Zaloguj się, aby obserwować  
BloodyGuy

Football Amerykański

19 postów w tym temacie

Witajcie Forumowicze.

Pragnę Wam przybliżyć i zachęcić do kibicowania lub zaangażowania się w umiłowany sport naszych przyjaciół zza oceanu. Sport, który dla wielu z Was może wydawać się niezrozumiały, agresywny lub mało inteligentny, jest tak na prawdę bardzo widowiskowy, ale przy tym taktyczny i wymagający.

Wiele osób uważa, że chodzi w tym o to, że 22 chłopa staje gdzieś na boisku wypinając tyłki, potem coś krzyczą niezrozumiałego i nagle startują, żeby się bić i masakrować. Nic bardziej mylnego. Miejsce gdzie stają jest precyzyjnie określane przez grupę sędziów, każde z tych haseł ma ściśle określone znaczenie, a to co wydaje się chaotyczną bijatyką jest skomplikowaną zagrywką, wymagającą od każdego zawodnika taktyki, techniki i skupienia.

Żeby nie powtarzać tego co wielu już napisało zaproszę Was na stronę Polskiego Związku Footballu Amerykańskiego www.pzfa.pl gdzie dowiecie się wszystkiego co wiedzieć warto. Można tam znaleźć zasady gry, aby zrozumieć o co chodzi i co się na prawdę dzieje na boisku. Znajdziecie tam także wszelkie nowinki z polskiej sceny FA oraz harmonogram meczy, wyniki, statystyki i komentarze do pierwszej polskiej ligi Footballu Amerykańskiego.

Dla osób, które poczuły większe zainteresowanie polecam spis drużyn. Niektóre są dość stare i doświadczone, inne są młode ale aktywnie się rozwijają a jeszcze inne dopiero się formują. Znajdziecie tam kontakty do trenerów, adresy ich stron itd. Zawsze warto kibicować drużynie ze swojego miasta, a kto wie może nawet dołączycie? Wymagań, wbrew temu co powszechnie się uważa, nie ma dużych! Każdy znajdzie pozycję, na której się sprawdzi.

Gorąco zachęcam do kibicowania. Sprawdź - może niedługo w Twoim mieście będzie jakiś mecz, przyjdź zobaczyć jak to wygląda. Zachęcam też do zasilania szeregów graczy lub może sędziów. No i oczywiście zachęcam do dyskusji :)

Gdyby czegoś nie było na stronie PZFA, lub coś było niejasne to pytajcie śmiało, ja jak tylko będę zaglądał na forum odpowiem na miarę moich możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 21:17, BloodyGuy napisał:

Wiele osób uważa, że chodzi w tym o to, że 22 chłopa staje gdzieś na boisku wypinając tyłki,
potem coś krzyczą niezrozumiałego i nagle startują, żeby się bić i masakrować. Nic bardziej
mylnego.


Byłam i widziałam jak się Bloody wypina, i nadal tak uważam xD

Co do zasad, które można znaleźc na stronce, to należy zauważyć, że mecz strasznie się przeciąga ponad to co jest tam napisane. Po każdej krótkiej zagrywce następuje przerwa. Gra nie jest płynna tylko turowa. To może być nieco męczące dla widza. Także idąc na mecz należy uzbroić się w cierpliwość i przygotowac na 4 godziny imprezy plenerowej :)
W połowie meczu całkiem nieźle już sie zaczyna rozumiec podstawowe zasady :D zwłaszcza jak się rozpracowuje je wspólnie - co 2 głowy to nie jedna, prawda Bartuc? ;)

Gra nadal dośc egzotyczna, ale zapaleńcy nie poddają się :)

Mecz o którym mówię był w Łodzi na Starcie i jeśli dobrze zrozumiałam przed poważnym meczem (Warsaw Eagles* vs Fireballs Poznań) grała towarzysko drużyna z Łodzi - Cytryny czy jakoś tak :) tyle że w wersję dla dzieciaków czyli football flagowy - także u nas to już jest :)

* - zastanawiałam się czy zabijecie komentatora za te "Orzełki" :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Whitney Houston powiedziała kiedyś, że piłka nozna jest dla frajerów z Europy, którzy nie potrafią zrozumieć zasad footballu amerykańskiego. W 100% się z nią zgadzam :]
Nawet nie próbuję.
Wracam do oglądania wielkich derbów Europy...

PS. Naprzód Barca!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 21:44, walgierz napisał:

Whitney Houston powiedziała kiedyś, że piłka nozna jest dla frajerów z Europy, którzy nie potrafią
zrozumieć zasad footballu amerykańskiego. W 100% się z nią zgadzam :]
Nawet nie próbuję.
Wracam do oglądania wielkich derbów Europy...

PS. Naprzód Barca!!!


Piłka nożna jest dla ludzi, którzy nie mieli jeszcze okazji zasmakować FA i go pokochać :) Kto raz założy kask i pady i wydzie na boisko, na pewno zakocha się w tym sporcie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 21:51, BloodyGuy napisał:

Piłka nożna jest dla ludzi, którzy nie mieli jeszcze okazji zasmakować FA i go pokochać :) Kto raz założy kask i pady i wydzie na boisko, na pewno zakocha się w tym sporcie :)

Jakoś się nie widzę w kasku ;>
Pozostanę wierny piłce nożnej :]
Ale nie powiem, kiedyś próbowałem pooglądać mecz FA i jakoś mnie nie wzięło. Cóż, o gustach się nie dyskutuje :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 21:39, TYHE napisał:

W połowie meczu całkiem nieźle już sie zaczyna rozumiec podstawowe zasady :D zwłaszcza jak
się rozpracowuje je wspólnie - co 2 głowy to nie jedna, prawda Bartuc? ;)


O taak :) Ponieważ nie mogliśmy liczyć na umiejętność tłumaczenia zasad przez komentatora musieliśmy jakoś sami sobie te zasady wykombinować :P Po pierwszej połowie organizator rozdał nam kartki z zasadami (zeskakuje to na jutro i zamieszczę na Forum) – okazało się, że całkiem nieźle je rozpracowaliśmy :)

Bloody i jego drużyna spisali się świetnie. Rozgromili Fireballs Poznań 66:6 (TYHE mówi, że taka liczba to dzięki jej obecności :P). Nie wiem, czy grają tak zawsze (pewnie tak :P), bo widziałem tylko jeden mecz, ale zespół Warsaw Eagles prezentował na meczu w Łodzi naprawdę wyskoi poziom :) Najbardziej rozśmieszył mnie komentarz jednego z kibiców, który w przerwie po pierwszej połowie krzyknął do chłopaków z Warsaw Eagles coś w stylu: Nie wiem, czy zauważyliście, ale tak naprawdę to nie macie przeciwników (WE prowadzili po pierwszej połowie dużo do zera :P).

Sport całkiem interesujący, chociaż rzeczywiście ktoś, kto ma małe pojęcie o co w tym wszystkim chodzi, może się troszkę nudzić, z powodu stosunkowo długich przerw między wznowieniami gry.

A i dość śmieszny jest sposób sygnalizowania przez arbitrów wszelakich przewinień – sędziowie rzucają wtedy żółtą chusteczkę (no dobra – flagę :P) na ziemie, a ponieważ jest ich kilku, to śmiesznie to wygląda :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2006 o 19:12, Bartuc napisał:

A i dość śmieszny jest sposób sygnalizowania przez arbitrów wszelakich przewinień – sędziowie
rzucają wtedy żółtą chusteczkę (no dobra – flagę :P) na ziemie, a ponieważ jest ich kilku,
to śmiesznie to wygląda :P


Heheh ja to nazywałam "rzucają ściereczką" ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja oglądałem ostatnio film "Światła stadionów" w którym główną rolę, ogrywała właśnie ta dyscyplina sportu. Nawet bardzo fajna, ale jak dla mnie troche za dużo brutalności, ja bym nie mógł takiego sportu uprawiać. :) Jednak to bardzo fajny i widowiskowy sposób na spedzenie czasu nawet jako widz. W Polsce ta dyscyplina jest średnio znana. Podobnie jak Baseball. Bardziej spotykam się z rugby na codzień, football amerykański to raczej coś zza oceanu co raczej się u nas nie przyjmie, aczkolwiek kto wie ;P W każdym razie polecam ścieżkę muzyczną z wymienionego wyżej filmu, midzio :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Już w w niedzielę 12 listopada 2006 roku na stadionie klubu RKS Marymont przy ul. Potockiej 1 w Warszawie rozegrany zostanie Turniej Finałowy Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

W meczu o 3. miejsce zagrają drużyny: 1.KFA Fireballs Wielkopolska z The Crew Wrocław Drużyny te znają się bardzo dobrze ze wspólnych występów w dywizji B ligi czeskiej, jednak pomimo przyjacielskich kontaktów należy spodziewać się bardzo zaciętej rywalizacji.

W finale rozgrywek wystąpią kluby Pomorze Seahawks i Warsaw Eagles. Trójmiejski zespół jest rewelacją tegorocznych rozgrywek - zapewnił sobie występ w ścisłym finale po dwóch, niespodziewanych, zwycięstwach z 1.KFA Fireballs i The Crew. Stołeczne Orły, zespół o najdłużych tradycjach ze wszyskich polskich drużyn futbolu amerykańskiego, są faworytem tego pojedynku. Zawodnicy Seahawks pokazali już dwukrotnie w tym sezonie , że potrafią sprawiać duże niespodzianki. Zapowiada się więc pasjonujący finał!

GORĄCO ZAPRASZAMY DO KIBICOWANIA EAGLES !!!

Harmonogram spotkań:
godz. 9.00 - Mecz o 3. miejsce 1.KFA Fireballs Wielkopolska - The Crew Wrocław
godz. 12.30 - Mecz Finałowy Warsaw Eagles - Pomorze Seahawks

Stadion RKS Marymont, ul. Potocka 1

Bilety w cenie 7 zł (uprawniającego do obejrzenia obu spotkań Turnieju Finałowego) będą do nabycia przy wejściu na stadion.
10% przychodu z biletów przeznaczone zostanie na Komitet Odbudowy Technikum dla Niewidomych w podwarszawskich Laskach.

Prócz sportowych zmagań widzowie będą mieli możliwość:
obejrzenia prezentacji samochodów amerykańskich, przygotowanej przez Ford Old Club Poland
wylosowania atrakcyjnych nagród ufundowanych przez North American Sports Network
obejrzenia występów formacji tanecznej Hasao
posilenia się w trzech stoiskach gastronomicznych


więcej informacji pod adresem: http://www.pzfa.pl/?go=start&news=102

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2006 o 22:02, walgierz napisał:

> Piłka nożna jest dla ludzi, którzy nie mieli jeszcze okazji zasmakować FA i go pokochać
:) Kto raz założy kask i pady i wydzie na boisko, na pewno zakocha się w tym sporcie
:)
Ale nie powiem, kiedyś próbowałem pooglądać mecz FA i jakoś mnie nie wzięło. Cóż, o gustach
się nie dyskutuje :))



Kwestia gustu co kto lubi.
Ogólnie Football Amerykański jest sportem stawianym główie na szybkość i siłę (wiadomo dlaczego :D)
Większość Europejczyków lubi piłkę nożną, bo szybciej ten sport został rozprzestrzeniony niż FA.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Football oglądam od roku i to rzeczywiście niezwykle widowiskowy i interesujący sport. Jednak nie wydaje mi się, ażeby każdy mógł go uprawiać (w przeciwieństwie do piłki nożnej). Ja np. mam 18 lat, 170cm wzrostu i ważę 50kg, tak więc nie wydaje mi się, ażebym przy takiej wadze mógł w tym sporcie cokolwiek osiągnąć ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2009 o 13:45, Manieklbl napisał:

Ja np. mam 18 lat, 170cm wzrostu i ważę 50kg, tak więc nie wydaje mi się, ażebym przy
takiej wadze mógł w tym sporcie cokolwiek osiągnąć ;p


No np. skrzydłowy :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze na forum jacyś fani tego sportu oprócz mnie? Jeżeli tak, to może rozruszam dyskusję. Zbliża się nowy sezon NFL, więc zadam standardowe pytanie: na kogo stawiacie? Ja mam nadzieję, że SuperBowl zdobędą moi ulubieńcy z Dallas Cowboys, najlepiej po wygranym meczu z Indianapolis Colts.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 12:58, JC_Denton1 napisał:

Są jeszcze na forum jacyś fani tego sportu oprócz mnie? Jeżeli tak, to może rozruszam
dyskusję. Zbliża się nowy sezon NFL, więc zadam standardowe pytanie: na kogo stawiacie?
Ja mam nadzieję, że SuperBowl zdobędą moi ulubieńcy z Dallas Cowboys, najlepiej po wygranym
meczu z Indianapolis Colts.


Oczywiście. Stawiam na Dallas Cowboy''s. Oni są zresztą też są Moją ulubioną drużyną. No i jeszcze Chicago Bears ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 13:02, Snafu napisał:

Oczywiście. Stawiam na Dallas Cowboy''s. Oni są zresztą też są Moją ulubioną drużyną.
No i jeszcze Chicago Bears ;)

Też lubię Niedźwiedzi z Chicago, ale nie sądzę, żeby osiągnęli dużo w tym roku. W nadchodzącym sezonie bardzo interesuje mnie również, jak poradzą sobie wzmocnieni NY Jets, jak poradzi sobie Brett Favre, który jak zwykle zapowiadał odejście na emeryturę i jak zwykle powrócił, no i oczywiście forma naszego jedynaka Sebastiana Janikowskiego. Chociaż i tak mam nadzieję, że wygrają Kowboje. W końcu finał zostanie rozegrany na ich stadionie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2010 o 12:58, JC_Denton1 napisał:

Są jeszcze na forum jacyś fani tego sportu oprócz mnie? Jeżeli tak, to może rozruszam
dyskusję. Zbliża się nowy sezon NFL, więc zadam standardowe pytanie: na kogo stawiacie?
Ja mam nadzieję, że SuperBowl zdobędą moi ulubieńcy z Dallas Cowboys, najlepiej po wygranym
meczu z Indianapolis Colts.



GO Philadelphia!
A tak ogólnie to kiedy zaczyna się sezon?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.08.2010 o 22:58, ejkers napisał:

GO Philadelphia!

Miło powitać fana Eagles :)

Dnia 29.08.2010 o 22:58, ejkers napisał:

A tak ogólnie to kiedy zaczyna się sezon?

Sezon zaczyna się 9 września meczem Saints vs Vikings. A tu masz link do pełnego kalendarza rozgrywek.

http://www.nfl.com/schedules?seasonType=REG&season=2010

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.08.2010 o 08:52, JC_Denton1 napisał:


Mmmm. dzięki za kalendarzyk, a tak ogólnie da się obejrzeć mecze w naszym kraju?
Ps. Nie mam kablówki
Ps2. Jak to jest nielegalne to zapomnijcie nie było pytania :P
Ps3. Może to i nie temat, ale może wiecie czy seria Madden od EA Sports będzie jeszcze na PC?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W Polsce mecze NFL można oglądać w telewizji na Polsacie Sport i ESPN America oraz w internecie, oczywiście całkowicie legalnie. Jeżeli interesuje Cię oglądanie przez sieć, to tutaj możesz znaleźć parę linków

http://www.nfl24.pl/forum/viewthread.php?thread_id=2&rowstart=0

A co do Maddena, to wątpię, aby EA wróciło do PC. Gra najlepiej sprzedaje się w USA, gdzie rządzą konsole, więc robienie wersji na blaszaki po prostu im się nie opłaca.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować