie 1,5 roku temu...

A jak ma się sprawa z RAMem? Warto dokupić te 4GB? Zastanawiałem się także na SSD, warto jakiś sensowny dysk kupić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 20:15, Arthas97 napisał:

A jak ma się sprawa z RAMem? Warto dokupić te 4GB? Zastanawiałem się także na SSD, warto
jakiś sensowny dysk kupić?

Ram to są jakieś groszowe sprawy i do posiadania 8GB to naprawdę warto.
W kwestii SSD to nie mniejszy niż 120GB(kwestia ile tobie zostanie kasy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 20:15, Arthas97 napisał:

A jak ma się sprawa z RAMem? Warto dokupić te 4GB? Zastanawiałem się także na SSD, warto
jakiś sensowny dysk kupić?


RAM kosztuje obecnie grosze i w sumie dokupienie jednej 4GB kostki nie jest złym pomysłem, zawsze to większa pojemność i kilka % wydajności więcej.

Co do SSD - potrzebne ci krótsze czasy ładowania gier i systemu? To tak. Ale dobry SSD z najnowszej generacji sporo kosztuje - 128GB OCZ Vertex4 kosztuje jakieś 450-470 zł. A co jak co ale nie chcesz starszych SSD bo one mają zwyczaj szybkiego psucia się. A sama wydajność w grach od niego jednak nie rośnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli samego procesora wymieniać się nie opłaca, jeśli upgrade, to tylko z kartą graficzną, tak?

Zastanawiam się jeszcze, czy nie lepiej najpierw wymienić leciwy monitor - Sony LCD S95AB 19 cali...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.03.2013 o 20:42, Arthas97 napisał:

Czyli samego procesora wymieniać się nie opłaca, jeśli upgrade, to tylko z kartą graficzną,
tak?

Na pewno nie opłaca się wymiana samej karty graficznej. Czterordzeniowy procesor z kolei zawsze nieco zwiększa komfort pracy - choćby jakieś aktualizacje na Steamie nie mulą już komputera i ogólnie PC nieco "płynniej" się zachowuje przy dużej ilości programów naraz - ja często np. nawet podczas meczu w takim League of Legends mam włączoną przeglądarkę internetową, winampa, w tle siedzi jeszcze antywirus i jakiś program do rysowania... i nagle te dodatkowe rdzenie i MHz-e okazują się przydatne. W niektórych grach mocno żrących moc procesora zauważysz też pewien wzrost wydajności, choć fakt faktem - bez przesady, cudów to nie oczekuj, do wyraźnego skoku potrzebujesz też zmiany gpu.

Dnia 04.03.2013 o 20:42, Arthas97 napisał:

Zastanawiam się jeszcze, czy nie lepiej najpierw wymienić leciwy monitor - Sony LCD S95AB
19 cali...

A to jest akurat wyjątkowo dobry pomysł - w końcu dobry monitor daje zwiększony komfort przy wszystkim i na pewno jest bardziej przyszłościową inwestycją niż procesor czy karta graficzna - w końcu starczy ci pewnie i na 5 lat jak nie dłużej ;) Dlatego zresztą odradzę oszczędzanie jeśli już się na coś takiego zdecydujesz i brałbym model oparty na matrycy IPS, jest lepsza niż typowe TN-ki (większe kąty widzenia, lepsze odwzorowanie kolorów), np. któryś z tych:

http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/3008857
http://www.ontech.pl/product-pol-119989-23-LED-ProLite-X23775HDS-B1-IPS-DVI-HDM-X23775-B1-.html
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/5195589
http://www.skapiec.pl/site/cat/12/comp/4189112

Porządne FullHD i 23" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Te monitory kosztują ok. 700-800 zł, więc świetnie wpasowują się w moje fundusze. Myślę, że kupię na razie monitor, a gdzieś pod koniec roku pomyślę o procesorze i karcie. W międzyczasie dokupię 4GB Ramu i poczekam na obniżkę cen SSD.
Dzięki za wszelkie informacje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Proszę o opinie i poradnictwo:

Kwotę którą mogę przeznaczyć na całość:
max 1300 zł
Sprzęt będzie służył do:
Grania, multimediów, obróbki grafiki/zdjęć/ w przyszłości obróbkę full hd video

Co mogę zostawić ze starego komputera, bądź co mam już kupione/otrzymałem
lcd, jakś dysk hdd jako magazyn, cdrom,

chcę zakupić:

płyte głowną
procek
ram
zasilacz

to co już wybrałem:

płyta głowna: MSI FM2-A75MA-E35 AMD FM2 A75 HDMI RAID GBLAN mATX
Procesor: amd a10 5700
ram: kingston hyperx 1600mhz 16 gb


Teraz moje pytania:

Czy lepiej jest zainwestować w pamięć 2133 Mhz ddr 3 8 GB czy możę zostawić 1600 Mhz 16 GB /??? Czy różnica w Mhz będzie na tyle wydajna że wystarczy "tylko 8GB ramu "???

Komp chce mieć jak najbardziej energooszczędny nie ukrywam, że przez 70% czasu będzie tylko www oraz filmy/muzyka/gry 2d/3d - 3d pokroju Kings Bounty , dlatego chcę aby pobierał jak najmniej prądu oraz był maksymalnie cichy.. dlatego też z czasem dokupie 120 GB ssd oraz nie boxowe chłodzenie do procka... oraz... pasywny zasilacz?! chyba że coś macie już teraz za 200 zł....

pozostałe 30% czasu przeznaczam na PS, Corel, obróbkę video
Zależy mi aby wydać jak najmniej.

Płyta główna nie jest wybrana w 100%

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się