Zaloguj się, aby obserwować  
zdjuna

PEGI - zwykły marketing, czy ochrona?

180 postów w tym temacie

Dnia 04.10.2007 o 11:22, elekrin napisał:

ano prawo wyborcze powinno wg. mnie być co najwyżej od 15 roku życia. Prawo jazdy można by od 16, >aczkolwiek od 18 też może być (wiem jak to jest jeździć, bo sam już byłem za kółkiem),


Już widzę genialnych 15-nasto latków: "Zagłosuję na tego, bo tamten ma zryty ryj". Naprawdę aż strach myśleć, kto wówczas sprawował by władzę. Prawko od 16-nastu lat to również chybiony pomysł, przybyłoby jedynie ofiar wypadków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 14:57, xDeuSx napisał:

Już widzę genialnych 15-nasto latków: "Zagłosuję na tego, bo tamten ma zryty ryj". Naprawdę
aż strach myśleć, kto wówczas sprawował by władzę. Prawko od 16-nastu lat to również chybiony
pomysł, przybyłoby jedynie ofiar wypadków.


Już widzę genialne moherowe berety: "Zagłosuję na Kaczyńskich, bo te radio ich wychwala". Na prawdę aż strach myśleć o obecnych rządach...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 15:13, elekrin napisał:

Już widzę genialne moherowe berety: "Zagłosuję na Kaczyńskich, bo te radio ich wychwala".
Na prawdę aż strach myśleć o obecnych rządach...


Kaczyńscy nie potrzebują wychwalania przez jakiekolwiek radio, ale by to zrozumieć trzeba mieć parę lat na karku i podstawowe pojęcie o polityce. Ale to już rozmowa na inny temat.

Co do PEGI, to uważam, że jest to niestety ignorowana instytucja. Przeważnie nikt w Polsce nie liczy się z ograniczeniami wiekowymi. "Niech se dzieciaczek gra w pełne seksu i brutalności gry, grunt, że zarobię"...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 09:51, elekrin napisał:

I nie widzę w ten sposób kształtowania osobowości. Ide do pracy i kształtuje osobowość? Jak?
Zarabiam kasę i staję się odpowiedzialny?


Oczywiście - sam zarabiasz na siebie,sam decydujesz jakie studia/pracę chcesz wybrać i masz wpływ na swoje życie :) - Ty decydujesz :). Masz pracę, zawód, kupujesz mieszkanie, zakładasz rodzinę - i wtedy możesz powiedzieć "tak to jest moje mienie - zarobiłem na to swoją pracą i odpowiedzialnym myśleniem"

Nie rozumiem gdzie tu jest wg Ciebie jakaś mylna postawa ? Czego w takim podejściu nie rozumiesz ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 11:01, kordzio1 napisał:

zwłaszcza, ze rodzice są za dziecko odpowiedzialni, gdyby coś się stało tobie, albo ty byś coś zrobił, to
jakby znaleziono przy tobie/ u ciebie rzeczy których ze względu na swój wiek mieć nie możesz
to oni mieli by problemy.


Dokładnie. Dziecko popala papierosa pod szkołą - no to oczywiste jest że wzywani są do szkoły rodzice :) - i to oni odpowiadają (zgodnie z prawem zresztą) za swoją pociechę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 16:52, lothar-mb napisał:

Dokładnie. Dziecko popala papierosa pod szkołą - no to oczywiste jest że wzywani są do szkoły
rodzice :) - i to oni odpowiadają (zgodnie z prawem zresztą) za swoją pociechę.


Nie mówimy tu o takich rzeczach. To jest oczywiste, też się sprzeciwiam tego typu nałogom.

Dnia 04.10.2007 o 16:52, lothar-mb napisał:

Oczywiście - sam zarabiasz na siebie,sam decydujesz jakie studia/pracę chcesz wybrać i masz wpływ na swoje
życie :) - Ty decydujesz :). Masz pracę, zawód, kupujesz mieszkanie, zakładasz rodzinę - i wtedy możesz
powiedzieć "tak to jest moje mienie - zarobiłem na to swoją pracą i odpowiedzialnym myśleniem"

czyli przed tym nie mam możliwości pójść do gimnazjum/liceum, do którego chcę iść, bo rodzice chcą, żebym szedł do innego? Mam zawód - jestem piłkarzem, niepełnoletnim, ale piłkarzem. Kupuję mieszkanie - z chęcią, ale nie mogę wziąść kredytu, a potem nie będę mógł kupić na siebie. (bo też i nie zarabiam na razie). Zakładam rodzinę... czy to jest potrzebne, aby móc powiedzieć "jestem odpowiedzialny"? Patrząc na półke też mogę powiedzieć "to jest moje mienie, zarobiłem na nie ciężką pracą (nauką)". Ano dostałem sporo nagród, myszka, aparat cyfrowy, kamerka internetowa... to tylko kilka z wielu innych rzeczy, które mam dzięki swojej pracy. Czy to oznacza, że mogę powiedzieć, że jestem odpowiedzialny, czy dyskryminuje mnie wiek?

Dnia 04.10.2007 o 16:52, lothar-mb napisał:

Nie rozumiem gdzie tu jest wg Ciebie jakaś mylna postawa ? Czego w takim podejściu nie rozumiesz ?

Tak samo syn może powiedzieć do ojca "tato, wydaje mi się, że wypiłeś za dużo kieliszków, możesz już przestać pić?" - czy to jest wg. Ciebie naruszanie wolności osobistej? Czy może ojciec może, a syn nie, z racji tego że syn jest niepełnoletni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

CO do PEGI , to uważam, że pomysł jest dobry, ale złe wykonanie...
Ale jakoże nie mam narazie czasu na smętne rozwody, to taka mała historia:
Kumpel brata (6 kl. podstawówki) ma rodziców, którzy jak nikt przestrzegają oznaczen PEGI , czyli np. gra od 12, on miał 11 i nie mógł itp. I wszystko jest ok... Ale jeśli przyniesie do domu pirackiego GTA : SA , gdzie oznaczenia nie ma, to mimo że krew się leje, zabija ludzi itd. to rodzice, nawet jak to widzą , to i tak olewają, ignorują... No ludzie, coś tu chyba jest nie tak, a gdzie zdrowy rozsądek?...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PEGI jest spx, ale i tak tego nie przestrzegam xP . Niestety ostatnio coś podwyższyli zasady i teraz są za wysokie wymagania wiekowe xD . Serio... Gears of War na 18 lat? Halo 3 na 16? WTF?! Lol :D . Za duże...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 17:31, elekrin napisał:

Mam zawód - jestem piłkarzem, niepełnoletnim, ale piłkarzem. Kupuję
mieszkanie - z chęcią, ale nie mogę wziąść kredytu, a potem nie będę mógł kupić na siebie.

no cóż ... czy tego chcesz czy nie takie jest prawo - ktoś jest np. aktorem (nieletnim) - dopóki nie skończy tych 16 lat rodzice zarządzają jego pieniędzmi, tak samo z kontem bankowym i kredytem itd.
Takie jest PRAWO do którego chcąc nie chcąc trzeba się stosować.
A rodzice są Twoimi PRAWNYMI opiekunami i w razie czego to oni odpowiadają za Ciebie przed sądem.
To ONI będą musieli się tłumaczyć przed sądem dlaczego dziecko postąpiło tak a nie inaczej więc mają PRAWO kontrolować dziecko i jego wydatki.

Dobra ale kónczymy to bo robi się offtop ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 17:52, lothar-mb napisał:

no cóż ... czy tego chcesz czy nie takie jest prawo - ktoś jest np. aktorem (nieletnim) - dopóki
nie skończy tych 16 lat rodzice zarządzają jego pieniędzmi, tak samo z kontem bankowym i kredytem
itd.

Konto bankowe jest od 13 lat i można zaznaczyć, że posiada się wyłączność do prowadzenia rachunku.

Dnia 04.10.2007 o 17:52, lothar-mb napisał:

Takie jest PRAWO do którego chcąc nie chcąc trzeba się stosować.
A rodzice są Twoimi PRAWNYMI opiekunami i w razie czego to oni odpowiadają za Ciebie przed
sądem.

Ale jak ich można wsadzić przed sąd kupując grę 16+ lub 18+? Nie galopujmy aż tak daleko, wykraczamy poza temat :>

Dnia 04.10.2007 o 17:52, lothar-mb napisał:

To ONI będą musieli się tłumaczyć przed sądem dlaczego dziecko postąpiło tak a nie inaczej
więc mają PRAWO kontrolować dziecko i jego wydatki.

Nie mają. Kto im takie prawo dał? Przecież jest prawo swobodnego wyboru...

Dnia 04.10.2007 o 17:52, lothar-mb napisał:

Dobra ale kónczymy to bo robi się offtop ;)

i kolejne kółko robimy, racja, koniec ;p więcej tego tematu już nie rozwiniemy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 18:03, elekrin napisał:

> więc mają PRAWO kontrolować dziecko i jego wydatki.
Nie mają. Kto im takie prawo dał? Przecież jest prawo swobodnego wyboru...

> Dobra ale kónczymy to bo robi się offtop ;)
i kolejne kółko robimy, racja, koniec ;p więcej tego tematu już nie rozwiniemy

Tylko, że przed osiągnięciem 18roku życia twoje prawa są ograniczone, a to że uważasz, że prawo powinno robić wyjątki dla pewnych osób, które w subiektywnej ocenie są dojrzałe, pokazuje że pewne prawa i obowiązki wobec osoby niepełnoletniej są właściwe. Dlatego będą odpowiadać rodzice, bo oni są twoimi opiekunami prawnymi, a w wypadku, gdy oni nie wywiążą się ze swoich obowiązków to będą odpowiadać przed sądem, przed ukończeniem 13 lat nie masz wcale zdolności do czynności prawnych, a do ukończenia 18lat masz ją tylko częściową, czyli od twojego wieku zależy także stopień w jakim rodzice są za ciebie odpowiedzialni.
A PEGI mają pomóc w określaniu jakie treści powinny być właściwe dla dziecka w danym wieku, mają byc pomocą dla rodziców, a że czasami te oceny są głupio zrobione ot inna sprawa, lepsze było by określenie stopnia natężenia pewnych zjawisk.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 17:48, Mr.M napisał:

CO do PEGI , to uważam, że pomysł jest dobry, ale złe wykonanie...

Ja uważam, że pomysł i wykonanie są dobre, natomiast ludzie nie potrafią z tego korzystać. Podoba mi się pomysł przyznawania luźnych kategorii wiekowych i brak surowego kontrolowania wieku graczy. Niestety PEGI jest IMO dla graczy, a większość rodziców nie zwraca uwagi na znaczek. Nie wiem co jest gorsze - rodzice, którzy mają w d***e w co gra ich pociecha, czy może ci, którzy nie pozwalają grać w gry przed osiągnięciem wymaganego wieku.

Dnia 04.10.2007 o 17:48, Mr.M napisał:

Kumpel brata (6 kl. podstawówki) ma rodziców, którzy jak nikt przestrzegają oznaczen PEGI ,
czyli np. gra od 12, on miał 11 i nie mógł itp. I wszystko jest ok...

Jak to wszystko jest ok? Te ograniczenia robione są pod typowego dwunastolatka, a nigdy nie wiadomo, czy jedenastolatek nie jest bardziej dojrzały psychicznie niż wymaga tego gra? Wiem, że istnieją przedstawiciele rasy ludzkiej, którzy ukończyli osiemnasty rok życia, ale jedyne gry, w które mogliby grać to te z "+3".

Dnia 04.10.2007 o 17:48, Mr.M napisał:

Ale jeśli przyniesie do domu pirackiego GTA : SA , gdzie oznaczenia nie ma, to mimo że krew się leje, zabija
ludzi itd. to rodzice, nawet jak to widzą , to i tak olewają, ignorują...

Chyba wiem, o co Ci chodzi - to trochę głupio jak dzieciak oficjalnie nie mógłby nawet spojrzeć na GTA, ale i tak gra w pirata, czyli wszystkie starania rodziców można sobie wsadzić. Z drugiej strony zastanawiam się, czy trzymanie dziecka pod kloszem (zero krwi, zero przemocy, zero broni, zero wulgaryzmów) wyjdzie mu na dobre.

Dnia 04.10.2007 o 17:48, Mr.M napisał:

No ludzie, coś tu chyba jest nie tak, a gdzie zdrowy rozsądek?...

Co, kto? Zdrowy rozsądek? A wyszedł do pubu na piwo.

Przypomniał mi się wczorajszy dialog na temat wymagań wiekowych. Mama czytała CDA, a ja pisałem coś na kompie.
M (czytając reklamę Wiedźmina): "Ale to jest od 18 lat... Chyba tylko ja będę grała."
Ja: "A srać na oznaczenia"
M: "No, ale tu jest napisane, że to gra od 18 lat"
JA (wyciągam GTA:SA, Still Life i jeszcze kilka gier, w które grałem przed ukończeniem wymaganego wieku): "Widzisz, tu też są ograniczenia wiekowe, ja w to grałem i jakoś nic mi nie jest."
M: "No tak, masz rację. W takim razie zagramy równolegle na dwóch sejwach."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ok, zgadzam się, że 12 latek moze być bardziej dojrzały psychicznie, to było takie stwierdzenie z punktu widzenia maniaka oznaczeń ;-) Tylko że jak patrze na kolegów brata to zastanawiam się, co im mózgi wypaliło >>
A co do trzymania pod kloszem... Po wyjściu spod niego dostałby zawału na pierwszej, lepszej ulic ;-)

Dnia 04.10.2007 o 18:43, Krakers15 napisał:


Przypomniał mi się wczorajszy dialog na temat wymagań wiekowych. Mama czytała CDA, a ja pisałem
coś na kompie.


Mocne ^^ Dla mojej mamy gry pc to zuo, marnowanie czasu itp... ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.10.2007 o 22:52, Mr.M napisał:

Ok, zgadzam się, że 12 latek moze być bardziej dojrzały psychicznie, to było takie stwierdzenie
z punktu widzenia maniaka oznaczeń ;-) Tylko że jak patrze na kolegów brata to zastanawiam
się, co im mózgi wypaliło >>

Pewnie słońce. Tak bez jaj, to IMO powinny być dwie kategorie - dla ludzi normalnych i dla tych z wypalonym mózgiem (jeżeli go wcześniej posiadali), można też dodać kategorię dla osób ponadprzeciętnych. W ten sposób na pudełkach byłyby trzy znaczki z wiekiem (12+ 16+ i 18+).

Dnia 04.10.2007 o 22:52, Mr.M napisał:

A co do trzymania pod kloszem... Po wyjściu spod niego dostałby zawału na pierwszej, lepszej
ulic ;-)

No i po co ta cała ochrona, jak dzieciaka i tak szlag trafi? Na tym świecie istnieje przemoc i dlatego uważam, że ukrywanie jej jest błędem. Nie namawiam oczywiście do agresywnych zachowań, ale do uświadomienia dziecku, że na ulicy nie rosną kwiatki, ludzie się do siebie nie uśmiechają, itp.

My tu sobie gadamy o wieku, ale przecież PEGI to także inne piktogramy. Zadziwiło mnie ostatnio, że Tajne Akta: Tunguska, oraz Dreamfall posiadają takie same znaczki co GTA:SA. Pierwsza gra zawiera podobno wulgarny język (nie pamiętam żadnego mocniejszego wyrazu), a Dreamfall przemoc i wulgarny język. Według PEGI te gry są równe, ale czy tak jest w rzeczywistości? Przecież to jest wprowadzanie klienta w błąd - jak gość najpierw zagra w Dreamfalla, to pomyśli, że GTA to zbieranie kwiatków, a krew leje się tam strumieniami. Jak coś robić, to porządnie, a nie wrzucać wszystko do jednego wora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że rodzice mają prawo wychowywać wg. własnego uznania i własnych przekonań, choć powiem, że u kogoś kto jest w miarę normalny to gry NIE POWINNY mu zaszkodzić, bo gdyby były na prawdę tak dewastujące jak niektórzy twierdzą, to bym teraz pewnie z wariatkowa, lub pierdla pisał.
A teo oznaczenia są lekko bezsensu, np. 12+ dla Civ4 do tego znaczek oznaczający przemoc... to lećmy teraz w drugą stronę, ktoś zobaczył postala,oznaczenie przemoc jest, spojrzy na Civ4 i co może sobie pomyśleć? dla mnie dużo sensowniejsze by było oznaczenie natężenia np. przemocy, bo ta sobie nie równa.
POdsumowując - rodzic ma prawo ograniczyć swym pociechom dostepu do pewnych treści, ale jakoś nie wierzę, aby zdrowemu człowiekowi szkodziły w jakims znacznym stopniu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja jakoś grałem w MoH Undergrounda (heh, to były czasy) byłem szczeniakiem w podstawówce i jakoś nie jestem jakoś szczególnie "upośledzony"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Ostatnio te PEGI się bardzo zaostrzyły, myślę, że może to mieć swoje podstawy w znacznym urealnieniu rozgrywki w przeciągu kilku minionych lat. W końcu nikt mi nie powie przecież, że w Gothic 1/2 brutalność jest bardziej realna niż w oblivionie, G3 czy też <i tu najdrastyczniej> w Dark Messiah. Chociaż zgadzam się z Krakersem15, że ludzie są dojrzali w różnym stopniu - jeden 18-latek będzie miał umysł i dojrzałość średniego 11-latka, a inny 13 latek będzie się zachowywał jak 18 i tak dalej i tak dalej... Osobiście mam lat 16 i grałem w nadmienionego wcześniej Dark Messiaha <pegi - 18+> a mimo wszystko pozostaję nadal jednym z najmniej agresywnych chłopaków w klasie <ostatnio biłem się chyba 3 albo 4 lata temu, a miałem wyjątkowo konfliktową klasę w gimnazjum>... Dla tego gdy rozmawiałem z mamą o Wiedźminie nie miała nic przeciwko temu, żebym kupił i zagrał - wie, że może mi na to pozwolić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.10.2007 o 19:41, Kodi127 napisał:

Dla tego gdy rozmawiałem z mamą o Wiedźminie nie miała
nic przeciwko temu, żebym kupił i zagrał - wie, że może mi na to pozwolić.


No i właśnie trafiliśmy do sedna, czekałem, aż ktoś to poruszy - nawet nieświadomie ;-)
Wszędzie te surowe znaczki itp., szablonowe do bólu, powrzucane do jednego wora, bez uwzględnienia tego wieku psychicznego a, a nie -jak to jest- fizycznego.
W takim natłoku wszyscy zapominają, że to powinno zależeć od rodzica, od zaufania , poniekąd...
No bo przecież oni znają nas o wiele lepiej niż firmy cenzorujące (nie znające się na rzeczy) , czyż nie?
I tu wkurzające jest, jak rodzic własnego dziecka nie zna i np. nie kupi mu gry , przykładowo, Diablo2 w wieku 15 lat, bo jest znaczek ''+16''... Ja w wieku.. Coś koło 9 lat, może 10 , grałem z wujkiem, ciocią, mamą, bratem (mój wiek -3) w w.w. grę... NO i powiedzcie, jestem wypaczony jakoś straszliwie?... Chyba raczej nie...
Tyle że jakby moja sprawa trafiła do szanownej firmy PEGI to pewnie uznali by mnie za debila, wariata, bo przecież złamałem ich zakaz aż o 7 lat...
Bum. Takie jest życie... Jak już mówiłem, pomysł z inicjatywą PEGI jest ok, ale wykonanie pozostawia cholernie dużo do życzenia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować