Zaloguj się, aby obserwować  
Ponury666

Szkoła i sprawy wokół niej. [M]

18306 postów w tym temacie

Dnia 21.10.2006 o 10:45, Widek napisał:

Byles 83 w wojewodztwie i nie wiesz ze w Polsce byla Monarchia stanowa ? :O


Wiesz, ja się mogę mylić, bo w monarchii stanowej na władzę wpływ miały WSZYTKIE grupy społeczne (nie tylko szlachta). Jakoś sobie nie przypominam, że chłopi i mieszczanie brali udział w sejmikach i sejmach. Mogę się mylić, bo to było 2 lata temu a ja teraz w mat-fiz jestem to mogę nie pamiętać :P.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na początku bylu sejmiki tzw.ziemskie gdzie zbierli się szlachcice z każdego województwa, a omawiali tam bieżace problemy. Potem był sejm walny (1493) tam także w obradach nie brali udziału chłopi. Warto też przypomnieć że chłopi w tamtych czasach nie mieli przwie żadnych praw.

A propos

Monarchia stanowa - forma ustroju politycznego, charakterystyczna dla schyłkowego okresu średniowiecza, związana z wyodrębnieniem się zróżnicowanych grup społecznych (stanów). Władza monarchy, dotąd patrymonialnego, została ograniczona na rzecz stanów, szczególnie rycerstwa i duchowieństwa, niekiedy mieszczaństwa. Udział stanów w rządach był realizowany przez reprezentację w zgromadzeniach stanowych (późniejsze parlamenty) i różne formy samorządu.

W czasach nowożytnych monarchia stanowa straciła rację bytu. W większości państw europejskich monarchowie zwiększali stopniowo swoją władzę, co doprowadziło do powstania monarchii absolutnych, a tylko w nielicznych (Polska, Anglia) parlamenty zdołały zachować swe uprawnienia, a nawet powiększyć je.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:/:/ !! O NIE !! :/:/
Jutro jest dla mnie koszmarny dzień w tej szkole !!
Będe miał Sprawdzian z Języka Angielskiego I Kartkówkę z Języka Polskiego i NAJPRAWDOPODOBNIEJ jeszczezrobi kartkówkę z Geografi....:/

I jeszcze za około tydzień będzie sprawdzian z Języka Polskiego ze znajomości omawianaj przez nas aktualnie lektury......" W Pustyni I W Puszczy "....
A ja jeszcze ani kawałka nie przeczytałem !! B ęde sobie musiał streszczenie załatwić....:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ja teraz w szkole mam potocznie mówiąc "zachrzan". tyle prac domowych, sprawdzianów, kartkówek oczywiście wszystko na wczoraj bez mocniejszego powtórzenia wiadomości czy przełorzenia jakiegoś zadania. piszętego posta pomiedzy rozprawką z polskiego a wypracowaniem z historii :-( do tego na 18:30 mam angielski na który mam przygotować referat i powiedzieć go z pamięci! jutro kartkówka z fizyki, klasówka z anglika w szkole i kartkówka z historii. przechlapane :-(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:33, ko?nik napisał:

ja teraz w szkole mam potocznie mówiąc "zachrzan".

Witaj... Ja też mam napchane :/
Właśnie skończyłem pisać wypracowanie na polski, i biorę się za naukę fizyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przekichane. Jutro matematyczka będzie pytać, chemik to samo. WF, co mnie pogrąża, Shrek (nasz ksiądz) będzie pytał o różańce, a polonistka - "Przeczytaliście Antygonę?"....koszmar...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:40, hans kloss napisał:

Ja mam przekichane. Jutro matematyczka będzie pytać, chemik to samo. WF, co mnie pogrąża, Shrek
(nasz ksiądz) będzie pytał o różańce, a polonistka - "Przeczytaliście Antygonę?"....koszmar...

Współczuje... Chociaż na jakiej zasadzie odbywa się pytanie z matmy? (nigdy nie pyta <jupi>)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:43, Ballonik napisał:

> Ja mam przekichane. Jutro matematyczka będzie pytać, chemik to samo. WF, co mnie pogrąża,
Shrek
> (nasz ksiądz) będzie pytał o różańce, a polonistka - "Przeczytaliście Antygonę?"....koszmar...

Współczuje... Chociaż na jakiej zasadzie odbywa się pytanie z matmy? (nigdy nie pyta <jupi>)

U nas też ale podejdziesz do tablicy zrobisz zle i kosa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:46, mrlukas11 napisał:

> > Ja mam przekichane. Jutro matematyczka będzie pytać, chemik to samo. WF, co mnie
pogrąża,
> Shrek
> > (nasz ksiądz) będzie pytał o różańce, a polonistka - "Przeczytaliście Antygonę?"....koszmar...

>
> Współczuje... Chociaż na jakiej zasadzie odbywa się pytanie z matmy? (nigdy nie pyta <jupi>)

U nas też ale podejdziesz do tablicy zrobisz zle i kosa

To swoją drogą ;)
Niestety - ciężko jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:38, Ballonik napisał:

Właśnie skończyłem pisać wypracowanie na polski, i biorę się za naukę fizyki.



właśnie fizyka... dzięki że przypomniałeś. muszę odrobić jakieś lekcje których wcale nie rozumiem! przewalone :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zapewne będzie tak, powiedzieli nam kumple z innej klasy, bo ich już pytała:

1. Napisz pole koła, kwadratu, trapezu, trójkąta, prostopadłościanu i deltoidu
2. Są narysowane trzy okręgi, pierwszy mały jest w środku średniego, a średni w środku dużego - oblicz pola i obwody każdego
3. Oblicz pole zacieniowanej figury
4. Powiedz pełną definicję czegoś tam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:48, donaan napisał:

ja mam 5 spr w ciągu tygodnia... kocham liceum..


uuu... mocne trzeba przyznać że współczuję. ja jak narazie 2 gimnazjum ale już siębojęliceum

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:50, ko?nik napisał:

> ja mam 5 spr w ciągu tygodnia... kocham liceum..

uuu... mocne trzeba przyznać że współczuję. ja jak narazie 2 gimnazjum ale już siębojęliceum

ja tam wole liceum od gim hehe więcej swobody i jazdy ^^ cieżko jest ale da się przeżyć jeszcze dzisiaj kurde musze się nauczyć jakies 6 stron dat z historii i powtorzyć reszte ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 16:52, donaan napisał:

> > ja mam 5 spr w ciągu tygodnia... kocham liceum..
>
> uuu... mocne trzeba przyznać że współczuję. ja jak na razie 2 gimnazjum ale już siębojęliceum

>
ja tam wole liceum od gim hehe więcej swobody i jazdy ^^ cieżko jest ale da się przeżyć jeszcze
dzisiaj kurde musze się nauczyć jakieś 6 stron dat z historii i powtórzyć resztę ^^

No ja się szykuję do napisania egzaminu końcowego ;)
Mam nadzieje, że jakoś pójdzie, chociaż się boję :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2006 o 18:33, Ballonik napisał:

> >
> ja tam wole liceum od gim hehe więcej swobody i jazdy ^^ cieżko jest ale da się przeżyć
jeszcze
> dzisiaj kurde musze się nauczyć jakieś 6 stron dat z historii i powtórzyć resztę ^^
No ja się szykuję do napisania egzaminu końcowego ;)
Mam nadzieje, że jakoś pójdzie, chociaż się boję :))

ee poczekaj aż będziesz w liceum to będziesz się bał matury ;] egz. gim. to nic w porównaniu z matura brrrrrrr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 19:55, donaan napisał:


> > >
> > ja tam wole liceum od gim hehe więcej swobody i jazdy ^^ cieżko jest ale da się przeżyć

> jeszcze
> > dzisiaj kurde musze się nauczyć jakieś 6 stron dat z historii i powtórzyć resztę
^^
> No ja się szykuję do napisania egzaminu końcowego ;)
> Mam nadzieje, że jakoś pójdzie, chociaż się boję :))
ee poczekaj aż będziesz w liceum to będziesz się bał matury ;] egz. gim. to nic w porównaniu
z matura brrrrrrr

Dzięki... Wiesz jak pocieszyć młodszego kolegę ;))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2006 o 20:03, Ballonik napisał:

Dzięki... Wiesz jak pocieszyć młodszego kolegę ;))

hehe ^^ ale naprawde zobaczysz w liceum będzie lepiej :D i ci mówie nie bój się teraz zachowaj to na puźniej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 20:04, donaan napisał:


> Dzięki... Wiesz jak pocieszyć młodszego kolegę ;))
>
hehe ^^ ale naprawde zobaczysz w liceum będzie lepiej :D i ci mówie nie bój się teraz zachowaj
to na puźniej :)

Będę się trzymał kurczowo Twej rady ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować