Zaloguj się, aby obserwować  
Occulto

Bajtek - czy ktoś to jeszcze pamięta?

53 postów w tym temacie

Czy ktoś z szanownych forumowiczów pamięta pierwsze w Polsce czasopismo komputerowe dla 8-bitowców?
Pamiętam, że w każdym numerze były mini recenzje dwóch gier ale najlepsze były gry dodawane do czasopisma :-) Oczywiście nie było wtedy jeszcze cd, a nawet dyskietek poza stacjami na dyski 8 calowe i później 5,25 cala. Te gry były po prostu napisane na papierze w basicu i można było sobie przepisywać je na komputerek. Pamiętam jak, któregoś razu siedziałem i wklepywałem niezrozumiałe dla mnie znaki. Najczęściej efektem, żmudnej, kilkugodzinnej pracy był komunikat "syntax error" hehe. Jednak kiedy wszystko zatrybiło to dopiero była frajda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja coś o tym czasopiśmie słyszałem, podczas czytania Top Secret-u. Podobno magazyn nowatorski był, gdyż przeciwstawi się komunistycznej stagnacji i w ogóle. O ile pamiętam, to pierwszy numer wyszedł bodajże w 1986 roku. Nie zachwycał walorami estetycznymi, a formą i ciekawością artykułów. Był to pierwszy tego typu magazyn w Polsce, więc pamięć mu się jak najbardziej należy.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam, że kiedyś Bajtek leżał u mnie w domu ale w tamtych czasach wolałem Lego od komputerów:P. Bajtka zapamiętałem przede wszystkim ze względu na to, że był w nim kiedys list od jednego z czytelników. Czytelnik ten nazywał się XXXX YYYY dokładnie tam samo jak mój brat:P- ciekawa zbieżność nazwisk:P biorąc pod uwagę istnienie może kilku takich samych nazwisk YYYY "niezrzeszonych" w gronie zwanym rodziną YYYY;). Czyli w sumie niewiele pamiętam:P. Hmmm a może gdzieś w domu jeszcze leży ten Bajtek... muszę poszukać:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Omg. Sam się zdziwiłem,ale owszem,pamiętam. Kiedyś(też dosyć dawno) był nawet wspomniany w CDA.
To był chyba pierwszy magazyn o komputerach jaki w ogóle powstał w Polsce.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam. Kolega kiedyś kupił, pomogałem mu przepisywać grę, ja dyktowałem on pisał. Ale nie wiem czy coś z tego wyszło bo miałem dość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2006 o 18:15, malpka napisał:

Pamiętam. Kolega kiedyś kupił, pomogałem mu przepisywać grę, ja dyktowałem on pisał. Ale nie
wiem czy coś z tego wyszło bo miałem dość.


Widzę, że kolega zna klimaty gierek z Bajtka :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bajtek to w sumie było czasopismo dla dzieci, ale co ważne należy podkreślić, że ,,pierwsze'''' czasopismo dla dzieci. Ja właśnie wtedy byłem takim dzieckiem i kupowałem je namolnie. Teraz spoglądam na pierwsze numery i rozmyslam ile to teraz jest warte. O ile dobrze pamiętam to później z bajtka narodził się Świat Gier Komputerowych ( w sumie też fajne czasopismo ). Fajnie tak powspominać swoje dzieciństwo ... :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2006 o 18:18, Occulto napisał:

> Pamiętam. Kolega kiedyś kupił, pomogałem mu przepisywać grę, ja dyktowałem on pisał. Ale
nie
> wiem czy coś z tego wyszło bo miałem dość.

Widzę, że kolega zna klimaty gierek z Bajtka :-)



Oj, znam i pamietam :)
W końcu ma się te 34 lata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2006 o 18:53, YahooPL napisał:

Bajtek to w sumie było czasopismo dla dzieci, ale co ważne należy podkreślić, że ,,pierwsze''''
czasopismo dla dzieci. Ja właśnie wtedy byłem takim dzieckiem i kupowałem je namolnie. Teraz
spoglądam na pierwsze numery i rozmyslam ile to teraz jest warte. O ile dobrze pamiętam to
później z bajtka narodził się Świat Gier Komputerowych ( w sumie też fajne czasopismo ). Fajnie
tak powspominać swoje dzieciństwo ... :)


Dla dzieci? Chyba pomyliłeś coś, w Bajtku było dużo artykułów o nowościach w świecie komputerów, o programach, nauka programowania, hardware itp. Dla dzieci były poświęcone bodajże 2 strony :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.11.2006 o 18:54, malpka napisał:

> > Pamiętam. Kolega kiedyś kupił, pomogałem mu przepisywać grę, ja dyktowałem on pisał.
Ale
> nie
> > wiem czy coś z tego wyszło bo miałem dość.
>
> Widzę, że kolega zna klimaty gierek z Bajtka :-)


Oj, znam i pamietam :)
W końcu ma się te 34 lata.


Tak, leci ten czas nieubłaganie :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, Bajtka pamiętam, choć niestety jego status wynika tylko z tego, że był swoistym novum na rynku. Jednak pierwszym czasopismem o grach, które w pełni zasługiwało na tą dumną nazwę był chyba jednak Top Secret, którego pierwszy numer do dziś przechowuję gdzieś w czeluściach mej szafy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie, ze pamietam. Zbieralem go i czytalem od deski do deski przez jakies dwa lata. Potem, niestety, Bajtek umarl, ale te kilkanascie ostatnich numerow nadal gdzies trzymam na dnie szafy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.11.2006 o 03:43, Klimos napisał:

Oczywiscie, ze pamietam. Zbieralem go i czytalem od deski do deski przez jakies dwa lata. Potem,
niestety, Bajtek umarl, ale te kilkanascie ostatnich numerow nadal gdzies trzymam na dnie szafy.


Umarł ale żyje nadal w zaświatach. Trzymaj Bajtki dla następnych pokoleń. Pomyśl sobie, że jak Twój dzieciak dorośnie i znajdzie na strychu takie Bajtki, to jaką będzie miał frajdę z ich czytania. Ja pamiętam jak kiedyś znalazłem na strychu u dziadków zeszyty z podstawówki mojego ojca, tornister i kapcie hehe. To było coś :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pamietam bajtka doskonale od pierwszego numeru... nawet okladke cos kojarze.. cos z dzieckiem bylo w pierwszym numerze..
a srodkowe strony to zawsze jakas mapka byla do gry :P

no i te wklepywanie kodow.. heh. "kubus literka" na moim VZ200 :)
pozniej przerzucilem sie na ''tajemnice atari" ...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować