Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Każdy może tworzyć gry

64 postów w tym temacie

Oczywiście, że można pisać w dowolnym języku .NET (od Pascala, F#, Ruby, Pythona po Basic-a).
Nie będziesz miał tylko wsparcia z IDE (środowiska programistycznego) takiego jakie jest dla C#.

-
zygzaak: skąd ta wiadomość, że nie można inaczej? Może zaglądnij na XNA.pl - tam na forum podawałem przykłady dla VB.NET oraz F#.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2006 o 08:57, kierepka napisał:

Oczywiście, że można pisać w dowolnym języku .NET (od Pascala, F#, Ruby, Pythona po Basic-a).
Nie będziesz miał tylko wsparcia z IDE (środowiska programistycznego) takiego jakie jest dla
C#.
zygzaak: skąd ta wiadomość, że nie można inaczej? Może zaglądnij na XNA.pl - tam na forum podawałem
przykłady dla VB.NET oraz F#.

hehe, tak się zastanawiam... jakieś F# czy c++ to jeszcze ewentualnie rozumiem, ale po co ktoś miałby się męczyć z basiciem? ms tego nie przyzna, ale wiadomo nie od dziś, że mają problem z ludźmi, którzy uczyli się programować w starym baisicu.... i tak już im zostało :/ w zasadzie wygląda na to jakby w .NET VB był wciśnięty z musu, zresztą widać, że starają się zniechęcić kolejnych początkujących do używania go. w zasadzie promuje się jedynie c# (zresztą na razie jest chyba najlepszy z całej paczki).
tak czy inaczej, kompletnie nie rozumiem po diabła się męczyć bez wsparcia IDE z takim VB czy czymś innym? dla zasady? przecież jak ktoś umie programować, to jakiego języka używa jest sprawą drugorzędną, bo każdego może się nauczyć w bardzo krótkim czasie. a jak nie umie, to po co ma się uczyć czegoś co jest traktowane trochę jak piąte koło u wozu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2006 o 11:00, penny napisał:

tak czy inaczej, kompletnie nie rozumiem po diabła się męczyć bez wsparcia IDE z takim VB czy
czymś innym? dla zasady? przecież jak ktoś umie programować, to jakiego języka używa jest sprawą
drugorzędną, bo każdego może się nauczyć w bardzo krótkim czasie. a jak nie umie, to po co
ma się uczyć czegoś co jest traktowane trochę jak piąte koło u wozu.


Cholender penny, popieram w całej rozciągłości. Sama prawda. A wiem co mówie bo jestem programista :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2006 o 12:49, Jester napisał:

Cholender penny, popieram w całej rozciągłości. Sama prawda. A wiem co mówie bo jestem programista
:)

hehe, jako i ja, inaczej pewnie by mi coś takiego do głowy nie przyszło ;)
a tak btw widziałeś to: http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=1011253&SiteID=1
? zapowiada się ciekawa zabawa z XNA - pomysły typu ScummVM na konsoli... aż zachciało mi się tego gościa wspomóc ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2006 o 13:24, kierepka napisał:

Nie ma co określać, że VB jest do niczego lub niewłaściwym. Pisałem kiedyś w VB i ma to swoje
Zady i Walety. Parę konstrukcji basikowych przydałoby się w C# ;)

jakiś przykład?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.12.2006 o 21:31, kierepka napisał:

ja pamiętam komendę with (taka jak w delphi)

w VB.NET nie ma czegoś takiego jak ''with'' - nie pomyliłeś czegoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

hmmm, no faktycznie jest... dziwne, bo moja offlineowa wersja msdn library 2005 dla VS2k5 pro tego nie ma :/ coś mi tam świtało z tym ''with'' ale dla pewności chciałem zajrzeć do dokumentacji, żeby się upewnić o co chodzi a tu nic. czyżby jakiś bug w dokumentacji? no nic to, nie pierwszy to już raz, że coś się w dokumentacji nie zgadza. tak czy inaczej z tego co widzę nie wpływa to w żaden sposób na programowanie... poza wprowadzaniem małego bałaganu ;) w zasadzie mając pod ręką intellisense to nie ma znaczenia czy używasz with czy nie, bo ide i tak podstawia ci ostatnio bądź najczęściej używane obiekty, więc defacto nie oszczędzasz na czasie, a jedynie powodujesz, że kod jest mniej czytelny, bo nie widać wyraźnie co się dzieje. zdecydowanie bardziej czytelnym jest deklarować zmienną nadając jej czytelną i zrozumiałą nazwę a potem wykonywać na niej kolejne operacje niż używać bloku, który ukrywa przed tobą część całej operacji. na dodatek gdy będziesz chciał wcisnąć coś w środek, to musisz przerwać blok with żeby móc zrobić po drodze coś innego.
heh, może i się czepiam, ale czytelność kodu jest jednym z najważniejszych czynników przy jego pisaniu, a kalambury takie jak ''with'' na pewno nie wpływają na jej poprawę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

sorry, rozpędziłem się z wysyłaniem tamtego posta...
jeśli już naprawdę potrzebujesz with i nie możesz bez niego żyć to tutaj masz na samym dole przykład jak sobie skonstruować coś podobnego: http://blogs.msdn.com/csharpfaq/archive/2004/03/11/87817.aspx
ale i tak uważam, że nieużywanie with przyniesie więcej korzyści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

penny:
Nie chcę tu wątku o wyższości świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy...
Taka sama komenda jest używana powszechnie w różnych językach i dla niektórych jest bardzo pomocna - mi pomagała i uważam ją za czytelną, ale to moje zdanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

no masz rację. w tej kwestii (with) dyskusja jest bez sensu. pokazałem ci jednak, że można coś takiego zaimplementować w C# więc jej ewentualny brak nie jest jakimś problemem dla osób do niej przyzwyczajonych. co do samego VB to niestety zdanie mam jedno i niezmienne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

penny to nie jest to samo... poczytaj - to co pokazałeś to tylko namiastka tego co daje with. Spróbuj jednak poczytać o tej komendzie a potem wyrokuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

za to o gustach sie nie rozmawia - po prostu masz swoje zdanie i tyle.
ps. w VB pisałem około 6 lat w C# pisze około 6 pisałem też w Delphi, C++, Javie, PHP, Perlu a teraz dłubie w F#, więc proszę nie podawaj rozwiązań z C# imitujących with - bo o nich doskonale wiem od paru lat...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.12.2006 o 18:07, kierepka napisał:

penny to nie jest to samo... poczytaj - to co pokazałeś to tylko namiastka tego co daje with.
Spróbuj jednak poczytać o tej komendzie a potem wyrokuj.

wiem, że to nie jest to samo co with, bo i ciężko, żeby było tym samym - pokazuję jedynie, że jak komuś bardzo brakuje to może sobie ''zrobić'' coś podobnego. vb ostatnio zajmowałem się naprawdę dawno... hmm z 8 lat temu? nie pamiętam już, ale to i tak było czysto poglądowo i z musu a nie żeby coś tam zdziałać i nie zamierzam się w to zagłębiać ponownie. odświeżyłem sobie czym jest with i to mi wystarczy - nie jest to coś co uznałbym za ''must have'' dla języka. zdanie na temat vb sobie wyrobiłem już wtedy i prawdę mówiąc jak czasami widzę co ''tworzą'' ludzie z vb po prostu utwierdza mnie jedynie przekonaniu, że vb uczy ''złego'' programowania.

Dnia 16.12.2006 o 18:07, kierepka napisał:

ps. w VB pisałem około 6 lat w C# pisze około 6 pisałem też w Delphi, C++, Javie,
PHP, Perlu a teraz dłubie w F#, więc proszę nie podawaj rozwiązań z C# imitujących with
- bo o nich doskonale wiem od paru lat...

no sorry, wyrocznia nie jestem żeby wszystko wiedzieć, kto się czym i jak długo zajmował. co do c#... no gratuluję tych 6 lat... bo z tego co kojarzę to c# jako standard funkcjonuje jakoś od końca 2001 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

penny: dziękuję - miałem okazję tworzyć intranet (który działa do dzisiaj i obsługuje 1500 pracowników) w oparciu o .NET 1.0 Beta 1, a o ile dobrze pamiętam był to rok 2000...
Co do tworzenia złych nawyków, to może chodzi Ci o Basic a nie VB (zwłaszcza .NET)? Co do tego co ludzie tworzą, to tak samo jest z C++ tu tez powstaja potworki (jak i innych jezykach)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.12.2006 o 07:42, kierepka napisał:

penny: dziękuję - miałem okazję tworzyć intranet (który działa do dzisiaj i obsługuje 1500
pracowników) w oparciu o .NET 1.0 Beta 1, a o ile dobrze pamiętam był to rok 2000...

heh, ja zazwyczaj czekam na wersję final, a testowanie pozostawiam tym, co mają na to czas i nerwy ;)

Dnia 18.12.2006 o 07:42, kierepka napisał:

Co do tworzenia złych nawyków, to może chodzi Ci o Basic a nie VB (zwłaszcza .NET)? Co do tego
co ludzie tworzą, to tak samo jest z C++ tu tez powstaja potworki (jak i innych jezykach)...

nie. chodzi mi o vb. fakt, że z vb.net jest trochę lepiej, ale niestety większość obecnych userów vb.net to ci którzy uczyli się na vb, bo jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby dziś ktoś zaczynał się uczyć od vb... to by było co najmniej dziwne :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować