Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Poza firewallem: książki

69 postów w tym temacie

Dnia 17.09.2006 o 00:50, Lucas the Great napisał:

> Może dajcie jakieś sondy jaką książkę zrecenzować ?? Ja proponuję A. Pilipiuka "Operacja
Dzień
> Wskrzeszenia"
Ciężko recenzować wieloletniego kumpla - ale i na to mamy plan awaryjny. :D Jeśli idzie o Fabrykę
Słów, zobaczymy co zapodadzą pod recenzję.



Znasz A. Pilipiuka ??? Zazdrosze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2006 o 01:30, Lucas the Great napisał:

Poetą ten pan nie był.

Można by jakąś głębszą dać argumentację tej tezy? Taka teza bardzo mnie zaciekawiła. A dlaczemu odmawia pan szanowny Mickiewiczowi statusu poety?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.09.2006 o 18:13, Xqu napisał:

Z S-F szczególnie podobała mi się seria "Świat Czarownic" Andre Norton. Nie czytałem wszystkich
ale te kilka pierwszych bardzo mnie wciągnęło.

rozrozniaj gatunki "Świat Czarownic" to nie S-F a fantasyz tego co slyszalem :p

Co do Pana Tadeusza- probowalem czytac 2 razy, raz w szkole raz dla siebie i za kazdym razem dochodzilem do 6-7 ksiegi i przestawalem czytac, z poczatku mi sie bardzo podobal, pozniej juz pisanie wierszem mnie irytowalo, miejscami jest tragicznie :P

Mam nadzieje, ze bedzie jak najmniej recenzji ksiazek z Forgotten Realms itp. a wiecej bedzie poswiecone na ambitniejsze ksiazki :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 12:15, AgayKhan napisał:


> Poetą ten pan nie był.
Można by jakąś głębszą dać argumentację tej tezy? Taka teza bardzo mnie zaciekawiła. A dlaczemu
odmawia pan szanowny Mickiewiczowi statusu poety?

Ze względu na banalną konstrukcję i notoryczne stosowanie najprostszych rymów - zwykle dobre to technicznie, ale poezją trudno to nazwać. Poetami byli np. Norwid, Leśmian, Słowackiemu i Kochanowskiemu się często zdarzało (choć mieli swoje wpadki)... W pewnym sesncie Mickiewiczowi bliżej do Kaczmarskiego i Staszewskiego - publicystów używających mowy wiązanej :)
Poetyckie u AM są niektóre fragmenty w Dziadach - w zasadzie niewiele więcej. Niestety w większości szkół zamiast wychwalać zalety jego twórczości w kontekście historyczno-społecznym, wbija się uczniom do główy że ten pan był poetą. Warto przeczytać jego twórczość z wyjęciem z głowy tego, iż "to wieszcz" i zrobić normalną analizę, jakby się otrzymało dzieło nieznanego nikomu artysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Alescie wy madrzy. Czytacie Dziadow i Pana Tadeusza dla przyjemnosci, klocicie sie czy mickiewicz byl poeta czy nie. Kurcze w kompleksy wpadne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.09.2006 o 13:56, Lucas the Great napisał:

Ze względu na banalną konstrukcję i notoryczne stosowanie najprostszych rymów - zwykle dobre
to technicznie, ale poezją trudno to nazwać.

Reasumując, to trzeba uznać, iż 98% poetów to nie poeci. W sumie racja. AM mnie nie zachwyca, nie czytam jego do poduszki. Podobnie jak Słowackiego. Zresztą z poetów uznaję w sumie Herberta, Eliota , Pounda. Taki jestem stereotypowy i małooryginalny.
Ja tam będę bronił programu nauczania. Mieszkamy w Polsce, jesteśmy Polakami i Europejczykami. Trza nam znać i rozumieć kulturę naszego kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 12:21, Araondoion napisał:

rozrozniaj gatunki "Świat Czarownic" to nie S-F a fantasyz tego co slyszalem :p

Fanasy, S-F... i tak każdy wie o co chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 20:27, Xqu napisał:

> rozrozniaj gatunki "Świat Czarownic" to nie S-F a fantasyz tego co slyszalem :p
Fanasy, S-F... i tak każdy wie o co chodzi :)

fantasy i S-F to podgatunki fantastyki,
S-F to np. Diuna a Fantasy cos jak Władca Pierścieni ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 20:53, Araondoion napisał:

S-F to np. Diuna a Fantasy cos jak Władca Pierścieni ;)

Tak na oko bardziej do Świata Czarownic pasuje mi S-F (pierwsze książki). Dalsze są bardziej fantasy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 12:13, kulken napisał:

> > Może dajcie jakieś sondy jaką książkę zrecenzować ?? Ja proponuję A. Pilipiuka "Operacja

> Dzień
> > Wskrzeszenia"
> Ciężko recenzować wieloletniego kumpla - ale i na to mamy plan awaryjny. :D Jeśli idzie
o Fabrykę
> Słów, zobaczymy co zapodadzą pod recenzję.


Znasz A. Pilipiuka ??? Zazdrosze :D

Serio to Twój kumpel ?? :) WoW

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2006 o 21:06, kulken napisał:

>
> Znasz A. Pilipiuka ??? Zazdrosze :D
Serio to Twój kumpel ?? :) WoW


Kilku fanów jak widzę tu Andrzej ma, więc chyba rozważę możliwość zagonienia go do wywiadu przy najbliższym spotkaniu (ale nie na dniach - odkąd się wyniósł z Warszawy nie jest to już dla mnie aż tak proste :) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2006 o 14:03, Palladyn1 napisał:

Czyli wywiad z J. Grzędowiczem też może sprawić trudności? Bo okazja do wywiadu (i gratulacji)
przecież jest.

Wywiad mam już obiecany, ale Jarek z Mają wyjechali póki co z kraju na wypoczyn :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2006 o 16:33, Sephirath napisał:

A czy można własne recenzje podrzucić? :)

Zawsze można próbować (mail: redakcja@gram.pl), ale czas reakcji naszej nie jest niestety szybki :( Jest spora kolejka do obsłużenia, mnóstwo osób się zgłasza, a każdemu chcemy poświęcić odpowiedni czas i zrobić profesjonalną analizę... a czasu mamy akurat najmniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.09.2006 o 16:44, Lucas the Great napisał:

> A czy można własne recenzje podrzucić? :)
Zawsze można próbować (mail: redakcja@gram.pl), ale czas reakcji naszej nie jest niestety szybki
:( Jest spora kolejka do obsłużenia, mnóstwo osób się zgłasza, a każdemu chcemy poświęcić odpowiedni
czas i zrobić profesjonalną analizę... a czasu mamy akurat najmniej...


I tak podeślę, najwyżej poczekam. Btw - na zgłoszenie kolektywu + zapytanie do redakcji czekam na jedno prawie 3 tygodnie, na drugie lekko ponad 2 ;)

Do piątku coś naskrobię/wygrzebię z HDD i wysyłam ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się bez bicia, że z twórczości Pilipiuka trawię jeno i wyłącznie cykl wędrowyczowski. Reszta jest po prostu nudna i dość kiepsko napisana. Lucas nie obrażaj się, ja wiem, że to twój znajomy, ale co ja poradzę, iż jest to autor jednego pomysłu?
Są takie książki, które na długo się zapamiętuje, mają coś do powiedzenia, a po książkach Pilipiuka zostaje pustka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować